Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (4)Időben csökkenő Időben csökkenő
Fuxos
65 élménybeszámolót írt
65
8 éve tag
2018.02.22. 09:34
Attila, ne add fel. Az SLX síléccsalád slalomcarver lécek. Különböző típusai vannak. amphbiós, Waveflexes* és a tiszta versenyléc*.
Mindhárom "agresszív" léc. Dolgozni kell velük és idő kell az adaptációhoz....de megéri. Az idén SLX waveflexxel** mentem 6 napot és beleszerettem. Jövőre kipróbálom az Atomic redster X9-et aztán döntök.

*A waveflexes és a versenyléc moderált rockerek mindkét oldalon
** Tavaly az Elan Amphibio 10 nyúztam (2x6 napig)
Balog Attila
144 élménybeszámolót írt
144
18 éve tag
2018.02.21. 20:17
Tiszteletem! Lemaradtam az utolsó egy-két hétről, s most "iszom szavaitok", de hírlevélben megérkezett Ozsi írása, s akkor linkelem én, mert szerintem "kötelező olvasmány":
https://www.ozone-skiing.com/single-post/2017/12/29/Az-ivbelso-silec-hiba-vagy-titkos-fegyver
Még hétfőn olvastam, s azonnal "kommenteltem" is:
..."brutál jó írás, s számomra "álomszerű", mert olyan mintha az utóbbi időben felmerült kérdéseim/gondolataim egy csokorba szedve megfelelő válaszra találtak volna...elolvasom még néhányszor, majd kinyomtatom és a kabátom síbérlet tartójába helyezem :) Néhány éve nekem is sikerült ráéreznem az ívbelső láb nem elhanyagolható szerepére, sőt néha "túl is toltam", de valóban élvezetes kanyarokat adott. Idén beszereztem egy Elan SLX-t Amphibio-t(2015-ös modell), de még nem tökéletes az összhangunk. Ám a cikket olvasva értem/érzem, hogy miért ficergett az ívkülső a feleslegesen nagy terhelésre a "butább" lábammal, smiért szűnt ha az ívbelső többet kapott. Ennek ellenére bújkál bennem a gondolat, hogy az Amhibio-nál alkalmazott technológia, - miszerint az ívkülső végig camber, de az ívbelső csőre picit rockeres- nem segíti a megfelelő ívbelső használatot ill. az érzés/éltartás nehezebben alakul ki. Lehet, hogy vennem kell egy régi "hagyományos" SL lécet?...."
Előzmény: (Lackó 199788)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2018.02.20. 17:26
Jó a cikk, ami közben elkészült, csak nem linkelem, mert nem tudom, szeretnéd-e. :-)

Én csak annyit tennék hozzá, hogy aki nem érti, az álljon neki egy lábon síelgetni. Enyhe pályán, komótos tempóban, csak élre billentve karcolva, forgatás nélkül. Fontos, hogy masszív, rögzített bokával, térddel és csípővel, nem rongybábuként nyeklődve össze-vissza.

Amikor a léc éppen külső, akkor nyugodt, komótos az ívkezdet, de amikor épp belső, akkor rettentő hirtelen és agresszíven harap a hóba. Ha tényleg feszes, egyenes a tartás, akkor néha egészen ijesztő.
Pedig látszólag nem történik semmi, a sebesség, testsúly, élszög ugyanaz, de mégis egészen más lesz a léc viselkedése.
Előzmény: (ozsi 199583)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2018.02.16. 22:38
A timing nagyon fontos...: Felmerült itt az ívbelső-ívkülső, én meg pont pár napja vettem észre, hogy decemberben elkezdtem erről írni egy cikekt, csak elfeledkeztem róla a tél sodrásában. :D
Viszont emiatt a téma miatt letöltöttem pár videót, és kiszedtem belőlük egy csomó képet.
Részlehajlóan olyanokat, ahol ívbelsőn kezdik a kanyart vagy aktív az ívbelső is. Egyszerűen azért, mert a külsőt nem kell bizonygatni, ezt mindenki tudja, és csinálja (szerintem olyankor, amikor hibázunk vagy a kényszer rávisz).

Egy Neveitalia válogatás volt, amiből a lobogós amatőröket többnyire kihagytam, csak a viszonylag stabil, profi jellegűkből válogattam.
Pár Hirscher: az egyik egy edzés, egy válogatás és a világkupa Alta Badia-ból.
Az igazi meglepetés itt ért: az edzésvideón nem kellett válogatnom, szinte minden tiszta kanyart belsőn kezd, bőven a kanyarok felét. Emellett rengeteg olyan kanyarja van, ahol a belső nagyon agresszíven dolgozik, érzésre 50-50, eseteg 40-60.

Készült egy gif is az egyik kanyarjáról, ami szintén tanulságos: régebben a külső dominanciájának az legfontosabb oka a stabilitás volt: ha megcsúszik, még ott a belső. Ez megfordult: sokszor a belső vezet, és a külső vagy lefog a hóra vagy nem.

Ebben semmi új nincs: a kontroll-kormány és a terhelés két külön funkció. A terhelés valóban a külsőé a csúcspontban, de a kontroll a belsőé. Ennek az oka részben a testtónusokkal van összefüggésben. A külső és a belső oldal teljesen mást csinál, de egyik sem passzív.
A terheletlen belső rengeteg problémát okoz, amit a testtartásban kell megoldani (vinni a felesleges súlyt, amit átrendezi a core-izommunkát), a külső a terhelés hatására nem görbül igazán hatékony egy határ felett (főleg kemény talajon), viszont az eleje-vége elveszti az aktivitást, rövidebb lesz az aktív él, ki kell egyenlíteni a görbüléseket, ami pont ellenetétes logikájú a külső nagyobb görbülésével stb.

Szerintem rendkívül izgalmas téma... :) Ha kész lesz a cikk, az összes kép ott benne lesz (majd' 100).

(Az egyik kép forrása: https://www.instagram.com/p/BfO3aEcDcLD/)
Hirscher-belso-lab-vezet-1.gif
Marcel-Hirscher---1st-and-2nd-run---wins-the-giant-slalom---Alta-Badia-Italy---12.17.2017-0.03.53.07.jpg
Marcel-Hirscher---1st-and-2nd-run---wins-the-giant-slalom---Alta-Badia-Italy---12.17.2017-0.01.15.10.jpg
Marcel-Hirscher---1st-and-2nd-run---wins-the-giant-slalom---Alta-Badia-Italy---12.17.2017-0.03.00.00.jpg
Marcel-Hirscher-GS-Training-0.00.15.75.jpg
Ski-Carving-6-0.00.01.13.jpg
Ski-Carving-6-0.01.29.19.jpg
Ski-Carving-6-0.02.22.14.jpg
27580470-2053958951295956-5814934249001713664-n.jpg
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.