Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Freeride topikból

ÜZENETEK (8)Időben csökkenő Időben csökkenő
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2019.01.15. 20:41
Látszik, hogy nem tudod értelmezni azt, amit írtam.
Akkor még egyszer: Minden hegy más. Minden útvonal más. Minden nap más. A lavinafokozat meg egy szám az 1-5 skálán.
Ki beszélt becsmérlően a légzsákról? Sok idióta hiszi azt, hogy csak azért mert van légzsákja, elindulhat akárhol. Ahol meg nem kell, ott is cipelik magukkal.
keskesonka
180 élménybeszámolót írt
180
16 éve tag
2019.01.15. 20:13
Ennek a forumnak sok sielo szamara szemleletformalo ereje van.
Azert ezt erdemes lenne figyelembe venni, olyan velemeny megfogalmazasakor, hogy "3-as folott nem ternek le". Fel sem kellene merulnie annak, hogy egy nem tapasztalt valaki, harmas folott egyaltalan leterjen.

Altalanaosagban elmondhato (beszelj par hegyi vezetovel), hogy az a mezei sielo aki 4esben lemegy (plane pieps nelkul), az egy felelotlen kreten es nem lesz hosszu elete...
Atlagos sielonek, egy negyes fokozatu boven hazardjatek. (sot... mar a harmas is). Teszem hozza azt, hogy a harmas ertek a skalan, mar magasnak szamit.

A legzsakrol sem kene sztem ilyen becsmerloen beszelni, par lavina tulelo megkoszoni, h van.
Előzmény: (golo 203608)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2019.01.15. 19:05
Mindenkinek más a toleranciaszintje a veszélyekkel szemben. Én hacsak lehet nem megyek pályán, mert félek, hogy elcsap egy síző hátulról. Az, hogy elvisz a lavina, és hogy mekkora, annak is van egy valószínűsége, ami soha nem nulla, és nagyon sok tényezőtől függ. A kiadott lavinafokozat ezt a valószínűséget próbálja kifejezni egy skálán, és segít olyanoknak, akiknek hiányzik a kellő tapasztalata annak eldöntésére, hogy elinduljanak-e pályán kívül. Például olyanoknak, akik egy ilyen erdőbe is csak légzsákkal mennének be... Ők tényleg jobban teszik, ha 3-as fokozat fölött nem térnek le.
A lavinajelentést is olvassuk értelmezve, mert segít annak eldöntésében, hogy mire figyeljünk oda, merre NE induljunk el aznap. A döntéshez ismerni kell a konkrét útvonalat, az időjárást (több napra visszamenőleg is), a hóréteg felépítését, a növényzetet, és a saját korlátainkat (nem mindegy, hogy hol fékezek be, és hol engedjem rá a lejtőre a sít/lapot esésvonalban). A hó viselkedésén is érezni lehet, hogy mennyire stabil és elég megbízható-e. Mindez tanulható és gyakorolható. Csak egy nagy probléma van vele: ahhoz csinálni kell.

Ez nem hazárdjáték. Nem orosz rulett. Csak van egy tét, ezek a valószínűségek, és ott van a várható nyeremény, az élmény. Kinek mi éri meg. Nem leselkedik minden fa mögül a halál.
Előzmény: (vau 203602)
vau
81 élménybeszámolót írt
81
13 éve tag
2019.01.15. 16:28
Hangsúlyozom, NEM vagyok lavinaszakértő. Olvass értelmezve. Ezért kérdeztem a fokozatot. 4-esben már a spontán lavinák indulása sem kizárt. Akár felülről, ahonnan nem várnád.
Láttam már olyan helyen lavinát, ahol elképzelni sem tudom, hogy indult el, lankás, kb. 10 centi hóval.
A lavina nem játék, kicsit orosz rulett jellegű. A józan ész alapján 3-as fölött eléggé hazárdjáték a freeride. Jópár nagyon jó síelő halt meg lavina alatt, nem annyira kellemes halál.
Persze mindenki úgy vállal be dolgokat, ahogy akar. Sőt, úgy osztja meg a felvételt, ahogy akarja. A külső véleményen felháborodni meg nem érdemes.
Előzmény: (golo 203596)
golo
959 élménybeszámolót írt
959
14 éve tag
2019.01.15. 15:32
Hol látsz ezen a videón lavinaveszélyes részt? Tanulni szeretnék tőled.
Előzmény: (vau 203548)
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2019.01.15. 15:22
Azért az ilyen erdős terepen kevésbé valószínű, hogy rád esik a hegy...
Előzmény: (vau 203548)
vau
81 élménybeszámolót írt
81
13 éve tag
2019.01.15. 01:06
Hanyas lavinaveszély volt 12-én? 14-én 4-es. Biztos öreg vagyok már, és a csapatban volt lavinaszakértő, és mindenkinél airbag, szonda, lapát, jeladó, stb...
Igazi ajándék volt az élettől, hogy megmaradt?
Előzmény: (vanczi 203470)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2019.01.13. 19:41
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Igazi ajandek csúszás volt ez az élettől.
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.