Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Időjárás Ausztriában topikból

ÜZENETEK (8)Időben csökkenő Időben csökkenő
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2018.12.29. 16:45
Köszönöm a tippeket.
Megnéztem a fekvésüket és néhány közülük északi.
Ezek szerint mikor az erdőt említetted, akkor azt úgy értetted, hogy még északi szélnél északi fekvésű hegyoldalon is jól megtartja a havat porosabb állapotban?

Előzetesen Gemeindealpe-t néztem ki mostanra korábbi kellemes tapasztalat alapján, + Niederalplt mint közeli helyeket, de ott még nem jártam, csupán néhány elérhető youtube-os/vimeos videó alapján nézett ki jól. (bár jó kérdés mennyi volt a túrasí a lecsúszások előtt, mert lifttel viszonylag kevés szint tehető meg.)

Stuhleck nekem tömeg miatt jelenleg fekete listán van,
de valami kevésbé zsúfolt időszakban megnézem.

A Polster-rel szemezek már egy ideje, talán az 1-es megszüntetése miatt nem volt meg a kellő indíttatás eddig, (+ egy ismerős negatív véleménye) de ha szerinted a Polster quattroval is jó a terep lehet most megnézzük,
mert a Polster szélárnyékában jó hó ígérkezhet.
Előzmény: (golo 202793)
- Marky -
753 élménybeszámolót írt
753
15 éve tag
2018.12.29. 12:32
köszi, ahogy látom egy kottából olvasunk (sőt lehet Te voltál, aki ajánlotta Morrist)

Helyszín fixálva, főlg annak jegyében, hogy úgy tűnik jön egy kisebb kiterjedésű, de viszonylag komolyabb havazás hamarosan, és az is pont arra a régióra fog lecsapni :)
Előzmény: (golo 202774)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2018.12.29. 11:42
A következő felvonók közül választanék most:
Wurzeralm: Frauenkar (a legjobb erdő, meredek, nem túl sűrű, de a letörésekre figyelni kell)
Tauplitz: Tauplitz II (még nem voltam, a lejtéssel lehetnek gondok)
Loser: Loserfenster (nyílt helyen van, víznyelők, ködben nem alkalmas)
Riesneralm: Krisperbahn (az alsó rész sűrű rekettyés, de fent nagyon jó)
Galsterbergalm: Gipfelbahn Vorderkar (lefelé nézve a pályától jobbra letérhetsz)
Präbichl: Polster Quattro (sajnos megszünt az 1-es ülős)
Lackenhof: Grosser Ötscher (még nem voltam, de a barátok dicsérik)
Stuhleck: Steinbachalmbahn (könnyű erdő, de most nagy tömegre kell számítani)
Előzmény: (Steve33 202792)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2018.12.29. 09:57
Szia,

hát igen 1000m alatt mi se láttunk sok havat útközben.
Viszont amit a szélárnyékról írsz az
elég jól egybevág néhány korábbi kellemes élménnyel,
mikor nagyon jó porhavunk volt viharos idő után.(persze É, ÉNY szélnél mind déli, délnyugati hegyoldalban volt) szóval egy fokkal most már tudatosabban lehet tervezgetni.

Lenne néhány tipped síterepre ami még 1 napos keretében is elérhető távolságra van? (BP-ről)
Jelenleg a magasság nagyon leszűkíti a kört, de talán hamarosan az alacsonyabb régiók is kellő havat kapnak.
Erdőből nekem még inkább a ritkás/ligetes jellegű fekszik, a sűrűbb fajta nem igazán.

Köszi.
Előzmény: (golo 202781)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2018.12.28. 22:14
Szia,
most az a gond az alacsonyabb részekkel, hogy egyáltalán nincs alap és hó se nagyon. Tehát abból érdemes kiindulni, hogy legalább 1300-1400m-en legyen annak a felvonónak az alja, aminél csúszni akarunk. Morris is mondta korábban, hogy milyen nagy most a kontraszt, míg alul zöldellnek a völgyek, felül már szép vastag a hóréteg. Ugyanezt tapasztaltam én is 25-én, útközben alig láttam havat 1000m alatt.
Azt jól gondolod, hogy a szélárnyékos hegyoldalak lesznek a jók, tehát É-ÉNy-i szélnél a D-DK-i (lee). Ami pedig még jobb, az az erdő, mert megfogja a havat. Ugyanilyen hatása van egy nagyobb hegynek is, ami szélirányban van és annak védelmében nyugodtan hullik a hó. Ilyenek pl. Resterhöhe déli oldala Pass Thurnban, vagy a Hochkönig tövében Arthurhaus-Hochkeil, vagy Filzmoos (Dachstein), vagy éppen Wurzeralm, ami a Warscheneck szélárnyékában fekszik ÉNy-i szélnél. Azt is észrevettem, hogy bár a hó mindig a szél felőli oldalon keletkezik, ahogy felemelkedik a légáramlat, de mivel ahhoz is időre van szüksége, hogy földet érjen, ezért a szélárnyékos oldalon találjuk majd meg (lásd Chopok dél).
Én most úgy gondolom, hogy a következő havazás nagyon hasonló lesz az előzőhöz, úgyhogy ugyanazok a helyek lehetnek majd a jók, mint akkor.
Előzmény: (Steve33 202779)
Steve33
47 élménybeszámolót írt
47
8 éve tag
2018.12.28. 21:30
Szia Golo!


Morris előrejelzésében olvastam előzetesen ennek a kis Nordstaunak a különlegességéről, és ebből kiindulva kerestem 1 napos úticélt lehetőleg magasabb fekvéssel, hogy a hétfő hajnali eső minél hamarabb átváltson a hideg érkeztével újra havazásba.
Végül Hochkaron voltunk(26.-án), ahol tényleg volt sok friss hó, de sajnos a legtöbb helyen a szél túlságosan lenyomta (eddigre), lejjebb is csak szórványosan voltak porhavas részek.
A vasárnapi front után hétfőn mennék újra a térségbe, és bár jóval alacsonyabb hóhatárral jön a csapadék, de hasonlóan erős északi / északnyugati széllel. Jobb minőségű porhót keresve érdemesebb inkább akár alacsonyabban fekvő de dél, délkeleti pályákkal rendelkező terepet választani?
Vagy mivel ezúttal eső nem várható, az északi fekvésű pályákon is jobb lesz a helyzet?

Üdv,
István
Előzmény: (golo 202774)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2018.12.28. 19:06
A legutóbbi havazást egy (kleine) Nordstau okozta, ami abban tért el a szokásostól, hogy a légnyomás magasabb, és az érkező hideg levegő szárazabb volt, ami csak az itt lévő meleg levegőből "préselte ki" a nedvességet, emiatt csak lokális jelleggel, az Alpok északi, első gerincén (Kalkalpen) adott jelentősebb havat, beljebb a mennyiség gyorsan csökkent, elfogyott. Egy másik tényező, ami miatt most a keletebbi régiók (Dachsteintől keletre) jöttek ki jól, az volt, hogy a csapadék egy melegfronttal, még magas hóhatárral, korábban érkezett, mint a hideg levegő, de a különbség keletre egyre csökkent, ahogy a hidegfront utolérte azt. A teljes mennyiség pedig kb. a Gesäuse vonalától keletre, 1300m fölött jött le hóban, nyugatabbra a nagyobb része esőben.
Én 25-én Wurzeralmon voltam, ahol 1300m felett 40+ cm friss porhó fogadott. Az erdőben már mindenütt elegendő és nagyon jó minőségű porhavat találtam (aminek már megvolt az alapja), de feljebb és a szélnek kitett helyeken a szél megdolgozta.
Most anticiklon van, napsütéssel, éjjel erős kisugárzással, ezért a porhó csak az árnyékos részeken marad meg, máshol napról-napra romlik a minősége.
Sajnos manapság ez már mind nem jelent semmit, mert a szűzhó úgysem éri meg a holnapot.
Tehát most tényleg legjobb a Dachstein környéke, de nem mindegy, hogy melyik oldalán. Jövő héten azonban, szerintem, ennek már nem lesz jelentősége.
Előzmény: (- Marky - 202750)
Wurzeralm, Frauenkar, 2018.12.25-én délelőtt 10 órakor.
- Marky -
753 élménybeszámolót írt
753
15 éve tag
2018.12.27. 20:50
Sziasztok

500 km-es körön belül hol a legjobbak most a viszonyok? Jól láttam, h az elmúlt havazás a középső régiót szórta meg legjobban? Dachstein régió lenne a cél jövő héten...

De ha van közelebbi jobb tipp, jöhet!

köszi
h i r d e t é s
h i r d e t é s
Havazás Előrejelzés
UTASBIZTOSÍTÁS
KIEMELT SÍTÁBOROK
MEGÚJULT A SÍELŐK NAPTÁRA
SZAKÜZLET AJÁNLATOK
KIEMELT APRÓHIRDETÉSEK
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.