Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM
Menü ≡

Túrázás Svájcban

Üzenet írásához regisztrálnod kell, vagy be kell jelentkezned.
elsőelőző laponként: összesen 49, rendezés:
Üzenetek Üzenet íráshoz regisztrálj
Üzenet szövege
Feladó:  TibiFFérfiHaladó síelő
Dátum: 2016.03.19. 22:01
(Üzenetazonosító: 188801)
TibiF Hozzászólások: 513
Regisztrált: 2004.11.30.
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ma Glarus kantonban sí túráztam. Csütörtöktől anticiklon van Svájcban ami azt jelenti tökéletes idő a kinti tevékenységekhez. Csütörtök és pénteken is ragyogó kék ég volt mindenfele, akkor dolgozni kellett de szerencsére eljött a szombat ezért irány a hegy. Olyan helyet kerestem ahol a túra út nem a sípálya mellett van, nem akartam pálya mellett felmenni. Elmre esett a választás amely 1000 méteren fekszik. Hó a parkolóban nem volt, számítottam rá, hogy gyalogolni kell majd valamennyit amíg havat találok ilyenkor március környékén. 1035 méterről indultam kb. 100-200 méter szintet emelkedtem amíg összefüggő hóréteg volt. Akkor felvettem a síbakancsot és kezdődhetett a sítúra. Elm olyan helyen fekszik, hogy a völgy mellett magas hegyek találhatók, reggel 8-kor még nem sütött be a nap. Kellemes idő volt, ahogy elindultam felfelé nem fáztam. Kilenc óra körül sütött be először a nap, nyugodt tempóban mentem felfele. Ahogy a nap besütött mintha bekapcsolták volna a fűtést 5-10C-al emelkedett a hőmérséklet szerintem. Csodálatos idő volt kék ég mindenfele, szélcsenddel. 1500 méteren megpillantottam a szemben levő hegyen a sípályát. A terv az volt, hogy a Fanenstockra felmászok amely 2200 méter környékén van. Ahogy emelkedtem egyre magasabb volt a hó, összesen ma 3 emberrel találkoztam útközben. 2000 méter felett mintha sivatagi táj fogadott volna persze hóval hatalmas 3-4 méteres hófalakat alakított ki a természet. Végül is 7 óra felfele menetel után jutottam 2400 méterre a Plattengrat és a Foostock csúcsok közé. A vége nagyon nehéz volt addig elfogyott minden energiám. Nagyon jó túra volt, az utat könnyen megtaláltam, jól ki volt táblázva. Teszek fel pár képet.
reggel még csak a szemben levő csúcsot sütötte a nap kb. 1200 méterig nem volt hó a szemben levő hegy 1500 méter felett kb. 1m volt a hó vastagsága ott jöttem felfele 1600 méter környékén 1775m-en itt már túráztak páran a házunk tetején zsupfedél van P1310183.JPG P1310188.JPG hó dünék 3-4 méteres hófalak amelyet a természet alakított P1310197.JPG a gerinc közelében P1310216.JPG P1310233.JPG P1310252.JPG P1310254.JPG P1310255.JPG
Dátum: 2016.02.07. 08:29
(Üzenetazonosító: 187313)
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Tegnap hótalpas túrázáson voltunk. A hely ahonnan indultunk Langis(1450m tszf), közel a Glaubenberg hágóhoz. Langis Obwalden kantonban található, nem messze Luzern kantontól. Egy évvel ezelőtt is voltam a környéken ugyancsak hótalpas túrán de akkor sokkal több volt a hó. 1000 méter felett akkor csak hólánccal lehetett közlekedni, a 2m magas fenyők ki sem látszódtak a hóból. Most 1200 méterig minden zöld volt, hó a tavalyi szinthez képes nagyon kevés volt. A parkolóban nagyon sokan voltak, mivel Langis egy fennsíkon helyezkedik el, szerintem ez a sífutók Mekkája Svájcban. 80-90% az ott lévő embereknek sí futni jött ide. Rengeteg kezelt pálya van, mindenfele amerre csak nézel sífutó pályákat látsz. Miután felcsatoltuk a hótalpat irány az erdő. Nem terveztünk nagy túrát, sok szintkülönbséggel, hanem csak egy nyugisat, a Jänzi csúcsot terveztük megmászni amely 1737m-en fekszik. Magasabbra nem akartunk menni mivel 1800m felett harmadfokú lavinaveszély volt érvényben. Szélcsend, kék ég, ragyogó napsütés ez jellemezte a tegnapi napot. Egy szál polóban el lehetett lenni (a rövidnadrág is elkelt volna). Fenn a tetőn pedig a csodálatos panoráma fogadott. Láttuk az Engelberg-Titlis gleccsert, dél felé pedig a Wetterhorn, Eiger, Mönch, Jungfrau csúcsokat. Jó túra volt, teszek fel pár képet.
útközben a patak mellett volt azért hó a déli oldalon de nem olyan sok mint más években az erdőben több hó volt enyhe emelkedő 1700 m környékén jóval több a hó nem volt rossz az idő közeledünk a tetőre, délre a 4000 hegyek látszanak a völgyben a sarneni tó meg szemben az Engelberg a Jänzi mögötte a Vierwaldstattersee lefele haladunk P1300250.JPG P1300253.JPG a völgyben már tavasz van P1300256.JPG P1300257.JPG
Dátum: 2015.11.16. 19:15
(Üzenetazonosító: 184096)
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Múlt hétvégén a Brisenen túráztam. Ez a csúcs Nidwalden és Uri kanton határán helyezkedik el, a Vierwaldstätterseetől délre. A túrát Beckenriedtől délre levő dombon kezdtem kb. 900 méterről. Ott hagytam az autót egy parkolóban. Most nagyon szépen látszott a tó mivel egyáltalán nem volt köd, még a völgyben sem. Inverzió volt a völgyben hűvös a hegyen meleg. Erre a napra nagyon meleget jósoltak, vittem rövidnadrágot is, gondoltam novemberben 2000 méteren lehet szükség lesz rá. Nem tévedtem mert ahogy besütött a nap a völgybe nagyon meleg volt. A szél nem fújt, ezt onnan láttam, hogy 1800 méteren(Brisenhausnal) volt egy étterem mellette a szokásos svájci zászlóval és a zászló meg sem mozdult. 1900 métertől az északi részen hó is volt, de nem volt vészes mert alig lehetett pár centi vastag, ahogy felértem 2000 méterre a gerincre a déli oldalra onnan egyáltalán nem volt hó. Elég sokan feljöttek ide, mivel szép volt az idő. Szerintem a Brisenen (2404m) lehetett kb. 15C mert rövidnadrág+pólóban nem fáztam. A csúcson pedig a csodálatos táj fogadott. Látszott az Uri Rotstock, másik völgyben pedig az Engelberg-Titlis ahol előző héten túráztam majd síeltünk dél felé pedig a magasabb hegyek a Schreckhorn meg az Eiger.

Lehet ez volt ebben az évben az utolsó túrázós hétvége mivel szombattól komoly lehűlést illetve havazást jósolnak. Utána pedig jöhet a síelés. Nagyon szép ősz volt idén Svájcban, teszek fel pár képet.
P1290226.JPG P1290229.JPG P1290234.JPG P1290235.JPG P1290240.JPG P1290266.JPG P1290281.JPG P1290285.JPG P1290290.JPG P1290292.JPG P1290287.JPG
h i r d e t é s

Dátum: 2015.10.31. 20:38
(Üzenetazonosító: 183789)
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Sziasztok,

Ma Engelbergben túráztam. Az volt a terv, hogy a völgyből indulok és megpróbálok minél feljebb jutni a Titlis gleccserre. Már egy ideje nagyon szép őszi idő van Svájcban, a völgyben köd, felhő felette pedig ragyogó napsütés és kék ég. Ma a felhőhatár kb. 1000 méteren volt, mikor elindultam Engelbergből már ragyogóan sütött a nap. 8:30-kor sütött be az első napsugár a völgyben ugyanis akkor került a 3000 méteres hegyek felé. Reggel friss idő volt a völgyben 3C. Ahogy haladtam felfelé egyre melegebb lett. A völgyben visszafelé pedig ismét "kiöntötték a tejet". 10 óra körül értem fel 1800 méterre a Trübsee mellé. Közben láttam a felvonóban síelők meg snowboardosaok is vannak nem csak turisták ami azt jelenti valamikor megnyitották a Titlis gleccser sípályáit. 2400 méterig szinte semmi hó nem volt, az idő csodálatos volt, szélcsend kék éggel. 2400 méternél egy kicsit pihentem, onnan már nem láttam merre megy a turista út felfele mivel betakarta a hó. A sítérképen kikövetkeztettem, hogy hol lehet felmenni, egy fekete pályának megfelelő részen kapaszkodtam felfele. Itt szinte fal volt a hegy, a nap még nem sütött be, elég jeges volt az út. Gondolkoztam forduljak vissza de a kíváncsiság vitt felfele. 2735 méteren elértem a sípálya felvonójának az alját, kb. 2800 méterig mentem fel mert ott már annyira süppedtem a hóba, hogy nem érte meg tovább menni. Örültem mert láttam a sípályákat, voltak is síelők nem annyira sokan. Lefele jövet a nagyon meredek részen a "falnál" csúsztam megkerestem a legmélyebb részt és ott a lábam szinte 50-80 cm-t belesüllyedt a hóba, mindenem havas lett és úgy jöttem lefele. Utána kiültem a napra és szárítottam azokat a dolgokat amik havasak lettek. Árnyékban 2500 méteren 10C volt napon kb. 15. Kellemes nap volt, holnap lehet visszajövök ide de akkor síléccel.
P1280990.JPG a völgyben kiöntötték a tejet Trübsee 1800m-en 2200m-en a hónak még nyoma sincs az első igazi hó az első gleccser sípálya hátul a felhő mint a tenger a gleccser fenntről kék ég mindenfelé ott jöttem le csúszva, a fénykép nem adja vissza a meredekséget szemben a gleccser 17:15-kor a nap sugarai még egyszer megvilágítják a 3000-es csúcsokat
Dátum: 2015.10.11. 20:28
(Üzenetazonosító: 183545)
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ma Schwalmisra(2246m) terveztünk menni, aztán az utolsó csúcsnál döntöttük el, hogy a Risetenstockra(2290m) megyünk. Klevenalpból indultunk (1593m-ről) tejföl ködben. A köd még 2000 méteren is kitartott. Valahol 2000 és 2100 méter között lehetett a ködhatár a mai napon. Azért választottuk a Risetenstock csúcsot mert az nem volt ködben. Mire felértünk dél körül csodálatos kép fogadott: szemben az Urirotstock csúcsa mellette pedig a gleccser. Hátunk mögött a Pilátusból (2132) csak a teteje látszott észak fele csak felhő dél és kelet felé látszottak a magas hegyek. Fent a csúcson jót lehetett napozni, nem volt kedvem visszamenni a ködbe. A Klewenalp - Stockhütte Chälenegg sífelvonó hegyállomása egész nap ködben volt. Szép helyen jártunk ma is, szerencsére napsütést is láttunk.
P1280866.JPG P1280884.JPG P1280886.JPG 890 szemben az Urirotstock hátul az a Pilátus(2132m) Chälenegg felvonó hegyállomása 1938m-en egész nap ködben
Feladó:  minerelFérfi
Dátum: 2015.10.10. 21:51
(Üzenetazonosító: 183525)
minerel Hozzászólások: 3537
Regisztrált: 2006.11.02.
2 síterepet értékelt

Nem tudom ismered e az OsmAnd appot, nekünk kb egy hete hasonló ködben nagy segítség volt. Letöltve a megfelelő térképet hozzá (10 letöltés ingyenes)minden kecskecsapás rajta van.
Egy vasárnap ha felénk járnátok (Bettmeralp) szívesen csatlakoznék a túrádhoz.
Előzmény: (TibiF 183522)
Dátum: 2015.10.10. 20:44
(Üzenetazonosító: 183522)
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ma Oberbauenstockon (2116m) túráztam. Ez a Vierwalstattersee déli részén található hegy. Emmettenből indultam és oda is érkeztem vissza. Az időjósok előrejelzése bevált mára mert a völgybe ködöt mondtak 1500 méterig. Reggel olyan tejföl köd volt a völgyben mintha a tejet kiöntötték volna. Az ilyen idő nem a kedvencem mikor semmit nem lehet látni, mindenből a pára kicsapódik és minden vizes lesz. Feljebb persze a hegyen ragyogón sütött a nap. Az út első részét felvonóval tettem meg Stockhütteig(1279m). Onnan a hegynek indultam de előbb megkérdeztem a felvonóst merre van, habár volt térképen teljesen elvesztettem a tájékozódási képességem. Azt sem tudta mi merre van. Elindultam a hegyi úton 11 körül kezdett kitisztulni 1500 méter környékén, addig tejföl köd volt. Közben rájöttem nem azon az úton vagyok amit terveztem, valahol le kellett volna térni útközben. Amikor a napos részre értem térkép alapján próbáltam keresni hol vagyok, pár arra járó turistát is megkérdeztem de ők sem tudták megmondani a pontos helyet. Végül egyik táblánál rájöttem, hogy nem ott vagyok ahova tervezem. Fordulás vissza a ködbe. Most megtaláltam a rendes utat, közben a ködhatár 1900 méterre emelkedett. A tervezett utat végül megcsináltam két óra kerülővel. Érdekes volt a ködhatár, szemben láttam a Rigit(1798) egy kis csúcs látszott belőle, délután 3 órára teljesen eltűnt a ködfelhőben. Dél felé a magas hegyek látszódtak láttam az Uri Rotstockot is ahol múlt hétvégén voltam. A völgyben a Vierwaldtattersee ahol nyáron fürödtünk nem látszott, pedig azért mentem fel erre a hegyre mert nagyon tetszett, hogy a tó mellett hatalmas hegyek vannak. Holnap is megyünk kirándulni akkor jön velem a munkatársam de mondtam neki csak 2000m fölé vagyok hajlandó menni a napsütésbe, a tejföl köd valahogy nem jön be nekem.
P1280806.JPG a köd fellett pedig kék ég itt már nem volt annyira sűrű a köd az ott távolban a Rigi (1798m) a felhők felett pedig ragyogó napsütés középen az Urirotstock köd előttem, köd utánnam mintha szigetek lennének a hegyek
Dátum: 2015.10.04. 21:28
(Üzenetazonosító: 183449)
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Tegnap Uri Rotstockon túráztam. Ez a hegy az Urner Alpokhoz tartozik 2928m magas, a Vierwaldstättersee mellett helyezkedik el Uri kantonban, és a legmagasabb hegy a tó 10km-es körzetében. A túra Isenthalból indul St. Jakob nevű faluból amely 900 méteren található. A falu fekvése csodálatos, alagúton közelíthető meg mivel a Vierwaldstättersee mellett meredek hegyek vannak ezen a részen, ezért a hegyet átfúrták, hogy a völgy megközelíthető legyen. Olyan volt az út, hogy két autó nem fért el egymás mellett, ilyenkor szerencsére vannak beugrók. Találkoztam is busszal felfelé menet, jött a visszatolatás.

A könyv fekete jelzésűnek mutatta az utat a kék, piros illetve fekete skálán. Azt írták, hogy felfele menet 6 órás az út mivel 975 méterről 2928 méterre kell felmenni. Az utat könnyen megtaláltam, jól ki van táblázva, mint általában Svájcban a túrautak. 10:30-kor kezdtem el a túrát (mert reggel még valami elintézni valóm volt), úgy voltam vele addig megyek amíg bírok legfeljebb visszafordulok. Könyv szerint 10 órás az oda visszaút. Szombatra jó időt ígértek, napsütéssel és lehet pár eső cseppel, az igazi esőt a Gotthárd déli részére ígérték Tessibe(Ticino) én pedig a Gotthárd vonulat északi részén voltam. Az ősz nagyon szép a fák ezer színben pompáznak, felfele menet lombullató erdőből indultam majd folytatódott fenyőkkel. A pár csepp esőt megkaptam, jól esett hűtött egy kicsit, igazából nem is értettem honnan esik mert felettem kék volt az ég. Ahogy emelkedtem a fenyők eltűntek majd a sziklás terep kezdett kialakulni. 2300 méteren mintha hópelyheket is láttam volna, pedig felettem felhő sem volt, igaz a Gotthárdtól délre látszott, hogy fekete az ég. Felfele többször meg kellett állnom mert meredek volt a terep, ilyenkor gyönyörködtem a tájban. Végül sikerült feljutnom Uri Rotstockra 4,5 óra alatt. A csúcson a táj mindenért kárpótolt, előttem a Vierwaldstättersee, mögötte a Rigi utána a zugi tó egy kis része látszott. Tovább menve a Vierwaldstättersee irányában láttam a Pilátus hegyet. A déli 3-4000 méteres hegyek nem nagyon látszódtak mert arra tényleg esett valami(eső/hó), egyedül az Engelberg-Titlist tudtam biztosra kivenni. Fent a tetőn nagyon fújt a szél, kb. fél órát pihentem majd irány visszafele. A lefelé jövetel sem volt egyszerű mert addigra nagyon elfáradtam. Lefelé menet találkoztam más túrázókkal akik velem szemben jöttek, láttam a szenvedést az arcukon. Sötétedés előtt az autóhoz érkeztem és örültem, hogy ilyen szép helyen jártam és végül sikerült feljutnom az Uri Rotstockra. Teszek fel pár képet.
P1280644.JPG középen szivárvány látható Oda kéne felmenni Csúcstámadás Uri Rotstock 2928m A csúcsról ez látható A csúcsról ez látható Uri Rotstock melletti gleccser Olyan mint a Marlboro Country reklámban sziklák mindefelé Dél felé nem volt szép az ég alja A völgyben már sötétedett mire leértem, ott fent voltam
Dátum: 2015.10.04. 20:05
(Üzenetazonosító: 183447)
58 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Gondoltam nyitok egy ilyen topikot amelyik nem adott sípályához kötődik, de van benne hegy, hó meg túrázás Svájcban.

Múlt hétvégén a Furka hágón(2436m) voltam, ez Svájc legmagasabb autóval megközelíthető hágója. Innen nagyon sok túrázási lehetőség van, szinte minden irányban egy gleccser található. Az autót a hágón hagytam és elindultam a Muttenhorn(3099m) felé. A Furka hágó Uri és Wallis kanton határán fekszik. 2400 méteren még nem volt hó a déli oldalon, hófoltokkal 2600 métertől találkoztam. Az idő tökéletes volt a kiránduláshoz, kék ég volt mindenfele. Ahogy emelkedtem mögöttem jól látszott a Rhône gleccser. 2800 métertől folyamatos hóréteg volt, az északi oldal felől közelítettem meg a Muttenhornt. A vége nagyon meredek volt, szinte fal volt az egész hegy. A tetején pedig a csodálatos tájban gyönyörködhettem. Teszek fel pár képet.
P1280564.JPG az első hófolt az árnyékban Középen a Muttenhorn alatta a gleccser Egyre több a hó A gleccser oldalról Oda kell felmenjek Itt már akár síelni is lehetne Hátul a négyezres hegyek A vége szinte fal A déli oldal, Olaszország légvonalban kb. 8km a Rhône gleccser a Kleine Furkahornról (augusztus végén készült a kép)

elsőelőző laponként: összesen 49, rendezés:
h i r d e t é s
UTASBIZTOSÍTÁS -10% » SÍELŐK NAPTÁRA »
FELIRATKOZÁS HÍRLEVÉLRE »
KÖVESS MINKET!
facebook twitter youtube instagram
A SIELOK.HU SZÁMOKBAN
A portált jelenleg 21 vendég és 1 regisztrált felhasználó látogatja.