Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Csákányos felvonó

ÜZENETEK (41)Időben csökkenő Időben csökkenő
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2014.09.24. 21:18
Vérprofi nem vagyok de az ülőliften mindig a kezemben tartom a hátizsákot . Egyébként SOHA nem síelek hátizsákkal max addig amíg felviszem egy központi helyig az első lifttel ahol lerakhatom ! Elaludni meg nem ér !! :)
Előzmény: (Lackó 173239)
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2014.09.24. 20:56
Vagy pedig egy lapos.....
Előzmény: (AAron 173240)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2014.09.24. 19:21
Jól értem?

Azt mondjátok, hogy a gyakorlatlan síelő illetve az, aki nem szereti/fél/rutintalan a csákányos felvonón, AZ VEGYE KEZÉBE A HÁTIZSÁKOT?

Ne már....... :)

Én még a botot is elvenném tőle, a hátibatyu meg maradhat a hüttében vagy otthon.

/
/
/
/
Az mondjuk más, ha a hátizsákban egy vérnyomásmérő van :D :D
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.09.24. 13:25
Örülök, ha sok mindenben egyetértünk! :-)

A hátizsák kézben szállítása természetesen nem az erősen gyakorlott síelőkre vonatkozik, hanem az átlag hobbisízőkre, náluk nagy ijedséget és esetleg csúnya dolgokat tud okozni bármi meglepő esemény, egy zsákba beakadó csákány pedig főleg.
Nem egy ilyen esetet láttam, volt köztük elég ronda is.

(Hozzátenném, hogy aki úgy száll ki, ahogy korábban leírtam -azaz előrehúzza kicsit magát, és kiveszi a segge mögül a csákányt, nem pedig utazva rajta lefordul róla- azzal ilyen beakadósdi nem szokott előfordulni.)

Az ülőliften ugyanez, azzal a különbséggel, hogy ott a vérprofi is jól teszi, ha leveszi, mielőtt beszáll.

Amúgy tényleg megtanulható -mind minden- a csákányozás is, kis rutinnal már egyáltalán nem fárasztó, sőt viszonylag jól lehet menet közben pihengetni, eszegetni, telefonálni, fotózgatni is.
Nekem már -bár nem úgy terveztem- aludni is sikerült... :-)
Előzmény: (bouquetk 173215)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2014.09.23. 12:55
Ez mind igaz. Csak az a lényeg, hogy Te tudsz síelni, a kezdőknek meg tényleg szükségük van egy kis tanításra.
Nem akartam korábban hozzászólni, hiszen a valós megoldás már régen megjelent itt: a kiszállóhelynél a csákány rúdját jól megfogva "előre" húzom magam, azaz tehermentesítem a csákányt és kilépek oldalra - kilépünk mind a ketten, ugyanis a csákányt elvileg kettesével használjuk. WFeri
Előzmény: (bouquetk 173215)
bouquetk
386 élménybeszámolót írt
386
12 éve tag
2014.09.23. 08:58
Egyetértünk, kivéve a hátizsák témát. Ezer éve abban sízek, de még sose vettem le, főleg nem csákányoson. Sztem sokkal nagyobb galibát okoz, ha még az is ott van a kezemben. Mint a neve is mutatja, hátizsák. A csákány meg valahol a combom környékén van. Nem bírnak összeakadni.
Előzmény: (Lackó 173185)
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2014.09.23. 06:45
Igen, de ott nem beakadt, hanem leszakadt a csákány
(A két ember hátizsákkal több mint 300 kg - nem bírta a kötél és kiszakadt)

A véleményem ezzel kapcsolatban: Ha annyira béna, hogy a beakadás veszélyed fennáll, akkor jobban fogja zavarni a kézben cipelés - mellette még fogni kell a botot is. Az ilyen jobb ha lerakja a hütténél a hátizsákot.

Ilyen ugyebár snowboardossal nem fordulhat elő, mert a csákány a két lába között van és a melle a rúd felé néz.
Előzmény: (Robin 173201)
Kristina
26 élménybeszámolót írt
26
16 éve tag
2014.09.22. 19:40
Robin! Majd egyeztessünk! :)) Nem igaz, hogy ne tudjam megtanulni!
Előzmény: (Robin 173202)
HPali
124 élménybeszámolót írt
124
20 éve tag
2014.09.22. 15:50
Amikor egyedül utazom vagy én vagyok a "kormányos", azaz aki később száll ki, megvárom, amíg a másik kilép és meghúzom a csákányt és meg is csavarom 90 fokkal, úgy engedem el, így függőlegesen repül el és nincs sok esélye beleakadni bármibe.
powee
424 élménybeszámolót írt
424
18 éve tag
2014.09.22. 12:09
Mióta sielek, azóta hátizsákkal, sose a nélkül, kb furcsa is amikor nincs rajtam néha, de kezdőknek tényleg nem ajánlott. Kitzszeinhornon a szemem előtt történt meg, amikor a legfelső csákányosnál egy turista bénázott a kiszállásnál, majd beakadt a hátizsákjába, és úgy lőtte ki a csávót a három méter magas hófalra, h öröm volt nézni :) még a fenti felvonókezelő is meglepődött, h hogy került oda az ember, szóval csak ésszel
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2014.09.21. 21:49
Gyakorlás, de ha valaki szól 1-2-szer hogy mikor kell elengedned akkor könnyebben fog menni.
Előzmény: (Kristina 173200)
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2014.09.21. 21:45
Már láttam egy " jó pár " embert akit vitt fel a csákány a rámpára a hátizsákba beakadva. De úgy tudom hogy neked is van közeli "élményed" .
Előzmény: (Bélapó 173199)
Kristina
26 élménybeszámolót írt
26
16 éve tag
2014.09.21. 21:31
Köszönöm! Szóval nekem az volt a gondom szinte minden alkalommal, hogy beakadt a vége vagy a dzsekimbe vagy a nadrágomba és elrántott. Már tiszta frászban vagyok, ha valahol csákányos van. Valahogy képtelen vagyok eltalálni a megfelelő mozdulatot és pillanatot. Ezek szerint gyakorolni kell. Tehát Robin javaslatát fogadom meg. Csak legyen hó a Mátrában! Még egyszer köszönöm.

Egyébként tényleg, a hátizsákkal mi a baj? Abba is beleakadhat?
Előzmény: (Robin 173175)
Bélapó
1434 élménybeszámolót írt
1434
18 éve tag
2014.09.21. 21:09
Csákányosnál miért kell kézben vinni a hátizsákot?
Előzmény: (Lackó 173185)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.09.21. 00:26
Érdekes, hogy mennyire el vagytok szokva a csákányozástól, túl menő helyekre jártok síelni. :-)

Gabóca írta le a lényeget, mégpedig, hogy kiszállás előtt (természetesen nem idő előtt, hanem felérve a lapos kiszálló területre) a csákány nyelénél fogva (előre nyúlva, amennyire tudok) meg kell húzni magamat, feneket előretolva előbbre csúszni, és így kikanyarodni. (Csak a csákány felőli kézzel elég húzni, nem kell kitekeredni, és két kézzel bírkózni a csákánnyal.)
A másik versenyzőnek egy-két másodperccel később ugyanígy előre kell húznia magát, ő már eldobhatja oldalra-előre maga mögül a csákányt, neki már nem kell pánikszerűen kikanyarodnia, ő már ráér.
Átbújkálni a csákány alatt egyáltalán nem kell!

Értelemszerűen mindig a kiszálló oldal felőli az első, aki kiszáll, a másik később, de ő is abba az irányba száll ki.
Ha egyszerre menekülnek le a csákányról, akkor az egyik rossz oldalon lesz, és olyankor jön a totyogva menekülés a következő csákány elől.

Persze az egyszerre kiszállás is megoldható, de ahhoz rutinos síelők kellenek. (vagy kétfelé kiszállós hely) Ilyenkor mindketten egyszerre előrehúzzák magukat, kicsit szétcsúsznak egymástól, a csákányt meg középen előre ledobják a hóra. Így, kétfelé csak ott érdemes, ahol nagy kifutó van, sok hellyel, máshol egymás után a jó megoldás.

Amit ne! A csákányról ne "forduljunk le", az a legrosszabb megoldás, mert egyrészt félrehúz, de még a ruhába is beakadhat a csákány, és abból randa dolgok lehetnek.
És azt ugye írnom se kell, hogy aki hátizsákkal síel, az a csákányoson -is, de az ülős liften is- levéve, kézben tartva szállítsa!
gaboca
3374 élménybeszámolót írt
3374
15 éve tag
2014.09.19. 22:34
A síelés a terhelésről és tehermentesítésről(is) szól, így van ez a felvonózással is, amikor húzatom magam akkor terhelem a felvonót, amikor ki akarok szállni tehermentesítek,(kicsit meghúzom magam előre) és kitolom magam alól a felvonót.
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2014.09.19. 22:23
Szerintem sokféleképpen lehet, de egy a lényeg. Mikor ki akarsz szállni, fordítsd oldalra a léced, azaz kezdj el kikanyarodni. A fordulással egyidőben ki is csúszik alólad a csákány. Ez akkor tökéletes, ha a csákánynak pont a lejtő felőli oldalán vagy. Ha az ellenkező oldalán, akkor a kezeddel a hátad mögött el kell emelni a derekadtól a csákányt és vagy magad elé teszed, fordulsz és elengeded vagy a fordulás közben átbújni alatta (vagyis átemelni feletted).
De had meséljem egyik barátom esetét a hátizsákkal. Élete első csákányozásánál a csákány szép lassan a hátán elkezdett felcsúszni, majd megakadt a hátizsákjában. Így cipeltette magát felfelé, egész addig míg fel nem ért. Akkor egy hírtelen mozdulattal a hátizsákot leakasztotta, némi cibálás után azt a rabló szerkezettől visszanyerte és diadalmasan magához szorítva azt jól pofára esett. Itt stabilizálta helyzetét és megvárta míg odaértünk. Szóval, a bújkálással vigyázni kell!
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2014.09.19. 20:43
Egyetértek macival ! Ha esetleg a mátrában jársz akkor szívesen megmutatom !
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2014.09.19. 19:40
Egy biztosan felvonózó társsal menj közösen. Ha kell vezet, irányít és a végén Te "ugorj" ki elsőnek Ő majd megoldja a többit. Sok kezdő fél a páros csákányozástól, pedig szerintem sokkak egyszerűbb így.
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2014.09.19. 19:33
Piros ikonnal ez vicc lesz... vagy mégse?
Ha nem: egy határozott mozdulattal kirántod magad alól oldalra.
Előzmény: (Kristina 173171)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.