Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Melyik boardot válasszam?

ÜZENETEK (682)Időben csökkenő Időben csökkenő
nagydoki
62 élménybeszámolót írt
62
18 éve tag
2011.01.06. 20:46
átküldenéd nekem is ? ! nagydoki@freemail.hu
Köszi
Előzmény: (gyf 102458)
bazsa (snwbrd, frrde, bckcntry)
223 élménybeszámolót írt
223
16 éve tag
2011.01.06. 11:41
oké, ott a pont! ;)
Karcmester
4 élménybeszámolót írt
4
13 éve tag
2011.01.06. 11:36
Tény, hogy alpinosak aktívabbak az átlagnál, de látszámra ott is több a puhakötéses fórumtárs, ugyanúgy, ahogy a pályákon.

Ráadásul elég sokan mindkét fajtát csinálják, például szűzhavazni jobb a puha kötés.
bazsa (snwbrd, frrde, bckcntry)
223 élménybeszámolót írt
223
16 éve tag
2011.01.06. 11:20
annak a bizonyos index fórumnak lehetne/lehetett volna alpin snowboard a címe. legalábbis én úgy vettem észre....
Előzmény: (gyf 102458)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.06. 10:56
Esetleg ide nem lehet Ctrl+V ?:-)
Előzmény: (gyf 102458)
Koty
862 élménybeszámolót írt
862
17 éve tag
2011.01.06. 10:50
Nekem átküldhetnéd! koty68@gmail.com
Előzmény: (gyf 102458)
gyf
571 élménybeszámolót írt
571
17 éve tag
2011.01.06. 10:25
Két napot kihagyok és felpörög az élet!
Légy üdvözölve VAU!
Annak a bizonyos INDEX fórumnak megvan a BEST OF változata, csak úgy CTRL+C / CTRL+V módban, .doc formátumban.
Ebben összeszedtem azokat a hasznos infókat, amelyek ott elhangzottak, felszerelés, technika, felvonózás ügyben.
Ha valakit érdekel, elküldöm, mert nem tudom, ide hogyan lehetne feltenni.
Koty
862 élménybeszámolót írt
862
17 éve tag
2011.01.06. 09:44
Köszi, egyenlőre bőven jó a tiedé, ozt majd meglátjuk, mit is akarrok...
De a freeride érzés boarddal (is) megfogott, még ha csak épphogy belekostóltam is!
Előzmény: (minerel 102285)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.05. 22:48
Örülök, hogy te is itt vagy!
Nem rég Lachtalon találkoztam egy sráccal aki ilyen régi átmeneti lapon kezdett sícipővel. Küzdött vele rendesen. Mondtam neki jobban jár ha bérel helyette egy free cuccott.
Előzmény: (badzoli 102370)
badzoli
445 élménybeszámolót írt
445
21 éve tag
2011.01.05. 22:25
Mindenki legnagyobb szerencséjére. Ugyanis a sícipő, bármennyire is hasonlít a kemény/alpin bakancsra, mégis teljesen más. Míg a sícipő oldalirányban merev, addig a snowboard baki pont oldalirányban rugalmasabb. Hiszen ha a sícipő oldalra lenne rugalmas, akkor oda a pontos éltartás, ha meg a sb bakancs előre-hátra rugózna, akkor kb 2-3x akkora feladat lenne carvingban (pláne EC-ben) élre tenni, meg fixen tartani a lap élét.
Előzmény: (Bélapó 102354)
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2011.01.05. 21:32
Tudom, hogy itt off, de én alpinnal kezdtem, és ha emlékeztek rá, régebben a kölcsönzőben olyan deszkákat lehetett bérelni, ami az alpin és a free között volt félúton, és sícipőre lehetett csatolni. Mostanában már nem látok ilyet.
Xero
882 élménybeszámolót írt
882
15 éve tag
2011.01.05. 20:05
Ebben is nagy igazság van. Anno én egy rutinosabb segítségével kezdtem neki jó 8 éve a boardnak. Elsőre felrakott rám térd és csukló védőt, majd egy jó adag szivaccsal kitömte a hátsómat. Ezek nagyban segítettek átvészelni a kezdeti buktákat.
Ezt a hetet leszámítva én is magamtól "tanultam" annyit, hogy élen lejövök a piros pályákon, feketéken pedig normál tempóban lejutok. :)

Annyit még hozzá, hogy én egy wide freeride lapon tanultam kicsit keményebb cipővel, de nem igazán éreztem a hátrányát. Talán az élre állítás volt kezdetben kicsit nyögve nyelősebb.
Előzmény: (badzoli 102292)
Xero
882 élménybeszámolót írt
882
15 éve tag
2011.01.05. 20:01
Pontosan erre gondoltam. Nagyon köszi. Nagyjából én is tisztában voltam ezekkel, de ennyire jól esélyem se lett volna összeszedni. :)
Előzmény: (vau 102273)
badzoli
445 élménybeszámolót írt
445
21 éve tag
2011.01.05. 19:47
Sziasztok, szia minerel, vau!

Csatlakozom a csapathoz én is és igyexem segíteni, amiben csak tudok.

A tapasztalatom az, hogy a snowboardozni kezdők -sajnos- főleg azért lépnek erre az ösvényre, mert látszólag könnyebbnek érzik a sínél. Ebben nagy igazság van, közepes snowboardos tudás (amikor már nem csak tolod a havat lefelé) megszerezhető (jó esetben) 1-2 hét aktív boardozás alatt. Közepes sítudáshoz (magam is síelek is, mintegy 25-27 éve) hosszú hetek, a hazai síelési szokásokat tekintve kb 3-4 év szükséges, évi 1 hét esetén. Én magam 1 hét alatt megtanultam annyira (oktató nélkül!), hogy fűzött ívekkel tudtam lejönni már akár hosszú kék és rövidebb piros pályákon is.
De nem ajánlom, hogy oktató nélkül kezdjen el bárki is!

Az első lépésekkor még senki sem tudja, hogy melyik "szakág" felé fog elindulni majd, ezt hozza majd az élet, a tapasztalat magával. Mindegyiknek meg van a maga szépsége, ha megteheted, próbáld ki mindet. Az alpin nehezebb kérdés, mert komolyabb tudást, vagy elszántságot igényel, azon tanulni horror lehet. A lényeg az, hogy minél hamarabb túljuss a "hótolás" szintjén és igyekezz minél többet élen menni. Sok barátom csodálkozott, mikor ők lapon, irányíthatatlanul száguldottak lefelé, miközben én mellettük ugyanolyan sebeséggel mentem kanyarogva, élen, irányítva, kontollálva a mozgást. Ez a legfontosabb szerintem.

Nagyon fontos a jó felszerelés, főleg a jó ruházat, mert komfort nélkül lehet akármilyen faszányos lapod, kötésed, vagy cipőd, hamar meg fogod utálni a hegyen való létet. Ebben, illetve a technikai ruházatok dolgában kérdezzetek bátran, igyexem segíteni.
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.05. 18:47
Nem is tudom:-)
Igazából tényleg nem tudom mi lenne jó neked. Hamar ráéreztél az ízére és jól fog ez neked menni csak nem tudom merre fog elmenni...
Szerintem egy keményebbre lesz szükséged később mert ha teheted úgyis pályán kívül síelsz. Ha pályán maradsz akkor boardozni fogsz és a carving irányába akarsz majd elmenni ez tuti főleg délelőtt amikor jó még a pálya. Délután meg ha kibuckásodik úgyis síre állsz vissza ha teheted.
Valami jófajta all mountain deszkát nézünk majd ha arra kerül a sor de próbáld ki egyszer az enyémet is:-)mert a mostani ami nálad van már puhácska kicsit.
Egyébként azt meg addig használod amíg jólesik...:-)

Amúgy Vau jól leírta mi mire való...

Apropó! lesz videjó Lachtalról?
Előzmény: (Koty 102271)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.05. 18:32
Szia Vau!
Örülök, hogy engedtél az oldal csábításának és hozzászólsz a szerintem sokakat érdeklő témához.
Még jó, hogy levettem a piros kis ikont a nevem mellől mert ha a tied piros akkor az enyém halovány kék:-)

Kezdődik a Hochkar szezon?
vau
81 élménybeszámolót írt
81
13 éve tag
2011.01.05. 17:46
Megpróbálok egy összefoglalást összehozni, bár szerintem fel lehet kutatni pár infót a neten.

Én alapvetoen két fo részre osztanám a boardokat, úgymint alpin és free. Itt a free-be beleértek mindent, ami puha kötéses, aztán ezt lehet tovább osztani.

Rögtön az elején szeretném tisztázni, hogy bár teljes mértékben alpin fanatikus vagyok, kezdo NE vegyen alpin deszkát. Meg lehet vele tanulni, csak nehezebb, macerásabb, kezdetben kényelmetlenebb, és az alpin elonyei jóval késobb jönnek csak elo, ha a boardos az adott irányba akar specializálódni.

Free:
Egy szabad osztás szerint legyenek mondjuk az alábbi kategóriák. Biztos van más felosztás is, nem szentírás amit felvázolok:
- kezdo, univerzális
- freestyle, slopestyle
- all mountain
- powder
- BX

Aztán vannak ezeken belül elfajzások, mint normál szélességu ill. wide (széles).

A deszkák szélessége bizonyos mértékig kritikus. A cipo, kötés felülrol nézve le fog lógni a deszkáról, de nem mindegy mennyire. Kezdéshez, csúsztatott fordulókhoz, ill. slopestyle-hoz szinte mindegy a lelógás mértéke. Jeges pályán, ill. carving technikánál ne legyen a lelógás 1-2 cm-nél nagyobb. Mélyhóban is jól jön az extra szélesség.

Kezdo számára én a kezdo/univerzális ill. slopestyle lapokat ajánlanám. Ezek mind kicsit puhábbak, masszívabb felépítésuek. Ne tévesszen meg senkit a kezdo besorolás, menettulajdonságokban lehetnek ezek nagyon jók is. Talán nincs olyan egetvero különbség mint síben, ahol egy kezdo/középhaladó sí olyan puha, hogy csak élrerakni nem lehet, és síelésre használhatatlan.
A puhább lap kellemesen tolerálja a kezdeti hibákat, nem dob el annyira, ha véletlenül rosszul terhelsz, nem visz el arra amerre a deszka menni akar, lehet vele ugrálni is, a talp anyaga jobban elbírja a nem megfelelo használatot (pl. box-ok, korlátok, kövek, wax hiánya, stb.)
És nem utolsó sorban olcsóbbak.

A különbség a kezdo/univerzális és freestyle/slopestyle között a szerkezetben van. Egy profibb lap famagos, de az sincs túlzottan specializálva, mivel egy rossz leérkezéssel azonnal kukába lehet küldeni egy lapot. A kezdobb deszkák magja sokszor valami habos anyag, de ez sem mindig hátrány. Nagyon sok tartalmaz fát is, de ez legtöbbször rosszabb minoségu, vagy egyéb anyagokkal kevert. Azt kell eldönteni, hogy mi a fo cél, a maximális strapabíróság, vagy a jobb menettulajdonságok. Ezek a tulajdonságok sokszor ütik egymást.

Az all mountain lapok inkább a haladóbb, és nem nagyon ugrándozók számára ajánlottak. Ezek kicsit merevebb lapok, jobb az éltartásuk, viszont pont a merevebb szerkezet miatt sérülékenyebbek. Jobb minoségu famag van bennük, esetleg carbon, kevlár, stb. erosítések, ennek megfeleloen jóval drágábbak. Az áruk kb. duplája az ugribugri deszkáknak. Ezen deszkák elonyeinek kihasználásához már megfelelo tudás kell. A tudás hiányában fölösleges kifizetni a plusz ártöbbletet, de tény, hogy kezdok számára sem okoz gondot egy ilyen deszka kezelése.

A porhó/off piste lapok specializáltabb lapok, szerintem csak haladóknak. Általában teljesen hasonlóak a többi laphoz, max. kicsit nagyobbak, és a kötések kicsit hátrébb vannak (ez kb. 2 cm eltolás hátrafelé). De vannak speciális alakú mélyhódeszkák is, ezekkel szerintem kezelt pályán menni kín.

BX, boardercross, specializált lapok, a free és az alpin átmenete. Brutál merevek, hasonlóan az alpin lapokhoz, elég merev puha cipo illik hozzájuk. Ezeket is csak haladóknak ajánlanám. Kezdok az ilyen lapokon már komoly problémákkal nézhetnek szembe az elso napokban, a deszka sokszor elviszi az embert.

Alpin:
Rádiusz alapján osztanám fel ezeket
- szlalom, 8-10 m rádiusz
- freecarve, 11-13 m rádiusz
- óriás, 13 m rádiusz fölött

Alpin lappal kizárólag akkor érdemes foglalkozni, ha a boardos carving technikát tanul vagy használ. Csúsztatott fordulókkal fölösleges ilyennel menni, azzal kényelmetlenebb és kevésbé hatékony, mint bármelyik puha kötéses lap. Carving esetén viszont az alpin verhetetlen, semmi más téli sporteszköz nem tud ennyire komoly kanyarérzést adni.

Aztán persze vannak puhább és keményebb alpin lapok, a puhábbak könnyebben kezelhetőek, de azon a tényen nem változtat, hogy nem kezdő lapok.

Folytatás majd késobb, jön egy 4 napos kánaán :)
Koty
862 élménybeszámolót írt
862
17 éve tag
2011.01.05. 17:39
Lajos én a te boardodat választom - már ha maradhat még nálam :)
De ha vennék, akkor milyen kellene nekem?
Előzmény: (minerel 102248)
Xero
882 élménybeszámolót írt
882
15 éve tag
2011.01.05. 16:21
Ha máshogy nem, majd megpróbálok utána olvasni és némi tapasztalatot szerezni.
Január végén lesz lehetőségem 2-3 alpin lapot próbálgatni meg a saját cuccomat. Abból is megpróbálok valami okosat összeszedni.
Előzmény: (minerel 102248)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.05. 16:15
Jó lenne csak itt kevés az olyan ember aki technikailag mélyen ismeri azt a témát. Próbáltam más fórumról átcsalni emberkéket ide legalább egy cikk erejéig de sajnos nem nagyon akaródzik nekik amit én személy szerint nagyon sajnálok.
Gyf biztosan tudja kikről is van szó:-)de van a névsorban pár fekete ikonos boardos úgyhogy hajrá, tényleg jó lenne tisztába tenni ezt a témakört is.
Előzmény: (Xero 102243)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.