Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Csődben a hazai síterepek? Gondolatok egy gyönge síidény után

ÜZENETEK (1)Időben csökkenő Időben csökkenő
Stani
5443 élménybeszámolót írt
5443
Admin
2007.04.20. 11:46
https://sielok.hu/magyar2007.htm

Nos igen, itthon valóban katasztrófa közeli állapotokat teremtett az idei síszezon. De ezen nincs mit csodálkozni.
Hóágyú nélkül egy ilyen télen lehetetlen bármit is alkotni. De a kultúrált sízés megteremteséhéz egy átlagos (sőt átlagfeletti) télen is szükség van rájuk.
A magyar síterepek, nevezzük inkább sípályáknak esetében a többség nem rendelkezik hóágyúval. S a hóágyúkon, most nem azt értem, hogy van egy vagy két darabom, mert az leginkább arra megfelelő, hogy a már meglévő természetes havat egy kicsit feljavítsuk, a meleg időben barnuló részeket betapasszuk.
Síparknak a hat hóágyúja is arra volt elég, hogy egy háromszáz méteres sípályát úgy ahogy behóágyúzzanak, s harminc napig (nem folyamatosan, hanem részletekben) nyitva tartsanak.
Hazai sízésről csak is jól kiépített hóágyúrendszer mellett beszélhetünk. Amig ez nincs meg, addig felesleges bármilyen fejlesztésekbe is belekezdeni, hiszen mit ér egy csillogó-villogó új felvonó, ha a vendégeket hó helyett barnás-zöldes rét fogadja.
S most itt nem arra gondolok, hogy bagóért veszünk egy igencsak kimustrált 20-30éves hóágyút, amit gazdaságosan legfeljebb valahol Grönland környékén lehetne működtetni.
Ahogy a technika, úgy a hóágyú piac is rohamosan fejlődik. A mai modern hóágyúk már akár enyhe pluszfokok mellett is képesek műhavat gyártani!!!
Ráadásul vannak olyan adalékanyagok, amelyek segítségével szintén valóssággá válik +3, +4 C fok mellett a technikai hó előállítása.
Természetesen a technikai hó előállítása -4 C foktól lefelé és 80 %-os páratartalom alatt lesz először gazdaságos. Ez felett már nagyobb energiát igényel, ill. ugyanannyi idő alatt kevesebb hó készítésére nyílik lehetőség.
Tehát az tévhit -amit néha a síterepek üzemeltetőitől is lehet hallani- , hogy csak -3, -4 C foktól lehetséges a hóágyúzás.
A szakmában elismert és sok helyen használt adalékanyag a Snomax. A Snomax pontosan a magasabb hőmérsékleteken (határértékeken) történő hóágyúzás gazdaságosabbá tételett hivatott javítani.
A Snomax esetében mellesleg egy baktériumról (fehérjeforrásról) van szó,amit használat előtt elpusztítanak, s így keverik a felhasználandó vízbe.
Bár sokan ellenzik a használatát, de környezetkárosító hatását eddig egy vizsgálat sem igazolta, sőt éppen az ellenkezőjét, vagyis egy ártalmatlan adalékról beszélünk.

A másik az, hogy nem egy olyan síközpontba kell tanulmányútra menni, akik az idei szezonban a tehetetlenség iskolapéldái voltak.
Annabergről beszélek, ahol mindössze a párszáz méteres libalegelők üzemeltek alkalmanként.
Hanem -továbbra is határközelbe maradva- el kell látogatni két olyan helyre, ahol az idei szezonban Karácsonytól Húsvéthétfőig folyamatosan lehetett síelni (Stuhleck és Hirschenkogel), s ahol még március végén is készek voltak a hóágyúkat beindítani.

Másrészt több tanulmány is igazolta, hogy a karácsonyi időszakig 12 potenciális nap áll a műhavazás gyártására. Tehát minden egyes napot, éjszakát, amikor a hőmérsékletek megengedik ki kell használni a hóágyúzáshoz, s nem arra várni, hogy mikor jön egy 10 napos hideg az oroszoktól. Mert az nem mindig jön (ld idei tél).


Persze biztos lesz néhány elvetemült környezetvédő, aki ellenzi a hóágyúzást, talán még oda is láncolják magukat a hóágyúkhoz , esetleg látványosan a ratrak elé fekszenek.
Nem szeretném kifigurázni őket, csak egy következő kérdést tennék fel:

Miért nincsenek ott tüntető módban az épülő golfpályáknál, amiknek zöld gyepe nem kevés vizet kíván?
A technikai hó köztudottan elolvad, újra bekerülve a természetbe (víz körforgása c. fejezet, ált. isk), ez a golfpályáknál nincs meg...

Az utóbbi években valami elkezdődött, néhány vállalkozó fantáziát lát a honi síelésben. Látványos fejlesztések Síparkban, Kékesen és a Bakony rengetében. A legideálisabb az lenne, ha minden hazai "hegységben" legalább egy Sípark szintű hely jönne létre, ez a jelenlegi állapotokat figyelembe véve meglehetősen utópista elképzelés, hiszen még mindig jónéhány sípályán az a fejlesztés, ha egy helyett kétszer kaszálják le a füvet, persze ez is valami...

Fontos azt is leszögezni, hogy a 05/06-os szezonra nem szabad építkezni, hiszen olyan szezon, ha 100 évenként 2-3x előfordul, az jónak mondható.

". Tehát az idei tél nem valami tartós melegedés jele."

A meteorológiai megfigyelések óta (1850-1900-as évek eleje) gyakorlatilag folyamatosan emelkedik az átlaghőmérséklet, az egész Világon, ezalól MO. sem kivétel!
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.