Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síelésünk kivesézése

ÜZENETEK (3138)Időben csökkenő Időben csökkenő
vasssy
1780 élménybeszámolót írt
1780
18 éve tag
2011.03.24. 11:05
Egy jó oktatónak haladó tematikája is van.
Előzmény: (huligan 116172)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2011.03.24. 09:10
Úgy látom profik vesznek körül...

Természetesen ezek is apres-ski gyakorlatok, de már haladóknak...
vasssy
1780 élménybeszámolót írt
1780
18 éve tag
2011.03.24. 09:06
Na meg persze ott a faltámasz, amit fél kézzel alkalmazunk, kissé a váll fellett nyújtva támasztjuk a falat. Ilyenkor a helyes tartás egy kissé rogyasztott térd, kicsit görnyedt hát és lefelé néző/lógó fej. Hüttén kívül célszerű alkalmazni, vagy a kagylótámasz előkészítéseként. :-)
gaboca
3374 élménybeszámolót írt
3374
15 éve tag
2011.03.24. 08:59
A táncosrúd támaszt kifelejtetted! :-)
Előzmény: (huligan 116167)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2011.03.24. 08:44
Amiről te beszélsz az a bottámasz technika, ezt tervezem bevezetni az apres-ski oktatás tematikájába...

Ide tartoznak még: a padtámasz és a pulttámasz technikák.

Mindegyik esetben a tested tehermentesíted, nagyon hasznos gyakorlatok...
Előzmény: (Sörapu. 116125)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.03.24. 00:00
ez igaz... végülis nem árt tudni mire vagyunk képesek, hol miből tudunk meríteni.
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.03.23. 23:31
Szia!

"mondjuk ez szerintem jön autómatikusan nem kell előtte gyakorolni."

Most nem okvetlenül erre a szitura gondolván mondom, hogy felnőtt tanulók többségénél a készség kifejlesztése gyakorlást igényel.

Haladok lefelé a hegyről, és előre szükséges látnom és megterveznem, hogy milyen helyzetbe fogok kerülni, és hogy abban a helyzetben milyen megoldások közül fogok tudni választani. Mennél nagyobb a repertoár, annál nagyobb a kontroll. Működő repertoárt gyakorlás nélkül nem lehet felépíteni.

Üdv.:
Replaci
https://www.kanyarsiklub.hu
Előzmény: (vanczi 116146)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.03.23. 22:32
a hegytámaszos gyakorlat nem arra jó , hogyha az ívkülső sí kicsúszik akkor jobban tudjunk után a az ívbelsővel korrigálni ? legalábbis én így tudom elképzelni...
amúgy meg a völgytámasz pl nagyon meredek terepen tényleg hasznos ha nem akarunk elindulni csak irányt váltani és akkor így át kell ugrani., mondjuk ez szerintem jön autómatikusan nem kell előtte gyakorolni.
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2011.03.23. 22:07
A völgytámasz nem kell mert a völgy már lent van viszont a hegytámasz hasznos mert még fent van és ha lecsúszik akkor mi min csúszunk? Pedig nem is ittam....
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.03.23. 22:02
Szia Lackó!

Hát persze, hogy szabad, mi másért lennénk itt?

Jogod van úgy vélekedni, ahogy gondolod. Mint mondottam volt, nálunk sincsen tematikában, alkalmasint hívjuk fel a figyelmet, hogy hol, mikor, mire lehet használni. Kitűnően világít rá erre joska egyik hozzászólása. Csak hozzáfűzöm, hogy ha nem értenék a síeléshez, akkor is elgondolkodnék, hogy ha Tombának alkalmas volt valamire, akkor nekem miért is nem jó arra, hogy egy szűk meredek helyen, (akár, mert nincsen más megoldás, akár ha úri jókedvemből választom), elrugaszkodó pozíciót alakítsak ki egy feladat megoldásához.

„Másik: a karcolós gyakorlat bot nélkül nálam nagyon gyakran visszatérő elem, az egyik leghasznosabb karcolós gyakorlatnak tartom.” Szerintem is szuper. Abban az esetben, ha nem csupán a látvány kedvéért, hanem PONTOSAN MEGHATÁROZHATÓ CÉL elérése érdekében csináltatom. REMÉLEM, TE IS ÍGY LÁTOD!

„Melyik technika is ez? (ha nem figyeltem eléggé, akkor elnézést)”

Szándékosan nem részletezem, mert akár érthetetlennek is tűnhet sokaknak, (félek így is az lesz).

Nagy vonalakban a forgatások tárgykörébe tartozó testforgatásokról, (előreforgatás, ellenforgatás) van szó.
1. Előreforgatás: a fél ívben van egy kétirányú (előre - vissza) testforgatás. Ez a gyakrabban alkalmazott, már azzal, hogy az ozsi által leírt magas színvonal azért olyan majdnem fehérhollós ritkaságú.
2. Ellenforgatás: az élváltást követően A TELJES FÉL ÍVBEN egy egyirányú visszaforgatás történik. Én erről beszélek, nem tudatos alkalmazást azért lehet látni, korrekt, tudatos kivitelezést (amatőrök között) én igen ritkán észlelem.


„A hegytámaszt viszont annál inkább szeretem, -a völgytámasszal ellentétben- piszok hasznos a gyakorlása.” Írod.

Ha már szóba került, tényleg komolyan érdekelne, hogy miért gondolod „piszok hasznosnak” a hegytámasz gyakorlását?

Replaci
+ 36 30 907 1872
Rendszerhez igazító kisízés a Kiztsteinhornon.
http://www.kanyarsiklub.hu/2011_Kaprun_1_kisizes.html
Előzmény: (Lackó 116117)
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2011.03.23. 21:26
Basszus hangosan röhögök a gép előtt :-)))
Előzmény: (Sörapu. 116125)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.03.23. 21:21
XD csillagos 5-ös !
Előzmény: (Sörapu. 116125)
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2011.03.23. 21:18
Mikor pedig józanodsz ez a művelet már egy bottal is megy !
Előzmény: (Sörapu. 116125)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.03.23. 21:15
Ne irogass ilyeneket, mert valaki még elhiszi!
nem vicc
Előzmény: (Sörapu. 116125)
Sörapu.
1360 élménybeszámolót írt
1360
15 éve tag
2011.03.23. 21:13
Én azt a támaszt alkalmazom, amikor kijövök a hüttéből jól beb@szva és még fél óráig a botjaimon támaszkodok.
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.03.23. 20:35
Ha szabad hozzászólnom a témához, én személy szerint soha nem tanítom a völgytámaszt, szerintem nagyon haszontalan tanítani, csak rossz megszokásokhoz vezethet. (tulajdonképpen "irtom" a völgytámaszt, ha durvábban akarok fogalmazni :-) )

A hegytámaszt viszont annál inkább szeretem, -a völgytámasszal ellentétben- piszok hasznos a gyakorlása.

Másik: a karcolós gyakorlat bot nélkül nálam nagyon gyakran visszatérő elem, az egyik leghasznosabb karcolós gyakorlatnak tartom.

Írod: "Amiről beszélek, egy technika, mely feltűnően más, mint amit a sípályákon látni, mindazonáltal szépen - harmónikusan, takarékosan tud vele menni a jól síelő amatőr."
Melyik technika is ez? (ha nem figyeltem eléggé, akkor elnézést)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.03.21. 04:51
„Ezelőtt az iskola előtt többnyire úgy oktattam, hogy egyszerűen átvettem, amit a különböző szakirodalmak mondtak. De ahogy kitanultam a szakmát, kiderült, hogy ezek egy része felejthető.”

Már említettem valahol, hogy a könyvespolcomon lévő 0. 6 méter hosszúságú sí szakirodalomból mindössze a 20 % találtam olyannak, melyből meríteni tudtam, amikor összeállítottam a tematikánkat. Ez egybevág azzal, amit te is mondasz.

Völgytámasz:
Nekünk sincsen a tantervben. De (terepen) alkalmasint megmutatjuk, melyek azok a helyek, ahol hasznosan lehet alkalmazni. Hogy melyik „nagymogul nemzet” mikor tette bele a nemzeti tantervébe és mikor miért került ki onnan nem tudom. Azt viszont olvasmányaim folytán tudom, hogy néhány igen nagy név rendszeresen alkalmazta. Az egyik arra használta, hogy ne kerüljön hibás helyzetbe, (sebességszabályozás), a másik, (Albertó Tomba) a már bekövetkezett hibás helyzet (nagyon szeretett kockáztatni) javítására alkalmazta. Én a sebességszabályozás egyik (segéd) funkciójának tekintem, amit nem kell feltétlenül használni, de ha helyzet van, hasznos részcélokat lehet vele elérni. Ez tulajdonképpen egy FÉLEKE, mely nem csak az un. ellökési pozíció (megakasztás), kialakításához, hanem megakasztás nélkül is használható. (Hegytámaszban sincsen akasztás, mégis támasznak nevezzük).

„Így tehát technikailag helyes az, ha a fizikának engedelmeskedve, de a lehetőségeit kihasználva síelünk. Ebben benne kell foglalni az előrelátást, tehát akkor igazodunk jól a körülményekhez, ha azok fenntartható, egymásra építhető mozgássorokat eredményeznek.” EZT (részemről) ÖRÖMMEL FOGADOM EL DEFINÍCIÓNAK!

Ahol már némileg eltér a gondolkodásunk, (de hát ezt nézzétek el a korom miatt):

Írtam korábban, hogy akár a verseny, akár az amatőr síelésben alkalmazott technikák (szerintem) az egyetemes síelés részei. De én (konyhából – irodából jövő) amatőröket próbálok ÁLTALUK KONTROLLÁLHATÓ TECHNIKÁKRA okítani, és ez azért nem ugyanaz, mint a versenyzők által alkalmazott megoldások.


Akkor csapjunk a lecsóba!
Amit az élváltásról leírsz, fontos dokumentum, minden komolyan érdeklődőnek ajánlom biztonságba helyezésre, (saját lementés).

Amit én bátorkodtam megemlíteni, (első hallásra) olyan nagyon nem tér el attól, amit te mondasz, mert itt is van a leélezésben egy lazítás. Nem is lehet másként, a tónust így vagy úgy de fel kell oldani. AZ ELTÉRÉS A FELÉLEZÉS SZAKASZBAN VAN. Persze azért van eltérés egyebütt is, de túlságosan akadémikusnak tűnhetne, ha leírnám, ezért másként mondom.

A dátumokkal bajban szoktam lenni, abban az évben történt oktatói továbbképzésen, (Kaprun) amikor Norbi a vezető oktatói címért hospitált, és éppen abban a csoportban, melyben én is ott voltam, ő mutatott egy rendkívül érdekes gyakorlatot. Leírom a gyakorlatot, ebből azonnal látni fogod, hogy miről van szó.

Hosszú karcolt ívek, bot nélkül. AZ ÉLVÁLTÁS PILLANATÁTÓL AZ ÍV VÉGÉIG AZ ÍVBELSŐ KAR A KÖR KÖZEPE FELÉ MUTAT, az ívkülső kar a külső csípőn van. Az ív váltásakor a karok is váltanak.

Amikor volt ez a továbbképzés, nekem már megvolt a Német Szövetség a Síoktatásért 9. átdolgozott kiadása, melyben minden korábbinál részletesebben van tárgyalva a testforgatás előreforgatás – ellenforgatás témaköre, és nem keveset kísérleteztünk azzal, hogy hogyan is működik ez carving sí esetében. Nos, jelentősen másként, mint a régi dióverőkkel. Tehát amikor Norbi ezt a gyakorlatot megmutatta, számomra már nem volt újdonság, már be volt gyakorolva, és így dicséretet kaptam a végrehajtásért.

Persze, lehetséges, hogy azóta megint változott a felfogás, és most már ez hiba, de mondjuk jól meg kellene indokolni, hogy miért is az. Mert (szerintem) ez a megoldás teljes mértékban belefér a „definíciódba”.

Lenne itt még egy fontosnak tűnő dolog.

Volt egyszer egy vitám egy síoktatóval, aki azt mondta, miért kell az SMSZ - nek saját utat járni, amikor itt vannak a kitűnőbbnél kitűnőbb nagy nemzetek által kidolgozott tematikák. Erre én is azt mondtam, hogy miért is kellene nekünk másokat utánozni?

Egyfajta analógia, hogy miért akar az amatőr mást, mint ami a versenyzőnek jó? Miért ne, kérdem én? Nekem nincs ott a stangli, nem időre megyek, miért is ne csinálhatnék valami mást, mint amit az éppen aktuális versenysport favorizál? Az SMSZ –nél folyó műhelymunka aztán tényleg jól reprezentálja, hogy mi is viszi előre a dolgokat valójában.

Amiről beszélek, egy technika, mely feltűnően más, mint amit a sípályákon látni, mindazonáltal szépen - harmónikusan, takarékosan tud vele menni a jól síelő amatőr. Ami kissé nehézzé teszi, hogy az átlagosnál jobb koordinációs képesség szükségeltetik hozzá, de mint tudjuk, az gyakorlással fejleszthető, és a gyakorlás során a korábban eltérő képességek nagyrészt kiegyenlítődnek. Ez amúgy a Kanyarsí Oktatási Technológia (Hatékony Síoktatás Csoportoknak), egyik sarokpontja.

Így ismétlem, amit már korábban mondtam, ezt a sokszínűséget imádom ebben a sportban.

Replaci
+ 36 30 907 1872
Rendszerhez igazító kisízés a Kiztsteinhornon.
http://www.kanyarsiklub.hu/2011_Kaprun_1_kisizes.html
Előzmény: (ozsi 115526)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.03.19. 15:54
Az írásodban az a versenyzős példa a végén annyira tetszett :D
nagyon korrekt ez az írás, minden elismerésem... és ráadásul most kivétel nélkül mindent értettem belőle :D
Előzmény: (ozsi 115526)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.18. 23:21
Többször olvastam már itt, hogy ha ennyire magasröptű a síelés elmélete, akkor már az élvezet is elmúlik belőle. Szeretném előrebocsátani, hogy amikor jó érzéssel síel az ember, nem feltétlenül ilyen perverzitásokon jár a feje. A síelés messze nem ilyen bonyolult, és ha valaki velem síel, mint az oktatójával, akkor a kellemes részével szembesül, ígérem, a tudományt könnyedén elrejtem, ha kell! De ha már két hónapja földre van az ember kényszerítve, jogosultan előfordulhat, hogy bűnbe esik... Tehát csak erős idegzettel érdemes továbbolvasni!

Szerintem a hibát nem az ízlés vagy a szokások határozzák meg. Sajnos már én sem tartozom a nyeretlen kétévesek közé. Ez idő alatt ötletek, módszerek jöttek és mentek, kihullottak és megmaradtak. Az elődöm, Kovács Tamás rakta le azokat az alapokat, amelyek miatt a magyar tematika fő jellemzőjeként a külföldi kollégák a stabil logikai felépítést nevezik meg.

Ezelőtt az iskola előtt többnyire úgy oktattam, hogy egyszerűen átvetem, amit a különböző szakirodalmak mondtak. De ahogy kitanultam a szakmát, kiderült, hogy ezek egy része felejthető. Egy részük hibás alapokon állt, másokat azért tanítanak, mert a kitalálójuk a saját hibáit alakította rendszerré, megint mások a tanítványokkal szemben voltak cinikus ("úgysem tud rendesen megtanulni síelni"). Nagyon sokban kitűnő részek vannak, csak az egészet nem látja át a szerzőjük. És vannak olyanok, amelyek kiállták az idő próbáját. Nem véletlenül említettem a Sí-isi című filmet, amelynek a gondolatait csak át kell tenni a mai felszerelés adta lehetőségek világába. Én csak olyan síiskolák anyagát tudom elfogadni, amelyet kielemzek, és így is jónak, és egy rendszerbe illeszkedőnek találok.

Ez alapján leginkább az alábbi megállapításoddal értek egyet, szerintem ugyanis ez a legfontosabb:

"HIBÁNAK gondolom ugyanakkor a fizika törvényszerűségeinek figyelmen kívül hagyásával történő alkalmazásokat, melyek által láthatóan erőltetett megoldások jönnek létre. Ezért gondolom, (úgy általában), hogy AMI SZÉP, AZ JÓ IS."

(Kivéve a vége, mert a szép szubjektív esztétikai fogalom, nincs köze a helyeshez. Számtalanszor előfordul, hogy egy vendég valami egészen borzalmas kigyószerű vonaglást talál szépnek, pedig biztosan nem helyes a megdicsért mozgás.)

Így tehát technikailag helyes az, ha a fizikának engedelmeskedve, de a lehetőségeit kihasználva síelünk. Ebben benne kell foglalni az előrelátást, tehát akkor igazodunk jól az körülményekhez, ha azok fenntartható, egymásra építhető mozgássorokat eredményeznek. (Ezt persze nem szabad definíciónak venni, ahhoz nem gondoltam eléggé végig. Csakhogy nem akartam várni a válasszal, márpedig hajnalban elutazom Olaszországba...)

Pl. a völgytámasz azért nem helyes technikailag, mert egy korábbi hiba korrekciója. Elterjedtségének az oka az volt, hogy az emberek többsége a dióverőkkel csapnivaló helyzetben érkezett meg a kikormányzásba, és kénytelen volt korrigálni. Erre a korrekciót beemelték a tematikába, ahelyett, hogy arra koncentráltak volna, hogy kijavítsák a hibát. Amikor ezt felismerték, ki is irtották, ma meg amikor a felszerelés már tényleg könnyen megtaníthatóvá teszi a síelést, nyilván nem is fog visszajönni. Amikor kiirtották a völgytámaszt, végtelenül felháborodtam, és én is az ezzel kapcsolatban ma is elhangzó érveket ismételgettem. De nem volt igazam: az felháborodásom valódi oka az volt, hogy a dióverő lécekkel én sem tudtam rendesen élt váltani, ezért a kikormányzásban lecsúszott a lábam, és rendszeresen használtam a völgytámaszt. És amikor Sz. L. barátom (aki nálam sokkal jobban síelt) azt mondja, hogy technikai hibával síelek és ezt tanítom, nyilván felháborodtam. De talán korrektebb lett volna rendesen megtanulnom síelni, és úgy osztanom az észt, és nem a hiányosságaimat ráerőltetni a tanítványokra...

Hát ezek alapján mondom, hogy nem láttam még technikailag helyes, aktív izommunkával létrehozott élváltást. És le sem tudom vezetni az anatómia és a biomechanika alapján. A kikormányzás végén rendkívül nagy erő hat a kanyar külseje irányába, amelynek erős ívkülső combizom- és ívbelső hasizomtónussal kell ellenállani, miközben a test a lécekhez képest a hegy felé helyezkedik el, erős csípőszöggel. Ha bármit akarunk tenni, először ezt a tónust kell oldani. Ha viszont oldjuk, a völgy felé ható erők a testet azonnal a völgy felé mozdítják, a léceken csökken a terhelés. Az élváltás megtörténik, ehhez csak el kell lazítani az addig ellenálló izmokat. Minél nagyobb az izomfeszülés, annál gyorsabban történik meg. Akinél nem történik meg, az rossz tartással érkezett a kikormányzásban, nem voltak a völgy irányába ható erők, nem volt elég izomtónus. Ezt nem úgy javítom, hogy aktivitásra késztetem az élváltás érdekében, hanem kijavítom az előző kanyart, hogy jól érkezzen meg.

Erőt kifejteni csak valamivel szemben tudunk, márpedig az élváltás aktív gyorsítása izomerő bevetését jelenti. Viszont ekkor nincs olyan alátámasztás, amihez képest erőt tudnánk kifejteni annak érdekében, hogy a test a völgy felé induljon. Pontosabban van: az impulzust tudjuk felhasználni, azaz egy nagy testtömeget kell valamerre elindítani annak árán, hogy egy másikat pont ellenkezőleg mozgatunk. A gyakorlatban az aktivitás többféleképp is megvalósulhat, pl.:
- A kikormányzás végén térdnyújtással elrugaszkodunk (magas tehermentesítésszerűen - de az másképp működik). Csakhogy ekkor a test a lécekhez képest a hegy felé helyezkedik el, tehát a súlypont a hegy felé (azaz hátrafelé) mozdul el. Ez a fizikai célszerűséggel szembe megy, hiszen az élváltás és az új kanyar szempontjából rosszabb helyzetbe kerülünk. Ennek a következménye lesz pl. a vállal való forgatás, mert a következő kanyart valahogy el kell indítani.
- A völgy oldali törzsizmok összehúzásával törekszünk a völgy felé. Ez a vállakat elindítja a völgy felé, de a csípőt pont annyira a hegy felé. Eredmény: megint rosszabb helyzetbe kerültünk az élváltáshoz (hiba: fejjel indított kanyar). Ez persze csak egy rossz kikormányzás esetén lehetséges, mert normál esetben pont az ellenkező oldalon volt eddig olyan hasizomtónus, hogy levegőt sem kaptunk. Ennek ellazításakor semmi esélyünk nincs a túloldalon egy törzshajlítás kialakítására, ráadásul szükség sincs rá.
- A kanyar végén lassan felállunk, de végig tartunk egy bizonyos tónust. Ennek hatására a kanyar végén érintőirányban kisíelünk majd finom csavarással elindítjuk a következő kanyart. (Szép példák láthatók erre lassú, kényelmesnek tartott kanyarok képében az interneten fellelhető videókben, főleg hátulról lehet jól megfigyelni.)

Végül azt sem értem, miért kellene aktívan gyorsítani az élváltást. MINDEN használható versenyző - eltekintve a mentésektől - izomlazítással oldja meg az élváltást (még akkor is, ha néhányan mást mondanak - tévednek, nem elég jó a szemük az elemzéshez). Ha nekik ez elég gyors, miért kellene nekünk, amatőröknek még gyorsabb? Vagy nézzük másként: én soha nem versenyeztem, mégis szívesen vállalok egy vetélkedést ezen a téren: ugyanott ugyanakkor vegyük videóra az élváltásunkat. Én mindig kizárólag csak izomlazítással váltok élt (kivétel az elrontott kanyarok, de azokról ne beszéljünk, mert nem élvezetesek). Kíváncsi vagyok, hogy lesz-e valaki, akinek a léce aktív élváltással hamarabb élre áll...

(Bár ezt biztosan csak holnapután vállalhatom, ha kiderül, hogy egyáltalán megy-e a síelés! ;-) Nem tudom, lesz-e netem, így nem sutyerákságból hallgatok a következő napokban.
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.03.18. 21:37
Szervusz Miklós!

Nos, egy olyan részhez értünk, mely (szerintem) nem megkerülhető, ha érdemben és hasznosan szeretnénk tovább lépni - beszélgetni.

„(pontosabban láttam már egy csomó aktív élváltást, de az mind hibás volt),” írod.

Mielőtt ebbe belemennénk, nagy tisztelettel szeretném kérdezni, hogy körül tudnád –e írni, hogy véleményed szerint mi tartozik a hibás végrehajtások körébe.

És, hogy ne érhessen az a vád, hogy véleményemet majd a tiédhez igazítom, néhány példával megpróbálom elmondani, (persze nem teljes körűen, csak ami most eszembe jut), hogy én mit gondolok erről. És nagy tisztelettel fogom válaszodat „megrágni”, és álláspontomat korrigálni, ha az, szükségesnek látszik.

HIBA:
Adva van egy vizsgafeladat, alapjában jó a gyakorlat, de a vizsgázó nem a feladatot hajtotta végre.

NEM HIBA:
Immár több évtizedes pályafutásom alatt néhányszor megéltem, hogy korábban világversenyeken akár világbajnokok által alkalmazott megoldások hibaként vannak aposztrofálva. A versenyző eredményessége szempontjából ez keményen igaz lehet, és ha az edző azt hibának nevezi, akkor minden bizonnyal igaza is van. De, ha egy amatőrnek, (nem versenyző) valahol, valamilyen körülmény okán szüksége van az alkalmazásra, én NEM NEVEZNÉM HIBÁNAK! Még akkor sem, ha egy modernebb megoldással, (esetleg) hatékonyabban lehet megoldani a szituációt. De különösen nem nevezném annak, ha a modern felfogásnak nincsen „receptje” erre a konkrét szituációra.

NEM tartom hibának a síelés történelme folyamán kitalált olyan, (dokumentált, tehát elérhető) megoldásokat, melyek a mai modern felszerelésekkel is jól használhatók. Felfogásom szerint az amatőr síelés varázslatos lehetősége a valóban célszerű és ésszerű alkalmazások tág köre.

A síelés (hál Istennek) állandó fejlődésben van, és NEM tartom hibának olyan új technikák alkalmazását, melyek vagy az új felszerelések által jönnek létre, vagy kreatív emberek – közösségek találnak ki, és azok beilleszkedvén az addigi rendszerbe, emelik annak színvonalát.

HIBÁNAK gondolom ugyanakkor a fizika törvényszerűségeinek figyelmen kívül hagyásával történő alkalmazásokat, melyek által láthatóan erőltetett megoldások jönnek létre. Ezért gondolom, (úgy általában), hogy AMI SZÉP, AZ JÓ IS.

NEM gondolom hibásnak, de magát a hibajavítást nagyon megkomplikálja, sokszor nehezen érthetővé teszi a kizárólag izommunka irányából történő megközelítés.

A tárgykörbe tartozik, hogy valójában az egész síelés a hétköznapokban nem alkalmazott mozgássorokból áll, melyekben zömével a hétköznapokban nem alkalmazott izommozgások történnek, másrészt ugyan a modern carving lécekre sokkal többet lehet rábízni, mint a korábbiakra, de ha ezen túl további feladatok elvégzésére akarjuk kényszeríteni, olyan izommunkák válnak szükségessé, melyeket a hétköznapok gyakorlati síoktatásában lehetetlen az izommunkán keresztül megértetni.

Így hirtelen ennyi jutott eszembe, nem titkolt szándékom előre magamra ölteni bizonyos páncélokat, a konkrét elemzésben vélhetően - várhatóan lecsapó pallosod elleni védekezésül.

Replaci
https://www.kanyarsiklub.hu
+ 36 30 907 1872
Előzmény: (ozsi 115493)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.