Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Európa Top 5 (világ top 5)

ÜZENETEK (63)Időben csökkenő Időben csökkenő
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2009.05.23. 11:56
Kérdés az, hogy milyen szempontok alapján osztályoznak. Manapság már nagyon sok magazin, portál készít toplistát, mindegyik más-más szempontokat vesz figyelembe.
Korábban a Skiresort.de nagyon le tudta húzni azokat a síterepeket, ahol nem vagy kevés volt a bubble-el ellátott ülőfelvonó.
Mindenesetre a Skiresort.de osztályozása alapján a Skiwelt az első, mások szerint meg Y. Nem kell nagy jelentőséget tulajdonítani neki (szerintem).
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.05.16. 21:24
Hmmm,

Azt hiszem a jövő szezonra küldök az Úrnak egy-két bérletet az itteni terepekre...

:-)

Üdv
MM
WAndrea
1070 élménybeszámolót írt
1070
22 éve tag
2009.05.12. 09:37
Egy újabb toplista, egy tapasztalt síterep értékelőtől (Oliver Kern)

1) SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental (A)
2) Gröden/Val Gardena - St. Ulrich-St. Christina-Wolkenstein (I)
3) Ski-Optimal - Hochfügen-Hochzillertal (A)
4) Mayrhofen (A)
5) Mammoth Mountain (USA)
6) Val d'Isere (Espace Killy) (F)
7) Serfaus-Fiss-Ladis (A)
8) Hintertuxer Gletscher (A)
9) Warth-Schröcken (A)
10) Großglockner Resort Kals-Matrei (A)

https://sielok.hu/rovat/hirek/cikk/oliver-kern-toplista/
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2008.11.13. 16:29
Sziasztok!

Nem a legjobb síterepeket írom, mert nem tudnék összehasonlítási alapot, mi alapján jobb az egyik a másiknál!
Azt írom le, melyik terepek nőttek legjobban a szívemhez, melyik terepekre gondolok vissza a legszívesebben, mik nyújtottak maradandó élményt/emléket.

A felsorolás nem sorrendiség!!!

Hochkar
Kaprun
Zermatt
Livigno
Sportgastein
powee
424 élménybeszámolót írt
424
18 éve tag
2008.11.13. 15:09
Hát igen GV megvolt, és frenetikusan jó volt. Bár nagyon más mint pl Ausztria.
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2008.11.13. 14:27
Grandvalira azt hiszem egész jó volt, már csak a "feeling" miatt is:
https://sielok.hu/rovat/elmenybeszamolo/cikk/andorra-2008/
Nézve a friss havas képeket, szívesen teleportálnám magamat oda :)
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2008.11.12. 16:22
Így idény előtt ismét érdekelne, kinek melyik 5 hely a kedvence, ahol valaha volt.
robi
141 élménybeszámolót írt
141
22 éve tag
2008.01.21. 15:04
FZ,

Ha az erdoben sileni altla azt erted hogy SKIING THE TREES, vagy IN THE TREES ez nem iganz palya, legalabb oda haza amerikaban nem volt az, sem Utahban, sem New Hampshireban ahol laktam nem volt.

Ha nem volt mondjuk egy palya, rendes palya, es mivel nem a fak vonal (tree line - nem tudom hogy mondjak magyarul ) folott volt akor a palya mellet vannak fak, mi sokszor sieltunk ott, ez viszont nem volt palyanak jelolve, a masik hogy sokan kint siturazanak/telemarkozna es fel mennek a fak kozot, aztan ott is jonnek le a fak kozott.

robi
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2007.12.20. 15:48
Az idén "tesztelve" lesz Grandvalira, ill. áprilisban lehet Sierra Nevada is, kiváncsian várom mi a helyzet az Alpokon túl :)
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.12.18. 18:01
Jó lenne lassan frissíteni, így az idény előtt különösen aktuális.
vasssy
1780 élménybeszámolót írt
1780
18 éve tag
2007.01.15. 13:20
Azért ez a Skiing Around the World című könyv nem lehet rossz. Eszem ágában nem lenne könyvet írni, de annak örülnék, ha egyszer lehetne egy ilyen könyvre elegendő sítapasztalatom! :-)
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.15. 10:44
Minerel!

Nem sértettél meg. Ha már szóba jöttek az egzotikus síhelyek, megvettem a Skiing Around the World című könyvet, fantasztikus helyekről ír benne a szerző, közel 50 különböző országban síelt, a képei is csodálatosak. Galyatető is benne van :)
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2007.01.14. 10:13
Köszi, majd gondolkodok:), pl. "Sízés egzotikus tájakon":) Engem főleg ezek érdekelnek, már csak a kontraszt miatt is
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.12. 15:49
Minerel

Lehet, hogy a téma ostoba, de engem érdekel. Én annak idején, mikor 1995-ben először került a kezembe a The Good Skiing Guide, akkor elhatároztam, hogy legalább Európában, egymás után kipróbálom a legjobbnak tűnő helyeket. Ez az egyik hobbim, ha úgy tetszik. Szeretek tapasztalatot cserélni olyanokkal, akik az ismereteimet az egyes terepekről bővítik.

Ezzel együtt, bár 30 éve síelek, még mindog élvezem azt is, ha Mátraszentistvánon csúszom, nem hiszem, hogy kiveszett belőlem magának a siklásnak az élvezete. Az, hogy drága legyen, ne szempont, sőt, mint mindenki, annak örülök, ha nem kell sokat költenem, de Zermatt vagy Verbier nem olcsó mulatság sajnos. A sorrend fordított: gyűjtök arra, hogy elmenjek egy jó helyre síelni, nem pedig direkt oda megyek, ami drága.

Ha már itt vagy, neked melyik síterep tetszett a legjobban azok közül, ahol jártál.
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.12. 15:37
Tobi,

A haverom Európán kívül "csak" az USA-ban és Kanadában síelt, délebbre nem.

Az erdei pályákat illetően azt hiszem, rosszul fogalmaztam: az USA-ban van olyan pálya, ami kifejezetten az erdőben, erdőirtás nélkül(!) fut, tehát nem úgy, ahogy mi itt Európában megszoktuk, azaz, hogy kivágnak egy széles sávnyi erdőt, és a fák helyén(!) fut a pálya.

A ratrakolás (illetve annak hiánya) kérdésben a haverom engem is meglepett, olvastam a Where to Ski és a The Good Skiing Guide síkönyvek több kiadását, és a könyvek pont a nagyon igényes pályagondozás miatt dícsérték Észak-Amerikát.
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2007.01.12. 09:11
Na igen a hó meg a másik!
Talán valamelyik WM filmben, vagy a Ski Amerivában: Már nem is tudom, lényeg volt egy kis utahi sízés. Olyan szinten finom és könnyű a porhó, hogy a dzsipre ráesett kb 40 cm havat a fazon megfujta (tüdőből) és nagy része lejött!! Mint a tollpihék!
Bár ez inkább a belsőbb területeken fekvő államokra igaz; Utah, Montana ill. értelemszerűen a Desert Statek. Az európai porhó nekik nehéz hónak számít.
A síközpontok nagyságának kérdése is érdekes, idézek egy korábbi írásomból:
"Észak-Amerikában a síterepeket általában a besízhető terület alapján mérik, így itt az elfoglalt terület dukál. Ezek alapján Észak-Amerikában a kanadai Whistler (Brit-Kolumbia) a legnagyobb a maga 7000 holdnyi, azaz 2835 hektár területével.

Európában többnyire a pályakilométereket veszik alapul. Ez alapján a legnagyobb „szingli terep”, vagyis ami nincs összekapcsolva más síhelyekkel, az a franciaországi La Plagne, ahol 210 km-es pályarendszert találunk. A legnagyobb síterep, ahol a síléc lecsatolása nélkül több mint 600 km lejtőt járhatunk be, az a francia Les Trois Vallées (3 Völgy Régió), amihez Courchevel, Meribel, Val Thorens és Les Menuires sícentrumok tartoznak.



Néhány esetben az észak-amerikai síparadicsomok is megadják hosszúságban a pályák összhosszát, illetve Európában is van néhány hely, ahol magát a terület nagyságát adják meg. A probléma az, hogy ritkán fordul elő, hogy mind a besízhető területet, mind a pályák hosszát együttesen megadják. A másik fontos tényező, hogy több USA-beli (pl.) síterep a besízhető területen az ellenőrzött részeket érti, attól függetlenül, hogy egyes ellenőrzött részeken van-e pálya, avagy nincs. A síparadicsom határait a térképeken is jelzik (többnyire sárga szaggatott vonallal). Az ezen belül eső rész a „skiable terrain”, azaz a besízhető terület, ami pedig kívül van, az feltérképezetlen területnek számít, s egyben nem is ellenőrzik; így ide mindenki csak saját felelősségére mehet. Ezeket a határokat Észak-Amerikában általában egy-egy adott állam határozza meg, vagy az állami erdészet.

Ugyanakkor Európában teljesen más rendszer uralkodik. Itt az ellenőrzött lejtők számítanak. Esetleg néhol a síútakat (amik egyébként jelöltek, de nem kezeltek) is beleszámítják, de ezeket külön feltüntetik.

Jó példa a különbségre, hogy a Három Völgy Sírégió 250 km2-t tesz ki, ami átszámítva 61 776 holdnyi területnek felel meg, vagyis nagyjából nyolcszor nagyobb Whistlernél.

Azonban, ha a kezelt és egyben ellenőrzött pályákat nézzük akkor a Három Völgyben ez 2500 hektárt, vagyis 6178 holdat tesz ki. Vagyis Whistler alatt van, tehát ha így nézzük, akkor Whistler a világ egyik legnagyobb ellenőrzött (besízhető) síterepe a maga 7000 holdnyi területével. Azonban a legnagyobb a chilei Valle Nevado, ahol a besízhető/ellenőrzött terület nagysága 24 000 hold ( 9720 hektár). Bár ebbe beletartoznak a meredek hegyoldalak, a sziklák, vagyis sok olyan hely, ahol a gyakorlatban nem lehet sízni, illetve nincsenek sípályák.

"
kerek
104 élménybeszámolót írt
104
20 éve tag
2007.01.11. 18:48
Csak folytatni tudom, amit Stani írt. Igazából le is írta, hogy miért is drágább kinn a síelés. Rengeteg az alkalmazott -igaz nagy részük idénymunkás, és külföldi. Európában elképzelhetetlen, hogy személyesen ellenőrzik a bérletet, vagy a 'liftie' teszi a fenekünk alá állandóan a széket.
A pályakarbantartásról én csak jó híreket hallottam, igaz nem mindegyiket tartják karban, de ezt a bejáratnál világosan jelzik a térképeken egy 'groomed' felirattal.
A másik dolog a hó. Sokan azt tartják, hogy az ottani porhónak nincs párja. Ezt az európaiak is megerősítik.
Szó esett a pályahosszakról. Azon lehet vitatkozni, hogy pályahosszt vagy területet érdemes megadni. Mi a pályahosszhoz vagyunk szokva, egy hektárban megadott adat nem sokat mond. Ők ezt pont fordítva látják. Lehet vitatkozni, ha egy szélesebb dombra rárajzolnak három pályát szorosan egymás mellé, akkor melyik a valósabb adat.
A terepek tényleg kisebbek Európához képest, pl. Whistler a legnagyobb, de közelébe sem jön az európaiakhoz.
Másik dolog az off-piste és 'a terephatár'. Itt nyugodtan síelhetsz a pályán kívül a síterep határán belül mert érvényes a biztosítás és felelősséggel tartoznak érted, de ha átléped ezt a határt (out of bound) és azon kívül mész, akkor szigorúan büntetnek. Ha még így egy lavinát is elindítasz, akkor elég közel kerülhet a börtön.
Hirtelen ennyi, bocs ha hosszú lett.
Stani
5439 élménybeszámolót írt
5439
Admin
2007.01.11. 15:57
Sajnos még én sem síztem Amerikában, de nagyon sok képes és részletes beszámolót olvastam elsőkézből, európaiktól. Azért hangsúlyozom, hogy európaiktól, mert az amerikaiak általában kissé elvannak ragadtatva (s még, hogy a magyarban nincs szenvedő szerkezet:) ) saját síterepeiktől.
A csapnivaló pályakezelést azért erősen cáfolnám. Aspenben, Vailben, Breckenridgeban pl. olyan szinten kezelik a pályákat, hogy még napvégén is egy sima szőnyegen sízhetsz. Ilyen pályakezeléssel csak elvétve lehet találkozni, azt is főként az olaszoknál.
Nem egy helyen délben is kezelik a pályákat, s ahogy majd a lenti csatolt képet látni lehet, nem egy teljesen buckapályát, a sípálya tiszta sima, ennek ellenére délben újra végigmennek rajta!
Az olaszoknál még lehet arra fogni a jó pályakezelést, hogy sokszor 2-3 hétig nem esik hó, úgy meg könnyű kezelni (a friss hónak köztudottan kell egy idő, amíg összeáll, illetve 'szövetséget' köt a korábbi hóréteggel). Na de Colorádoban bizony előfordulnak olyan hetek, hogy naponta esik több-kevesebb hó.

'USA-ban a terepek többsége magasan van, a szintkülönbség mégis kevés helyen üti meg az 1000 métert.
- sokkal több hó esik, a hóhiány veszélye elenyésző.
- magasabban van a növényhatár.
- van pálya, ami erdőben, a fák között megy.
- direkt hagynak buckás pályákat, sok helyen a pálya egyik felét ratrakolják
- a pályajelölés egész más
- nem síelhető pályahosszban, hanem besíelhető területben számolnak'

Nem tudom, hogy ezek közül most melyik számít negatívumnak, pozitívumnak, esetlegesen semleges tényezőnek.

Ami nekünk furcsa lehet:
- sok üléses felvonónál nincs lehajtható rész; biztonsági korlát, ill. léctartó. Sok európai, aki először sízik pl. az USA-ban így ott kapaszkodik az ülőfelvonóba ahol tud, míg a helyiek lazán ülnek a libegőkön
- a fixszékes felvonóknál a liftes alád teszi a széket, nehogy megüsse a lábadat
- elképzelhetetlen az, mint nálunk, hogy 15 percet kell várni, de ennek ellenére a hatszemélyes ülőfelvonón csak ketten ülnek, mert Pistike apuval/Józsikával stb akar menni, s nem szeretne 'idegenekkel' utazni. Odaát sokkal rugalmasabban, lazábban kezelik a dolgot (You´re two? Yes? We too, let´s join). Ezt a szokást nyugodtan átvehetnénk mi is
- több helyütt nem forgókapuk vannak a liftek aljánál, hanem a személyzet olvassa le a liftjegyet egy lézerpisztollyal (pl Vail)
- A sorban mindenki nyugodt, nincsenek ügyeskedő tolakodók és egymás léc taposása sem. Egyrészt a gondolkodásmódnak, másrészt a kialakított rendszernek köszönhetően (ld csatolt képen), ahol nem egyetlenegy karámba terelik a várakozó sízők, hódeszkások százait.
- A családi pályákon és a lassú zónákban lépten nyomon táblák figyelmeztetnek a mérsékelt sebességre, amit nagyon komolyan vesznek. Szintén átvehetnénk, gondolom már ti is láttatok a kezdőpályán golyóba leszáguldozó remegő-lábú 'vérprofikat'

Ha megnéztek egy USA-beli pályatérképet, akkor szembetűnhet, hogy egy felvonóhoz mennyi de mennyi pálya tartozik. Keystoneban például tíz felvonóhoz írd és mond 116 sípálya tartozik!!! Sajnos nálunk egyre inkább elment egy olyan irányba a fejlesztés, hogy egy sípálya mellé építsünk két hatülésest, ami nem biztos, hogy olyan jó. Ugyanis ez okozza a pályákon az óriási tumultust, ami számtalan veszélyhelyzetet rejt magában.

A magassabban van a fahátár elsősorban Colorado, Kalifornia, Utah államokra, ill. a Desert Statekre mondható el. De például a Cascade hegységben (Washinton & Oregon) a hóhatár (!) fekszik kb. 2000 m-en (Alpokban 2800-3000 m átlagban).

Alapvetően egy ottani sízés nem olcsó mulatság, és ezt most nem a repülőjegy miatt mondom
.. de ! Ha interneten rendeljük meg a síbérletet, akkor sokkal olcsóbban kijöhetünk. Hiszen a Vail környéki síterepeken a window ticket (amit a kasszánál veszel) 71 dollár. Ez pár éve volt így, most már drágább. Internetes előrendelésnél, viszont 41 dollár, vagyis lényegesen olcsóbb.
Egyszóval rendkívül sok olyan különbség van, ami nem a 'mennyi pálya van érába tartoznak', viszont a szolgáltatásokat stb igencsak felértékelik.
egy-felvono-volgyallomasa.jpg
Palyakezeles-delben.jpg
Palyakezeles-delben-2.jpg
Tobi
80 élménybeszámolót írt
80
17 éve tag
2007.01.11. 15:27
fz!

Köszi a választ! Ha régi a szlovák élmény, akkor érthető.

Verekedés előfordulhat bárhol, én Sella Nevea-án tapasztaltam ilyet, milyen meglepő, két magyar csoport verekedett össze. :D Kb. az egész rendszeren síeltek 100-an, abból mondjuk 60 magyar volt, mégis sikerült a koccanás.


- a ratrakolás európai szemmel nézve csapnivaló, a meredek pályákat szinte soha nem ratrakolják.

Ez érdekes, hallottam itt már homlokegyenest eltérő véleményeket is, de ha a barátod ezt mondja, akkor természetesen elhiszem. Kérdésem az lenne, hogy az említett úr csak USA, Kanada pályáit próbálta ki, vagy volt esetleg a kontinens déli felén is, Argentína, Chile, Peru, ilyesmikre gondolok, mert onnan elképesztő képeket láttam. De mondjuk nagyon kíváncsi lennék egy Japán és egy Új-Zélandi síterepre, egyik álmom eljutni ilyen egzotikus helyekre.


- van pálya, ami erdőben, a fák között megy.

Ez baj? :) Én spec szeretem az erdeieket, mert 4-5 nap sízés után kell némi változatoság, kihívás. Amúgy ez előfordul Szlovákiában is elég sok helyen.

- nem síelhető pályahosszban, hanem besíelhető területben számolnak

Na, ez aztán jó nagy marhaság...


Mégegyszer köszi a tartalmas választ!
fz
136 élménybeszámolót írt
136
18 éve tag
2007.01.11. 14:21
Tobi!

Az értékelést évekkel ezelőtt írtam, és Szlovákiában nagyon rég voltam, így készséggel elhiszem, hogy sokat javult.

Off: Szlovákiáról nekem agy körülbelül 20 évvel ezelőtti tömegverekedés jut eszembe, ami Chopok északin, ha jól emlékszem Jasnán alakult ki. Elég sokkoló látvány volt...

Kérdéseidre a válasz: hangsúlyozom, hogy nem síeltem még se az USA-ban, se Kanadában, de legjobb barátom besíelte a jó terepeik nagy részét, és európában is több, mint 50 helyen volt, eléggé elhiszem, amiket mond. Ennek alapján:
- Észak-Amerikában kisebbek a terepek, mint Európában, a legnagyobb, Vail is csak kb 3/4-e Schladmingnak, azaz nincs sokkal 100 km felett. -- a ratrakolás európai szemmel nézve csapnivaló, a meredek pályákat szinte soha nem ratrakolják.
- USA-ban a terepek többsége magasan van, a szintkülönbség mégis kevés helyen üti meg az 1000 métert.
- sokkal több hó esik, a hóhiány veszélye elenyésző.
- magasabban van a növényhatár.
- van pálya, ami erdőben, a fák között megy.
- direkt hagynak buckás pályákat, sok helyen a pálya egyik felét ratrakolják
- a pályajelölés egész más
- nem síelhető pályahosszban, hanem besíelhető területben számolnak

Összességében nekem az jött le, hogy a legjobb amerikai, kanadai terepek az európai középmezőny tetején, élmzőny alján lehetnek. A legjobb Vail és Whistler.

2. A vágott pálya, ami úgy készül, hogy az erdőben kivágják a fákat, és a fák helyén fut a pálya.
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.