Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síoktatásról, síoktató képzésről másképpen topikból

ÜZENETEK (22)Időben csökkenő Időben csökkenő
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2014.03.11. 12:09
Az én szememben ez egy komplett hibagyűjtemény. :)

Szerintem meg kellene kérni az adminokat, hogy a három helyen futó hóekés témákat vadásszák össze egy topikba...
Előzmény: (Lackó 171262)
Joci
461 élménybeszámolót írt
461
17 éve tag
2014.03.07. 21:46
Szia! Közben látom Lackó már megválaszolta ezt a hóeke kérdést. Amit hozzátennék az lenne, hogy a hóekeívek során a völgyláb élhelyzete nem azt jelenti, hogy itt carvingról lenne szó. Csupán csak aktívan vesz részt a megfelelően élére állított síléc.
Amúgy meg a gyerekek meglepően könnyen veszik a buckás hóakadályokat. Legalábbis az én lányom nem zavartatta magát. Ugyanúgy síelte meg, mintha ratrakolt pálya lenne. Videót nem tudok mutatni. Mondjuk 15 cm friss pórhóban síelésről van anyagom. :) És ott sem jött zavarba. De semmi extra csak egyenesen csúszik.
Előzmény: (RM 171249)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
Offtopic: Az üzenet nem tartozik szorosan a témához
2014.03.07. 20:20
Ez nem csalás, nem ámítás! ;-)

Ha arra gondoltál, nem az én gyerkőcöm!
Előzmény: (minerel 171271)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2014.03.07. 20:10
itt azért van némi csalás mert a vér nem válik vízzé :-)
Előzmény: (Lackó 171270)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.03.07. 20:06
Na, azért vannak jó példák is, találtam neked két képet!

Ezeken jól látszik, hogy belső oldallal dolgozik, középen-kicsit bent megy a súlypont, látható a külső sí határozott élhelyzete (ami ugye a korrekt ív alapfeltétele), látszik a belső lapközeli helyzete, látszik, hogy annak ellenére, hogy gyerek, mégsem ül be a léc végére. (Nézd csak meg a "zombisat", ott állandóan hátradőlnek, vagy kifut alóluk a sí!)
Előzmény: (RM 171255)
1980540-654282427941068-33738211-n.jpg
10002828-654282414607736-1142751736-n.jpg
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
Offtopic: Az üzenet nem tartozik szorosan a témához
2014.03.07. 19:58
:-D




sormintaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Előzmény: (minerel 171268)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2014.03.07. 19:38
ez a zombi stílus :-)
Előzmény: (Lackó 171262)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.03.07. 16:45
:-)) Ó, újra előkerült "A Mester" és videója!

Ezt a videót és ezt a hóekét csak saját felelősségre, és csak lazulás céljából szabad nézni! Semmit sem szabad belőle ellesni! Hamar felejtsd el, ha rám hallgatsz!


Ahogyan ezt is, amire most akadtam rá. Nem tudom, kik ők, remélem nem oktatók, bár sajnos azt hiszem, igen. :-(
Valami "alaplendületet" próbálnak bemutatni, de totális káosz az egész, fogalmuk sincs róla, mit miért csinálnak, és közben persze az össze létező és elkövethető hibát bemutatják. (ilyen szempontból nem rossz "demo" :-) )
Mondom, ezt NEM ELTANULNI!

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (RM 171255)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2014.03.07. 13:02
Az egyik valami ilyesmi:
https://sielok.hu/video/459166/
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


A régi fajta:
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
?t=1m23s

Bár ebben nincs erős kihajolás, de műszakilag (izomműködés szempontjából) ugyanúgy működik. A repülőzés is ide vezet.

A jelzett írás is készen lesz ma, abban lesz némi leírás.

A belinkelt videó Lackó kedvence, de a síoktatói tanfolyamon is rendszeresen előkerül a hangulat lazítására, mert nagyon vicces.
Előzmény: (RM 171255)
RM
873 élménybeszámolót írt
873
19 éve tag
2014.03.07. 12:46
Na ezért szeretnék végre 2 videó linket, ahol láthatok egy kiterhelést mellőző, "belső oldalon vezérelt" jó hóekét és egy kerülendő kiterheléses hóekét. Ha ehhez valaki hozzáértő még tenne pár kommentet (hasonlóan ahogy a Ted Ligety csúszásnál, csak közérthetően), az maga lenne az álom. Arról, hogy a kettőhöz vezető jó/rossz "útról", rávezető gyakorlatokról lássak egy képes/videós összefoglalót itt a neten már nem is álmodom. :-) Nem oktatási technológiát szeretnék lopni, csak pontosan megérteni szerintetek mi/miért jó/nem jó. És mint korábban írtam vizuális típus vagyok. :-)

Pl itt egy videó, amit hirtelen találtam:
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:

4:20 körül mutogatja az oktató a hóekét.
Előzmény: (Lackó 171252)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.03.07. 11:50
Szia! Bocs, hogy beledumálok, nem engem kérdeztél, de úgy látom, hogy valamit félreértettél a hóekék körül.

Amiről mi olyan sokat beszélünk, az valódi hóeke, ugyanúgy van kanyarodás, forgatás, tehát szó sincs arról, hogy ez nem lenne hóeke, és nem lenne alkalmas lassú, kanyargászós sízésre. (sőt!)

Nem a hóeke mellőzéséről van szó, hanem arról, hogy a hóeke hogyan működik, és hogyan hozzuk létre.
Sőt, mostanában sokkal nagyon hangsúlyt fektetünk a jó hóekére, mint korábban. Korábban, amíg a kivitelezése miatt nem volt beilleszthető a haladó sízésbe, szinte csak egy felejthető tanulási szakasznak tekintettük, mostanában már a haladó sízés alapozásának, "minden alapjának".

Amúgy pedig sokkal biztosabban lehet síelni rossz, túrt hóban is a kiterhelést mellőző, "belső oldalon vezérelt" hóekével.
Előzmény: (RM 171249)
RM
873 élménybeszámolót írt
873
19 éve tag
2014.03.07. 11:36
Szia, még egy kérdés/kérés (tényleg nem akarok kukacoskodni). Olyan videód nincs véletlenül, ahol buckás pályán síel a "kiterheléses hóekementesen" oktatott kezdő gyerek. Ott általában a kezdő "hóekések" nagyon kis sebességgel, lassan kanyarogva kerülgetik a buckákat. Kíváncsi lennék, hogy megy ez csúszó-fékező hóeke nélkül kezdőbb síelőnek.
(Tipikusan ilyen hely, Hochkar 1-es kék pályájának alján lévő szűkület.)

Másik szituáció, amikor hasznosnak tűnt a hóeke. Teljesen lesíelt kék pálya (Lackenhof 8-as idén december, katasztrofális hóviszonyok), közepe már tiszta jég, széleken kb. 1,5-2m-es havas csík. Na ezen a részen 4 éves lányom meglepő biztonsággal jött le folyamatosan kanyarodva, nem túl nagy sebességgel hóekében. Ilyen "szűk" helyen is megy az élen sízés kezdő gyereknek is?

Ha van "jó" (nem kiterheléses) meg "rossz" (kiterheléses) hóeke, természetesen arról is várom a videót.

Köszi! ;-)

(Ígérem szűzhavas felvételt nem fogok kérni.)
Előzmény: (Joci 171075)
RM
873 élménybeszámolót írt
873
19 éve tag
2014.03.04. 23:10
Köszi, valami ilyesmire gondoltam. Tényleg szépen lendületesen síel már a 2. nap után párhuzamos léccel enyhe lejtésű pályán. A későbbi videón látom, hogy meredekebb részen "nyitottabb" lábbal csúszik, tudja kontrolálni a sebességét, de egész lendületes. Összehasonlítani a haladást az enyémekkel nem nagyon tudom, mert ők már 3-3,5 évesen mentek az első oktatásukra és azért az a 2 év óriási különbség.

Mindenesetre én szívesen megnéznék egy "síiskola oktatási verseny". Ahol N db. különböző korosztályú teljesen kezdő gyerekből több síiskola kapna n/n/n tanítványt véletlenszerűen és egy pár tanítási nap után a tanítványok egy független zsűri előtt vagy játékos feladatokkal lemérhetnék, hogy ki mire jutott ... Van ilyen? Lehetne? Talán még a síoktatást is népszerűsítené...
Előzmény: (Joci 171075)
Joci
461 élménybeszámolót írt
461
17 éve tag
2014.03.04. 21:41
Szia!

Szerintem nézz körül a gyermek síoktatás topikban a hozzászólásaimnál. Találsz ott videókat. 2012 december kék pályán készült.2013 decemberin lesz ami meredek pályán készült.

Láthatóan csúszó-fékező hóeke nélkül is megy a síelés, sőt a kiterhelése hóekére sincs szüksége.
Előzmény: (RM 171008)
Pásztory Gábor
94 élménybeszámolót írt
94
15 éve tag
2014.03.04. 13:11
Az oktató feladatai közé tartozik, hogy reális képet adjon tanulóinak a a saját tudásukról. Ezzel is csökkentheti az általad leírt esetek számát.
A tanuló azt használja szabad idejében, amit az órán tanul. Sajnos rengeteg helyen tanítják a fékező hóekét, ezért próbálkozik mindenki ezzel kontrollálni.
Javasolnám, hogy próbáld ki, milyen meredekségű pályán vagy képes fékező hóekét fenntartani és milyen sikerrel! Ez után próbáld ki, hogy kanyarodni egyszerűbb-e!
Melyikben fáradsz el jobban? Melyikben vagy képes tovább erőt kifejteni, mégpedig hatékonyabban?
Ahhoz nem tudok hozzászólni, hogy a szülő veszi a bátorságot és a leírt módon síel a gyermekével.
Azért mert a gyerek elkezd úszni tanulni, 10 óra után nem viszi el a szülő Balaton átúszásra!

üdvözlettel
Előzmény: (RM 171008)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2014.03.04. 12:35
Szia!

Bár már elég komoly erők igyekeznek téged meggyőzni :-), azért én is hozzátennék pár sort. Igaz, új nem lesz benne, de talán más szavakkal jobban megy a meggyőzés. (De vigyázz, ha ezek elfogynak, akkor jönnek a durvább eszközök! :-D )

Tehát a fékező hóeke egyrészt nem ördögtől való, de mivel a síelés során ilyen helyzet (a két léc a két belső élén, egyformán terhelve) gyakorlatilag nem lesz, ezért ez ha csak lehetséges, kerülendő.
Ezért sokkal célravezetőbb, ha azonnal a kanyarok kialakítását tanítjuk, így ugyanis a helyes tartások és izomműködések alakulnak, rögzülnek.

De ettől függetlenül nem úgy kell elképzelni, hogy ezek a tanulók nem tudnak hóekében fékezni. Ha kell -mert mondjuk szűk a hely kanyasrgáshoz-, minden külön tanítás nélkül rá fognak érezni, hogy hogyan kell szimmetrikus hóekecsúszásban lassítani.

Másik, amiről most nem esett szó, az a biztonság. Minden tévhittel ellentétben, a veszélyes helyzetekből kanyarodással, kitéréssel összehasonlíthatatlanul nagyobb eséllyel lehet kikeveredni, mint sima fékezéssel. Sőt, bizonyos esetekben nem is lehet megállni, mert fizikailag lehetetlen arról a tempóról akkora úton lefékezni. Jó sízőt még soha életemben nem láttam fékezésbe menekülni, helyette mindig kikerülte, amit kellett.
Emiatt is nagyon hasznos, ha ezt is már első napon megszokja a síelő, belé ívódik, hogy kanyarodni, kerülni kell, nem pedig fékezni.

Amúgy tényleg akadnak olyan helyek, ahol kénytelen az ember fékezve csúszni hóekében, mert még kis kanyarokra sincs hely, de ez elég ritka. Legtöbbször bőven lehetne kanyargászni, de a hóekefékhez szokott síelő csak tapossa a sarkait.

"1. Még egyszer kérdezném van jó hóeke is és rossz is? Ha lenne egy "rossz példa" videón, hogy milyen pontosan ez a nemkívánatos kiterheléses hóeke, szívesen megnézném. (Ha van jó hóeke azt is.) Én leegyszerűsítve csak annyit tudok, hogy hóeke / balra "dőlsz" -> jobbra kanyarodsz; jobbra "dőlsz" -> balra kanyarodsz, ha közben a térdedet is fogod a testsúlyod sem kerül hátra..."
Ez a "klasszikus" kiterheléses hóeke, amiről írsz. Mi -szerencsére egyre többen- úgy látjuk, hogy nem ez a legjobb és legtisztább út a síelés megtanulásának útján. (Hú, milyen finoman sikerült fogalmaznom! :-) )
Videót (magyart) nem szívesen linkelnék.

"2. A másik kérdésem pedig az lenne, hogy kis sítudással milyen más egyszerű mozgásformával lehet sebességet jól kontrolálva lejönni kicsit meredekebb, esetleg szűkebb helyen?"
Kanyarodással. :-) Egyszerű, könnyen megtanulható, és mindig kiszámítható. Már az elején meg kell szokni, hogy íveket síelünk, de ez jó technikával nagyon könnyen megy, sokkal könnyebben, mint azt bárki gondolná.
Előzmény: (RM 171008)
RM
873 élménybeszámolót írt
873
19 éve tag
2014.03.04. 09:53
" Lehet, hogy elcsépeltnek hangzik, de a keveset futott kezdőnek nincs helye " kicsit meredekebb, esetleg szűken helyen ". Ezt rögtön el lehet kerülni, ha folyamatos felügyelet alatt síelnek. Ilyen a jól képzett oktató. "

Hát ez elméletben lehet így van, de a gyakorlatban az első tizenX napot nem feltétlenül tölti egy kezdő csak oktatóval. Pl. Egy gyereknél jó esetben a szülő előre besíeli az útvonalat amin majd együtt csúsznak, itt még mindig benne van az is, hogy fel tudja-e mérni, hogy az tényleg a gyerek szintjének megfelelő a pálya. Bár sajna az a tipikus , hogy egy kék pályán csak elindulnak annak tudatában, hogy voltak már pár oktatáson és kék pályán csúszott már a gyerek. Na ilyenkor jöhetnek azok a nem várt helyzetek, amikor egy jó stabil hóeke "életet menthet" tapasztalatom szerint. A kezdő kis sebességgel, magát biztonságban érezve le tud vele jönni kicsit meredekebb vagy szűk helyen. (Mondhatjátok, hogy ilyen helyzetnek nem szabadna előállnia, de a gyakorlatban az estek 99,99%-ban előáll tapasztalatom szerint.)

1. Még egyszer kérdezném van jó hóeke is és rossz is? Ha lenne egy "rossz példa" videón, hogy milyen pontosan ez a nemkívánatos kiterheléses hóeke, szívesen megnézném. (Ha van jó hóeke azt is.) Én leegyszerűsítve csak annyit tudok, hogy hóeke / balra "dőlsz" -> jobbra kanyarodsz; jobbra "dőlsz" -> balra kanyarodsz, ha közben a térdedet is fogod a testsúlyod sem kerül hátra...

2. A másik kérdésem pedig az lenne, hogy kis sítudással milyen más egyszerű mozgásformával lehet sebességet jól kontrolálva lejönni kicsit meredekebb, esetleg szűkebb helyen? (Egy videót itt is szívesen megnéznék.)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2014.03.04. 05:50
Ozsiék nem a hóekét "tagadják", hanem a kiterheléses hóekét.
Előzmény: (RM 170983)
Pásztory Gábor
94 élménybeszámolót írt
94
15 éve tag
2014.03.04. 05:37
Kedves RM!

1. Lehet, hogy elcsépeltnek hangzik, de a keveset futott kezdőnek nincs helye " kicsit meredekebb, esetleg szűken helyen ". Ezt rögtön el lehet kerülni, ha folyamatos felügyelet alatt síelnek. Ilyen a jól képzett oktató.

2. A tanulóink megtanulnak hóekézni, sőt a fékező hóekét is megcsinálják csak nem mi tanítjuk meg rá Őket!

3. Nekem is mint szülőnek és mint oktatónak rendkívül fontos, hogy a gyerekeim ill. tanulóim " tudja kontrollálni a sebességét, ne essen pánikba... " Pontosan ezért tanítom ill. nem tanítom az itt elhangzott hóekéket.
A biztonság és a símozgás helyessége párban járnak. A símozgás helyessége erősíti a biztonságot!

üdvözlettel
Pásztory Gábor
Előzmény: (RM 170983)
RM
873 élménybeszámolót írt
873
19 éve tag
2014.03.03. 21:56
Én csak azt nem látom, hogy egy "keveset futott" kezdő, ha nem hóekében, akkor hogyan tud problémamentesen lejönni egy kicsit meredekebb, esetleg szűkebb helyen. Ha van rá pl. oktató vagy egyéb videó szívesen megnézném. Nekem pl. mint szülőnek sokkal fontosabb, hogy a gyerek tudja kontrollálni a sebességét, ne essen pánikba semmilyen szituációban, minthogy minden teljesen egymásra épüljön a símozgásának felépítésében. Laikusként én azért látom a hóekét az első lépésnek, mert könnyen elsajátítható és relatív "biztonságos" sízést tesz lehetővé kis sítudással is pl. szűkebb helyen, esetleg kicsit meredekebb pálya letörésnél.

Gondolom az osztrák sí válogatott is az "osztrák iskolát" járta végig, aztán mégis egész jól összerakták a mozgásukat. :-) Bár ha Miklós Editet az új módszerrel "alapozták", lehet elhiszem, hogy jobb lehet ... ;-)
következőutolsó
h i r d e t é s
h i r d e t é s
Havazás Előrejelzés
UTASBIZTOSÍTÁS
KIEMELT SÍTÁBOROK
MEGÚJULT A SÍELŐK NAPTÁRA
SZAKÜZLET AJÁNLATOK
KIEMELT APRÓHIRDETÉSEK
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.