Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Mekkora HOKE-val síeljünk?

ÜZENETEK (41)Időben csökkenő Időben csökkenő
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2011.01.09. 09:47
Ellenkezőleg, pont téged véd !!
Előzmény: (AAron 102873)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.01.09. 09:47
A kép egyébként nagyon tanulságos, de nem könnyű megtalálni, hogy ez a helyzet miként jött létre!

Bartus Miki barátom szokta emlegetni, hogy amikor még nem lehetett szabadon utazni, és így élő síelővel sem nagyon láttak a hazai versenyzők, innét-onnét beszerzett fényképekről lestek el pózokat - egyesek szinte tökéletesen. Aztán meg estek-keltek a "fényképsíelők", hiszen a folyamatokról fogalmuk sem volt...

Persze egy-egy kép is hasznos lehet, mert kegyetlenebb a videónál, csak nehezebb elhelyezni a rendszerben.
Előzmény: (vanczi 102838)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.09. 08:58
Szia Soma!

Erre szerettem volna magam is kilyukadni: hogy a hobby vagy amatőr síelésnél ezt másképen kell csinálni.
De nyílván másképp.
Lackó szerinti kimondottan hokés gyakorlatok csináltatatása szerintem is jó ötlet, ha eltúloztatom a gyakorlatot, onnan vissza lehet venni.

De szeretném is kiemelni, hogy a magam gyönyörűségére próbálom a „az ívben tudatosan előretolni a völgysít”.
A hokét a minimálisra csökkenteni.

„emgyéke” Te engem kostólgatol?
Előzmény: (Soma 102871)
Soma
675 élménybeszámolót írt
675
18 éve tag
2011.01.09. 08:22
Sziasztok, megvallom őszintén nekem alapvetően a versenyzéssel kapcsolatban merült fel a kérdés, valóban Attila ezt tanítja nekem, de fel sem merült bennem, hogy a hobby vagy amatőr (ez most így nagyképünek hangzik, mintha én profi lennék) síelésnél ezt másképen kell csinálni. Ezért van az, hogy amikor nem versenyre készülök, hanem csak hobbyból síelek, akkor is igyekszem ugyanazokat a gyakorlatokat, technikát csinálni, mint edzéseken. Persze van amikor tényleg megy az ökörködés, egylábon síelés, belső lábon kanyarodás, stb..., de ez más kérdés.
Bocs, úgy tűnik, megint sikerült kicsit bekavarnom.
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.01.09. 00:58
Köszönöm! :-DDD
Előzmény: (minerel 102866)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.01.09. 00:48
OFF
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
ON :-D
Előzmény: (Lackó 102865)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.01.09. 00:29
Ha szabad, hozzászólnék a dologhoz, bár kicsit más megközelítésből. (És kizárólag az "utcai" sízésnél maradva.)

Szerintem(!) -nekem legalábbis ez a tapasztalatom- a sízők nagyon nagy többségénél sokáig nem kell foglalkozni a hoké méretével. Ahogy én megfigyeltem, a fejlődés folyamán rendszerint -helyesen megtanult testtartást feltételezve persze- magától kialakul egy minimális, a körülményeknek -és az ívek szakaszainak- megfelelő(!)méretű hoké. (valami ilyesmire utalt Ozsi is, ha jól emlékszem)

Aki már "sportosan" síel, és túl nagy hokéval megy, az természetesen gyógyítandó, de bavallom, én ennek ritkán éreztem túlzott jelentőségét. (amatőr sízésről beszélek végig!)

Ami viszont gyakrabban előfordul, az éppen az ellenkezője. Konkrétan az "elfelejtett" és lemaradó rosszul terhelt belső láb, ami "bebicsaklik", és átesik rajta a síző. Ilyenkor (kövezzetek meg, ha akartok!) én kimondottan hokés gyakorlatokat csináltatok, majd onnan szépen "visszamegyünk" a normál test-, és lábtartáshoz.

Ha ez már rendben, akkor jöhet a játék az ívben tudatosan előretolt külső sível. (nálam ez jött be, jobban, mint a hátrahúzott belső léc) Ami vagy megy, vagy nem, de semmiképpen sem targikus, ha nem...

A kulcskérdés leginkább a csípő helyzete. Ha az a tanulás folyamán már jó helyzetben van, az rögzül, akkor a hokéval sem lesz baj.

Mindez szerintem. Első köveket testre kérem, a többi majd jöhet fejre...
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.08. 22:11
"Áronka" ???

Mindegy.


"Nekem azt tanítják, hogy ha lehet ne legyen az ívbelső lábam előrébb a külső lábamhoz viszonyítva, azaz a csípőm külső felét nyomjam a belsőm sím csőre irányába.” (Ezt edő tanítja versenyzőnek, vagy tévedek?)"

Szerintem Soma által leírt technika nem versenyzői privilégium, nem is értem miért lenne az.

Ha Soma versenykörülménykre gondolt, elénézést, félreértettem.
Változatlanul azt gondolom, hogy a "nulla" közeli hoké (NEM VERSENYZŐRŐL BESZÉLEK) hozza meg a várt hatást (számomra).

Egyébként meg az "indexelésről" baromi nehéz leszokni, ha az edző fejedbeveri, az ott marad, ha kell, ha nem.
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.01.08. 21:53
Szia Áronka!

Ha így van, akkor még inkább igaz, hogy sokakat félrevezethet ez a fajta kérdezés/válaszadás. Úgyanis tagadhatatlan, hogy ezek versenyzői aspektusok.

SOMA írja:
„Nekem azt tanítják, hogy ha lehet ne legyen az ívbelső lábam előrébb a külső lábamhoz viszonyítva, azaz a csípőm külső felét nyomjam a belsőm sím csőre irányába.” (Ezt edző tanítja versenyzőnek, vagy tévedek?)

„Nézem most a versenyeket és ott is úgy látom, hogy azért a versenyzőknél is van bizonyos hoke.”

„Szőlős Peti ha egy két képet is beszúrna, azt megköszönném.” (A kérés a versenyszfárához lett intézve,)

Fentiek miatt gondoltam, hogy SOMA versenykörülményekre gondol. De, majd ő megmondja.

OZSI -val nekem is illik egyetérteni.

"Az én drága Kelen Ádám barátom azt szokta mondani, hogy vagy húzzam vissza a hegy sít vagy toljam előre a völgy sít, különben nem lesz ember belőlem."

Ezzel is kötelező egyetérteni.

Viszont te azt mondtad, "Mekkorával? Nullával." Gabóca is ilyesmit mond. Gondolom, nem ti találtátok ki.

Mindenesetre most, hogy már (úgy tűnik) nem a versenyzésre vonatkozik a kérdés, ha nem is teljeskörűen, de én is hozzáteszek valamit.

A jól síelő amatőrnek nem a tűzött pályában kiharcolandó tizedmásodpercek lefaragása, (és az ehhez szükséges néha igen kényelmetlen technikák alkalmazása), hanem a biztonságos, szép, kényelmes síeléshez vezető megoldások lehetnek az áhított céljai. Nem biztos, hogy mindenkinél, de feltételezem, hogy a többségnél így kellene lennie.

Ebből az aspektusból nézvén is a többféle lehet a hoké. Amit a szitu kíván. De, hogy konkrét legyek, a számomra legkedveltebb, (legenergiatakarékosabb) síelést az ellenforgatáshoz (a testforgatás egy fajtája) igazított hoké, és a hó felől "mért" egyforma terhelés jelenti.

Hosszúra nyúlna elmagyarázni, ezen a videón ezt a technikát síelem: https://sielok.hu/video/392226/

Nem kizárólagos technika, másokat is be lehet vetni, akár egy íven belül, (két fél ív).

Replaci
http://www.kanyarsiklub.hu
Előzmény: (AAron 102830)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.01.08. 21:26
ozsi, én ezt a képet igazából csak azért tettem fel mert, mert érdekesnek találom, pontosabban hogy olyan is előfordul bizonyos esetekben amikor már az ívkülső léc jár előrébb. ezzel nem kívánta semmilyen következtetést levonni, de szerintem ez érzékelhető volt. semmit nem írtam oda csak egy szmájlit...

egyébként én úgy gondolom ha valaki ilyen képeket nézeget abból nagy baj nem lehet, mert niylván nem ezt az egyet fogja akkor csak megnézni hanem jó sokat, meg videókat is, és szerintem ezekből csak tanulhat az ember.

én egyedül azt nem értem hogy honnan vesznek olyan elképesztően nagy hülyeségeket, mint amiket leginkább Szlovákiában láthat az ember nagyon sokat a kevésbé jó síelőktől, mármint a felsőtestük illetve karjaik mozgatására gondolok. egyszerűen olyan idétlen mozgáskombinációkat tudnak kitalálni, egymástól ellesni hogy ez valami hihetetlen. csak nevetni tudok ilyenkor bár gyakran sírhatnékom is van ...
Előzmény: (ozsi 102818)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.08. 20:38
Jobban meggondolva, az előbb meggondolatlanul, de Ozsi okfejtése hibátlan (mondom én), főleg a „és folyamatosan változik a kanyar folyamán” mondatrész.

Laci!

Te hívod fel többünk figyelmét, hogy miért látunk mindent versenyzői vagy ex versenyzői szemmel, miért a gyári verseny sí, miért a kemény flex index …. blablabla.
Soma feltett egy egyszerű kérdést, adtunk egy egyszerű választ, nem értem, hogy miként jön ide a versenyzés.
Persze tudom én is, hogy Soma szokott edzeni, versenyeken indulni, de azt is tudom (sejtem), hogy ez irányú kérdését, pláne versenykörülményekre talán inkább mondjuk Fábián Attilától kérdezi meg vagy a kérdést felteszi a verseny topikban.
Mivel Soma nem hiszem, hogy oktatói babérokra törne, így marad az körülmény, amit két verseny közt síel, magának.
Tehát azokon a napokon,mikor Soma magának síel, mekkora hokét kell tartania, ezt meg Ozsi elmondta, nem kevert bele versenyzést, meg oktatók „vitatkoznakot”
Nincs igazam? Lehet ám, hogy nincs.

Az én drága Kelen Ádám barátom azt szokta mondani, hogy vagy húzzam vissza a hegy sít vagy toljam előre a völgy sít, különben nem lesz ember belőlem.

Wágner Úr
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.01.08. 18:18
Milyen tengelyhez képest előrébb? Honnét nézve? A kanyar melyik szakaszában?

Többnyire mindig van valamekkora harántterpesz (hoké), és nem is kell feltétlenül megszüntetni. A hoké tűzzel-vassal való üldözése abból származik, hogy gyakori hiba a túl nagy hokéval való síelés, és ezért sokan megpróbálják teljesen kiirtani.

Anantómiai-geometriai szempontból természetesen kialakul a hoké, és folyamatosan változik a kanyar folyamán. Hibának akkor nevezhető, ha:
- túlzott mértékű;
- statikusan fennmarad az élváltásig, és ott egy hirtelen lábtartáscserével a másik oldali hokévá alakul át.

A túlzott hokéval a legnagyobb probléma, hogy hatására az ívkülső sín nem a megfelelő terhelés alakul ki.

A fényképekkel érdemes óvatosan bánni, mert nem érzékeltetik a folyamatot...
Előzmény: (Soma 102781)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.01.08. 16:01
Halihó sziasztok!

Ez már volt téma az élen síelés topikban. Átmásolhatnám egy az egyben, amit ott mondtam, de nem teszem, inkább kérdezek.

Nekem úgy tűnik, hogy Soma kérdése arra vonatkozik, hogy amikor ő tűzött pályában megy, akkor mi lehet a "kötelezően ideális" hoké. Szerintem teljesen egyértelműen attól függ, hogy a szituáció mit kíván meg. Pl. van -e egy jelentős oldalra dőlése is a pályának, vagy nincsen? + egy sereg stb...

Miután azonban a topikot rengetegen ovassák más státuszban lévők is, (hogy ők ne vezetődjenek félre), kérdeznék.

Kinek a nézőpontjából lehet releváns, ami itt leíródik?

- edző
- oktató
- hivatásos versenyző tűzött pályában
- műkedvelő versenyző tűzött pályában
- amatőr síelő (nem versenyző), bárhol és bármikor, hely, idő, hóminőség, sítudás, szituációtól függetlenül

Bocsika, azt gondolom, ha ezek ilyen szinten összekeverve lesznek tárgyalva, garantált lesz egy olyan zavaros "katyvasz", ami nem kevés síelő számára lesz félrevezető.

Több évtizedes problémám a síelésben-síoktatásban zajló akaratlagos/akaratlan jószándékú félrevezetősdi. Síoktatóként hívnám fel a figyelmet a felelősségre, melyet itt (reményeim szerint) közösen képviselünk.

Replaci
http://www.kanyarsiklub.hu
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.01.08. 14:46
és egy bónusz kép Ligetyről :D

szerintem egy másik ember lába közt át tudna síelni, olyan alacsonyan van :D persze ez már valószínű egy rontott kapuvétel...
d1aa0c082ab3019a5a1614de137d-grande.jpg
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.01.08. 14:37
negatív HOKE :D
FISWorldCupMenGiantSlalomSoeldenSsUO92a9Gqkl.jpg
Soma
675 élménybeszámolót írt
675
18 éve tag
2011.01.08. 13:48
Itt tartok én is. De azért nézz meg egy GS versenyt, ott sem nulla a hoke.
Előzmény: (AAron 102782)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.08. 12:18
Mekkorával? Nullával.
Mondjuk nekem még anno azt tanították, hogy a hegysí "indexel", most meg, hogy alulról egy sít szabad csak látni, csak, ha figyelek tudom, öszönből nem megy (még).
Előzmény: (Soma 102781)
gaboca
3375 élménybeszámolót írt
3375
15 éve tag
2011.01.08. 12:01
A cél a nulla, aztán meg egyén függő ki mennyit bír el, az én izomzatom sajna nagyon kötött, minél inkább közelítem a nullához annál jobban érzem a ,,mindjárt szétszakad a csípőm".
Előzmény: (Soma 102781)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.08. 11:53
Mekkorával? Nullával.
Mondjuk nekem még anno azt tanították, hogy a hegysí "indexel", most meg, hogy alulról egy sít szabad csak látni, csak, ha figyelek tudom, öszönből nem megy (még).
Előzmény: (Soma 102781)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.