Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síléc élezés

ÜZENETEK (1047)Időben csökkenő Időben csökkenő
WéberF
2039 élménybeszámolót írt
2039
17 éve tag
2017.01.30. 15:45
Profi kezébe adtam a lécemet (Kálmi), csak azt nem beszéltük meg, hogy a talpcsiszolás és a kötés alatti kavicssérülés kofix-gyertya helyetti javításán kívül mi legyen a kantnival.
Tehát megcsinálta szakszerűen. Első csúszásnál úgy éreztem, mintha a kötés előrébb került volna. Kicsit odafigyeltem - mert nehezebb volt kilépni az élvezetésből - naná! az él nagyon fogott a léc végén (ja, egy 175-ös profi GS lécről van szó). Szóval nem mindegy, hogy milyen léc van végig élezve, milyen stílussal síelsz - nekem le kellett törnöm a léc végén az élt, hogy visszakapjam a korábbi élményt a fordulásoknál. Megismétlem: a végig élezett léccel úgy éreztem, mintha előrébb került volna a kötésem! WFeri
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2017.01.30. 13:53
Jóska, nem élversenyzőkről beszélgetünk, hanem átlagsízőkről, átlaglécekről, még ha haladó síelőkről van szó, akkor is.

A végtelenségig lehet bonyolítani sok mindent, az élezést is, de a mi szintünkön teljesen felesleges.
Előzmény: (jóska63 193483)
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2017.01.30. 13:02
Na azért ennél bonyolultabb az élezés kérdése mert más más si tudáshoz és technikához és a stílushoz is más hogy kell élezni :-)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2017.01.30. 12:31
Ó, elnézést, nem tudtam, hogy kolléga vagy! :-)
Így más a helyzet, mert van sítudás a jó forgatáshoz. Ebben az esetben lehet, hogy Gergőnek lesz igaza, és talp felől nem vettek el az élből, emiatt harap ennyire.
Vagy megállt a tudományom... :-/

Ha kiderül, kérlek mindenképpen írd meg, hogy mi derült ki a szervizben, mert egyre inkább izgat, kösz!
Olasz Gergő
573 élménybeszámolót írt
573
17 éve tag
2017.01.30. 11:58
A gyári élezésű sí talpfelől 0.75-1 fok között van oldalról meg 87-88 fok. Ha szervízbe adod be gépi élezésre akkor valóban nem sokat bír a sí kb 8-10 alkalom. Ha kézzel van élezve mint ahogy László testvér is teszi 2-3 sínaponta szervizeli rengetegszer, sokkal kevesebbet szed le mint a gép. Így mindig patent az él, 4-5 nap után már műhavas pályán tulajdonképp használhatatlan a sí. Az hogy mennyi ideig lehet hasznàlni a sít az már más kérdés mert sokszor nem az él fogy el hanem belül szerkezetileg hullik szét a léc, (nem tart a kanyarban hiába éles, folyik ki az ember alól).
bringa0511
14 élménybeszámolót írt
14
7 éve tag
2017.01.30. 06:41
Köszönöm a részletes, precíz választ. :) Gondolom, egy síoktatói vizsga
teljesítése, feltételez annyi tudást ( ha többet nem is), hogy hihető legyen, ha azt mondom, a hiba nem bennem van, hanem az élezésben. :) Ezzel a léccel csak karcolt íveket tudok húzni. Kis túlzással, bármilyen forgatásnak ellenáll.
Előzmény: (Lackó 193462)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2017.01.30. 01:17
"Azt mondjátok, hogy gyárilag is letörik az élt, holott nem kéne?"
Igen, ezt.
Egyébként nem minden lécnek törik le, ez eléggé változó, hogy melyiknek, és az is, hogy mennyire, milyen hosszon. Szerintem amilyen kedve van a gyárnak, úgy dönt. Szerencsére a felső kategóriás léceknek nem szokták letörni.


"Azert, szerintem nem csak élen vezetve lehet használni a sít."
Persze, hogy nem. Bár az egyenes siklást leszámítva, a legenyhébb kanyarban is már használjuk az élét, különben nem lehetne kanyarodni vele.

Amiről mi beszéltünk Gabócával, az nem feltétlenül a tiszta karcolás. Minden kanyarban -a forgatottban és a tisztán karcoltban is egyaránt- szükség van a határozott, nagyfokú élezésre, tehát a sí élére is.

Például az én összes sím is végig van élezve, és amikor élezem, végig borotvaélesre húzom. Mégis, ha mondjuk oktatok velük, kényelmesen tudok hóekézni, forgatott lendületeket síelni, egészen kis tempónál is. Megszoktam, hogy használom a sí élét.

Sajnos néhol még mindig él az a téves szemlélet, hogy a sí forgatását megnehezíti a "túlzott" élezés, sőt még az is, hogy a forgatást szinte lapján kell csinálni, csak minimális élezéssel. Ez igaz is volt régen, még a carvingsík előtt, de mostanra a sík és a sítechnikák is hatalmasat fejlődtek. A mostani síelésben másképpen épülnek fel a kanyarok, és azokhoz nagy szükség van az élezésre, így a sí éleire.

Az él letörése kb. olyan, mintha valaki egy sok száz lóerős autóval nem tudna rendesen indulni, mert mindig túlzottan gyorsulna a jól tapadó gumik miatt. Olyankor sem az a megoldás, hogy valamivel lekoptatjuk a gumikat, hogy könnyen kipörögjenek, hanem inkább meg kell tanulni úgy kezelni a gázt és kuplungot, hogy biztosan uraljuk a gépet.
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2017.01.30. 00:51
"Amúgy, mit jelent a nulla fokra élezés és miért rossz? A léc talpa és a kantni nem egy síkban kell legyen?"

Nem egy síkban kell lennie, általában 0.5 fokban, esetleg kicsit nagyobb szögben elvesznek az anyagból.
Ezt azért kell, hogy ne akadjon le a sí.

Nem biztos, hogy rossz ötlet Gergőtől, esetleg ez is okozhat furcsa érzetet. (Bár szerintem nem erről lesz szó, hanem a végig élezésről.)

A képen minden érthető:
Edge-diagram.jpg
bringa0511
14 élménybeszámolót írt
14
7 éve tag
2017.01.29. 07:28
Nem tudom, ezt hogyan lehetne ellenőrizni. Holnap beviszem
a Slalom-hoz, mert sokan ajánlották őket. Remélem, lesz idejük megnézni,
hogy mi a hiba, mielőtt újra élezik. Amúgy, mit jelent a nulla fokra élezés és miért rossz? A léc talpa és a kantni nem egy síkban kell legyen?
Olasz Gergő
573 élménybeszámolót írt
573
17 éve tag
2017.01.29. 07:08
Biztos hogy túl éles és nem csak az a probléma hogy talp felől 0 fok azaz nincs élezve rendesen?
bringa0511
14 élménybeszámolót írt
14
7 éve tag
2017.01.29. 07:08
Azt mondjátok, hogy gyárilag is letörik az élt, holott nem kéne?
Azert, szerintem nem csak élen vezetve lehet használni a sít.
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2017.01.28. 23:40
Ó, a harmónia, a meghittség, a csendes nyugalom, a kis patak felett elreppenő tarka pillangó látványa! Már nagyon hiányzott! :-)

Be kellene tiltani a sí letörését, beemelni a BTK-ba, valahová a hazaárulás közelébe.

Vannak tanítványaim, akik végig éles sível tanultak -amikor kezdtek, nem engedtem letöretni az élt-, és semmivel sem fejlődtek nehezebben, mint az "életlenek". Nekik az volt természetes a kezdetektől.
Úgy megtanulták forgatni a sít, hogy tényleg öröm nézni. Nekik eszükbe sem jut feleslegesen maszatolni, farolgatni, az él használata lett a természetes.
Előzmény: (gaboca 193403)
gaboca
3374 élménybeszámolót írt
3374
15 éve tag
2017.01.28. 23:22
Újra egyet értünk, visszatért a harmónia! :-)
Előzmény: (Lackó 193398)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2017.01.28. 22:03
Vagy megtanul bánni, azaz rendesen forgatni egy végig megélezett sível, és utána sokkal jobban élvezi a síelést, és soha nem fog másra vágyni, és soha nem fogja letörni a sí élét... :-)
Előzmény: (gaboca 193394)
gaboca
3374 élménybeszámolót írt
3374
15 éve tag
2017.01.28. 20:24
Végig van élezve a léc, ha nem tetszik fogsz egy darab finom csiszolóvásznat és elől hátul k.b. 10 cm-en kihúzod az élet, eltompítod.
bringa0511
14 élménybeszámolót írt
14
7 éve tag
2017.01.28. 20:10
Sziasztok!
A következő kérdésem lenne: mitől van az, hogy másodszorra szaladok bele olyan élezésbe, hogy a lécet mintha túl élezték volna. Prímán fogja a jeget, de csak az élén lehet vezetni, flatterolni szinte lehetetlen vele. Már azt hittem velem van a hiba, de kölcsönkaptam egy ugyanolyan, vadi új lécet, ami a jeget is fogta, de azert oldalra is lehetett csúsztatni. Nem tudom mivel hibaztak és hogyan lehet ezt elkerülni? Előre is köszönöm a válaszokat.
Előzmény: (Kálmi 188297)
szendre
1058 élménybeszámolót írt
1058
17 éve tag
2016.03.04. 15:31
A videókat és az előzményeket tekintve az alábbiak merülnek fel bennem:

-Nem láttam, hogy végig ment vona az élen, teljesen követve a csőr ívét. Én pl. végig élezem a léceimet (harapjon rendesen elvégre az a dolga :-) )
Nem is látom a lehetőségét, hogy ebbe ember beleavatkozzon a gép működése közben.
-A videón csak talpfelőli élezést látni.Amikor kiveszed a lécet akkor látszik a kő, hogy alul van. De gondolom végigment oldalról is, különben nem mutatott volna eltérést a tolómérő..vagy (és ez is benne van a pakliban) valamit elnéztem. :-)

Ne érts félre, a gép nagyon tudja a dolgát abban amire kitalálták és arra a felhasználásra amire kitalálták.
Én, mint hobbista rászánom azt az akár 1 óra/lécpár időt az élezésre karbantartásra. Nekem belefér az időmbe és megtehetem, mert nem ipari mennyiségben végzem, nem ebből élek. Csak az én léceimmel + a családéval kell foglalkoznom. Gépre csak síkba csiszolni rakom a talpát amikor szükséges.

Lehet, hogy nincs nagy különbség abban, hogy melyik mennyit vesz el a kantniból, szerintem az emberi kéz érzékelése kifinomultabb. Pontosabban lehet érezni a megfelelő szerszám ellenállásából, hogy honnan és mennyit.

Tehát vita és kötözködés nélkül: szerintem a jó géppel nagyon jó élt lehet csinálni és nem eszi meg a lécet megfelelő használat mellett, de ettől függetlenül a kézi élezés (szintén értő kéz esetén) mindenképpen szofisztikáltabb, pontosabb.

üdv,
szendre
Előzmény: (Kálmi 188212)
Kálmi
68 élménybeszámolót írt
68
16 éve tag
2016.03.04. 09:10
Szia Ró!

Igen képes voltam lemérni a fogyást, mivel még sohasem tettem meg eddig és én is szerettem volna tudni. A mérés pontos volt, mert ami nem látszott a videón az az, hogy a léc oldalán van egy színváltás fehérről feketére, azt meg elég nehéz eltéveszteni. A jó élezés és a hóban való használat előnye az, hogy szezononként magyar átlagos használatot (15-20 nap) tekintve nem kell minden használat után élezni, így több évig is jó a kantni.
Előzmény: (Ró 188219)
Kálmi
68 élménybeszámolót írt
68
16 éve tag
2016.03.04. 09:04
Sziasztok!

Szombaton nem vagyok bent és a kolléga valószínűleg egyedül lesz, de általában hétvégén nem szervizelünk. Megoldható úgy, hogy nálam hagyjátok a léceket, hétfőn beviszem, megcsinálom és telefonon megbeszéljük a visszaadást.
Előzmény: (JTL 188271)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2016.03.04. 00:05
:-) Miért is nem?
Előzmény: (jóska63 188276)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.