Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Retro - TE mire emlékszel?

ÜZENETEK (92)Időben csökkenő Időben csökkenő
sneeuw
62 élménybeszámolót írt
62
8 éve tag
2019.01.23. 22:52
Többször megfigyeltem, hogy az 50-70 éves sporttársak gyakran viselnek egy jellegzetes, piros síkabátot, amelynek az oldalán hosszanti fekete és fehér csíkok vannak. Kiváncsi lettem, hogy ennek a kabátnak mi a története. Csak feltételezem, hogy volt idő, amikor csak ezt a fajtát lehetett kapni, vagy talán a monopolhelyzetben lévő állami cég a KGST-országokból származó síruhákon kívül csak ezt az egyet importálta "nyugatról"; aztán akinek státuszszimbólumnak kellett vagy egyszerűen csak a fontos volt a minőség, az ilyet vett. Tudtok valamit arról, hogy melyik cég gyártotta ezeket? Vagy egyszerűen csak ez volt a divat, és abban az időben több cég is ilyen színösszeállítású síruhákat gyártott?
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2018.12.29. 07:38
A sihut olvasgatva visszagondoltam a kezdetekre! Úgy kezdődött, hogy az '56-os zürzavarban a bátyám (13 éves volt) a haverjaival vagonokat törtek fel és horták haza a cuccokat. Köztük pár szép fehér katonai sílécet. A bulit követően összeszedték a lopott holmi, de a sílécek valahogy maradtak. Következő évben ezekkel mentünk fel a Normafához (63-as villamos 35 fillér a gyerekjegy a fogaskerekű 2,10 Ft volt, arra nem mindig volt pénzünk.) A sielés abból állt, felgyalogoltunk, egyenesen lecsúsztunk a végén általában elestünk. A felszerelés: durábel bakancs, mackónadrág, mackó-felső néhány pulóver kötött kesztyű. Nap végére szétázva az egész. Rá 1-2 évre megkaptam első saját lécemet. A sportbizományiban egy szép barna - méretemhez illő - falécet 300,- Ft-ért. Kantnija nem volt. Apám barátja megtanított az akkor ismert alapdolgokra. Fékezni, lendületből fordulni, felfelé halszálkázni stb. Az első igazi sícipőmet a 60-s évek elején kaptam, börből volt, az orra szögletes és rézpánttal volt erősítve. Az első sínadrágom posztóból volt, térd alatt csattal. A felszerelésem a 70-as évek végéig nem is nagyon változott. De ha hó volt, akkor minden vasárnap mentünk fel Normafára, aztán mikor bevezették a szabad-szombatot, akkor szombaton is. Ha a KISZ-esekkel sikerült megcsípni a vállalati buszt, akkor mentünk a Kékes-re is. A 80-as években ez már rendszeressé vált. Beléptem a FIM Keselyűk sícsapatába. Ha volt hó, hétvégén mindig Kékesen voltunk. Akkor már a kocsikat nem engedték fel, de minket busszal (Robbur)felengedtek, mert volt hegyi-mentő igazolványuk. A busz keringett a csúcs és a sípálya alja között. Az volt a sífelvonónk. Akkor jutottam ki először a Szlovákokhoz is. Onnantól a szabadságom nagy része télen fogyott. A gyerekeim már ebbe nőttek bele. Mindkettő már az anyatejjel szívta magába a síelés szeretetét. Manapság az unokámat terelgetem.
WéberF
2039 élménybeszámolót írt
2039
17 éve tag
2018.12.09. 19:29
A kampós-sodronyos felvonósok nagyon kényesek voltak arra, hogy csak a saját kampóikat használjuk! Hol "nyúltad le" ezeket? Én amúgy általában saját "gyártásúakat" használtam - nem utáltak ki a kezelők. Még olyant is készítettem, ami majdnem úgy működött, mint a mostani rosszabb csákányosok. Igaz lefelé jövet figyelni kellett arra, hogyan kötöm a derekamra a "csákányt", azaz a partvis-fejből készített "fenék-darabot". Ezzel nem "erőből, csuklóból" kapaszkodva kellett húzatnom magamat, hanem már a felfelé menetet is lehetett "élvezni". (Aztán elegem lett az egészből, megvetettem a Paksi Atomerőmű beruházás számlájára a Mátraszentimre-Bagolyirtás, Győri hegy északi lejtőjére telepített 200 m-es "sodronyos emelőberendezést", azaz egy sok éven át kifogástalanul működő lengyel tányéros sífelvonót.) No de ez már régebbi dolog, mint a történelem. WFeri
Előzmény: (Bélapó 202315)
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2018.12.09. 12:29
Én is találtam valamit. Én sokat használtam (még az átkosban) mind a három ugyanazt a célt szolgálta. IGEN!!!! EZ A SÍLIFT ŐSE!
IMG-0784.JPG
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2018.10.02. 15:56
ilyen nekünk is van pirosban :--)
Előzmény: (Robin 201469)
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2018.10.02. 00:10
Mentem vele 2 kört ! :)
Előzmény: (gaboca 201462)
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2018.10.01. 13:07
Hát ez csúcs! öröm volt nézni!!!
Előzmény: (skioutlet 201460)
gaboca
3374 élménybeszámolót írt
3374
15 éve tag
2018.09.30. 14:41
Remélem felavattad Tuxon! :-)
Előzmény: (Robin 201456)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2018.09.30. 13:28
Az alábbi, 1927 és 1957 között készült, mátrai síéletről szóló, pár perces filmhíradók között látható legalább egy olyan síző, aki még ma is jó egészségnek örvend. Ki találja ki: ki ez a személy?
http://sieljitthon.hu/videofilmek-tortenelmi-visszatekintes-a-matrai-sieletre-1927-1957-kozott/
WéberF
2039 élménybeszámolót írt
2039
17 éve tag
2018.09.30. 11:22
Ez valóban kincs: ilyen kifogástalan állapotban hogy maradt meg? WFeri
Előzmény: (Robin 201456)
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2018.09.30. 09:13
Egy házfelújításnál a padláson kincsre bukkantam ! :)
20180923-131811.jpg
sneeuw
62 élménybeszámolót írt
62
8 éve tag
2016.03.05. 22:59
Általános iskolás koromban (80-as évek eleje) apám tanított síelni. Ez csak azért érdekes, mert ő maga sem tudott síelni. :) Látta a TV-ben az alpesi síversenyekről a közvetítéseket, majd az ott látottak alapján mondta és mutatta, hogy hogyan is kellene csinálni. Kaposvártól nem messze (Simonfa) volt egy domboldal, ahová sokan jártak síelni és szánkózni, oda mentünk mi is. Azt végül is jól megfigyelte, hogy térdben és csípőben hajlított testhelyzetben kell siklani, de a kanyarodás technikájával sajnos nem volt tisztában... Egyre csak gyorsult szegény (egyébként tökéletes Super Giant testtartással :)), mígnem a kukoricás – nem túl kellemes módon – megállította. Az első lécem egy csehszlovák narancssárga műanyag léc volt. A kötés olyan volt, hogy lényegében csak elöl rögzítette a bakancsot, hátul le-föl viszonylag szabadon mozgott a bakancs. A házunktól kb. 50-100 méterre volt egy kisebb, síelésre alkalmas hely. Amikor esett 30 cm vagy több hó (ez akkoriban nem volt ritka), akkor a barátaimmal oldalazva mentünk le és fel, amíg megfelelően le nem tömörítettük a havat. Két pályát alakítottunk ki: az egyik hosszabb volt, kevésbé gyors, a végén egy kanyarral (ha valaki nem tudta bevenni, akkor egy rozsdás kerítés fogta meg :)); a másik merőlegesen haladt lefelé, ez rövid és gyors volt, a végén egy ugratóval (itt abban versenyeztünk, hogy ki tud messzebb repülni; érdekes, hogy soha nem törtük össze magunkat). Olyat is csináltunk, hogy leszúrtunk karókat, és azok között szlalomoztunk. A Kaposvár környéki dombok egyikén egy lelkes csapat sífelvonót is üzemeltetett: egy mozgó drótkötélbe kellett egy kampót beakasztani (majd a dombtetőn kiakasztani, ha nem akartad, hogy a gép feltekerjen :)). Később lett egy Elan lécem (elméletileg jugoszláv/szlovén cég, de az enyémre furcsa módon Made in Austria volt írva), azon már viszonylag normális kötéssel, de a fék nem volt egyben a hátsó kötéssel, hanem külön volt rácsavarozva a lécre). Aztán egy Kneissl léc következett meg Dachstein (ezt a céget időközben felvásárolta a Kneissl) bakancs, de ezek már mai szemmel is viszonylag modernek voltak. 1990 előtt jártunk sítábor keretében Csehszlovákiában (itt már tányéros felvonó volt, nem kampós), és ahogy írták mások is, vettünk a tótéknál egy-két finomságot, amiket itthon akkoriban nem lehett kapni.
WAndrea
1071 élménybeszámolót írt
1071
22 éve tag
2015.10.13. 10:52
Kérjük, hogy aki felismeri magát ezen a videón, írjon az oldalon lévő komment mezőbe:

https://sielok.hu/video/sieles-tulevelen/

Egy kísérletet láthatunk a retro filmen, hogyan tanították síelni évtizedekkel ezelőtt a 10-14 éves korosztályt. A nyári táborban a gyerekek gyepre szórt fenyő tűlévélen síznek, ezzel mintegy előrehozva a síidény kezdetét. A helyszín Sátoraljaújhely, szereplők az Esze Tamás általános iskola két síosztályának tanulói.
Chopoker
422 élménybeszámolót írt
422
16 éve tag
2013.12.21. 18:01
Én arra emlékszem, hogy volt olyan szilveszterem Szlovákiában, hogy madár csicsergés és napsütés fogadott a hegy lábánál. Egyre inkább attól tartok, hogy idén is hasonló lesz arrafelé a helyzet.

Az, hogy a mesterséges hó, meg csak olvad és olvad, az meg maga a katasztrófa!:-(
Viri
715 élménybeszámolót írt
715
20 éve tag
2013.12.17. 21:54
Emlékszem, amikor először belebújtam a kölcsön kapott, két számmal nagyobb, 3 csatos (melyből minimum 1 csat hiányzott) Alpina sícipőbe, mely alá egy Polsport léc dukált, felturbózva egy kezdetleges Salomon tanuló kötéssel, fék nélkül, madzaggal a bokámra kötve.

Ehhez társult a síterep Martinske Hole, a maga 25 perces felvonójával, egyedül egy székben, teljes felszereléssel néha 20-30 méterrel a föld fölött (zabszem szindróma volt rendesen).

A magas szintű oktatásról nem is beszélve, idézem: "Ez itt a tanulópálya (kb 30 m hosszú, 15 m széles, és szánkóztak rajta) ilyen a hóeke (bemutatva egyszer), ezt gyakorold, na helló majd a busznál találkozunk!

Na képzelhetitek...! Ez kb. 30 éve történt.
Ezek ellenére megszerettem ezt a csodálatos sportot.
alpina-retro.jpg
szendre
1058 élménybeszámolót írt
1058
17 éve tag
2013.09.14. 21:16
:)
Előzmény: (AAron 160562)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2013.09.14. 21:11
beszálljak ?
Előzmény: (szendre 160548)
szendre
1058 élménybeszámolót írt
1058
17 éve tag
2013.09.14. 13:52
Na neee! Apámnak ugyanilyen Pale Ritmoja volt (ill jelenleg nálam van a kincsek között) és pont ugyanilyen Marker kötéssel. Ezt nem feltétlenül együtt árulták, ő is külön vette a lécet és akötést. Sőt a kötés volt meg előbb. :-) GOndolkoztam, hogy az vigyem e el a SnowShowra, de végül a dyna lett belőle, mivel a Pale-n át kellett volna fúrni a kötést az én nagyobb csukámhoz. :-)
Előzmény: (Rera 160543)
WéberF
2039 élménybeszámolót írt
2039
17 éve tag
2013.09.14. 12:38
A Moszkva téren, a Metro-állomás épületének emeletén van egy kávézó(? - kocsma), ahol a terasz tele volt hasonló sílécekkel, egyik másik irányjelzőként szolgál a fontosabb síterepek neveivel, távolságával. WFeri
Előzmény: (Rera 160543)
Rera
318 élménybeszámolót írt
318
14 éve tag
2013.09.14. 10:36
Csoportkép, lomtalanításon! :-)
lomtalanitason.jpg
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.