Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síparadicsom fogalmának meghatározása topikból

ÜZENETEK (7)Időben csökkenő Időben csökkenő
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2016.03.18. 10:13
Köszi!
Akkor gondolkozzunk tovább együtt! Itt egy adat nélküli meghatározás próbálkozás:

Síparadicsom fogalma

Olyan magashegységben lévő síterep, ahol a kijelölt sípályák hossza, a sífelvonók száma és típusainak sokszínűsége, valamint a síterep infrastruktúrája a legmagasabb színvonalat és az élmények sokszínűségét biztosítja a sízők számára.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Más. Kicsit tovább gondolva: sípálya és síterep fogalma - azok számára akik nem unják a fogalommeghatározás kérdéseit:

Sípálya fogalma

Olyan természetes vagy mesterségesen kialakított terület, ahol a síelés kijelölt területen lehetséges.

Természetes sípályák leginkább a magashegységekben vagy alacsonyan fekvő dombokon találhatók.

Mesterségesen kialakított sípályák középhegységekben vagy alacsonyabb hegyeken, dombokon kijelölt havas pályák lehetnek. Sípálya fogalomkörébe tartoznak a műanyag borítású síelésre alkalmas felületek és a sícsarnokokban technikai hóval rendelkező havas felületek is.

Síterep fogalma

Több sípályával és ahhoz tartozó sífelvonóval rendelkező terület.

Továbbra is köszönettel várjuk az észrevételeket:)
Előzmény: (TZoli 188764)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2016.03.17. 21:17
Amiről én írni szoktam az sí-paradicsom és nem síparadicsom :)

Egy kis hely friss hóval jobb, mint egy nagy hely régi hóval.
Előzmény: (TZoli 188764)
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2016.03.17. 19:38
Nem, semmiképen sem.
Biztos, hogy semmilyen számszerű paraméterekkel nem megfogalmazható fogalom.
Nekem anno Donovaly volt az első síparadicsom, mikor megláttam még a honvédségi tányéros felvonós Eplény után. Míg egyszer, még ugyanabban a szezonban, Jasnáról visszafelé jövet már nagyon kicsinek nem tűnt. Aztán a jasnát is hamar dobtam Valmorel miatt. De aztán jött Tree Valli és a felülmúlhatatlan Dolomitok. De ez se igaz, mert olvastam erről:
http://www.portesdusoleil.com/hiver.html
Most ez tűnik számomra mesésnek, de csak azért, mert ez került a látókörömbe.
De más érzéseim vannak mikor olvasom Golo beszámolóját vagy nézem a Grúziai élmény videót.
Szerintem az a síparadicsom, ami éppen akkor, éppen ott megfog, magával ragad és semmi más, csak a teljes és feltétel nélküli szabadság érzetet adja.
Előzmény: (skioutlet 188761)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2016.03.17. 18:39
Köszönet az első véleményért!

Itt egy jó szűrés - 150 km feletti sípályák:
https://sielok.hu/sitereplista/palyaKm/min/150/listadizajn/

Ez alapján 43 darab síterep fért bele. Több síparadicsom van, vagy kevesebb?
Előzmény: (- Marky - 188762)
- Marky -
754 élménybeszámolót írt
754
15 éve tag
2016.03.17. 17:56
Szerintem ehhez kell minimum 150-200km-nyi pálya, de ha lehet, több. Az alatt inkább "ski-resort"ról van szó. És egy igényes felvonó park.

És vmiféle exkluzivitás, igen, a paradicsomi hangulat...

- legalább 1 5*hotel a terepen
- külön wellnes komplexumok
- menő éttermek
- apres-ski activities: kutyaszánozás, ratrak túra, snowmobile vezetés, ejtőernyőzés, bulihelyek.

Szerintem azok a helyek ilyenek, ahol ismertebb emberek is megfordulnak, vagy saját ingatlanjuk van ott.

(Vagy ahol sok az orosz :) )
Előzmény: (skioutlet 188761)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2016.03.17. 17:39
Gondolatébresztőként kis segítség részünkről - mi milyen szempontokra/feltételekre gondoltunk:

A síparadicsom fogalmi kritériumi közé az alábbi alapfeltételeket lehetne meghatározni:

1. A síterep legfelső liftállomásának tengerszint feletti minimális magassága (m)

2. A síterep sípályáinak összes hossza (km)

3. Kabinos síliftek minimális száma (db)

Milyen más paraméterek lehetnek? Az is lehet, hogy nem a felsorolt szempontok alapján lehetne meghatározni a síparadicsom fogalmát?

Ha a fenti három adat meghatározása alapján kerülne a fogalom általános meghatározására, akkor csak a mértékegységek számát kellene körülbelülire (nem feltétlenül pontosan) belőni (m/km/db).

Persze lehet a síparadicsom fogalma szubjektív is – ki hol érzi paradicsomi hangulatban magát:)
Előzmény: (skioutlet 188748)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2016.03.17. 09:03
Újságírói megkeresést kaptam a síparadicsom szó fogalmának tisztázására. Olykor valóban tévesen használják a síparadicsom szót a napisajtóban.

Néhányan már tanakodtunk ezen fogalom meghatározásán. Arra is gondoltunk, hogy megkérdezzük az itt fórumozó lelkes sízők/síoktatók véleményét is!

Köszönettel várjuk a segítségetek, véleményeteket ebben a kérdésben!
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.