Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Élen síelés topikból

ÜZENETEK (12)Időben csökkenő Időben csökkenő
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.02.04. 18:43
Jó felé gondolkodsz! :-) Lehet gyorsítani pumpálással, nyújtással, de annak a vége is a tónus megfelelő pillanatban való elengedése. Érdemes kilassítani komolyabb versenyzőket, és ott is ugyanezt fogod látni, csak ott néha elképesztően rövid ideig tart az ellazulás.
Mintha az ujjaddal pöckölnél: ott is lazán engeded kicsapódni. Ha tónusban marad az ujj a teljes mozgás alatt, egészen lassú lesz. Ha kicsit húzod fel, akkor lassú lesz a laza kicsapódás, tovább tart az elengedett szakasz. Ha nagyon felhúzod, villanásnyi kicsapódás és laza szakasz.
Előzmény: (vanczi 108057)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.02.04. 18:29
aha kezdem kapizsgálni amit mondasz :) van amikor hamarabb elengedem a kanyart és akkor érzem hogy a sí magam alatt átrepül a másik oldalra, valószínű ez lesz a helyes dolgo akkor. viszont mit csináljak ha mondjuk megpróblok a kanyarból kirugózni hogy sebbeséget növeljek de a léc nem annyira dinamikus, hanem lemarad és ilyenkor sehogy se érzem azt a kirúgást. :S lehet a kirugózást nem kéne olyan magasra felvinni hanem hamarabb elengedni hagy dolgozzon onnan a sí és akkro jó lesz. ezt ki kell tapasztalnom.

Feri, nekem nem mindegy azért kérdeztem, valószínű kevesen vannak ezzel így, de hát ez van nekem fontos...
Előzmény: (ozsi 108055)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.02.04. 18:22
Az egész trükk szóban nagyon egyszerű: a megfelelő pillanatban oldani kellene a tónusokat, ugyanis ha nem állunk ellen, a fellépő erők átlöknek a völgybe (mert a fizika így segít nekünk). Ha viszont kikormányzásban szükséges tónus fennmarad élváltáskor helyén is, akkor az erőknek ellenállva bent maradunk a kanyarban. Az esésvonal átmetszése környékén viszont jelentősen csökkennek a völgy felé ható erők, és már nem elegendőek az élváltáshoz. Ebből az következik, hogy a csípőt soha nem szabad áttenni a másik kanyarba: egyszerűen hagyni kell, hogy a külső erők átvigyék helyettünk. Majd csak várni kell, amíg az új élhelyzet miatt megjelennek az új kanyar repítőerői, amihez igazodva újra fel kel építeni a tónusokat.

Az egyik legnagyobb elkövethető sítechnikai hiba, ha az élváltásnál akaratlagos izommozgással mi visszük át a csípőt és alakítunk ki csípőszöget.
Előzmény: (vanczi 108050)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
WéberF
2039 élménybeszámolót írt
2039
17 éve tag
2011.02.04. 18:21
"--És mondá a bölcs...
és igaza vala--" írta AAron.
Egyetértek.
Mesterkélten, vagy ösztönösen kell-e síelnünk?
Technikákat valóban tanulni kell (mindig is "oktató"-párti voltam kezdők esetére) - de azzal foglalkozni, hogy éppen izomerővel, vagy lendülettel indít-e valaki élváltást élvezeti síeléskor? Nem tudományoskodás ez már?
Ismétlem a kérdésemet: a magunk örömére síelünk, vagy mások stílus-követelményeit akarjuk kielégíteni?

WFeri
Előzmény: (ozsi 108048)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.02.04. 18:11
köszi szépen a reagálást :)

lúdtalpam van de a bokám nem hinném hogy befele állna, meg a cipőm sarka is a külső lábélnél kopik jobban.

azt hogy az ív végén élváltás előtt már rézsutsiklásban mennék, még sose vettem észre, most se látom hol...
az a 16. másodpercnél lévő dolog, érdekes amit írsz, erre még sose gondoltam :) lehet egyébként itt az volt a baj hogy az élváltásnál hagytam ugye hogy elforduljon a léc szóval a kanyar elején még nem terheltem rá és ebből adódik ez. szóval ha jól értelmezem ezt a kiflitartást az ív végén/élváltás előtt meg kéne próbálni hamarabb áttenni a másik oldalra, hogy a következő kanyar elején már jó pozícióban legyen.
Előzmény: (ozsi 108048)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.02.04. 17:45
1. Ígéretes! Ebből már egészen jót lehetne kihozni, de van benne néhány hiba...
2. Boltozathiba nem társul hozzá? Ugyanis attól is befelé fordulhat a térd, és azt lehet egy betéttel is korrigálni.
3. Tudod, hogy hátulról minden hiba sokkal jobban látszik...?
4. Néhány apróság:
- Az alaptartásban van egy kis felesleges tónus a törzs felső részén (kb. a széles hátizom környékén). Azt nyugodtan el kell engedni.
- Túlhúzod a kanyarokat, elmúlik az erők együttállásából származó ihletett pillanat. Ja lassítva megnézed, gyakran már rézsútsiklásban vagy, amikor elindul az élváltás, nem pedig kanyarban. Tehát már nincs meg a repítő erő, ami átvinne a következő kanyarba. Ezért kénytelen vagy izomerővel elindítani az élváltást. Emiatt felsőtested indul el a következő kanyar közepe felé, a csípő viszont nem, és így kialakul egy fordított kifli (pl. 16 másodpercnél). Ez szinte elkerülhetetlen, ha az élváltás akaratlagosan - izomerővel - végzed, ahelyett, hogy hagynád megtörténni.
(Csak erős idegzetűeknek, kezd túl részletes lenni a
magyarázat...!) Ugyanis a felsőtestet a törzs völgy felőli oldali izmainak összehúzása indítja meg, ez viszont egyrészt létrehoz egy görbületet a gerincben - kifli a völgy felé -, másrészt a csípőt a hegy felé tolja. Ezzel viszont még jobban lelassítja és elnyújtja az élváltást.

Ez egyébként nagyon gyakori hiba, egy csomó versenyző is elköveti. A síelésedet látva szerintem elég könnyen ki lehetne javítani. Én a karoddal biztosan nem foglalkoznék, nem tartom súlyos hibának, sőt valószínűleg a másikkal együtt javulna.
Előzmény: (vanczi 108038)
gaboca
3369 élménybeszámolót írt
3369
15 éve tag
2011.02.04. 17:18
Majd barátnőmnél megnézem, bocs de ezért nem reggelek! :-)
Előzmény: (vanczi 108040)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.02.04. 17:13
sielőkre, nem jó mert túl nagy a méret én meg tömörítgetni nem akartam. azért meg tudtad nézni?
Előzmény: (gaboca 108027)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.02.04. 17:10
most micsináljak ha a térkép feketének írta? lehet nem jól emléxem, amúgy valóban nem valami meredek.

persze hogy magamnak síelek, de ehhez az is hozzátartozuik, hogy akkor leszek leginkább megelégedett ha minnél jobban csinálom majd.

az anatómiás dolgot úgy értem, hogy nekem alapból cseppet kifelé forduló lábfejeim vannak, tehát a síelésnél ahol párhuzamosan néz előre mindkét lábfej, azt aradményezi, hogy a térdeim/combom befele fordul kcisit, hogy kompenzálja ezt a dolgot. ez ugye egyenes lábrtartásnál nem látszik de ha elkezdek leguggolni látszik, hoyg a térdeim közelítenek egymáshoz, amit csak erős akaratlagos rotációval a csipőmből tudok korrigálni.
egy ellenpélda, mikior valakinek o lába van mondjuk és alapból szinte teljesen előre fiygelnek a lábfejei ez nem lesz probléma, könynedén fogja az ívbelső lábát is a megfelelő pozcióban tartani, sőt ő még túl is tudja dönteni a külső léábához képest.
szerintem a problémámon egy soma teches sícipő tudna valamit segíteni.
Előzmény: (WéberF 108030)
WéberF
2039 élménybeszámolót írt
2039
17 éve tag
2011.02.04. 16:39
Bocs! Bocs! Bocs! (?) Murau, hatosülős középső szakasza azért nem valódi "fekete" (Csertovica "siratófal", Kaprun alagút utáni közvetlen kiugró - még a múlt században olyan volt. lehet, hogy átalakították?) az meg nem kérdéses, hogy szépen síelsz. Amit írtál, úgy igaz: lógatod a karjaidat (hol van az alpesi alaptartás?)

Továbbá: nem a magad kedvére csúszkálsz? A "stílus", a többieknek megfelelés fontosabb?
(Az anatómiai felépítést nagyon nem értem. Mindannyiunknak két lába van, rövidebb, hosszabb, .... a fenekünket pedig úgyis viszi a fizika törvénye / gravitáció. :-:))

WFeri
Előzmény: (vanczi 108024)
gaboca
3369 élménybeszámolót írt
3369
15 éve tag
2011.02.04. 16:24
A kritikám a következő, talán valamilyen mindenki által elérhető oldalra kellet volna feltenni, Youtube, Sielők vagy ilyesmi... ;-)
Előzmény: (vanczi 108024)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.02.04. 16:08
itt egy videó mert ígértem : http://www.facebook.com/profile.php?id=100000916638819#!/video/video.php?v=1424061101610

murauban a hatosülős meleltt, a fekete szakasz tetjéről indul. az elején forgatással megindított majd ívvbe átvezetős kanyarokat próbáltam csinálni aztán már csak sima carving.

szeretném ha mondanátok pár kritikát. ami nekem nem tetszik : lógatom a karjaimat túlságosan, a felsőtestemmel begörnyedek néha, lehetne nagyobb terpesz és a belő sít/lábamat jobban kéne dönteni hogy párhuzamos legyen, de sajna ez nagyon nehéz számomra az anatómiai felépítésem miatt. :S
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.