Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (4)Időben csökkenő Időben csökkenő
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2018.03.02. 23:21
Kösz, igyekszem, bár pont most hallottam, hogy nem érdemes Ozsitól tanulni, mert nem síel szépen... :D

Régebben laza cipőben síeltem, mostanában a felső csatokat erősebben húzom, mert észrevettem, hogy mivel könnyen le tudok térdelni, erősebben hokézok. Így jobb. Alul a magas rüsztöm miatt nem tudom nagyon meghúzni.
Előzmény: (Fuxos 200230)
Fraxinus
127 élménybeszámolót írt
127
12 éve tag
2018.03.02. 17:53
Egyszerűbb a megoldás, mint gondoltuk :-)
Az első tippem nagyjából stimmelt. A kiegészítésemben az elnevezések tévesek, mert Lackó és Ozsi megzavart :-)
Miután Lackó beírta az "élben forgatást", gondoltam utánanézek.

http://www.skiculture.hu/forgatas-sieles-egyik-alapeleme.html

Ez egy nagyon alapos, teljességre törekvő tanulmány. Itt végső misztikumként egyfajta evolúciós sor végén van:

„A forgatás ezen felfogásában nincs is szándék a síléc oldalirányú kitérítésére, minden erőhatást a léc hossztengelyének közelében szándékozunk közölni. Az erőközlések miatt a síléc nem egyforma sugáron görbül teljes hosszában, hanem a léc eleje rövidebb sugárra kényszerül, a hátsó része hosszabbra. A léc nyoma így annak ellenére lesz elmosódottabb, hogy nincs sodródás.”
Egy ilyen síelésre írtam azt, hogy lehetne =ívszűkítő karcolt, mert ez nem forgatás. (Csak Ozsiék a forgatás felől közelítik meg.) És Balogh Attilához hasonlóan arra számítottam, hogy a videó valahogy kapcsolódik a belsőlábazáshoz.

Az viszont biztos, hogy ez nem az, amit Ozsi az első menetben síel. Az még csak ennek az előzménye, a tanulmányban a második pont, amiben tényleges forgatás van:
„Később egyre többen úgy gondolták, hogy a kanyart élen lehet/kell megkezdeni, és ebbe kapcsolódik bele a forgatás” (Ezt tényleg lehet logikusan élben forgatásnak nevezni, ami forgatott lendület, csak nem az a lapon besodródós.) Ha nem tévedek, ezt a menetet dícsérte Lackó. (Ha én tévedek, ő is téved, mert a második menet karcolt:-))

Úgy tűnik számomra, hogy a tanulmány kicsit más értelemben, tágabb összefüggésben használja az élben forgatás fogalmát.

A második menet akkor tisztán karcolt, és ha jól látom, nagyjából középen terhelt, nincs benne kifejezett belső lábazás, előreterhelés, ami a sí elejét rövidebb sugárra kényszerítené.

Szóval, az elnevezés is kissé elmosódott, de anélkül lehet síelni :-)
Előzmény: (ozsi 200218)
Fuxos
65 élménybeszámolót írt
65
8 éve tag
2018.03.01. 08:08
Kedves Ozsi,

Mennyire van szorosra csatolva a bakancs?
Mellesleg, szépen sielsz. :)
Előzmény: (ozsi 200218)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2018.02.28. 21:25
Nehéz feladvány volt, és meglepődtem, hogy ennyi klassz komment jött rá.
Azt jól kiszúrtátok, hogy két technika van a videón, az első kb. 25-ig tart. Mindegyik egy eredeti és egy lassított felvételen van meg.

Az első erősen forgatott, a második tisztán karcolt (viszonylag könnyű eldöntenem, nem olyan régen síeltem őket :D ).
A becsapós a sztoriban, hogy a forgatás nem más műfaj, hanem összetevő. A közhiedelem azt mondja, hogy az élváltásban forgatunk, aztán feláll élére a léc. Valójában az élhelyzet kialakulása egy természetes folyamat, anélkül nem lesz rendes kanyar, csak sodródás. Betettem egy képet 7 mp körülről, ahol jól látszik, hogy már a bekormányzásban komolyan felépülő élhelyzet van.
Úgy szoktuk mondani, hogy az élezés a forgatás feltétele.
Úgy csinálom, hogy megvárom, amíg érzem az élhelyzetet, hogy kicsit harap, és azután adagolom bele a forgatás, olyan agresszivitással és olyan időzítéssel, amilyenre a kanyart szeretném szabni. Az a becsapós, hogy mindegyiknél elég nagy az élszög, és mivel közeli a felvétel, nem lehet mihez mérni a sebességet. A második élőben sokkal dinamikusabb, gyorsabb.

Egyébként az élben forgatást Benni Raichtól lestem el, a vancouveri olimpián szlalomban szúrtam ki egy érdekes megoldást, abból alakítottuk ki.
Forgatott-parhuzamos-0.00.06.89.jpg
Forgatott-parhuzamos-0.00.06.89.jpg
h i r d e t é s
h i r d e t é s
Havazás Előrejelzés
UTASBIZTOSÍTÁS
KIEMELT SÍTÁBOROK
MEGÚJULT A SÍELŐK NAPTÁRA
SZAKÜZLET AJÁNLATOK
KIEMELT APRÓHIRDETÉSEK
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.