Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síelésünk kivesézése

ÜZENETEK (3138)Időben csökkenő Időben csökkenő
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2011.09.01. 16:54
A nagy sérülések soha sem a rádiusz miatt történnek. Tapasztalatom az, minél hosszabb egy léc és minél "egyenesebb" annál gyorsabb... hol itt a biztonságra törekvés...
vasssy
1780 élménybeszámolót írt
1780
18 éve tag
2011.09.01. 14:10
Idővel azért szerintem jobb lesz, ezt még a profiknak is időbe telik megszokni. Hogy van-e értelme, az jó kérdés.
Kicsit a Forma-1-es túlszabályozásokra emlékeztet ez a döntés.
Előzmény: (gaboca 120513)
gaboca
3374 élménybeszámolót írt
3374
15 éve tag
2011.09.01. 09:41
A videó alapján nem úgy tűnt mintha kevésbé balesetveszélyes menet lett volna...
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.09.01. 04:40
Halihó, szisztok!

Valahol már volt szó (írtam róla, most nincs kedvem előkeresni, hogy hol), arról, amit itt ezen a videón látunk. Hogy érthető legyen, kezdem az "elején".

Az ív szűkítésének már elég régi módja az un. hegytámasszal történő befordulás. Régen olvastam erről, nem is az a lényeg, hogy ki mondta, (talán Toni Sailer), hogy a hegytámasszal levágom a befordulás ívét, a völgytámasszal pedig szabályozom a sebességet.

Amit itt látunk, az eredményét tekintve olyan, mintha hegytámasz lenne, csak éppen két lábbal (és villámgyorsan) végrehajtva. A lassításokban jól lehet látni, hogy (forgáspont a sí eleje tája), a versenyző kicsapja a lécek végeit, ezzel vágva le a befordulás ívét.

Maga a megoldás nem újdonság, a képzett versenyző (de a képzett amatőr is, mi felnőtt továbbképzésen tanítjuk a technikát), szokta alkalmazni, ha a szükség úgy hozza. Nos, most úgy tűnik, hogy ez után a szükség gyakrabban fogja kikényszeríteni ezt az alkalmazást.

Nem irigylem a mai versenyzőket. Nem csak technikailag lesz nehezebb dolguk, hanem több erőedzésre is szüksége lesz annak, aki meg akar majd felelni az új követelményeknek.

Szakmán belül van egy vitám arról, hogy miért vált el, illetve szükséges volt -e szétválnia az amatőr síelők oktatásának a versenysíelők edzésétől - képzésétől. Az illető szerint a versenytechnika a helyes. Jómagam pedig immár több, mint két évtizede olyan utakat keresek, melyek attól eltérnek, de nem kevésbbé értékesek.

Ez a fejlemény tovább erősíti bennem azt a már nem újkeletű véleményt, hogy igen, szüség volt a szétválásra. Már sokszor mondtam - írtam, számomra teljesen ésszerű gondolat mást tanítani egy irodából - konyhából jött amatőr síelőnek, mint ami a versenyzőknek az eredmények eléréséhez szükséges.

Nincs kizárva, hogy hosszútávon tovább fog csökkeni a versenyzők létszáma.

Replaci
Kanyarsí Klub Baráti Kör
Amatőr síelők számára kitalált új szlogenünk: Síelj lazán, síelj könnyedén!

Ui.: Batus linkjén látható sízés nem erről szól, mondhatni köze nincs hozzá!
Bata Attila
2086 élménybeszámolót írt
2086
17 éve tag
2011.08.31. 23:35
Állítólag a balesetek és sérülések csökkentése. Nemcsak óriásban, de SG-ben és lesiklásban is változnának a szabályok.
Előzmény: (huligan 120508)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2011.08.31. 23:13
f.szság! A 21 ről 27-re még értem, de az r40 a 195-tel már erősen SG kategórián túli. Mi a cél?
Bata Attila
2086 élménybeszámolót írt
2086
17 éve tag
2011.08.31. 23:05
Akkor ezt is nézzétek meg. Előzetes a következő cikkből:
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


A tervek szerint a versenyeken 2013-től bevezetik a min. 40-es rádiuszú, 195 cm-es léceket pl. óriás-műlesiklásban. Nagy a felháborodás a versenyzők közben, közben a FIS beleegyezett a 35-ös méretbe.

Egy videó, hogy milyen lenne az óriás-műlesiklás fordulója 2013-től ilyen lécekkel...
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2011.08.31. 21:48
én biztosra veszem, hogy előre tervezett volt meredeken nagyon sokan így közlekednek a top 20-ban, bár a Ő a leginkább így közlekedő
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.08.20. 02:19
Az biztos, hogy a versenyzőnek előre kell gondolkodni. Ha minden kapunál ezt csinálná, fel sem merült volna, hogy kivágják a clipet. De most nem oda érkezett, ahová tervezte. Mert, ha oda érkezett volna ahová tervezte, akkor nem lett volna szüksége az oldalra történő csúszásra. Én így látom.
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2011.08.15. 13:19
Előre kalkulált tudatos megoldás. Szerintem.
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2011.08.15. 09:24
Mozgalams idők voltak, nem volt időm még erre is :-)

Hát a pályán minimum 2 kapuval előre kell gondolni, különben nem jó az egész ki is állhatsz annyi értelme van.

Szerintem ez előre tervezett mozdulat, mert a meredeken mindig így csinálják az új sikkel ennyit meg nem rontanak :-)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.08.15. 07:53
Szia Joska!

Örülök, hogy előkerültél. Szerintem is egy teljesen tudatos, professzionális alkalmazásról van szó.

Lényegében arról alakult ki egy vita Ozsi és köztem, hogy ez az alkalmazás ott abban a pillantban egy előre kalkulált megoldás, (ozsi), vagy a pillanat szülte szükséglet (szerintem) volt -e. Erre mondtam, hogy jó lenne megtalálni a hosszabb videót, ahonnan ez a clip ki lett vágva, az dönthetné el a vitát.

Replaci
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2011.08.15. 01:18
Ez egy teljesen tudatos mozdulat, de az alapvető különbség az, hogy szegény Simoncelli silece gondolom minimum 191 cm és a rádiusza is több gondolom, mint a minimális 27 m! a keménységéről meg ne is beszéljünk. Egy ilyen sí az egy sínautó, az egyetlen esély hogy kicsit keresztbe tegyed az ha elveszed a nyomást a kanyar legelején, vagyis az előző kanyar végén nem rakod oda magad váltáskor. Ha egy ilyen sí élére áll az ott is marad bármit is szeretnél csinálni!

Tehát egy kicsit más történik ott, mint a turist vagy az oktató a 160 cm-es silécével (remélem nem bántottam meg senkit), mert az a si meg rendesen soha sem akar élére állni, mert akkor kész lenne a baj, mert szegény delikvens nem tudna megfordulni, a sí menne a saját utján.

Ép azért emelték meg a oriásban a rádiuszt, hgy ne ugyan olyan technikával keljen menni, mint a slalomban, a világ legjobb sielői sem tudják iven húzni ezekkel a sikkel a meredekebb szakaszokon a kanyarokat. Érdemes megnézi a meredek szakaszok és a laposabb szakaszok közti technikai különbséget.

A gyári verseny sík között is igen nagy a különbség minimum annyi lépcsönként, mint a bolti verseny és a gyár versenysí közöt, ehhez még jön az élezés milyensége..... de ez már egy másik story
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.05.13. 17:48
Ezt mindenképpen elfogadom, hiszen már az átlagosnál akár kicsit magasabb szintű amatőr sízésben is előre gondolkodunk.

Tényleg, akár többféle forgatókönyv is lehet a kialakult helyzetre, tanulságos lehetne, ha valaki megtalálná az eredeti felvételt, ahonnan ez a rész ki lett vágva.

Amit én látok, (lehet, tévedek), amikor a video indul, az ÉLEK ÁTVÁLTÁSA MÁR MEGTÖRTÉNT, a bekormányzás pedig a felélezés induló szakaszában van. Feltételezem, hogy ha ez a pillanat két méterrel feljebb lett volna megörökítve, már nem is lett volna értelme a clippnek, mert olyat lehet látni ezeret.

Replaci
Síelj örömmel, síelj könnyedén!
https://www.kanyarsiklub.hu
Előzmény: (ozsi 118556)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.05.12. 17:08
Ezen a szinten ugyanis sokkal hosszabb távra előre gondolkodnak. A magas szintű síelésben soha nem ott történik a hatás, ahol az akció van: ha a bekormányzásban kell igazítani, azt már meg kell tenni az előző kikormányzásban, és a kikormányzásban is hasonlóan elcsúszva alakulnak ki a hatások.
Tehát valóban korrigál, de a bekormányzásban az aktív korrekció végletesen késő lenne (a tartása is egyértelműen erre utal). Más kérdés persze egy végzetes hiba esetén a mentés, de itt nem erről van szó.

Mivel előre gondolkodik, jó eséllyel már legalább az előző kanyar elején sandította, hogy a következőhöz nem az optimális íven fog odaérni, így legkésőbb az előző kikormányzásban előkészítette ezt a sodródást, de szerintem az sem kizárt, hogy még korábban. Abban viszont biztos vagyok, hogy amit a képen látunk, már csak egy következmény, amelyet jóval korábban indított el.
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.05.12. 14:59
Halihó, szia ozsi, és mindenki, aki ebben a koranyári időben még mindíg a síelésről olvasgat!

Elöljáróban:

Nem egyszer voltam már szemtanúja, amikor síoktatói vizsgán a három vizsgabiztos a szokottnál feltűnően részletesebben, és hosszasabban „beszélte meg” a vizsgázó által bemutatott gyakorlatot. És a kicsit hozzá konyító nézőben ez nagyon is megnyugtató, jó érzést keltett. Ezt csak azért mondanám, hogy talán nem bűn az azonnali szigorúan vett egyet nem értés.

„Az élváltás nem látszik a videón, de egyértelmű, hogy ezt az oldalcsúszást Simoncelli az előző kikormányzás végén hozza létre” írod.

Kikormányzás után általában jön az új ívbe történő bekormányzás, aztán megint ugyanazok ismétlődnek ívről – ívre. Nekem inkább az tűnik valószínűnek, hogy nem a kikormányzásban hozza létre az oldalcsúszást, hanem később, a befordulásban, ott is az élváltás felélezés szakaszában, amikor már látja, hogy NEM ODA ÉRKEZETT, AHOVÁ A TERV SZERINT ÉRKEZNI SZERETETT VOLNA. Érzésem szerint, (de egy ilyen tudású síelőnél a logika is ebbe az irányba mutat), ekkor indítja el a korrekciós oldalcsúszást.

Mit gondolsz erről?

Tisztelettel:
Replaci
Síelj örömmel, síelj könnyedén!
http://www.kanyarsiklub.hu/2011_Kaprun_1_besizes.html
Előzmény: (ozsi 118408)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.05.09. 11:49
Igen, szerintem is itt nem kitolja a sít, hanem a súlypont magasságával szabályozza (csodaszépen) az oldalcsúszást. Az élváltás nem látszik a videón, de egyértelmű, hogy ezt az oldalcsúszást Simoncelli az előző kikormányzás végén hozza létre a lécek felhúzásával és után a felhúzott izmok pontos elernyesztésével, tehát ez valójában egy következmény. Ez onnét látszik, hogy a csúszás elejétől kezdve az élfogásig nincs aktív testmozgás, csak az izomtónusokat szabályozza.

Ezzel szemben Harald az élváltásban az oldalsó törzsizmokkal eltolja oldalra a sílécet. Egy Somincelli tudású síelő az élváltásban nem végez ilyen aktív izommunkát, és ezeket az izmait meg egyáltalán nem használja (legfeljebb csak ha egy elbaltázás után óriásit kell mentenie).
Előzmény: (Lackó 118283)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.05.05. 14:44
Ja, persze!

Beszélgetünk, vesézgetünk.

Síoktató továbbképzés, Kaprun glecccser, 10 fős csoport. Kiképző oktató elmondja, majd bemutatja a gyakorlatot. Láthatóan mindenki mást, (lehet, hogy csak másképpen?) csinál, mint amit az oktató mutatott. És nem csak őhozzá, hanem egymáshoz képest is jelentősek az eltérések. Amúgy mindenki vizsgázott oktató, de miután a feladat az "feladat", a hibák azok hibák, s mint ilyenek, azok javítva lesznek. A csapat első fele már lent, ott történik egy elemzés. A másik fele még fent, és ahányan vagyunk, annyiféleképpen látjuk - gondoljuk.

Ezt csak azért, hogy legyen némi árnyalata annak, hogy a síelés annyira azért nem egyszerű, hogy általánosítani lehessen.

De nem is annyira bonyolult, hogy ne lehessen.

Attól függ. A helyzettől. Már említettem valahol, az általam (is) nagyra becsült K. T. Attilától hallottam egyszer anno, hogy ami egy helyzetben hiba, az egy másik helyzetben segítő lehet.

Pl. karcolás közben elcsúszok oldalra, lehet, valaki hibának nézi. Pedig csak egy spec. irányváltoztatást akartam végrehajtani. Simoncelli, (lehet, elnézett valamit), hibásan érkezik a stanglihoz. Korrigál egy oldalra csúszással, (amit lehet akár szabályozott, tudatos flatterolásnak is nevezni), és a továbbiakat sem forgatással, hanem terhelésekkel oldja meg. Az ilyesfajta korrekciók (szerintem), a síelni tudás részei. És ő nagyon tud síelni. Nem azért, mert versenyző, hanem azért, mert látjuk, hogy ők együtt, (ő és a sí), mit tudnak összehozni.

Barátsággal:
Replaci
2011. Kanyarsí besízés, röntgenkép magadról!
http://www.kanyarsiklub.hu/2011_Kaprun_1_besizes.html
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.05.05. 10:33
"Azt hiszem", ez teljesen más szitu, mint amire Ozsi utalt.
(érdemes megnézni figyelmesen, mikor mi történik, nagyon nem ugyanarról van szó)

Mellesleg gyönyörű, ahogy ezt Simoncelli megoldja...
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.05.04. 23:06
Halihó, sziasztok!

"oldalra kitolt lécekkel, amiktől elkezd flatterolni a síje"

Olvasgatván a topikot, jut eszembe néhányunk (Vanczi, mgy, jómagam), egyik kedvenc videója. Ahol is bizony jól látható, hogy bizonyos helyzetben mire lehet jó, (hogyan használható hasznosan) egy ilyesfajta tudatosan alkalmazott flatterolás.

http://www.youtube.com/user/KanyarsikluB#p/f/3/l1056HZyaqI

Replaci
2011. Kanyarsí besízés, röntgenkép magadról!
Előzmény: (ozsi 118089)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.