Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM
Menü ≡
Üzenet írásához regisztrálnod kell, vagy be kell jelentkezned.
laponként: összesen 14, rendezés:
Előzmény és válaszok a Kanyarsí programok topikból
Üzenet szövege
Feladó:  yoeeFérfiHaladó síelő
Dátum: 2015.03.26. 10:22
(Üzenetazonosító: 182475)
yoee Hozzászólások: 35
Regisztrált: 2014.02.19.
19 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Aha! Jogos. A légellenállás is negatívan hat, az viszont a tömegtől füügetlen... ha beosztom a tömeggel a teljes egyenletet, akkor abban a tagban nevezőben van, ergo minél nagyobb, annál kisebb lesz a légellenállás származó lassító erő.
Köszi!
Előzmény: (huligan 182304)
Feladó:  Kanyarsíklub ReplaciFérfiProfi síelő
Dátum: 2015.03.22. 00:05
(Üzenetazonosító: 182345)
Kanyarsíklub Replaci Hozzászólások: 1227
Regisztrált: 2004.12.16.
17 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Köszönöm Hulesz, ezt a hozzászólást, és a fantasztikus videót!

Szoros összefüggések
Én úgy tapasztalom, hogy minél magasabb szinten síel valaki, annál jobban van otthon a síelés közben érvényesülő fizikai törvényekhez történő alkalmazkodásokban. Az optimális alkalmazkodás a (SÍELŐK SZÁMÁHOZ ARÁNYÍTVA) kevés síelőnél működik akkor is, ha nem érti, miként hatnak az erők. A többségnél az ad esélyt, ha előbb megérti, majd a speciálisan e célból összeállított gyakorlatsorokból kapott visszajelzéseket figyelembe véve, begyakorolja a működéseket.

Általános törvényszerűségek
A bolygó két legalapvetőbb fizikai törvényszerűsége a tömegvonzás, és a közegellenállás. A gravitációt nem nehéz megérteni, mindenki előtt világos mi történik, amikor letörik alattunk a cseresznyefa ága. A közegellenállás mibenlétét már nehezebb megérteni, és körülbelül itt van az a határ, amihez még találni több oldalas képletekkel alátámasztott magyarázatokat.

Félix Baumgartner
Felment, ugrott, hangsebesség fölé gyorsult, (gravitáció), majd a közegellenállást használva olyan puhán ért földet, mint egy hópehely. A hozzáértésen kívül kellettek hozzá a modern anyagok, felszerelések. Éppen, mint a síelésnél.

Üdv.:Replaci

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (huligan 182304)
Feladó:  huliganFérfiHaladó síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2015.03.19. 23:50
(Üzenetazonosító: 182305)
huligan Hozzászólások: 3491
Regisztrált: 2006.12.29.
50 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Offtopic: Ez a hozzászólás nem tartozik szorosan a topik témájához
Ez igaz kerékpáros példa, de jól megválaszolja a kérdést: Mitől gurulnak ugyanazon lejtőn gyorsabban a nehéz biciklisták, mint a könnyűek?

http://orszagcsavargo.hu/LEGELLEN.H...TM
Előzmény: (yoee 182278)
h i r d e t é s

Feladó:  huliganFérfiHaladó síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2015.03.19. 23:34
(Üzenetazonosító: 182304)
huligan Hozzászólások: 3491
Regisztrált: 2006.12.29.
50 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Ez mind igaz lenne, ha vákuumban síelnénk. De ott az a fránya testünk és a körülöttünk lévő levegő. Nagyon komolyan számolni kell a közegellenállással is. Ez függ a sebesség négyzetétől, a test sűrűségétől (itt játszik szerepet a tömeg), a homlokfelülettől és a test alakjától. Ezért törekszenek a gyors számokban síelők a legkisebb légellenállást eredményező testtartásra.

Egy jó kis szemléltető videó:
Feladó:  csaborFérfi
Dátum: 2015.03.19. 19:44
(Üzenetazonosító: 182294)
csabor Hozzászólások: 3465
Regisztrált: 2009.12.18.
64 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Offtopic: Ez a hozzászólás nem tartozik szorosan a topik témájához
S ebben az egyenletrendszerben szerinted mi az ismeretlen?
Feladó:  klaciFérfiHaladó síelő
Dátum: 2015.03.19. 18:59
(Üzenetazonosító: 182290)
klaci Hozzászólások: 2873
Regisztrált: 2007.07.19.
35 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Száraz, érdes, fogós, olyan smirglis. Amíg élen mész okés, de oldalcsúszásnál (driften) erősen ráz.
Előzmény: (yoee 182275)
Dátum: 2015.03.19. 15:45
(Üzenetazonosító: 182280)
17 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia Yoee!

Nem ma volt, amikor rájöttem, hogy a síeléssel foglalkozó szakirodalmakból hiányzik a síelés fizikája fejezet. Ezért aztán amikor elkezdtem források után kutatni, aránylag hamar összegyűlt néhány oldal képlet. Akkoriban kicsit elkeseredtem, mert hamar be kellett látnom, hogy az ilyesfajta fizika a HÉTKÖZNAPI SÍOKTATÁS VILÁGÁBAN használhatatlan. De nem adtam fel, aztán szép lassan kikristályosodott, hogy a síelés közbeni történések (a síelő saját testének viselkedése miatt) képletek nélkül is jól bemutathatók, és a tanuló számára érthetővé tehetők. Azt az átlagember is könnyen megérti, hogy mi történik, amikor letörik alatta a cseresznyefa ága. Vagy, amikor ugyanazon a pályán indul el egymás mellett az 50 kg. súlyú anyuka, és a 90 kg. súlyú apuka. És így tovább. Nem azt mondom, hogy egyik napról a másikra tudtuk összerakni a történések egymásra épülő egyszerűen megérthető magyarázatait, de mára, (azt hiszem) egyben van. Szinte biztos, hogy nem komplett, de jól használható.

Úgyhogy köszönöm a hozzászólásod és kérdésed, de ha nem haragszol, ezen már nem töröm a fejem.

Van itt egy videó, én csináltam, nagyjából arról szól, amiről most írtam.

Síelős üdvözlet,
Replaci
Dátum: 2015.03.19. 14:26
(Üzenetazonosító: 182278)
19 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Kövezzetek meg, de soha nem értettem, hogy miért fontos a tömeg a sebesség szempontjából. Itt most a klasszikus lejtős fizika példára gondolok, aminek a feltételeit szerintem elfogadhatjuk a síléc+síelő+lejtő kombinációra.

Emlékeztető:
A lejtőn csúszó testre csak a saját súlya hat, amit felbonthatunk egy felültre merőleges komponensre, aminek megfelelően a súrlódási erő hat. A felületeket összeszorító erővel arányos a súrlódó erő. Bingó, így megvan a súrlódó erő (m x g x cos alfa x mű)
valamit felbontható egy lejtőre párhuzamos erőre (m x g x sin alfa)

A tesre (síléc+síző kombó) a két erő különbsége hat. A lejtővel párhuzamos gyorsít, a súrlódó erő lassit.
Mindkettő erőben szerepel a tömeg.

Eddig ok.

Nade az almás bácsi szerint erő=tömeg szorozva gyorsulással. Ez pedig az egyenlet túlsó oldalán van (hiszen ezt az erőt keressük, ugye)

Ergo végigosztva az egyenletet a tömeggel (m-mel) akkor bizony kiesik...

Szerintetek hol a hiba? Hiszen én is azt tapasztalaom, hogy nem mindegy ám a tömeg :)
Dátum: 2015.03.19. 13:59
(Üzenetazonosító: 182275)
19 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Affene! Milyen az a cement hó?
Előzmény: (klaci 182254)
Dátum: 2015.03.18. 20:13
(Üzenetazonosító: 182254)
35 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Azt hittem eírás, de ezek szerint nem.
Egyszer Tuxon un. cement havon síeltünk, furcsa érzés volt. Lehet hogy azt is egy ilyen hirtelen nagy lehűlés okozta?
Feladó:  JociFérfiKezdő síelő
Dátum: 2015.03.18. 19:55
(Üzenetazonosító: 182252)
Joci Hozzászólások: 461
Regisztrált: 2006.08.25.
22 síterepet értékelt

Szia Laci!

Nem vitatom, hogy a jelentős hideg is rontja súrlódási értékeket. Vannak hideg és meleg időre való waxok. És hát nem mindegy milyen vaxolás van a lécen.

Nálam a +10 C-ra felmelegedés jobban lelassítja a sílécet. A vizes hónak megnő a felületi feszültsége. Nagyobb tapadás alakul ki a síléc és a hó közt. Ráadásul a felpuhult hóban a síléc is elmerül. A hó fajsúja is jelentősen megnő. Így a sílécekre felrakódó latyaknak, meg amit a léceknek folyamatosan szét kell maguk előtt ütniük mind-mind jelentős lassító erőnek hatnak. Ráadásul a síléc egy pillanat alatt képes magát lefúrni. Talán Klaci is erre gondolt.

Az ilyen helyzetben megsíelt technika jelentősen befolyásolja a síelés élvezeti faktorát.
Dátum: 2015.03.18. 16:46
(Üzenetazonosító: 182245)
17 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szia Laci!

Biztos, hogy oda - vissza van hatása a hőmérséklet változásának, a versenyzőknél ennek figyelése a waxmesterek dolga.

Engem (amatőr szinten) nem szokott zavarni a melegedés. Viszont már sokszor megtapasztaltam, hogy amikor egyik napról a másikra lemegy a higanyszál mínusz 10 - 12 C-ra, olyan szinten lassul be léc, hogy elő kell vennem a hátizsákból a gyorswax -ot.
Előzmény: (klaci 182152)
Dátum: 2015.03.15. 19:15
(Üzenetazonosító: 182152)
35 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

"egy hirtelen jött hideg idő (vagy egyéb más feltételek megváltozása) oly mértékben tudja megnövelni a síléc és a hó közötti súrlódást,"

Nem meleg időt akartál írni?
Dátum: 2015.03.15. 17:30
(Üzenetazonosító: 182142)
17 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Folytatás

Halihó!

A síelő sebessége
Hogy mekkora sebességre fogsz felgyorsulni, amikor a síléceddel megindulsz lefelé, az (a síelés fizikájának objektív szempontjai felől vizsgálva) elsősorban a lejtő meredekségétől és a saját magad + a felszerelésed súlyától fog függeni. A síelés gyorsulásának mértékébe azért más körülmények is beleszólnak.

A „hó sebessége”
Néha ezredmásodperceken múlik, hogy ki nyeri a világbajnokságot. Ezért aztán a világ legmenőbb „versenyistállói” hétpecsétes titokként őrzik a kikísérletezett viaszoló anyagaik receptjeinek az összetételét. Sőt, ezekben a körökben olyan pénzek vannak, hogy a félreinformálás sem ismeretlen fogalom. Lehet persze megkérdezni, hogy a nem versenyző amatőrnek miért is kell viaszolni, hiszen ő senkit nem akar legyőzni. A válasz erre az, hogy azért (nem kevesen) vagyunk amúgy nem versenyzői státuszban lévő amatőr síelők, akiknek igénye a minél gyorsabb siklás. Másfelől, aki már síelget, megtapasztalhatta, hogy egy hirtelen jött hideg idő (vagy egyéb más feltételek megváltozása) oly mértékben tudja megnövelni a síléc és a hó közötti súrlódást, ami már élvezhetetlen mértékűre csökkenti a síelés sebességét. Így aztán a vaxolás amatőr viszonylatban is szükséges művelet. Persze a viaszolásnak vannak egyéb okai is, de azokat most nem említem.

A „levegő sebessége”
A légellenállás is befolyásolja az időmérőn rögzített végeredményt. Minél nagyobb a tested felülete, annál jobban tart vissza az un. légellenállás. A versenyzők hajlított testtartása, valamint a versenyruházat anyaga jelentős mértékben csökkenti a légellenállást. Hol lehet fontos amatőröknél a légellenállás csökkentése? Pl. amikor egy ellenlejtőn az a veszély áll elő, hogy elfogy a sebességed. Ilyenkor az amatőr síelő is alkalmazza a légellenállás csökkentésének a „fogását”, ha nem akarja, hogy a többiek rá várjanak, miközben ő gyalogol felfelé. Pláne, amikor egy ilyen helyen még ellenszél is fúj. Egy ilyen tipikus hely a Kreischbergen a Rosenkrantzról a felső gerincen északi irányba visszafelé vezető út.

Szép estét az olvasóknak,
Replaci

Folyt. Köv.

laponként: összesen 14, rendezés:
h i r d e t é s
UTASBIZTOSÍTÁS -10% » FELIRATKOZÁS HÍRLEVÉLRE » INGYENES TANÁCSADÁS » SÍELŐK NAPTÁRA »
A SIELOK.HU SZÁMOKBAN
A portált jelenleg 67 vendég és 3 regisztrált felhasználó látogatja.