Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Csákányos felvonó

ÜZENETEK (41)Időben csökkenő Időben csökkenő
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2014.09.28. 16:01
Mi meg még talán találkozunk decemberben ! :)
Előzmény: (Kristina 173276)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.09.28. 14:06
Szívesen, remélem én is tudtam segíteni valamennyit. Neked is jó szezont!
Előzmény: (Kristina 173276)
Kristina
26 élménybeszámolót írt
26
16 éve tag
2014.09.28. 11:37
Mindenkinek köszönöm a hozzászólást és a tanácsokat. Nagyon jól esett, hogy komolyan vettétek a kérdésemet. Jó szezont mindenkinek!
300 élménybeszámolót írt
300
17 éve tag
2014.09.27. 11:37
Ó a csákányos ill. bármilyen húzólift használata....
Nem ördögtől való, a különböző megoldásokat már többen leírták, én annyit tennék hozzá, hogy nálunk ez szerepel a leadott, megtanított anyagok között, így ha valaki a síoktatót választja akkor része lesz a helyes lifthasználat megtanulásában. Mi már úgy megyünk a lifthez a tanulóval, hogy be tud szállni, és a kiszállás nem is jelent különösebb problémát. Ezt nagyon egyszerüen egy gyakorlócsákánnyal vagy tányérral oktatjuk a helyi közönség nagy örömére mert tetszik nekik amikor a liftet imitálom és lógó nyelvvel futkározok fel és alá a kevésbé meredek emelkedőn , közben a beszállást és a kiszállást gyakoroljuk a tanítványokkal és a lift, azaz én elég nagyokat ránt, cibál,emel...:-) ha ez megy, akkor kötéllifttel vagy más húzólifttel teszem ugyanezt.hangsúlyozom még mindig gyakorlótányérral, mert itt csak én szállok be, a tanítvány a kezemben sokszor fáradtsággal tartott tányéron, vagy csákányon ül. Persze itt is rángat az a fránya lift:-)
Ha megy, akkor jönnek a kézbe a különböző tárgyak, bóják,karikák, végül a bot. Aztán irány a lift.
nem szokott gondot okozni.Mert míg egy autodidakta tanuló az elején kb. 5 ször száll be és jó esetben ugyanannyiszor ki a liftből, addig nálunk ez 20-30 szor megtörténik, és mindkét irányba!Snowboard kicsit nehezebb, de ugyanez a módszer.Azt tanácsolom keress meg egy oktatót ezzel a problémáddal, meg fogsz lepődni milyen egyszerű a megoldás!Egyébként magad is megtudod tanulni, kicsit több gyakorlással. Sok sikert kívánok!
Előzmény: (Kristina 173171)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.09.27. 00:37
Neked bullshit, az én tapasztalatom viszont más.

Egy nem gyakorlott/bizonytalan sízőnek komoly gondot okoz a csákányozás. Ez ugyan a legtöbb esetben egy már tök felesleges pánikolás, görcsölés, amin már rég túl kellene lépnie, de ő mégis benne ragad.

Azután -ha kellő ideig gyakorolja a rettegést- egy idő után elhiszi, hogy a csákány az ördög műve, és hogy azzal fehér ember soha nem tud megbarátkozni.

És épp emiatt a szorongást kell megszüntetni elsősorban, utána a jó technika is menni fog, szinte magától.

De! Ha időnként valami tényleg sz@r élmény éri a csákányoson, akkor nem fog szűnni a szorongás, dumálhatok, mutathatok, magyarázhatok neki bármit. Ezért kell a felesleges "veszélyforrásokat", megszüntetni, többek között ezért kell a hátizsákot is levetetni róla.

Meg ezért kell elmagyarázni, megmutatni neki, hogy hogyan kell elindulni, hogyan kell kettesben normálisan utazni (a síelők kb 90%-a sz@rul felvonózik!), hogyan kell kiszállni. Így meg fog szűnni a szorongás, hiszen semmi rossz nem történik vele, és hamar könnyedén, lazán fog menni a dolog.
Ha már így van, és jól megy a dolog, akkor persze már felesleges levenni a zsákot, de addig nem az.

Hevederek? A gyengébb síelők nem a precízen magukra hevederezett formás hátizsákokról híresek, ezt tudjuk.

Melyik oldalon vigye kézben a zsákot? Természetesen abban, amelyikben a botok is vannak. Ha már nem lehet meggyőzni arról, hogy hagyja a francba a zsákot -pedig az lenne a legegyszerűbb, akkor vigye így.
Előzmény: (AAron 173257)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2014.09.26. 23:42
Igen, ez egy legendás felvonó. Kezdőként, amikor a katapult kilövés és 3 méter repülés után először sikerült talpon megmaradnunk (snowboarddal), attól kezdve büszkén érezhettük, hogy na, most már megtanultunk felvonózni. Azért felfelé sem lehetett unatkozni, mert olyan gyors volt, hogy a fülemben fütyült a szél, és végig oldalra lejtett, úgyhogy szinte végig hátsó élen kellett tartanom a lapot.
Van egy történetem is. Olyan cudar időt fogtunk ki, hogy a Kosodrevinától felfelé nem jártak a felvonók a csúcsig (ez elég gyakran előfordult a Chopokon). Utolsó csúszásnak elhatároztuk, hogy felgyalogolunk a síúton a Predné Deresig, majd onnan lecsúszunk a Krupová felé. Éppen a Deres-felvonó előtt álldogáltunk, mert ott szoktunk letérni az erdőbe. Ekkor értek oda a kezelők, és láttuk, hogy beindítják. Akkoriban ez a felvonó nem üzemelt, ezért erőst meglepődtünk és odasomfordáltunk, hogy ha nem zavarnak el, akkor mi is felmennénk. Hagyták. Azonban akkora volt a köd, hogy semmit sem lehetett látni. Rájöttem, hogy majd a drótkötelet figyelem, ahhoz próbálok igazodni. Ez valahol vállmagasságban futott, mert akkora volt a hó. Két kézzel kapaszkodtam, szembe fújt a szél, és le sem vettem a szemem a kötélről. Ez működött is egy darabig. Egészen addig, míg pontosan előttem hirtelen fel nem bukkant az a bizonyos szikla. :)
Azért ötből hármunknak sikerült felérnünk, és elindultunk hátra, hiszen úgy gondoltuk, hogy a Chopokon mi már nem tudunk eltévedni. Ekkor a köd miatt majdnem sikerült, de ez már egy másik történet...
s.andi
75 élménybeszámolót írt
75
12 éve tag
2014.09.26. 14:06
A Deres tányérosa, kéz kézzel kellett lehúznom, mald a csillagos ég felemelt és vissza a földre és hopp! előtted egy nagy szikla amit balról kerülsz... érdekes világ volt.
Előzmény: (bouquetk 173263)
bouquetk
386 élménybeszámolót írt
386
12 éve tag
2014.09.26. 10:28
Ó, a Chopok Dél. A Deresre vivő tányéroson a könnyebb lányok métereket repültek. A középső csákányosra meg úgy szerelték vissza a korábban leszakadtakat,hogy közben üzemelt. Ha jött egy lyuk megállították, 5-10 perc szünet, a népek meg álldogáltak a jó kis pofaszélben.
Előzmény: (s.andi 173258)
s.andi
75 élménybeszámolót írt
75
12 éve tag
2014.09.25. 20:46
A tükörreflexes erre a célra öv-fotóstáskában.
A csákányos nem kedvencem, még kezdő koromban Chopok délről érdekes emlékek vannak, mikor indulás után a gyalog úton át haladva majd függőlegesbe került a lécem a sok hó miatt, és a kiszállások, külömböző magsságú kezdők együtt.
Tuxon mikor jeges a csákány rúdja és kicsúszik a kesztyűs kezemből, nem volt nagy élmény ügyetlenkedni.
Előzmény: (Stani 173251)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2014.09.25. 20:42
bullshit........

Melyik kezébe viszi? Tegyük fel, hogy a menetirány szerinti jobb oldalon ül (áll) és a könnyebbség kedvéért jobbra kell kiszállni.

Bal kezével fogja a csákányos rúdját (mert úgy azzal a kezével húzza magát előre kiszállásnál), jobb kezében a síbot, hova a hátizsák?
Vagy arra gondolsz, hogy a síbottal együtt azt is markolássza?

A hátizsák derékhevedere meg lobog utána........arra biztosan nem csúszik rá síléccel.

Ha nem "bölcsészhallgatóskörtehátizsákról" beszélünk, hanem épkézláb hátizsákról - derékheveder/mellheveder - és minden lobogó heveder le van rögzítve, akkor nem hiszem el, hogy a háton lévő hátizsák beakad valahova.

Szerintem inkább a rutintalan versenyző inkább arra figyeljen, hogy sikerüljön kiszállni, nem pedig arra, hogy a félvállra vett hátizsák éppen a csukójára kezd lecsúszni.
Előzmény: (Lackó 173245)
Sörapu.
1360 élménybeszámolót írt
1360
15 éve tag
2014.09.25. 20:14
Pedig hétvégén lehet hogy belebotlunk néhányba :) A pálinkát azonban a zsebedbe tedd, hogy könnyebben elő tudd venni!
Előzmény: (Bélapó 173255)
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2014.09.25. 19:45
Elvettétek a kedvemet a csákányostól!
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2014.09.25. 19:35
alakul ez...a végén gurulós böröndel csúszunk :-D
Sörapu.
1360 élménybeszámolót írt
1360
15 éve tag
2014.09.25. 18:35
Sör, fóka, pulóver, tartalék kesztyű, váltóruha, arra az esetre ha megizzadnék. Ja, és még sör :)
Stani
5441 élménybeszámolót írt
5441
Admin
2014.09.25. 17:37
pl egy tükörreflexes fényképezőgép :)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2014.09.25. 16:59
én még viszek hálózsákot, sátrat, tartalék boardot...mert ki tudja? :-)
bouquetk
386 élménybeszámolót írt
386
12 éve tag
2014.09.25. 15:20
Tartalék szemüveg(ek). Vékonyan öltözöm, ezért egy-két réteg ruha. Enni-innivaló, esetleg fotógép, ha olyan a léc, akkor fóka. Ha ketten megyünk,akkor még egy sál, pulóver. Valami központi helyen szoktam hagyni, de van,hogy vinni kell.
antikvárius
106 élménybeszámolót írt
106
18 éve tag
2014.09.25. 12:35
Én soha nem viszek magammal hátizsákot vagy bármi egyéb csomagot. Egy kocsikulcs, egy pénztárca, esetleg egy napszemüveg és telefon van velem. Még soha semmi sem hiányzott napközben. Mi van a hátizsákban, ami feltétlenül szükséges lehet?
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.09.25. 08:43
Igen, jól érted. Ha valakinek még nehézséget okoz a kiszállás (de gyakran az indulás is), akkor -amíg bele nem jön-, tényleg ajánlott inkább kézben vinni a hátizsákot.
Úgy, mint például a síbotot, végül is az sem egy nagy probléma.
Előzmény: (AAron 173240)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.09.25. 00:22
Zsákot én sem szeretem, szintén csak kényszerből hordok néha, csak amíg meg nem szabadulhatok tőle.
Inkább kitömöm magam, zsebeket, meg esetleg egy deréktáska apróságoknak.

Elalvás? Hosszú és mozgalmas éjszaka volt előtte... :-)
Előzmény: (Robin 173243)
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.