Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Mekkora legyen a tanuló léc?

ÜZENETEK (46)Időben csökkenő Időben csökkenő
Xero
882 élménybeszámolót írt
882
15 éve tag
2012.08.30. 05:24
Csak én vagyok olyan egyszerű, hogy még mindig az első generációs TiSL-el fogok tanulni!? Legalább szépen gyűlnek rajta a látott terepek. Remélem idén betelik az egyik oldal. ;)
Mondjuk egy költözéssel a sí tanulós napok számát 15-20-ról olyan 60-ra próbálom emelni. De ennek az eredményéről majd menet közben referálok. :P

A témához szorosan: Én mindenkin azt látom, hogy a kezdeti lépéseinél egy neki való SL méret, vagy attól picivel kisebb az ideális. A merevségben szintén alá lőnék kicsit egy kezdőnél az első napokban. Így könyebben ráérez talán az egészre.
Előzmény: (ozsi 139861)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2012.08.30. 00:31
Az Access nem rossz, de sajnos már tavaly beszereztem egy 186-os Theoryt...

:)

http://www.atomic.com/hu-HU/Products/Alpine/Ski/All%20Mountain%20Twins/THEORY/AA0013960.aspx?filter=
Előzmény: (ozsi 139861)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2012.08.29. 21:30
Jól értem, azt mondod nincsen összefüggés a léchossz és a sebesség szabályozás között?
Előzmény: (klaci 139862)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.08.29. 19:17
A (v)állig érő léchossza kezdőknél szerintem csak durva ökölszabályként működhet, és akkor is csak végső esetben:

1. A tanulólécek (mint külön kategória, azaz nem azonosak a kezdőlécekkel) nem pusztán rövidebbre szabott kezdőlécek. Ezeknek a rövidebb az egyéb tulajdonságai igazodnak a rövidebb hosszhoz. Tehát ezeknél nem gond, ha váll alattiak. Tény, hogy két-három nap után nem lesznek már jók, de addig biztosan szépen működnek, sokat segítenek.

2. A léchossz nem sokat mond a lécről, ennél sokkal fontosabb a torziós keménysége, a flex hosszirányú hangolása, esetleg ma már a szélessége is (na meg a kora, hiszen ha már alaposan kikönyökölt darab, akkor teljesen mindegy a hossza - rossz). Kezdőléceket általában 150-180 cm közötti hosszban gyártanak, könnyű belátni, hogy nem mindenkinek lehet találni (v)állig érőt (bár a többségnek igen). De egy 170 cm/100 kg párosítású, erős testalkatú férfinak nem valószínű, hogy a 150-es léc az optimális. És még a fejméretekről és a nyakhosszúságról nem is beszéltünk... ;-))))
A katalógus egyébként sokat elárul, hiszen ha ki tudom olvasni belőle, hogy milyen hosszokban gyártják, akkor arra is tudok következtetni, hogy az adott hossz kb. milyen keménységet képvisel a skálán.
Az is lehet, hogy két ugyanolyan méretű embernél sem ugyanúgy működik ugyanaz a síléc (mint ahogy mindenkinek megvan a kedvenc léce, és közel azonos tudás esetén sem mindig egyezik meg a véleményünk.)

3. Egy csomó gyár eredményesen ködösít a célcsoport definiálásában, így nem kezdőlécet árulnak, hanem néhány alsókategóriás modellt. Ezek között egy kezdő számára óriási különbségek lehetnek. Lehet, hogy az egyik ilyen modell 160-as hosszban már túl kemény, a másik meg pont jó.

4. Ide a rozsdás bökőt, hogy rocker-dilivel meg fognak jelenni a szélesebb, rockeres kezdőlécek, márpedig akkor valószínűleg nőni fog a hosszuk is, és nem kizárt, hogy normális lesz a 180-as kezdősíléc.


A legtöbb kolléga nem kompjúterből készült, így biztosan nem tudjuk fejből az összes gyár megfelelő modelljeinek a szortimentjét. Ennek az üzletben helyet foglaló eladó vagy kölcsönzős nagyobb eséllyel tud utána nézni.
Csak megnézés alapján nem szívesen mondok semmit egy lécről pont ugyanúgy lehet tévedni, mint jó megállapítást tenni.

Szerintem egy biztos megoldás van (hacsak nem egyértelműen alkalmatlan a léc): megnézem a tanítványt a lécen, és az alapján meg tudom mondani, hogy mi a helyzet a léccel.
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2012.08.29. 18:15
Szia Laci!

Látom, olvasom, hogy visszatértél a síelők.hu fórumra.

Örülünk, hogy így döntöttél, üdv újra köztünk!
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2012.08.29. 17:12
"Laci, a gyakorló síoktató azon jogáról, hogy az adott sípályához és a tanuló képességeihez igazítsa azt a megoldást, amit ő a saját felelősségére és éppen akkor a lehető legjobbnak gondol, nem kívánok vitát indítani."

Eszembe se jutott ez ügyben (sem) vitatkozni, pláne nem veled. Jól tudod, hogy tisztellek, és nem egyszer akár Ozsiékkal szemben is a te konzervatívabb nézeteidet éreztem magamhoz közelebb állónak. Csupán az én logikámnak ellentmondott a mostani szakvéleményed, és tisztázni akartam, hogy jól értettelek-e. Ezért futottam még egy kört. Most már biztosan tudom, hogy jól értettelek, a magam amatőr módján mégsem tudok azonosulni az általad írottakkal. Mármint azzal, amit a léchoszz és a sebességszabályozás összefüggéséről írtál.


"Nekünk van olyan gyakorlatunk, (pontosabban gyakorlatsorunk), melyben a sebesség szabályozása nem a pályára, hanem a síelőre van bízva."

Azért nem baj, ha eleinte a pálya is besegít. Ugye te sem viszed a kezdőket fekete pályára? :-)
Amúgy gondolom minden okatás végcélja az, hogy a sebesség szabályozását a síelő legyen képes megoldani pályaadottságoktól függetlenül.


"Csak megjegyzem, hogy a Kanyarsí Klub Sískola oktatási technológiája úgy van összerakva, hogy abban az első perctől kezdve, (amikor még tulajdonképpen nem lenne rá szükség, de a hatékonyságot nagyon megnöveli ez az un előtanulás), tudatosan, és összefüggéseiben gyakoroljuk a síelés alapfunkcióit, KÖZTÜK AZ ÉLEK HASZNÁLATÁT."

Nyílván, de te is (sőt igazán te) tudod, mire képes ill. nem képes egy kezdő az élhasználatot illetően.


"A rövidebb - hosszabb lécekkel történő oktatáskezdés előnyeit és hátrányait mi leteszteltük, és arra a megállapításra jutottunk, hogy 0 Km. kezdő tanulók a mi tematikánkat vállig érő léccel tudják a leghatékonyabban tanulni."

Laci! Ez az igazi válasz a kérdésemre, köszönöm! Eredetileg arra voltam kíváncsi, ki mit mond a rövid léc használatra pro és kontra. Hogy ti profok egyáltalán jó ötletnek tartjátok-e, vagy sem. És egyáltalán nem baj, hogy megint nem egyezik a véleményetek Ozsival, legalább van min agyalni.
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.08.29. 16:56
Sajnos én „csak” a 165 Redster SL-t élvezhetem majd. Bár párként mellé nem a GS-t választanám ha valaki megtámogatna, hanem az Access-t...
Előzmény: (huligan 139859)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.08.29. 16:55
Ha régebben volt, akkor esetleg egy tanulói sorozat egyik eleme lehetett.

Az Atomic katalógusa van a kezemben, aszerint jövőre a „legtanulóbb” léc az ETL 123, mint kifejezetten rövid sí (szinte bigfoot). A normál ETL-ből 135, 145, 155, 165 és 177 hosszban lehet választani, tehát abból 135 alatt nincs. Tudomásom szerint más márkáknál is a helyzet az új lécek esetében.
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2012.08.29. 16:10
Én ebben a szezonban az alábbi lécekkel szeretnék síelni tanulni:

186 cm Redster GS
165 cm Redster SL

:D
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2012.08.29. 14:45
Nálunk többször előfordult, (igaz, még a régi) kreschbergi kölcsönzőben, hogy felnőtt hölgy tanulók 120 cm. -es (nem gyermek) lécet kaptak a kölcsönzőben, miután mondták, hogy ők kezdő csoportban fognak tanulni.
Előzmény: (ozsi 139855)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2012.08.29. 14:39
Laci, a gyakorló síoktató azon jogáról, hogy az adott sípályához és a tanuló képességeihez igazítsa azt a megoldást, amit ő a saját felelősségére és éppen akkor a lehető legjobbnak gondol, nem kívánok vitát indítani.

Nekünk van olyan gyakorlatunk, (pontosabban gyakorlatsorunk), melyben a sebesség szabályozása nem a pályára, hanem a síelőre van bízva.

Csak megjegyzem, hogy a Kanyarsí Klub Sískola oktatási technológiája úgy van összerakva, hogy abban az első perctől kezdve, (amikor még tulajdonképpen nem lenne rá szükség, de a hatékonyságot nagyon megnöveli ez az un előtanulás), tudatosan, és összefüggéseiben gyakoroljuk a síelés alapfunkcióit, KÖZTÜK AZ ÉLEK HASZNÁLATÁT.

A rövidebb - hosszabb lécekkel történő oktatáskezdés előnyeit és hátrányait mi leteszteltük, és arra a megállapításra jutottunk, hogy 0 Km. kezdő tanulók a mi tematikánkat vállig érő léccel tudják a leghatékonyabban tanulni.
Előzmény: (klaci 139843)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.08.29. 14:04
Mélyen egyet értve azzal, hogy sok megbízható kölcsönző van, kénytelen vagyok elismerni, hogy néha mellélőnek. Mondjuk az én tapasztalatom alapján inkább felfelé, legalábbis nálam már többször előfordult, hogy a súlya vagy a sportossága miatt keményebb vagy hosszabb lécet adtak neki, mint kellett volna, meg is lett a böjtje.
Előzmény: (AAron 139826)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.08.29. 13:59
Több helyen is kísérleteztek vele. Azon akadt meg,hogy egy komplett készlet kellett az ilyetén való tanításhoz. Ezekkel az ETL-jellegű lécekkel annyiban egyszerűbb, hogy van egy tanulóléc, után jön egy kezdő. (Amelyik aztán lehet a sajátja. Erre a második lécre szoktam én javasolni egy VF73-at vagy VF75-öt - vagy valamilyen doubledeck-et, mert utána azzal hosszú évekig elvan, nem növi ki, mint egy kezdőlécet). Sok kölcsönzőben van már ilyen tanuléc, elég egyszerű hozzájutni.
Előzmény: (Lackó 139851)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2012.08.29. 13:04
+1
Pontosan.
Előzmény: (klaci 139843)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2012.08.29. 13:04
Ha jól tudom, ez már egy elég régi módszer a franciáknál.
(De Ozsi majd kijavít, ha rosszul tudom, és mégsem francia.)

Amikor valaki első nap beiratkozik egy tanfolyamra, akkor egy igen rövidke tanulósít raknak a lábára, azzal kezd. Nap végén mindenki leadja a lécét.
Második napon egy tíz centivel hosszabat adnak neki, és így tovább minden nap.
Ezzel a módszerrel jutnak el az egy hetes tanfolyam végére egy nekik való normál léchosszhoz.

A tanuló állítólag szépen "hozzáidomul" az egyre hosszabb lécekhez, szinte észre sem veszi a dolgot.

Kb 15 éve hallottam erről, de látni nem láttam még sehol sem.

Ez engem nagyon régóta izgat, jó is lenne kipróbálni, csak sajnos "hardverhiány miatt" ez nem oldható meg. Ehhez egy marha nagy léckészletre lenne szükség.
Előzmény: (klaci 139818)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.08.29. 08:54
Tökéletes.
Előzmény: (klaci 139843)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2012.08.29. 08:42
"egy ugyanolyan súlyú síelő, egy rövidebb léccel nehezebben tudja lefelé szabályozni a sebességét, mint egy erre a célra megfelelő hosszúságúval."

Miért? A kezdők nem fekete vagy piros pályán mennek, vagyis a lejtés miatti begyorsulás a lehető legkisebb. A léc élét a kezdő még kevéssé tudja kihasználni, így számára a leghatékonyabb sebességszabélyozási (= lassítási) eszköz az esésvonalból kikanyarodás. Ezt pedig egy kevésbé macerás (= rövidebb) léccel könnyebben meg tudja oldani. Én legalábbis így gondolom... hol tévedek?
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.08.29. 08:32
Az teljesen igaz, hogy ha valaki egyszerűen egy csutka lécet szerez valakitől, azzal nem lehet tanulni, de ez általában igaz az alkalmatlan felszerelésre (kikönyökölt, rossz méretű, öreg). A 140 cm alatt viszont csak gyerek vagy junior léc jöhet szóba, mert ebben a hosszban más nem létezik. Szerencsére azért nagyon ritkán jönnek felnőttek oktatásra gyerekléccel (esetleg néha nők juniorral)...

KLaci felvetéséből viszont egyértelmű, hogy itt tanulólécekről van szó (ahogy írtam, ez más kategória, mint a kezdőléc), hiszen nem túl életszerű, hogy az olasz síiskolában egy gyereklécet vagy junior lécet húzzanak a kezdő lábára.

Ahogy korábban írtam, ahogy nő a tempó és a lejtő, már valóban csökken a tanulólécek tartása, de ha az első két napon arra kényszerítjük a tanulót, hogy komolyabban kelljen a sebességével foglalkoznia, akkor nagyon alkalmatlan terepre vittük őt. Ha akkor a sebességgel kell foglalkoznunk, amikor ezeknek a léceknek szerepe van, akkor rossz volt a terepválasztás, az meg a mi hibánk. Ezek a lécek arra vannak kitalálva, hogy normális tanulópályán segítsék a tanulást az első lépésektől, és az oktató tudja, hogy mikor kell őket átcserélni kezdőlécre.

Ilyen értelemben a kölcsönzős teljesen jó tanácsot tud adni, mert a képlet nagyon egyszerű: tök kezdő síelő + normális kezdőpálya = a tanulóléc kifejezetten jó eszköz. Csak meg kell dumálni, hogy pár nap múlva kicserélhesse egy másikra.
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2012.08.28. 19:34
Áron, nem akartam bántani senkit.

De honnan tudja a kölcsönzős, hogy az oktató:

- a rövid léccel történő azonnali forgatást, vagy
- hosszabb léccel egy másfajta megoldást preferál?

Ezért vélem úgy, hogy ezt az információt helyesebb az oktatótól beszerezni.

Laci: Nem az "életveszélyre" gondolok, hál isten az nincsen még akkor sem, ha a tanuló - sokszor - ezt éli meg. Hanem arra, hogy egy ugyanolyan súlyú síelő, egy rövidebb léccel nehezebben tudja lefelé szabályozni a sebességét, mint egy erre a célra megfelelő hosszúságúval. Ha pedig az oktató (leginkább a tanuló biztonság érzete miatt) ezt látja fontosnak, az ő dolga, el kell(ene) fogadni a véleményét. Mint, ahogy másféle, újabbnál - újabb megoldásokat is elfogadunk, ha az biztonságos, és eredményes. Aztán majd az idő eldönti, hogy beválik, vagy sem.
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2012.08.28. 09:04
Köszönöm a válaszokat!

Ozsi: Akkor ezek szerint nem csupán helyi hóbortról, hanem tényleges trendről van szó.

Replaci: Jól értem, hogy szerinted a rövid léc könnyebben "életveszélyes sebességre" gyorsul a tanuló alatt? A barátom pont azt emelte ki, hogy a rövid lécekkel a tanulók sokal könnyebben "manővereznek", nem érzik akkora koloncnak, ezáltal jelentősen csökken a stressz-faktor, aminek következtében ügyesebben tanulnak.
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.