Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Elsősegély - S.O.S.

ÜZENETEK (20)Időben csökkenő Időben csökkenő
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2009.11.01. 20:57
Én jó ötletnek tartom a pendrive-t. Meg is valósítottam. Egy 2G-re ráraktam 4 nyelven minden fontos információt sima pdf-ben. Azt minden operációs rendszer felismeri. A nyakamba fogom akasztani mint egy dögcédulát. Én azt tartom logikusnak, ha nem vagyok magamnál és megtalálják csak megnézik, mi van rajta. Ha magamnál vagyok, természetesen azonnal odaadom a mentőorvosnak. Még annyit lehet, hogy megteszek, hogy körömlakkal festek rá egy vöröskeresztet. Akkor teljesen egyértelmű.
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.10.14. 22:41
Szuper a pendrive, csak vészhelyzetben nem biztos hogy jó...

Én amit ezután magammal viszek az:

- a hegyimentők telefonszáma betáplálva a telefonomba, meg felragasztva valami látható helyre
- egy jó kis cetli az adataimmal, az egyik külső zsebemben, ahol mindenki megtalálja...vagy valahova felragasztva, pl sisakom eleje - ami egyszerűbb és a mentősök szempontjából is használhatóbb mint a pendrive.
- kis eü csomag, ha hátizsákkal, vagy oldaltáskával síelek

MM
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2009.10.14. 22:21
Minerel a pendrive szuper ötlet!!! alkalmazni fogom.
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.10.07. 21:51
Mil,

Csak a korábbi kommentedhez a Szlovákia Imádlak vagy sem :-) topicban:

Én ezt tanultam nemrég, és lehet hogy jogos is:

- Bukósisakos sérültről nem vesszük le a sisakot, mert az egyrészt többet árthat, másrész lehet jobban fogja a fejét, könnyebben stabilizálható a fej és gerinc, stb. Ha nyitható és hozzáférhető, ezen keresztül lélegeztessünk is. Ha nem, persze a lélegeztetés és újraélesztés felülírja a sisak szabályt...Mert legyen gerinctörés, stb a legfontosabb az oxigén-ellátás és a keringés biztosítása.

- Égő autó: Na itt pontosan nem mentünk, mivel az bármikor belobbanhat, robbanhat, stb...A mentés során első szabály, hogy mások életveszélye esetén nem szabad többet kockáztatni mint a sérült élete. Az meg pláne elég érdekes, hogy valaki egy komolyabb baleset után kimásszon...

Síelésnél az első fontos lehet...

MM
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2009.10.03. 20:35
Igen, kb. azt amit Bukfenc írt. Plusz a biztosításom másolta és a biztosítás feltételei is, hogy ha gond van el tudjam/tudják olvasni az apróbetűs részt is net hiányában. A nyakamban lóg mintegy dögcédulaként.
Bukfenc
547 élménybeszámolót írt
547
15 éve tag
2009.10.03. 10:39
mgy!
Ami a baleset esetén az orvos számára fontos lehet!
Vércsoport, allergiák, fennálló betegségek (cukor, vérnyomás magas, vagy alacsony krónikusan, epilepszia,stb) személyes adatok, elérhetőségek, értesítendők elérhetőségei.
Ami kevésbé fontos: a végrendeleted!( Bocsi a morbiditásért!)
Bukfenc
547 élménybeszámolót írt
547
15 éve tag
2009.10.03. 10:34
Kedves fertőzött társak!
Aki rendelkezik jogosítvánnyal, elvileg elvégzett egy elsősegély tanfolyamot is!! Az autóbaleset esetén követendő eljárás nagyjából ua. mint a síbalesetnél.
Sokat számít az, hogy láttad-e mi történt, mert a sérülések jellegére lehet következtetni!
Ha a gerinc sérülése valószínüsithető, akkor nem célszerű a mozgatás, mert szakadhat a gerincvelő!
Ha légzés, keringés van és nincs gerinc sérülés, de eszméletlen a sérült, akkor a stabil oldalfekvésbe helyezés a feladat és a kihülés megakadályozása. A mentés érkezéséig pedig folyamatos +figyelés, hogy a légzés keringés nem állt-e le!
Nagy perec utáni időleges eszméletvesztés után nyugalomba helyezés és a segítség érkezéséig nem elengedni saját lábán az illetőt, mert zavart a tudata, nem emlékszik az esetre az agyrázkódás szinte tuti! Ha ilyenkor valaki lécre áll az biztos fejre is áll de nagyon +1x!!!
A takaró és nyomókötéshez való kötszerek "hurcolása" rendkívül dícséretes!! Eztán én is teszem, csak eddig nem jutott + eszembe!!
Stani
5441 élménybeszámolót írt
5441
Admin
2009.10.02. 14:17
Laci, szimpla elírás, de köszi, hogy szóltál :)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2009.10.02. 13:04
Stani, az elsősegély csomaggal te példamutató vagy, de nem hiszem, hogy sok követőd lenne - én legalábbis nem hordok ilyesmiket magammal. Persze te oktatsz, így elvileg többször kerülhetsz helyzetbe...
A kis ördög nem tudja kihagyni: Mi az a zsebtapasz? Zsebben hordott sebtapasz?
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2009.10.02. 11:06
4200 ójró volt fejenként! Természetesen ahol a síbiztosítást kötötték ott a biztosító nem akart fizetni. A bankkártyához tartozó utasbiztosítás kifizette szó nélkül!!!

Nagyon fontos volt, hogy nem írtak semmit alá a mentés után, hanem csak miután lefordították a szöveget. Itt már lehett úgy alakítani a jelentést, hogy biztosító kompatibilis legyen!

UI: Ha normális síbiztosítás kötnek és nem egy olcsó ócskát, az is simán kifizette volna!
Stani
5441 élménybeszámolót írt
5441
Admin
2009.10.02. 11:05
112 , ez bárhonnan hívható, továbbá minden síterepnek van egy olyan külön száma, ami baleset esetén hívható, ezt vagy a pályatérképen vagy a síterep honlapján megtalálod. Ha nem, kasszánál még mindig lehet az első napon felvilágosítást kérni.
A legközelebbi liftházhoz való eljutás egy több kilométeres pálya esetén komoly kihívás lehet, helyette ott van a mobil.
Nálam mindig van egy kis first aid csomag benne nyomókötésekkel, sebtapaszokkal, takaró-fóliával a kihűlés ellen stb.
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.10.02. 11:01
Profi, ja...

Biztosítás fizette amúgy?
MM
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2009.10.02. 10:50
Én egyszer Cerviniába helikoptert hívtam a barátaimnak (meg mentettem az életüket:)), mert egy hatalmas viharban a Plateau Rossa alatti párkányra tévedtek (rövidíteni akartak... nagyon okos), természetesen mindez délután fél hatkor. Sötétedik, hóvihar körülöttük szakadék...

Én a kis térképról olvastam le a telefonszámot, de azt mondta a központos, hogy a 112-est is nyugodtan hívhatom, mert oda csörög ki! Gondolom az adott cellákhoz ők vannak hozzárendelve!

Ami megnyugtató és nagyon fontos, hogy a pályafelügyelők már észlelték a történteket, és amikor én telefonáltam már a helikopter úton volt!

Ez most akkor profizmus?
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.10.02. 10:46
minerel,

Másik amit emlitettél, ha eszméleténél van valaki, kisebb a gond, igy van. Ha eszméletlen, a légutak szabaddá tétele 1 lépésnek jó, de attól még nem biztos hogy fog is lélegezni valaki ha eszméletlen... akkor viszont ketyeg az óra...és pontosan az a 5-10perc számithat, amig odaér egy hegyimentő...

És itt jön a képbe az, hogy 'többet árt' valaki vagy sem...Ez tényleg nagy dilemma.

Amire minket oktattak az az, hogy ha ilyen szituáció történik (eszméletlen sérült, beteg, stb), akkor a légzés és a keringése fenntartása az első (és ennek módja nem túl bonyolult), és MINDEN egyéb másodlagos...

Tényleg nem ezen akarok lovagolni, de egy rövid képzés nagyon hasznos lehet. Én a tréninget amin részt vettem, utólag életem egyik leghasznosabb tréningjeként ítélem meg, reklám nélkül...

MM
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.10.02. 09:35
minerel,

Igen az is jogos amit Te irtál, és talán a legfontosabb benne van, mint ahogy SíMan is felvetette : hogyan hívunk mentőt?!

Svájcban minden sítérképen nagybetűvel fel van tüntetve a hegyimentők száma, és majdnem minden felvonó állomásán, ahol áll a sor, láttam kirakva nagybetűvel ugyanezeket a számokat. Ezeket nem árthat betáplálni a telefonba...Nem tudom Ausztriában/Fro-ban hogy van ez, nem emléxem...

Lehet nem ártana itt is összegyújteni a számokat terep szerint, ha tudjuk. Valahol van itt a honlapon segélyhívó telszám lista, de a terepek saját száma sem árthat ha össze tudjuk szedni, már ahol van ilyen...

MM
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2009.10.02. 08:57
Amit a nem hozzáértő megtehet:
- botokat, léceket a sérült felett a pályán keresztben leszúrni a hóba - ez nemzetközi jelzés, mindenki érti, mit jelent
- gyorsan elrongyolni segítségért a legközelebbi lifthez, ahol már rutinosan intézkednek
- valaki maradjon vele, de nem túl sokan körbeállni, hogy levegőt se kapjon
Orvos, eü dolgozó nyilván többet is tehet, de ő fel is tudja mérni, hogy mit és hogyan...
SíMan
427 élménybeszámolót írt
427
17 éve tag
2009.10.02. 08:48
Nekem abban sergítsetek, hogy egy adott síterepen hogyan lehet megtudni a hegyimentők, elsősegély telefonszámát. A terep sítérképén már többször kerestem de nem találta, illetve az álatalm megnézett síterep honlapjain sem, pedig azt gondolom fontos lenne. Szerencsére igazán még sosem volt rá szükség, de sosem lehet tudni. Ezért is gondoltam, hogy elmenteném ezeket a telefonszámokat a sielés megkezdésekor. KÖszi!
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2009.10.02. 00:20
Szerintem egy sípályán sok mindent nem tudunk tenni a sérült biztosításán kívül főleg ha eszméleténél van de ha eszméletlen akkor is max a légutakat tehetjük szabaddá. Szerintem aki nem gyakorlott eü. témában az lehet többet árt mint használ a sérültnek. Inkább a gyors segélyhívás és a sérülés jellegének minél pontosabb elmondásával segíthetünk a legjobban ha ilyen esettel találkoznánk.
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.10.01. 23:32
maci-laci 1

Teljesen jogos comment...És ugyanakkor nagyon szomorú a példa...

Mindamellett, tudtommal kórház-felszerelés nélkül, alapvető képzéssel is fenn tudsz tartani kb 20percig viszonylag jó esélyt eszméletlen sérültnél (persze nem mindegy milyen a sérülés)

Ha ott van valaki egy eseménynél, aki ha megfelelően jár el az első pár percben, lehet hogy több esélye van a sérültnek.

Van 'gyorstalpaló', ami nemzetközileg elfogadott eljárás tudtommal. Alap-eljárás, aminek pont az a lényege, hogy 'gyorstalpaló' tanfolyamon meg lehet tanulni, és életet menthet és ezért jogilag se lehet belekötni. Mert megtetted amit lehetett - és nem feltétlenül kell megmozdítani a sérültet.

Persze kérdés, hogy ki mer nekiállni segítséget nyújtani...

Ezér is fontos, hogy mit tehetünk ha ott vagyunk...

MM
MM
563 élménybeszámolót írt
563
15 éve tag
2009.10.01. 21:45
Hello,

Szerintem ez fontos téma (persze senkinek ne legyen rá szüksége...).

Mi a teendő, ha valaki nagyot esik, elütik, összetöri magát, eszméletlen, stb...

Mit tegyen az aki a helyszínen van?

A szemtanú nem csak szemtanú, hanem kötelessége segíteni is!

Gyűtsük össze a helyes eljárás módjait!

MM
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.