Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Túrázás Svájcban

ÜZENETEK (1)Időben csökkenő Időben csökkenő
TibiF
545 élménybeszámolót írt
545
19 éve tag
Ez egy kiemelt üzenet ebből a topikból: Túrázás Svájcban
2016.10.30. 19:37
Tegnap Uri Rotstockon(2927m) voltam. Tavaly már voltam ezen a helyen, azért mentem vissza mert akkor nem volt tökéletes az idő. Ezen a hétvégén jó időt ígértek. A túra az Isenthal völgyől indul ami annyiból érdekes, hogy a Vierwaldstattersee mellett van és mivel nincs ott természetes völgy ezért átfúrták a hegyet, illetve a hegybe vágták az utat. Itt csak egy kocsi fér el, busz is csak a rövidebb megy itt, csuklós busz nem fér el. Szívbajosoknak vagy tériszonyosoknak nem ajánlom ezt az utat. A GPS is vicces kedvében volt mert a legszűkebb helyen azt mondta:"ha lehet itt forduljon vissza". Valószínűleg a sok cikk-cakkban meg a hegyoldalban azt látta, hogy nem az úton vagyok. Már ősz van a javából, itt Svájcban 7:30-kor kezd még csak virradni. 8:30.kor kezdtem a túrát, 3C volt a völgyben mikor indultam. Az elején fáztam de 100 méter után már nem éreztem a hideget. Útközben összesen 3 emberrel találkoztam. A nap csak 11 óra után sütött be a völgybe, annyira közel vannak a meredek hegyek, addig a föld fagyos volt utána annyira meleg lett, hogy előbb pólóra vetkőztem majd rövidnadrágba. 2500 méter felett már hóban vezetett az utam, most a hosszabb útvonalon mentem amely enyhébb emelkedésű mint az egy évvel ezelőtti túrán. Szélcsend volt, 2500 méter után a pólómat is levetettem. 2700 métertől a gerincen vezetett az út, meg sem mozdult a szél. Dél felé csodálatosak voltak a 4000 méteres hegyek. Egy felhő nem volt az égen, ennyire jó idő meg szélcsend, meg kék ég mióta Svájcban vagyok még nem volt, még egy fátyolfelhő sem volt az égen. Legközelebb a Titlis gleccser látszott távolabb dél felé Jungfrauig is el lehetett látni, kelet felé pedig a Säntis látszott, mögötte nem messze van az osztrák-német-svájci hármas határ. Fenntről fél Svájcot láttam. Észak felé az egész völgy ködfelhőben volt. Ilyen az ősz a völgyben köd van a hegyen ragyogó napsütés. Már sötétedett mire a völgybe érkeztem, erre a napra 2000m szintkülönbség jött össze.

Másnap is mentem túrázni mert jó időben nem szabad otthon maradni. Főleg, hogy tejföl ködben volt a völgy, napot nem lehet látni, még talán depressziós leszek:) Ma elég magasan volt a ködfelhő határ ugyanis 700 métertől kezdődött és csak 1100 méternél láttam napot. Ma olyan levezető túrán voltam, mert a tegnapi nap kifárasztott. 1100 méterről indultam fel 2040 méterre, a Pilátus hegy mellé. Oda nem akartam menni mert már 4 vagy 5x voltam ott, illetve ott rengeteg ember van. Helyette a mellette levő hegyet másztam meg. Innen is tökéletes a kilátás. Engelbergen megfigyeltem pl. hogy Trübsetől elkezdtek hóágyuzni a Titlis gleccserig, készülnek már a téli szezonra. Kb. 5-10km-re volt tőlem légvonalban de ki lehetett venni a zöld füvön a nagy fehér foltokat. Ma már volt egy gyenge szél de így is tökéletes idő volt a túrázáshoz. Holnap szünet(munkanap mert meg kell termelni a svájci GDP-t) majd kedden ismét túrázás következik. A jó idő keddig kitart.
2200m-en az út melleti gleccser
oda kell felmenni(Uri Rotstock csúcs)
friss hó volt mindenütt
mások is mentem már előttem
az északi rész a völgyben a Vierwaldstattersee, hátrébb a köd
a gerincen
a hátsó csúcsra kell mennem
kék ég mindenütt
a déli oldal hátul a 4000m-es hegyek
itt már hóban vezetett az utam
a látványért érdemes felmenni
a csúcstámadás :)
P1350282.JPG
"valahol messze délen, örökös napsütésben"
Uri Rotstock(2927m)
P1350313.JPG
ez már ma volt kb. 1200m-en mikor kieértem a ködből
dél felé a 4000m-es hegyek
szemben a Titlis gleccser
szemben a Pilátus
sok tej kiömlött a völgyben
P1350378.JPG
P1350387.JPG
P1350405.JPG
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.