Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

magnum56 által küldött hozzászólások listája

ÜZENETEK (317)Időben csökkenő Időben csökkenő
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.11. 21:50
"Az erő miatt fordul el..."

Hóekézés esetében milyen erőtől fordul el?
Hiszen csak a testsúlyt kell áthelyezni, és máris fordul.
Nem kell erőt kifejteni.
Előzmény: (gaboca 219634)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.10. 15:56
Én azt nem értem, hogy az elmaradt futamokat miért nem lehet később ugyanazon a helyen megrendezni?
Tudja valaki?
Előzmény: (MM 219615)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.10. 10:05
"Na, és ilyenkor egy kisebb rádiuszú sí könnyebben kanyarodik..."

Nem akadékoskodni akarok, de hóekében nem a léc geometriája miatt fordul el a síelő, hanem azért, mert az a léc érvényesül alatta, amelyikre a testsúlyt helyezi. Ha V alakban állnak a lécek, akkor ha a jobb oldali léc érvényesül, akkor balra fog kanyarodni, egyszerűen azért, mert balra néz a domináns léc.

Még mindig nem értem, hogy mi a szerepe a léc geometriájának a hóekénél. A kérdés eredetileg Lackónak szólt, köszi, hogy próbálsz segíteni. De még nem vagyok meggyőzve.
Előzmény: (gaboca 219613)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.09. 21:19
Szerintem bármelyik technikával síelsz, kifelé sohasem kell dőlni. A természetes az, ha a kanyarban befelé dőlsz, mint biciklivel.

A hóekézés nem meredek pályára való. Aki meredekre akar menni, annak legalább a párhuzamos lendületet meg kell tanulnia. Azzal lehet legjobban szabályozni a sebességet.
Persze kisgyereket én is láttam már széles hóekével hátra dűlve lefelé evickélni meredek lejtőn. Nem valami szép.

De az eredeti kérdésemre nem látok választ, hogy mi a szerepe hóekés kanyarodásnál a kis rádiusznak?
Előzmény: (VÁrpád 219604)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
Topik: Visegrád
2023.12.09. 20:35
Szerintem az is probléma, hogy még nincs átfagyva a föld a hó alatt.
Ha így rámennének ratrakkal, felszedné a földet, és sáros lenne a pálya.
Előzmény: (jóska63 219601)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.09. 20:16
Még mindig nem értem, hogy a hóekénél mi szerepe van a léc rádiuszának.
Ha a hóeke szimmetrikus, akkor a léc nem kanyarodik, csak fékezni lehet vele.
Ha kanyarodsz, akkor aszimmetrikussá teszed a hóekét, vagyis az egyik léc fölé viszed a testsúlyodat (csípődet elfordítod) és kanyarodnak alattad a lécek.

Ami a film közepén látható, hogy a felsőtest nem a kanyar belseje felé dől, hanem kifelé, az egy teljesen természetellenes mozgás, amit szerintem nem szabadna tanítani. Láttam már ilyen oktatást, jól összezavarta a tanítványt.
Ez nekem olyan, mintha biciklivel balra kanyarodnál, és eközben jobbra kifelé akarnál dőlni.
Előzmény: (gaboca 219586)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.09. 16:52
Amikor az első lécet vettem a feleségemnek, megkérdeztem, hogy milyen lécet szeretne. Csak ennyit válaszolt: pirosat. ;)
Persze ez régen volt. Akkor még nem volt ilyen nagy választék.
Előzmény: (VÁrpád 219588)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.09. 15:03
Ebben nem értünk egyet, de ez nem baj.
Nem látom be, hogy hóekénél miért fordulna könnyebben egy kis rádiuszú léc. Te is csak annyit írsz, hogy "megkönnyíti a forgatás megtanulását", meg hogy "könnyebben boldogul", de hogy ebben a kis rádiusznak mi a szerepe, arról nem írsz semmit.
Én sok gyereket tanítottam síelni, és a hóekézést akkor is könnyedén megtanítottam velük, amikor még nem is gyártottak piskóta léceket.

Szóval én nem látom, hogy mi a szerepe a kis rádiusznak a hóekénél, de még a páros lábas farolós technikánál sem. A karving az más, hiszen éppen erre találták ki a kis rádiuszú piskóta léceket.

De ha elmagyarázod, hogy hóekénél mi a szerepe a kis rádiusznak, akkor hajlandó vagyok átértékelni a véleményemet. Mégiscsak te vagy a szakember. ;)
Előzmény: (Lackó 219580)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.09. 14:34
Kedves Tervező!

Úgy látom, hogy igazad van.
Ahhoz, hogy egy sípálya üzemeljen, sok dolognak kell összejönnie. Kell megfelelő kapacitású felvonó, kell taposógép, kell hóágyú, ehhez víz és áram, továbbá hozzáértő kezelő személyzet.
Ez persze költséges mulattság, és kérdés, hogy rentábilis lenne-e az üzemeltetés. Gyanítom, hogy nem.
A szánkósok kitiltása sem lenne okos dolog, hiszen sokan ezért jönnek ide.
Szóval nincs egyszerű és gazdaságos megoldás, be kell látni.
Előzmény: (Tervező 219570)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.09. 06:12
Ha már nem teljesen kezdő vagy, akkor kitűnő választás a Rossignol Attraxxion. Szép is, jó is.

Ha abszolút kezdő vagy, akkor én azt tanácsolnám, hogy először vegyél egy 150 cm-es használt kezdő lécet, mert ezzel könnyebb lesz a tanulás, ahogyan Lackó is írta.
Szerintem ekkor még a rádiusznak nincs jelentősége, mert előbb hóekézni kell megtanulni, ahhoz pedig tökmindegy, hogy milyen a léc rádiusza. Persze ha rögtön karvingozni akarsz, az más... ;)
Előzmény: (mrsnow 219535)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.09. 05:28
Kedves Tervező!

Arra történt-e kísérlet, hogy Gyöngyös Önkormányzata üzemeltetésbe adja a felvonókat pályázat útján?
A felvonók is az Önkormányzat tulajdonában vannak, vagy annak a vállalkozásnak a tulajdonában, aki építette ezeket?
Erről nem tudsz valamit?
Előzmény: (Tervező 219555)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.06. 21:24
"Aki tényleg a síelés élvezetét keresi, csak álljon rá egy hagyományos középkategóriás lécre! WFeri"

Az a Rossignol, amelyre álváltottál, az ilyen hagyományos középkategóriás?
(Én is érzek némi ellentmondást)
Előzmény: (WéberF 219490)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.05. 21:06
Én nem merném kijelenteni, hogy az egyik márka jobb mint a másik.
Mert szinte mindenféle léctípust gyárt mindegyik nagyobb cég.
Így minden márkából ki lehet választani a célnak megfelelőt.

Én még a 60-as években gyerekként faléccel kezdtem síelni, (sőt néhány évig versenyeztem is). Később volt ALU (lengyel 210 cm), Elan (195cm), Kastle (200cm), Kneisl (195 cm), Head (190cm), K2 (183cm), Atomic (175cm), Völkl (175 cm), Dinastar (171cm), Rossignol (176cm) lécem.
Én nem vettem észre, hogy a márkák között nagy különbség lenne.

Most a Rossignol Experience a kedvencem (ezért ajánlottam), de nem a márkája miatt, hanem mert nem túl kemény, széles, nagyon simán repül a havon, és kevés energiát igényel. Idősebb korára elkényelmesedik az ember.
Előzmény: (- Marky - 219472)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.05. 19:08
"Keresek valamit, ami beillik egy 66 és 96-os derekú léc közé, de nem tudom a 80as vagy 84es lenne e a jobb választás.

Keresek egy olyan lécet, ami megbocsájtóbb ha nem teszem oda magam nonstop 100%ban és a túrt pályákon is könnyebb velük lavírozni."

Ez éppen olyan, amilyet keresel. Élmény vele menni, és nem igényel sok energiát. Én ennek az elődjét használom.

https://sielok.hu/apro/hirdetes/59042/
Előzmény: (- Marky - 219467)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.04. 22:28
Szia Endre!

Igazad van, nem szabad vastagon kenni, mert akkor darabokban válik le a vax. Én egész vékonyan csinálom, ezért sohasem jött még le róla. De még sohasem égettem meg a léc talpát. A vékonyan és forrón elkent vaxot ki kell tenni a hidegre, mert ha kihűl, akkor tükör simára eldörzsölhető. Ha melegen akarod eldörzsölni, akkor felgyűrődik a vax és nem lesz sima.
De ha lehűlés után simítod el, akkor tökéletes lesz. Megy, mint a rakéta, és nem fog tapadni.

Egyébként felétek már lehet síelni?
Láttam a TV-ben, hogy hó már van, de rossz az idő.
Voltál már csúszni?
Előzmény: (endre77 219462)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.04. 16:36
Az én vaxolási megoldásom abszolút fluormentes, egyszerű, olcsó, és konyhai , mivel a konyapulton a gáztűzhely mellett szoktam csinálni. Én egyszerű gyertyaviaszt használok, és nem azért vaxolok, mert szeretnék néhány századmásodpercet nyerni lecsúszáskor, hanem két ok miatt:
- azért, hogy ne tapadjon a lécre a friss hó
- és, hogy védje valamennyire a talpat

A vaxolás menete a következő:
1. Beviszem a léceket a meleg konyhába
2. Egy erős gumival rögzítem a kötésen a féket, hogy ne legyen útban (lyukas bicikli belsőből ferdén levágott 5 mm vastag gumikarika)
3. Letörlöm egy ronggyal a talpat
4. Felteszem a léceket a konyhapultra
5. Felmelegítem a 40 éves szlovák sí-vasalómat a gáztűzhelyen
6. Amikor jó meleg, gyertyaviaszt hozzányomva végig csepegtetem a talpat
7. Ha kell, újramelegítem a vasalót, és simára elhúzom a viaszt úgy , hogy egészen vékony legyen a viaszréteg
7. Kiteszem a hidegre lehűlni a lécet 10 percre
8. Parafával tükör simára dörzsölöm a viaszt.

Ezt idény elején szoktam megcsinálni, de ha lekopik a viasz, akkor megismétlem idény közben is. Egy léc kb. 5 perc alatt megvan, a lehűlési időt nem számítva. (Egy sör fejében ismerősöknek is megcsinálom ;)

Ez a művelet akár a sípályán is elvégezhető, mert a vasaló spiritusz-kockával is működik. Régebben és is használtam különböző hóra való vaxokat, de ma már nem látom értelmét.

Egyébként egyetértek a vegyszeres vaxok kitiltásával. Ha senki nem használ ilyet, akkor ugyanott vannak a versenyzők, mintha mindenki használná, de így környezetkímélőbb.
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.03. 08:55
Talán most már lenne értelme hóágyúzni Szentistvánban.
Ugyan hőmérsékleti adatokat az itteni időkép-kamerákon nem látni, de a Piszkéstetői kamera mínusz 7 fokot mutat.
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.11.28. 11:54
Csodaszépek, szinte szívfájdítóak a képek.
Az én kertemben csak 3 cm hó van, de az is olvadozik.
Előzmény: (Stani 219352)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.11.28. 11:46
Megnéztem az Atomic Redster Q7.8-a lécet, nagyon szép és bizonyára jó is.
Mivel ez titán erősítéses, és 100% camber, kemény lécnek tűnik. Így azokat az előnyöket nem fogod megkapni, amelyeket egy közepesen kemény, rockeres léc adhat. Viszont jeges pályán az Q7 jobb lehet.
El kell döntened, hogy melyik fontosabb számodra, mert mindentudó, mindenféle havon maximumot nyújtó léc nem létezik.

Még csak annyi adalék, hogy a fiamnak (aki éppen olyan korú és magasságú, mint te) ugyanaz a Rossignol Experience léce van, mint nekem, csak rövidebb, 167-es. Tavaly Karácsonyra akartam neki venni egy keményebb 90-es derékszélességű lécet, mert ő szeret porhóban pályán kívül síelni. De azt mondta, hogy nem kell neki a mostanitól keményebb léc, mert megszerette a puhábbat. (Előtte egy kemény Völkl léce volt.)
Előzmény: (lroberto 219351)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.11.28. 08:16
Szia Roberto!
Hasonló tanácsot tudnék adni, egy kis eltéréssel. Én is keskeny kemény SL lécről váltottam szélesebbre, és egyáltalán nem bántam meg. 182 cm magas vagyok, kissé 100 kiló felett.
A szélesebb léc szerintem is előnyösebb, ha nem versenyzésre használod. Ezek a lécek általában rockeresek, tehát hosszabb kell belőlük. Nekem 176-os van (Rossignol Experience 132-83-120), de még lehetne hosszabb is. Ez egy közepesen kemény léc, ezért összetúrt pályán is simán megy. Nagyon élvezetes vele a siklás, sokkal kevesebb energiát igényel, mint a kemény léc, de az igaz, hogy ez nem dob ki a kanyarból, hanem lágyan, simán veszi a kanyarokat. Nagyobb sebességnél is stabil, szereti a gyors hosszú íveket.

Még annyi tanácsot adnék, hogy ha próbálsz ilyet, akkor ne csak egyetlen napra béreld ki, mert elsőre nekem is furcsa volt a széles léc, és kellett néhány nap mire ráéreztem. De ma már nem állnék vissza a keskeny kemény lécre. (Kivéve ha a pálya nagyon jeges, ezen nyilván előnyösebb az SL léc.)

A cipő esetében a Tecnica Mach1-et én is ajánlani tudom. Az enyémnek 110 a flexe, amit a magam részéről elegendő keménynek találok. HV jelű, vagyis széles építésű, kényelmes, mégis jól tart.

Ez persze csak az én véleményem. A profi sízők lehet, hogy keményebb lécet és cipőt ajánlanának.
Előzmény: (lroberto 219343)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.