Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Versenysí vs. Szabadsí topikból

ÜZENETEK (18)Időben csökkenő Időben csökkenő
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2020.05.12. 18:14
Az attól függ, hogy milyen gyorsan síelsz. Minél gyorsabban annál nagyobb bokahajlítás szükséges.
Jó a gondolatod, a hátrahúzott síléc is bokahajlítást eredményez, de nem csak ez eredményez bokahajlítást.

Ez kezdőknek nehéz feladat szokott lenni. Én ezt az eszközt haladófokra képzelem el. Visszatartod, hátrafelé húzod az ívbelső lécet a lábaddal pont az élváltás pillanatában, majd egyből előreküldöd az ívkülsö lécet, gyorsítod ennek sebességét csípőből. De ez csak egy eszköz a sok közül és nem is a legfontosabb. A lendületvétel ennél fontosabb például.

Emeld fel a lábad kicsit a levegőbe miközben ülsz.
Feszítsd a lábfejedet felfelé.
Képzeld el azt, hogy rajtad van a bakancs és a bakancson belül ugyanezt csinálod, tehát összehúzod az izmokat a sípcsont elülső oldalán és ezzel nyomást gyakorolsz a bakancs teteje felé.
Előzmény: (Sansovino 209245)
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.12. 16:56
Próbálom ülve. Hátracsúsztatom a lában míg a sarkam lennmarad és csökken a szög, de csak egy darabig. Annyi elég lesz?
Előzmény: (JaniJuli 209244)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2020.05.12. 16:11
Sajnos nem jól gondolkozol.
A sarkad felemelése nem okoz bokahajlítást. A bokahajlítás nem abból áll, hogy megemeled a sarkad! Próbáld meg ülve. Ha felemeled a sarkad, akkor nem hajlik a bokád, hanem kinyúlik. Tehát nem csökken a szög a lábfejed és a sípcsont között, hanem növekszik.
A bakancsnak meg kell tartania a sarkadat. Ha nem tartja meg, akkor nem is fog megvédeni egy baleset esetén. Csak olyan bakancsot hordjál, amiben nem tudod felemelni a sarkadat. És oldalra sem szabad, hogy tudjon mozogni a lábad a bakancsban.
Az egyetlen mozdulat amit a bakancsnak meg kell tudnia tenni az a bokahajlításnak megfelelő elmozdulás, a bakancs nyelvét le kell tudnod nyomni, de ez az egész bakancsot kell hogy mozgassa. Egy jó bakancs a nyelv lenyomására rugózik.
Tehát a bokahajlítást erőltesd, ne a sarok felemelését. Nem az összes bakancsban van a hiba....
kezdő sízők előredőlnek, így képeznek bokahajlítást.
Haladó sízők is ezt teszik a kanyarív elején, de a végén már nem, hanem felfelé nyomják a lábfejüket a bakancsban a kikormányzás folyamán.
Előzmény: (Sansovino 209243)
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.12. 15:03
El is gondolkodtam. Mert mondják legyen szoros az a bakancs, és ne nagyon mozogjon a lábad benne, esetleg egy centit ha megemelkedik a sarkad, az elég is. Ugye?
Utoljára ez az infó amit megjegyeztem. A bakancsban a bokám mozgása nagyban korlátozott. Előre-hátra egy kicsit, jobbra-balra semmit. ( Csak bakanccsal együtt. Tény, nem a legkényelmesebb felszerelések vannak ebben a sportban. Sőt!
Mennyivel jobb lenne, ha már rögtön kb öt centiméterrel magasabban lenne a sarkam a lábujjaimhoz képest, mert rögtön könnyebben és kényelmesebben tudnék benne mozogni. Jobban előre tudnék dőlni, jobban magam alatt-mögött tarthatnám az egész lábamat Akkor miért nem ilyen cipőket gyártanak?
Én úgy látom, hogy emelt sarokkal könnyebben fordul a bokám is. Gyorsabban tudok guggolni is. Sőt, már rá is kényszerítene.
Mert nem ezt tapasztalom, hanem azt, hogy lapostalú minden bakancs - és lapos talppal guggolva az ember hátra esne, így csak könnyebben fékezhet.
Biztosan megvan az anatómiája ennek, nem gondolom, hogy csupán üzletből csinálnak ilyen bakancsokat. Csak eszébe jutott valakinek, hogy kísérletezgessen és kijelentse: ez a megközelítés nem vált be.

Tehát ezért próbálok teli talppal guggolni, mert a lécen is csak így fogok tudni. Ez fog csak rákényszeríteni, hogy jobban előredőljek és a súlypontomat magam alatt tartsam. Aki ezt nem gyakorolja az nem is tudja megcsinálni. A lécen sem. A bokahajlítás mértékét bedig lekorlátozza a bakancs, mert hiába tudnék még jobban még előrébb halítani bokában, ha a bakancs nem enged többet. (Persze engedhetne, de nem így van megcsinálva.) Mikor a vádli és a comb összeér, akkor biztosan megemelkedik a sarok is, de sílécen, bakancsban mindezt sarok emelés nélkül is meg lehet csinálni.
Gondolom én. Lehet nincs igazam.☺
Előzmény: (JaniJuli 209242)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2020.05.12. 07:06
A biztonságod érdekében gondolj arra, hogy a guggoláshoz térdhajlítás szükséges és ennek az elengedhetetlen feltétele az elegendő bokahajlítás egyúttal.

A térhajlítás hátrafelé küldi a testet a lécek fölött, a bokahajlítás meg előre a lécek csőre irányába és megakadályozza, hogy előrerohanjanak a lécek a tested elé. Ha előrerohannának, akkor jön a pánik, elveszti az ember az uralmát a lécek fölött.
A bokahajlítás nagyon fontos része a biztonságos síelésnek.
A guggolás síelésnél nagyon más érzés mint a szobában.
Előzmény: (Sansovino 209241)
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.11. 19:55
Endre! Köszönöm!
No igen. Ezt a 95 kilós testet egy lábra guggoltatni - feladat. Ám ha ez kell, akkor addig amíg...
Bevallom, ha leguggoltam a lában mögé, akkor eldőltem, mert nem tudtam felállni. Ha a talpam letettem hanyatestem. Mikor mutattam ezt másoknak, akkor ők szintén eldőltek. Valahogy eszembe sem jutott, nem is mondta senki, hogy ez bizony fontos. Azaz, volt egy kedves ember a társaságban aki mondta, hogy ő ha jön egy ilyen túrára, akkor bizony már három hónappal előtte gyakorolja a guggolásokat. Nem értettem, ugyanúgy, mint mikor valaki egy beszámolóban azt említette, hogy nem érezte magát olyan erőnlétben, hogy azon a pályán lejöjjön. Csodálkoztam. Naívan azt képzeltem, hogy van egy két kilométeres pálya és zsupsz. Ezzel szemben azt látom, hogy mindenki megáll valahol a pálya szélén. Pihenni. Én pedig ostobán az utolsó leheletig rohanok az utolsó liftig nulla erőléttel, mert meg akarom...

Köszönöm még egyszer a segítséget, tanulok belőle!

(Mert jövőre születik megint néhányszáz ember aki eldönti, hogy síelni akar. Talán mindez nekik is segítség lesz. Ez a kis "okoskodásom".)
Előzmény: (endre77 209240)
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2020.05.11. 17:28
Sanyi! Sajnos privatban nem tudom ezeket elkuldeni ket video amirol beszeltunk..az elso ahogy mondtam ahogy befejezed akanyart es atdobod magad!!Amit mondtam magas szint de igy mukodik!1Jol lathato a kanyar be van fejezve a lecek meg mennek a megszokott iranyba, botot uj iranyban kitenni, atdobja magat ..s a lec koveti a Nehez dolog a goggolo hatso helyzetbol atdobni magad ..mint ahogy a kapus vetodik!!Jol lathato igen magas szinten,,,


Masodik video hogy lehet eljutni oda? ..szep lazan sielni terheled a kulso lecet

kiteszed a botot kanyar elott,- kicsit beguggolsz akanyar vegen,felallsz amikor teszed ra a sulyt ..es kezded az uj aknyart..ugyanaz mint az elso video..cask lazan lagyan..igy jutsz el oda..

Mozdulatsor ugyanaz leguggolsz felallsz dolsz elore hatra ,dolsz mindket oldalra..az idozites a fontos..a mizgas merteke es a sebesseg az majd jon..szep lassan nyugodtan cask tanuld meg a mozdulatsort..amikor mar nem erolteted s rajossz milyen termeszetes mozgashamonia ez rajossz maskant nem is lehet!!...Jo amasodik video hogyan kell fejlodni..

Nincs tekerges ,nem tologatod a labaidat elore hatra.nem .torogeted a terdeidet csipodet ki be ..probalj szep egyszeruen sielni ne ugy nezz ki mint John Travolta a regi tancos filmjeiben

Ja eloszor fizkalis lesz de ahogy dolgozol aza erokkel nem ellene sokkal egyszerubb less DE A JO KONDI NEM ART!!Sok egylabas guggolas az jol jon ha tudsz csinalni...has izom csipo izom..foleg az elejen..sok fekvotamasz mert az egy aktiv-"plank"-gyakorlat az erositi a hasat derekat csipot nem cask a karoka!!


Jo szerencset mint a banyaszoknak!! …………

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:



Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Endre
Előzmény: (Sansovino 209235)
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.10. 17:31
Igaz, látom, hogy senki sem - vagy csak kevesen - csinálnak mindkét oldalra azonos ívet. Valahogy az egyik oldal mindig "rövidebb". A pályán is az tűnt fel , hogy kedvenc oldalak vannak. Még egy "hokistoppot" is sokan csupán egy oldalra tudnak. Jól. A félelmem oka pedig a kontrol nélküli gyorsulástól és a tériszonyomtól van. (Vitorlázórepülőre van vizsgám, ott nem jön elő, csak a szakadékok szélén és most már a meredek hegyoldalon is.) Mindkettőn túlteszem magam, de a fejemben ott van a "bizsera". Tudatosan gyakorolni fogom, hogy az ívkülsőre merjek lépni. -( ne azt keressem, merre essek.) ☺
Ja igen. A bal bokám tizennégy évesen kifordult. Azóta teljesen váratlanul és időnként egyszerűen nem működik. Kifordul. Mert reflexből számítok rá, hát el éppen nem esem, de megijesztem a körülöttem lévőket. Ők várják, hogy elessek. Most jövök rá és most próbálom tornáztatni, hogy minden mozdulatomra azt csinálja amit én gondolok. Ehhez sok "nem szeretem" gyakorlatot is ellesek egy csudapofától a yuetubeon. Rohadt nehéz.
Köszönöm!
Előzmény: (JaniJuli 209234)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2020.05.10. 15:33
Szerintem nem gondolkozol helyesen a halálfélelmed okain. Más okoknak nagyobba a valószínűsége.
Ha például futsz, akkor összecsuklik a bal lábad a terheléstől? Ha nem, akkor a síelést is kéne hogy bírja. A bal láb lehet ügyetlenebb, de nem szokott sokkal gyengébb lenni, mint a jobb.
A halálfélelmed valószínű oka szerintem valami más.
Példa: Ha párhuzamos kanyarívet képzelsz el, akkor ezt meg kell hogy előzzön egy lendületvétel. Ha a lendületvétel túl rövid, akkor a kanyarív kezdetén könnyen elrohannak a lécek a tested elé. De nem egyforma érzés a lendületvétel a két oldalon.
Esetleg lehet egyéb oka is a halálfélelemnek. Lehet, hogy könnyebben túlterheled az ívbelső lécedet az egyik oldalon mint a másik oldali kanyarívben. A túlterheléstől útban lesz az ívbelső léc és ez nagyon kellemetlen érzés.
Előzmény: (Sansovino 209233)
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.10. 09:35
Látom. Tényleg ijesztő. Persze sok próbálkozás kell még, hogy tudatosan a külsőre tegye az ember a súlyt, de azért kérdezem, mert ami ösztönből jön, hogy ráülni és kitámasztani. Mikor viszont a kitámasztás "elmegy vadászni", akkor a belsőn igencsak kényes az egyensúly. Tehát akkor ha jól értem a külsőre nyomni és várni az "ívet", míg a belső fog segíteni az egyensúlyt korrigálni. Csak gondolom, hogy az alap hiba az, hogy van egy erősebb lába az embernek, ezért jobbra minden gond nélkül kanyarodom, a balkanyar viszont halálfélelemmel tölt el, mert a súlyomat nem akarom áttenni a gyengébbnek gondolt lábamra. (A nem akarom helyett a nem tudom is jó.) Pláne nem akarok a "szakadék" felé dőlni. A kezdő nagyon szeret a pályán kereszbe kóvályogni. Sokat nézek hátra is, mert akadálynak sem utolsó egy ilyen síelő, mint én. A sebesség sem az a tipikus ötven, inkább a harminc közeli. Az is néha.. Persze akit négyéves kora óta,... annak kicsit mulatságos ez az ügyetlenkedés, de mint mondtam az oktató hiába mond valamit, hogy ezt és így, ha nem tudja átérezni a tanuló gondját. Ő nem emlékszik én meg sohasem tudtam. Márpedig gyakorlás és km hiányában a próbálkozások velejárója az iszonyat nagy bukások sorozata. Persze le tudok jönni egy pályán gond nélkül is, de a cél nem a lejövetel, hanem "egy kicsit jobban, szebben, gyorsabban". Most mindezekből jó ha egyet tudok egyszerre. De! ☺
Köszönöm a segítséget mindenkinek.
Előzmény: (gaboca 209229)
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2020.05.10. 07:58
Szia
Jól, van, most már elkezdtél komolyabban gondolkodni.
Most arra koncentrálj, hogy a kanyarív megértése bonyolult kérdés. Több dolog beleszól abba, hogy jól sikerül e a kanyarív vagy sem. A lécnyomások kérdése csak egy a sok kérdés közül. És a lécnyomásokat is több módon be tudjuk állítani.

De ezen kívül itt van az egyensúly kérdése, a lendületvétel kérdése, a lécek helyes távolsága egymástól, a test forgása a lécekhez képest stb.

Ha síversenyzőket figyelsz meg, akkor legyél tudatában annak, hogy ök minden síelési eszközt kitűnően tudnak használni és ezeket nem könnyű meglátni. Sok fontos eszközt nem vesz észre az ember egy videón és még kevésbé fényképen.

A sítanulás akkor a legjobb, ha fokozatos és tudatosan ésszerűen van összeállítva.
Előzmény: (Sansovino 209227)
endre77
312 élménybeszámolót írt
312
3 éve tag
2020.05.10. 00:31
A fenykepeken amiket kivettel ott hibaznak es probaljak menteni a menthetot!!

Ne felejtsd el ezek a pofara eses hataran mennek foleg Downhill meg superG -ben..iszonyu tempoban..szinte mindent kanyart tul kell elni..itt a kepekn a hibazast es a korrigalast latod ez nem kanyartechnika kep!!


A legszebb kanyarokat a Gs versenyzoktol latod ok is meg a slalomosok is a lehtetlenseg hataran mennek de ott szebbek a kanyarok es kisebb a tempo szoval nem anyira veszelyes serules szempontjabol..de azert ott is pezseg az adrenalin..

Probald elkapni a szepen kivitelezett kanyarokat nem ott ahol elszurtak es korrigalnak..
Előzmény: (Sansovino 209228)
nemeth _csaba
217 élménybeszámolót írt
217
13 éve tag
2020.05.09. 20:06
Ivkülső elmegy vadászni!!
Előzmény: (gaboca 209229)
gaboca
3369 élménybeszámolót írt
3369
15 éve tag
2020.05.09. 19:16
Nézd meg ezt a videót, 01:20-nál Sanyi barátom, tipikusan belső lábon síelő ember, rossz nézni az ív külső lábát.

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (Sansovino 209227)
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.09. 18:20
Csak nézem a lábakat, de hogy ezekre vaklaki most "terhel"?
Előzmény: (Sansovino 209227)
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.09. 16:47
Na igen. Közben szinte kockázva néhány igazán jó síelőt és figyelve a kanyarokat rá kellett jönnöm, hogy csak a belsőre terhelni nem "biztonságos". Végül is két léc van a lábon, hát mindkettőt használni kellene. Egyenlőre - visszaemlékezve - a sodródás mindkét lábbal amit meg tudok csinálni terhelve éppen azt ami gondolom stabilabban fut. Nem szép. Nem is stabil. ((Közben képeket csináltam, (ide nem tudom berakni.) olyanokat, ahol elképzelhetetlen a fizika törvényei szerint, hogy valaki a külsőre terheljen. Ám akkor ez csupán a pillanatnyi állapot és nem az egész kanyart jellemzi.))
Köszönöm! ☺
Előzmény: (JaniJuli 209226)
capture-001-08052020-194057.jpg
capture-002-08052020-194339.jpg
capture-002-08052020-195740.jpg
JaniJuli
141 élménybeszámolót írt
141
6 éve tag
2020.05.09. 10:32
Szerintem ott kéne elkezdened a dolgok átgondolását, hogy különböző helyzetekben különböző dolgok a legfontosabbak.
Ha megvizsgálsz egy kanyarív csúcspontját, azt a pillanatot, ahol a legnagyobb a nyomás a léceken, akkor biztos, hogy az ívkülsö lécen illik lennie a nagyobb nyomásnak, mint az ívbelsőn, mert minél távolabb esik a léc a testtől és minél nagyobb szögben van élén a léc annál jobban meg fogja tudni tartani a tested tömegét és ezt az ívkülsö jobban meg tudja csinálni mint az ívbelsö.
Viszont ez nem jelenti azt, hogy az egész kanyarív során az ívkülsön kell lennie a nagyobb nyomásnak. Itt már nagyban beleszól az a tény, hogy mennyire tudod jól kezelni a léceket, milyen síelési eszközöket tudsz használni már jól és melyikeket nem még, milyen fajta kanyarívet akarsz létrehozni stb.
A legjobb féle carving kanyarív kezdetén, majdnem minden nyomás az ívbelsö lécen van. Ez a nyomás viszont nagyon alacsony ebben a pillanatban. A kanyarív folyamán aztán átköltözik a nagyobb nyomás az ívkülsö lécre.
Előzmény: (Sansovino 209223)
Sansovino
51 élménybeszámolót írt
51
4 éve tag
2020.05.07. 13:58
Ez évi kezdő vagyok. Most állok úgy a sílécre, hogy a kék pálya már barátom. A piros néhol. Ám amit itt olvasok és nézek az köszönőviszonyban sincs azzal, ahogyan síelek vagy esetleg tudnék síelni. Egy példa: terheljem a külső lábat. A frász kitör tőle, tempónál meg még egyéb. Lehet, hogy én látom rosszul, de mikor megnézem egy versenyző síelését versenyen, hát egy szó nem igaz abból, hogy külsőre terhel. A képek lehet, hogy csalókák, de hogy valaki ül a belső lécen és kitámaszt a külsőre - az meg úgy pattog, hajlik, kapar hogy rossz nézni - és közben pedig azt mondja: mennyire fontos a külső láb terhelése(!) ??? Eddigi nagy eséseim mind annak a következményei voltak, hogy megpróbáltam jobban terhelni a külső lában, az megkapaszkodott, összefutott és akadt a belsővel. (Eddig szerencsém volt, mert eddig tudtam esni. - Bár roppant fárasztó.) Azzal sem vagyok sokkal előrébb, hogy látom a "carving" milyen csodás dolog. Mert mutatja nekem az, akit már az anyja is sílécen szült, hogy három lépésből hogyan lehet mindezt megtanulni négy perc alatt. Mindezek fényében tehát azt szeretném megkérdezni, hogy amikor csupán élvezem a síelést akkor mennyire szükséges az a rengeteg dezinformáció, amit "versenyzőtől" kaphatunk? Mennyire igazak azok az állítások, amit videó felvételeken látok, hogy erősen behajlított lábakkal és ( ezzel ellentétes) függőlegesbe állított felsőtesttel kellene a kanyarokat venni? Mert rohadtul kényelmetlen és nem tűnik biztonságosnak sem. Miért kell a nagyobb tömegű testem alól jobbra, balra kidobni a lában csak azért, hogy ??? Én azt tapasztaltam, hogy a kanyarba bedőlve, a gravitációnak engedelmeskedve közel egysíkú boka, térd, csípő, váll - és a térdeimmel kirugózva - venni az akadályokat úgy, hogy szinte ülök egy stabil belső lécen. Eddig ez vált be. Lehet ezen változtatni, csak győzzön meg valaki aki hitelesen el tudja magyarázni, hogy ez miért nem jó. Amit eddig sportoltam, az mindig a stabil megálláson és a törzsem elhajlásán múlt. Itt a törzsnek kellene stabilan állni és a lábak "szitálnak" minden irányban? Mert eséseket is láttam ám nagy számban. Majd mind úgy kezdődött, hogy a belső léc valamiért megakadt. Segítséget köszönöm! ☺
h i r d e t é s
h i r d e t é s
Havazás Előrejelzés
UTASBIZTOSÍTÁS
KIEMELT SÍTÁBOROK
MEGÚJULT A SÍELŐK NAPTÁRA
SZAKÜZLET AJÁNLATOK
KIEMELT APRÓHIRDETÉSEK
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.