Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Waxoljunk - Hotwax topic

ÜZENETEK (52)Időben csökkenő Időben csökkenő
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2016.10.26. 08:47
A dietil-éterrel óvatosan! Nem ajánlom a használatát, csak ha jártas vagy az alacsony forráspontú gyúlékony oldószerek használatában.
Az éter nagyon illékony, mérgező. Élettani hatása, hogy elalszol, elkábulsz tőle. Műtéteknél altatónak is használják.
Rendkívül tűzveszélyes és hajlamos az elktrosztatikus feltöltődésre. Már a legkisebb kisülés is, a saját maga által gerjesztett feltöltődés következtében, hajlamosítja a belobbanására. Ezért öngyúladó.
Magyarán, ha egy éterrel benedvesített ronggyal elkezded dörszölni a síléc műanyag talpát, nagy az esélyed a kigyúladásra.
Megelőző intézkedés: erős szellőzés és leföldelt, vezetőképes szerszámok.
A gond az, hogy a 100 ml éter kiöntve egy ronyra az erős szellőzés következtében pár perc alatt elpárolog (forráspont 34,6 fokC, azaz a kezed melegétől már forr).
Előzmény: (Dave 189873)
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2016.10.25. 22:29
én is használtam régebben parafint -nem ipari volt, hanem az egyik wax cég tiszta parafinja - imádtam
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2016.10.25. 21:30
Bélapó már nagyon rég óta ipari paraffinnal vaxol és teljesen megelégedett vele.
Vaxlemosót én csak akkor használok ha sérülést javítok. Vaxolás előtt csak simán bronzkefével jól megdolgozom a talpat.
Előzmény: (Dave 189873)
Dave
209 élménybeszámolót írt
209
19 éve tag
2016.10.25. 21:20
Köszi, máris átnézem. Közben rájöttem, hogy a viasz tulajdonképpen paraffin, aminek az éter(is) az oldószere. A síbolti spéci "Wax letisztító" folyadék ára 50.000ft/liter. A dietil-éter ára 7000 ft/liter. Apró különbség... Egyébként mindkettőből kapni 100 ml-es kiszerelést.
Előzmény: (maci-laci 189872)
Dave
209 élménybeszámolót írt
209
19 éve tag
2016.10.25. 20:47
Jól emlékszel, de a sísuli ad ingyen és bérmentve az órához felszerelést. Igaz, hogy ennek ellenére csak lécet kérünk, bakancsból viszünk sajátot. Az viszont mindenképp érdekelne, hogy mivel lehet a régi waxot lepucolni. Hátha átwaxolnék hidegebb időhöz való rétegre.
Előzmény: (RM 189853)
Dave
209 élménybeszámolót írt
209
19 éve tag
2016.10.25. 20:45
Deca-ban nézegettem egy 500gr/5k HUF árazású családinak mondott általános wax-ot. -8 és 15°C közé írják, az hazai viszonyokra tök jó lehet.
Az a fura, hogy waxokban mintha lenne egy választóvonal -7/-8°C körül. Vannak a -8 és +15 köztiek és vannak a -8-tól -25-ig tarók. Ez mitől lehet? Létezik olyan wax ami -1-től tart mondjuk -20-ig? Egy ilyen racionálisabb választás lenne, nem?
gaboca
3374 élménybeszámolót írt
3374
15 éve tag
2016.10.25. 20:11
Meg fogsz lepődni, sí szervizben is ilyen görgős vax gépet láttam.
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2016.10.25. 13:45
Még anno, vagy 10 évvel ezelőtt az egyik azóta talán már nem is létező nagy áruház síszervizében (mert volt neki ilyen) érdeklődtem, hogy csinálják a waxolást. Volt egy fazék tele viasszal. Ezt feltette egy rezsóra melegedni. Volt egy hengeres görgője, amit rátette keresztbe a fazékra úgy, hogy a henger alja beleért az olvadt lébe. Meggörgette rajta a lécet és kész. Ezt hívta meleg waxnak.
Ekkor döntöttem úgy, hogy eltulajdonítottam a Nejem kiszolgált, de azért még működő hőfokbeállítós vasalóját. Van egy olyan waxom, ami elég könnyen darabolódik, morzsálódik. Még régen vásároltam be valamelyik HóShow-n, már nem tudom milyen, 0- -5 közé ajánlják és sárga. Ezt szoktam eldolgozni a lécen. Azóta nem küzdök vele annyit, gyorsan nagyjából eldörzsölöm és rámegyek a meleg vasalóval. Egyszerű, gyorsabb és jobb. A hőfok olyan legyen, hogy megolvadjon és szétfolyonnak ezek a morzsalékok. De ha már ráég a vasaló talpára, füstöl és jön a Nejem, hogy - Mit csinálsz már megint! - akkor az már sok.
Van egy keményebb waxom is. Ebből vágok egy csíkot (nem egyszerű), ráteszem a lécre, aztán a meleg vasalóval simogatom a lécen. Ez is gyorsabb mint hidegen dörzsölgetni a platnit.
Nem hiszem, hogy ez kimerítené a meleg wax fogalmát, de megteszi.
RM
873 élménybeszámolót írt
873
19 éve tag
2016.10.25. 09:26
Ha jól emlékszem jártok műanyagra. Ha saját lécet használtok azt majd tisztítsd le (kérdezd meg a műanyag pálya üzemeltetőjét, hogy ő milyen tisztítószert javasol) az első havas csúszás előtt és melegwaxold. Nekünk volt olyan, hogy ezt nem tettem meg és szó szerint megállt a család a lejtőn. (Az elején bottal kellett lökni magukat lefelé.) :-) Kb. 4-5 kör után kopott le a műanyagon összeszedett réteg. Utána már csúsztak a lécek.

Az univerzális wax szerintem is teljesen jó egy mezei síelőnek. Lehet nem lesz olyan szép a waxolás, mint a szervizben (nekem nem szokott olyan jól sikerülni), de tapasztalatom szerint csúszni jól csúszik.
Előzmény: (Dave 189838)
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2016.10.23. 22:18
1: Szerintem hétköznapi felhasználónak nem kell túllihegni a márkákat és nem hiszem, hogy érdemes verseny vaxokra áldozni. Talán a Tokot és a Holmenkolt lehet legkönnyebben beszerezni mert ezt többen forgalmazzák, én jelenleg Kunzmannt használok, mert ezt tudtam jó áron beszerezni.
2:Ezt a körülmények befolyásolják. Figyelni kell a talpat, ha szürkül vagy nem csúszik rendesen akkor vaxolni kell.
3:A legjobb mindig az aktuális hőmérsékletre vaxolni, de ezt igen kevesen csinálják mivel naponta változhatnak a körülmények és nem hiszem, hogy kedved lenni ilyen gyakorisággal 5 pár léccel bíbelődni ;) Síeltem már -15-20 fok között és a frissen vaxolt(univerzális vax) léc nem igazán csúszott mint szerettem volna de mihelyt jobb idő lett már minden ok volt. Ergo természetesen nagy jelentősége van de nekem mint hobbi síelőnek nem tragédia ha lassabban érek le :D.
4:Szervizekben általában univerzális vaxot használnak, de gondolom kérésre eltérnek ettől.
5: Soha nem számoltam, de ez nagyon függ attól, hogy mennyire vagy ügyes és milyen vékonyan tudod felvinni a vaxot. A felesleget úgy is lehúzod így ha vastagon viszed fel gazdaságtalanabb, mert a lehúzott felesleg megy a kukába.
Előzmény: (Dave 189838)
Dave
209 élménybeszámolót írt
209
19 éve tag
2016.10.23. 13:11
Itthon lassan 5 pár lécet kell (hot)waxolni és belefutottam ebbe a waxolós cikkbe, ami alaposan megmozgatta a fantáziámat: https://sielok.hu/rovat/siszerviz/cikk/waxoljunk/.
Amíg csak a saját lécemet kellett átwaxoltatni, még elvoltam költségek szempontjából. 5 pár léc waxoltatása már "kicsit" több.
Elgondolkoztam hogy beáldozom a régi hagyományos vasalót(kiásom a pince leghátsó sarkából) és nekiállok a cikk alapján házilag. Nem versenymásodperceket akarok lefaragni, csak optimalizálni akarom a waxolási költségeinket a családi léceken. :) Év végén mindig kapnak a lécek nagyszervízt, azt mindenképpen szakemberre hagynám. Viszont jó lenne ha az évközbeni waxolást meg tudnánk oldani házilag.

A különböző hőmérsékletekre elvileg más-más wax ajánlott. Itt ugye nem léghőmérsékletről van szó, hanem a megsíelt hó hőmérsékletétől. Hótípusonként is eltérő lehet a wax választás. Más kell vizesedő hóra, porhóra és megintcsak más a hidegben kialakult keményebb, kristályos szerkezetű hóra. Amerikai fórumokat nézegettem, de náluk a kedvezőbb klimatikus viszonyok miatt sokkal szerteágazóbb -néhol hitvitába elhajló- a kérdéskör, mint nálunk, úgyhogy nem igazán találtam náluk sem megnyugtató válaszokat a kérdéseimre.
Eddig főleg -10 és 0 fok közt síeltünk. Egy két ritka eset volt csak amikor -10 fknál hidegebb időben csúsztunk.

A kérdéseim amik felmerültek:
1. Márka: Milyen wax márkát érdemes venni? Érdemes márkásabbat venni, vagy nem érdemes túllihegni?
2. Időtartam: Mennyi időnként waxoljunk? Korábban síeléseken úgy éreztem akkor a legjobb a csúszás, ha minden síhét után kap új wax-ot. Esetemben egy síhét 6 nap csúszást takar, naponta 6-7 óra síeléssel, tehát összesen ~30-36 órát. Kinek mi a tapasztalata?
3. Hőmérséklet: Mennyire tér el a nulla foktól -7 fokig tervezett wax, a -8 foktól -15 fokig cimkézett waxtól?
4. Hogy lehessen viszonytani: A sí szervizekben milyen waxot vasalnak a lécre? Hó típusára és a hőfoktartományra gondolok elsősorban? Másodsorban érdekes lenne tudni a szervizek által használt wax márkákat is.
5. Wax mennyiség: Felnőtt lécfelülettel számolva mennyire elég egy 100 grammos wax tömb?
elsőelőző
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.