Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Sítörténelem

ÜZENETEK (60)Időben csökkenő Időben csökkenő
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.01.01. 17:39
Szövegfelismerő programokkal kisérleteztél már?

Én nem nagyon használtam ilyeneket, de akad köztük elég profi is, biztosan nagyban megkönnyítené a melót. Például ez?
http://finereader.hu/

A "virtuális símúzeumot" meg ne add fel! Egyébként szerintem tök mindegy, mivel kezded, úgyis csak apránként tudod feltölteni anyaggal.

Én egyébként a lécekkel kezdeném.
Előzmény: (AAron 101150)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.01. 16:52
Akkor kezdem

Nem kell Spyder, nem kell North Face, nem kell Anzi Beson, nem kell VauDe, nem kell Gore-tex.
Posztó, gyerekek, csak posztóban szabad síelni :D

Ski-Hose / Pfennig & Hoppe G.M.B.H.
3.jpg
6.jpg
4.jpg
1.jpg
5.jpg
2.jpg
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.01. 15:36
Kedves Wéber Úr!

Nem sok mindenkinek, de neked nagyon szívesen oda adom, biztos, hogy jó kezekben lesz. De kérlek vigyázz rá nagyon, nincs mindegyik túl jó állapotban.
De tetszeni fognak az írások, főleg, ha még segítesz is begépelni. A legkorábbi kiadvány ami nekem megvan (Turisták Lapja) 1895 Februári. De nyilván van ennél régebbi, amire nagyon fenem a fogam, de lehet, hogy lehetetlen beszerezni.
Előzmény: (WéberF 101157)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.01.01. 13:31
Egy kicsit ebből is, egy kicsit abból is!
De viccen kívül: nagyon tiszteletreméltó, ha belevágsz, szerintem nagyon hasznos is. Van egy ördögtől való ötletem. Ha már szkennelni nem lehet a füzetek állapota miatt, talán laponként lefotózva, a képeket megfelelően átméretezve (hogy ne legyenek túl nagyok) e-mailben elküldheted nekem, segítek a begépelésben.
WFeri
Előzmény: (AAron 101150)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.01. 12:34
Volt eg ilyen is: http://hegyisporttortenelem.blogspot.com/
de már nem tetszik :D
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.01.01. 12:12
Nem kis munka volt a kiadványokból "kinyerni" az anyagot, hogy word formátumban is meglegyen.
Én benne vagyok, hogy ebbe a topikba szépen lassan berakosgassam a gyűjetményt, de a nagysága miatt ez hosszú lesz. Andiékkal egyszer beszéltük, hogy valahova a honlapra kitenni, mint "történelem", de hanvába holt az egész.
Meg milyen sorrendben, mikkel kezdjük?
Huitfeld-Zdarsky-Bilgeri kötésekkel? Vagy a bakancsokkal?
Mivel kezdjünk?

Segítsetek
Előzmény: (WéberF 101148)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.01.01. 11:57
BUÉK Mindenkinek.
De jó, hogy feléledt ez a topik! Élvezettel olvasom, a sítörténelmet valami könyvtárban egyszer már végiglapoztam (jó régen volt).

Más (maci laci utalására): sajnos az én régi cuccaim a sok költözködés, néhány újrakezdés közben elkallódtak, egy "öreg" lécem van még (talán ha 40 éves), majd lefotózom.
De ma nem csinálok semmit! Egész évben semittenni akarok!
(Egyedül a síelés zavarhat be a semmittevésbe.)
WFeri
Előzmény: (AAron 101091)
kole77
265 élménybeszámolót írt
265
19 éve tag
2010.12.31. 21:38
Akkoriban amikor "ez az egész" elkezdődött legalább tudták hogy ha jön a tél akkor lesz hó is.
Ma már ez nem biztos :-((
Előzmény: (AAron 101091)
mitro
1153 élménybeszámolót írt
1153
16 éve tag
2010.12.31. 21:27
"2011-re, Nektek!" --- Ha ebben az évben nem is, de 2011-ben lesz rá időnk! :)
Előzmény: (AAron 101091)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2010.12.31. 21:26
2011-re, Nektek.
Csak akinek van ideje vágjon bele

Az első állami tanári sítanfolyam
(Turistaság és Alpinizmus VIII. évfolyam 1918 január-február. 7-8. szám.)

(Körmöcbánya, 1917 december 22—l9l8 január 6.)

Még 1912-ben volt, hogy az Országos Testnevelési Tanács ( O.T.T. a szerk.) elé egy magyar síkönyv került, amelynek szerkesztője anyagi támogatáson kivül azt is kérte, hogy könyvét az iskolákba vezessék be. A Tanács a kérvényt Holfeld Henrik honv. min. tanácsos, tanács- tagnak a magyarországi sífutás egyik kezdeményezőjének adta ki véleményezés végett. Holfeld örömmel fogadta a megbizatást s gyönyörü munkát végzett: szakvéleménye mellé az egész európai iskolai sífutást áttekintő előadói javaslatot csatolt és a sífutás bevezetését ajánlotta a magyarországi iskolákba is.
Az O. T. T. 1913-ban elfogadta a javaslatot és kimondta, hogy a sífutás oktatása felveendő az iskolai testedzés ágazatai közé.
Így bekerült a sífutás oktatása Kmetykó előadói javaslatába (Az iskolai testnevelés reformja az O. T. T. munkálatai III. 1915) a tanitóképzőintézetek részére kiadott módszeres utasításba is. Azt azonban. hogy a megvalósításra is történhessék valami, a háború kitörése megakadályozta.
A múlt évben Holfeld javaslata az O. T. T. munkálatai között nyomtatásban is megjelent (XV. sz., lásd lapunk jelen évfolyam 20. O.).
A sífutók a kitűnő munkát lelkes örömmel üdvözölték s alulírott ismertetésében (I. 59. Old.) azt ajánlotta, hogy Holfeld néhány javaslata már ezen a télen valósittassék meg, úgy hogy mire a háború után a sífutás az iskolákba általánosan bevezethető lesz, már kellő tapasztalattal rendelkezzünk az oktatás terén.
Holfeld kezdeményezésére a Tanács az eszmét azonnal felkarolta, bevonta a munkába a Magyar Sí Szövetséget és alulirottat is.
A Tanács első ülése (1917. X. 15., I. jelen évI. 105. o.), amelyen elvben elhatározta, hogy még ezen a télen síoktatók kiképzésére tanári tanfolyamot, 10—16 iskolában pedig, ahol a sífutásban jártas oktató van, ifjúsági tanfolyamokat rendez, örökre mérföldköve lesz a sífutás terjedésének Magyarországon.
Az a lelkesedés, amellyel ezen az ülésen a kormány képviselői és tanácstagjai — mindmegannyi Országos nevű, a testnevelésben évtizedek óta dolgozó, hervadhatatlan érdemeket szerzett férfiú — ennek az Új testnevelési ágnak bevezetését elhatározták, feledhetetlen marad a szakértőkként meghívott sífutók előtt s mindennél jobban buzdította őket arra, hogy szeretett sportukért azzal az önfeláldozással dolgozzanak tovább, amellyel az O. T. T. tagjainak mindegyike a maga szakjában dolgozik évek, évtizedek óta.
Az O. T. T. azon az ülésen a Magyar Si Szövetséget bízta meg a tanfolyamok részletes tervének kidolgozásával.
A Sí Szövetségben dolgozó sífutók lelkes buzgalommal vállalták e feladatot — hisz évek óta táplált reményeik, törekvésük megvalósulását segíthették hatalmas lépéssel előre — s bámulatosan rövid idő alatt elkészítették a részletes tervezetet és a kívánt vezérfonalat. (I. jelen évI. 105. o.).

Az O. T. T. 1917. december 4-iki ülésén tárgyalván az előterjesztést, elfogadta és végrehajtására egy kis bizottságot küldött ki saját és a M. S. Sz. ( Magyar SÍ Szövetség ) tagjaiból (I. lapunk 157. o.). Óriási feladatot bízott rá. 22-én kellett a körmöcbányai tanári tanfolyamnak kezdődnie s még nem volt meg semmi, csak a terv.
De megvolt a lelkesedés és bámulatos munkakészség a bizottság tagjaiban és megvolt a szeretet és megértés a Tanács vezetőségében és a közoktatásügyi és a honvédelmi miniszterium illetékes tényezőiben. Gotthard Sándor min. tanácsos előterjesztésére Nagy János államtitkár már másnap rendelkezésre bocsájtotta a szükséges összeget; Dr. Ottó József igazgató sajátkezüleg irt, közvetlenül küldött levelekben szólította fel a jelentkezőket a részvételre s a legrövidebb Idő alatt küldte szét a kijelölést, szabadságolást, iskolai sítanfolyamokat irányító rendeleteket; báró Szurrnay Sándor honvédelmi miniszter azonnal átengedte a szükséges felszerelési darabokat; az O. T. T. csakúgy ontotta a szükséges körleveleket, kérvényeket, a felszólitásokat, ügyvezető elnöke: Dr. Oerenday György pedig sem időt, sem fáradságot nem kímélve járt, dolgozott, kapacítált, vállalt terhet, ős felelősséget, hogy a tanfolyam útjából az ezernyi nehézséget elháritsa.
Amit pedig a végrehajtó bizottság Holfeld Henrik min. tan., Dr. Liedemann Frigyes az O. T. T. helyettes titkára s Dr. Vigyázó János a M. S. Sz. főtitkára, ezekben a napokban végzett, az egyenesen csodálatraméltó. Nem is szólva a rengeteg felterjesztésről, jelentésről, felszólításról, amelyet végtére is mind nekik kellett — sokszor egyetlen éjjel alatt megfogalniazniok, vagy szerkeszteniök, a jelentkezők összegyűjtése, útbaigazítása, felszerelése, a 300 emberre szóló felszerelés átvétele a Közp. Honvéd Ruhatárból, kiegészitése vásárolt darabokkal.
Szétosztása a tanári tanfolyam és 16 iskola közt és szétküldése a vidékre, a tanári tanfolyam szállásának és ellátásának megszervezése, a Közélelmezési Miniszteriumtól a szükséges liszt, cukor és zsír stb. kieszközlése és átvétele. A Vezérfonal nyomatása s ráadásul a túlnyomó számban budapesti résztvevő irányítása és útbanditása, s mindez 18 nap alatt, háborus nehézségek között, amikor szolgaszemélyzet híján induláskor maguknak a résztvevőknek kellett a sít és cipőt, liszteszsákot és zsírosbödönt a kocsiba rakni ez oly munka, amelyet csak az tud értékelni, aki végignézte, vagy végigdolgozta azt.
Ilyen munkát csak Magyarországon tudnak végezni, ilyesmire csak magyar ember képes.
Az O. T. T. a leghelyesebben cselekedett, amikor avval az indokolással, hogy egy új testnevelési ág bevezetéséhez elsősorban tanerők kiképzése szükséges, tanári sítanfolyamot rendezett. S a sítanfolyam helye is legjobban volt megválasztva Körmöcbányában. Ennek az 550 m. magasságban fekvő északmagyarországi szab. kir. főbányavárosnak a környéke a legkitűnőbb síterepek egyike Magyarországon. A mély katlanban fekvő várost — fölötte a magasban kígyózik a Budapest—Ruttkai vonal, hazánk legszebb vasúti vonalainak egyike — változatos lejtésű, szabad rétek és szántók veszik körül, úgy hogy a ház előtt lehet a sít felkötni mindenütt.
A Nagy Fátrához tartozó, környező hegyvidéken gyönyörű, nagy kiterjedésű havasi rétek terülnek el.
A vidék bő— csapadékú s mivel a nyugati és északi szél jól járja, a déli szél ellenben kevésbé éri, a hava nem egykönnyen olvad el és sokáig marad porzó állapotban.
Amióta a Magyar Sí Klub nem is tíz éve felfedezte, évről évre több sífutó keresi fel, különösen a fővárosból, ahonnan békeidőben 5 óra alatt elérhető; a város be van rendezve sífutók befogadására s felette, a Szkalkán (1180 m.), kitűnő síterepek közepette a város egy menházat is épített. (L. lapunk IV. évf. 278. ás 317. o., V. évf. 292. O.).

A tanfolyam résztvevői december 22-én érkeztek meg Körmöcbányára, a budapestiek Dr. Vigyázó János vezetésével együttesen, a vidékiek a szélrózsa minden irányából.
Névsoruk a következő:
Almády Márta polg. leányiskolai tornatanitónő Budapest,
Bély Margit leánygimn. tornatanárnő Budapest,
Bély Mária polg. leányiskolai tornatanárnő Budapest,
Bély Mihály igazgató, szfőv. tornaszakflügye1ő, a Budapesti (B.) T. E. művezetője Budapest,
Beneze István felső keresk. isk. tanár Budapest,
Boda Béla főgimn. tanár Ipolyság,
Bodor Ödön a M. T. E. művezetője Budapest,
Dr. Csengő Nándor főreál-. iskolai tanár Körmöcbánya,
Czeizel Benedek főreáliskolai hittanár Körmöcbánya,
Etienne József tanitóképzőintézeti nevelő Igló,
Farkas Soma főreáliskolai tanár Zsolna,
Fonay Jenő polgári fiúiskolai tanár Budapest,
Frindt Gusztáv főgimn. tanár Rózsahegy,
Gurka Károly polgári fiúiskolai tanár Budapest,
Kállay Irén polgári leányiskolai tornatanítónő Budapest,
Király Albert a T. T. E. elnöke és művezetője Budapest,
Kiss Márton főgimn. tanár Kisszeben,
Kósch Rezső főgimn. kegyesr. tanár Kisszeben,
Kramer Sándor felsőkereskedelmi isk. tanár Budapest,
Dr. Kresznerics Károly főreáliskolai tanár Budapest,
Lenkei Lehel főreáliskolai r. tanár Budapest,
Dr. Loysch János főgimn. r. tanár Budapest,
Marcsek Andor főgimn. r. tanár Igló,
Ország Rezső főreálisk. énektanár Körmöcbánya,
Pédery Gyula főreálisk. r. tanár Budapest,
Pischinger Nándor, főgimn. ó. torna- tanár Budapest,
Pinty Jenő a F. T. C. művezetője Budapest,
Róna Armin polg. isk. r. tanár Budapest,
Schocket Odön polgári fiúiskolai hit- és tornatanár Budapest,
Schwarz Antal felsőkereskedelmi iskolai r. tanár Alső-Kubin,
Skrovina Samu főreáliskolai r. tanár Lőcse,
Weber Edit polgári leányiskolai tornatanárnő Budapest,
Wiedermann Gyula főreáliskolai tornatanár Körmöcbánya,
Dr. Zsigovits Béla főgimn. hittaniár Budapest.
A rendes tanárok legtöbbjének tornatanítói oklevele is volt. A résztvevők összesen 34-en voltak: 28-at az O. T. T., 6-ot Budapest székesfőváros küldött ki. A társaság nesztora Bély Mihály volt, aki 25 évvel ezelőtt, mint a legelsők egyike kezdte meg a sífutást Magyarországon (1. 174. o.) s most őszbecsavarodott fővel eljött megnézni, hogyan űzik e sportot ma. A többi résztvevő majdnem egyforma korú: 26—36 éves volt, a hölgyek a 20-as évek legelején. A tanfolyam vezetésével az O. T. T. Hefty Gyula Andor késmárki állami felsőkereskedelmi iskolai tanárt bízta meg, segítségére pedig a M. S. Sz. ajánlatára az „egyetemi” hegymászó és sífutó gárda legkitűnőbbjét Horn K. Lajos hadnagyot kérte fel.
A körmöcbányai főreáliskola egyidejűleg tartott ifjúsági tanfolyamát Rokfalusy Lajos, a Felvidék egyik legnevesebb hegymászója és sífutója vezette.
A résztvevők legnagyobb részét a „Szarvas” szállóban lehetett elhelyezni, csak néhányan laktak a városban; az étkezés azonban együttes volt. Verseghy János vendéglős kitett magáért az ellátás mind minőség, mind mennyiség tekintetében kitűnő volt s teljesen megfelelt a követelményeknek, amelyeket a nagy testi munkát s erős hő leadást végző sífutók ellátása iránt támaszthatunk. Felszerelésül az O. T. T. és a Honvédelmi Minisztérium, illetőleg a székesfőváros ajándékából a résztvevők mindegyike l—l pár sít és botot, kesztyűt, harisnyát, harisnyaszárat, bakancsot, 1—l sapkát és hópápaszemet kapott, amely a tanfolyam végével tulajdonába ment át, csupán arra kellett köteleznie magát, hogy a sífutást az ifjúság körében oktatni fogja.
A tanfolyam munkája komoly és erős volt. A 8 órakor elfogyasztott reggeli után a szálló előtt sorakoztak a résztvevők és kivonultak a gyakorlótérre, ahol ½ 12-12-ig dolgoztak. Ebéd (1/21) után, kis pihenés volt aztán 2-töl 1/25—5-ig újra gyakorlótéri munka. 5 órakor uzsonna, 7 órakor vacsora, 1/28—1/29-ig pedig elméleti előadás és megbeszélés. Gyakorlótérül közvetlenül a szálló mögött az állomás irányába húzódó, különböző meredekségű lejtő, az úgynevezett Rennwiese szolgált, amelyet a gyalogút átszel, s amelyen a kocsiút is kanyarog. 5—1O perc alatt minden részét elérhettük s a 3-ik naptól kezdve sível vonulhattunk be a szálló kapujáig.
A tanítás az O. T. T. által elfogadott és kinyomatott „Vezérfonal az iskolai síoktatáshoz” alapján történt körülbelül a következő sorrendben :
1—ső nap: A sikötés részeinek bemutatása, lábhoz igazítása, lel- és lecsatolás (versenyszerűen), elesés és felkelés, fordulatok a síkon és a lejtőn, helyben.
2-ik nap: Járás és siklás, felmenet taposó és terpeszlépéssel.
3-ik nap: Fékállások, támasztott siklás, terpesztett siklós.
4-ik nap: Támasztott és terpesztett ívek, terpeszváltás, siklás akadályos terepen.
5-ik nap: Kanyarodás, ívelés botok körül, bottal és anélkül, lépcsőzés, kis kirándulás.
6-ik nap: Ívelés, támadó lendület (Telemark).
7-ik nap: Harántlendület, (Krisztiania), kettős lendület, irányváltoztató lépések.
A résztvevők 2 csoportban tanultak, Hefty és Horn oktatók vezetésével. A tanulás a legtöbbnél elég könnyen ment; egyesek ügyetlensége már az első napokban kitűnt; mások elmaradtak ugyan az átlagtól, de ha lassabban is, végül elsajátították a szükséges ügyességet.
A hangulat a gyakorlótéren mindig igen jó volt, a tanítványok kedvvel és buzgalommal dolgoztak és gyorsan haladtak.
Így az első heti munka végén (január 31-én, mert közben 3 olvadásos nap volt) a kirándulásokhoz láthattak.
Négy kirándulást rendezhettek. Az elsőt még az ötödik gyakorlási napon tették a Rennwiese egy különálló dombos részére, ahol a résztvevőknek először nyílt alkalmuk a gyakorlótéren elsajátítottakat ismeretlen terepen alkalmazni.
A második nagy kirándulás január l-én volt. A délelőtti vonat a vízválasztóra, Jánoshegy állomásra (738 m.) vitte a csoportot, ahonnan sürü ködben csúszhattak fel réteken, álló erdőn, majd hegyi legelőkön és bokros területen át a Volle Henne (938 m.) széles hátára.
A lesiklás tiszta időben, napsütésben ment végbe, először a hegynek Körmöcbánya felé forduló délkeleti lejtőjén, majd a Sturz-nak nevezett hegyháton. A várost az alsó végén érték el (5 órakor).
A harmadik kirándulás január 3-án volt a Szkalkai menházhoz (1180 m). A Zólyomvölgyön át gyönyörűen behavazott erdőn, gyenge emelkedéssel 3 óra alatt érték cl a menházat, amelyet a város épített oda s a Magyar Sí Klub, meg a Magyar Turista Egyesület rendezett be. A barátságos, meleg helyen kellemes és víg pihenés esett.
Ezalatt a csapat egy része a Szkalkai honvédemlékhez síelt, majd a Schranzenstein szikla- tornyos gerincén átment a Szuha Hora 1227 m.-es ormára s onnan tért vissza a menházba.
A hazamenet a Hintere és Vordere Freiung széles hátán gyönyörű lesiklásra adott alkalmat. Metsző északi szél fütyült fent, de a gyönyörű zúzmarás fák és a messze kilátás kárpótoltak mindenért. Kékellő községből egy hegyháton átkapaszkodva a Schwarzbach völgyén és a Hölle-nek nevezett szoroson át tért haza a csapat.

A negyedik kirándulás a vizsgálat után január 5-én volt. A vizsgáló bizottság tagjai az 5 legjobb tanulóval a következő hosszú túrát végezték: Zó1yomvölgy—Szkalkai menház—Turócvölgy----Turcsek—Jánostemplom—--Járioshegy—Dörrenstein—Schwarzbach— Hölle . A túrát sűrű havazásban, részben hóviharban 71/2 óra alatt tették meg s a rossz viszonyok között is (2 résztvevőnek a sídeszkája is eltört) kitűnően tartották magukat.
A tanfolyam többi résztvevői ezalatt a Kremnitzer Stoss 1007 m magas hátát keresték fel s az utat szintén havazásban ugyan, de jó viszonyok közt tették meg.
Az elméleti munka mindig vacsora után volt 1 óra hosszat. Hefty oktató részeikre bontva taglalta az aznap tanult mozdulatokat s magyarázta ellensúlyozásukat, aztán rámutatott a hibákra, amelyet végzésüknél tapasztalt s végül fejtegette gyakorlati alkalmazásukat.
A hallgatók által hozzá intézett kérdések megfelelése után röviden vázolta a kővetkező nap gyakorlatait s végül általános ismereteket közölt. Ilyenekül sorra kerültek a sífutás célja és haszna, története a külföldön és nálunk, szerepe a katonai szolgálatban és a világháborúban; a sí részei és gondozása a felszerelés és ruházat, étkezési és egészségi szabályok, a fegyelem, a kirándulás előkészítése és végrehajtása, a sífutás iskola oktatásának terve és módszere, a sífutás irodalma és szervezetei.
A résztvevők — a sífutásnak nemcsak elsajátítása, de oktatása is lévén a feladatuk — az oktatást is gyakorolták némileg.
Már az elméleti megbeszélések is különös tekintettel voltak a tanításnál szemelőtt tartandó elvekre és javítandó hibákra; a gyakorlótéren számos alkalom nyílt az oktatásnál, különösen a gyengébbek külön oktatásánál a tanítványok segítségének igénybevételére, a kirándulásokon pedig az ügyesebbek, mint csoportvezetők kaptak külön feladatot.
A tanfolyamot befejező vizsgálat január 5-én folyt le. O. T. T. részéről Holfeld Henrik, a M. S. Sz. részéről pedig Dr. Finánczy Béla, Dr. Schwicker Richard és Dr. Vigyázó János jelentek meg.
A gyakorlótéren a tanítványok elmagyarázták, bemutatták és vezényelték az egyes gyakorlatokat, azután pedig a bizottság tagjainak vezetésévela terepen kisebb sétára indultak, amelyen alkalmuk nyílt ismereteik gyakorlati alkalmazására és a terepen való bemutatására.
A bizottság a 34 jelölt közül 7-et és pedig Bély Margit, Bély Mária, Boda Béla, Etienie József, Kósch Rezső, Pirity Jenő és Wiedermann Gyula jelölteket kitűnően, 23 más jelöltet egyszerűen képesített; azonkívül 7-et és pedig Bély Mihály, Bencze István, Bodor Odön, Kállay lrén, Kramer Sándor, Lenkei Lehel és Dr. Loysch János jelölteket az oktatásban tanúsított kiválóságukért dicséretben részesített.
A tanfolyamon résztvevők egészségi állapota mindvégig kitűnő volt.
Betegség nem fordult elő, akik meghűléssel kerültek oda, néhány nap alatt teljesen elveszítették.
A résztvevők kedve mindvégig jó volt, étvágya fokozott, álma egészséges; arcszínük meg- barnult, testük megerősödött.
Csak a tanfolyam végén kezdtek a folytonos megerőltető munka következtében fáradtak lenni.
Ellenben nem voltak elkerülhetők, sajnos, a balesetek. Némelyik résztvevőnek a lába gyenge volt a felsőtestéhez képest, mások már évek óta nem gyakoroltak tornát vagy sportokat, izmaik elvesztették erejüket, inaik rugékonyságukat.
Így aztán 4—5 ízben fordult elő kisebb, 4—5 nap alatt javuló ínrándulás, különösen a boka alatti ízületben, volt 2 súlyosabb, több hetet igénybevevő térdízületi rándulás, sőt 1 térdszalagszakadás is.
Hogy ezen baleseteknek a résztvevők magasabb korával járó ínmerevedés volt az oka s középiskolai tanulóknál alig fordulnak elő, bizonyítja az is, hogy az egyidejűleg tartott késmárki és körmöcbányai s az azóta tartott rózsahegyi, liptószentmiklósi, iglói ifjúsági tanfolyamokon egyetlen baleset sem történt, noha az ifjak sokkal könnyelműbben futnak.
A tanfolyam társas élete mindvégig kellemes, zavartalan volt.
A súlyos feltétel, amellyel a részvétel járt (a karácsonyestét is ott kellett tölteni) csak lelkes, a természetért, a testedzésért igazán lelkesülő embereket hozott oda, akik a lelkükben hozták azt a harmóniát, amely az ily szép, de fáradságos munkához feltétlenül kell.
S az együttes elhelyezés és étkezés nemcsak a tanítás ás fegyelmezés, hanem a társas együttélés szempontjából is igen kedvezőnek bizonyult. A résztvevők zárt társaságot alkottak és a tanításon kívüli időt is együtt töltötték.
Az esti és a vacsora utáni órákban zongora, hegedű, tánc, tréfás előadások szolgáltak szórakozásul.
A hölgyek jelenléte finomabbá tette a hangot, kedvesebbé a tanulást ép úgy, mint a szórakozást. Az olvadásos napokon közös kirándulások voltak a pénzverőbe, az aranybányákba ás a gyárakba, a karácsonyestét, szilveszterestét és a búcsúvacsorát is igen kellemesen együtt töltötte a tanfolyam, vendégül látva Körmöcbánya város polgármesterét, Dr. Zsembery Gyulát, főjegyzőjét Dr. Jánossy Endrét, az aranybányák vezető főmérnökét Mráz Jenőt és a körmöcbányai kollegák hozzátartozóit; akik mindenben tőlük telhetően, magyaros szívességgel segítették elő a tanfolyam céljait.
S amint a pihenésben, úgy a munkában is a legteljesebb egyetértés uralkodott a tanfolyam résztvevői között, mindenben segítették egymást s teljesen átértették s átérezték azt a hangulatot, amelynek a sífutók között a tél fáradalmai és veszedelmei közepette uralkodnia kell.
Bizton hihetjük, hogy ezt az önzetlen barátságot tanítványaik között is sikerül meghonositaniok.
A tanfolyam január 6-án végződött, a vizsgáló bizottság által adott vélemény szerint nagyon kielégítő eredménnyel.
A résztvevők legnagyobb része nemcsak elméletileg, hanem gyakorlatilag is elsajátította a sífutás azon fogásait, amelyeket a gyakorló- téren elsajátítani lehet, s amelyek tudása a síkirándulások végrehajtásához szükséges.
Ezen az alapon már csak rajtuk múlik, hogy a gyakorlótéren, kirándulásokon és olvasás útján tökéletesítsék a tanultakat.
Mivel azonban tudásuk még nem teljesen biztos és különösen a kirándulások vezetésében még kiegészítésre szorul,
a vizsgáló bizottság úgy döntött, hogy a képesített jelöltek ezidén még csak mint segédoktatók működhetnek és csak kellő gyakorlat (10—12 téli kirándulás, vagy egy tanfolyamon való segédoktatás, vagy egy továbbképző tanfolyam elvégzése) után vezethetnek önállóan ifjúsági sítanfolyamot.
Ezért a M. S. Sz. igyekezni fog, hogy számukra alkalmas helyen és időben továbbképző tanfolyam rendeztessék.
A körmöcbányai sítanfolyam mindenesetre fontos lépés a sífutás magyarországi történetében.
Harminc az ország szívében, a fővárosban s a Felvidék legkülönbözőbb részein, a legkülönfélébb iskolafajoknál működő tanerő tanulta megismerni és meg- szeretni s válik remélhetőleg lelkes apostolává, épp ott, ahol legtöbb reménnyel s eredménnyel kecsegtet: a középiskolai ifjúság körében.
A mag, amelyet az O. T. T. elhintett, egykoron terebélyes fává fog nőni, nemcsak e szép sportág dicsőségére, hanem a magyar ifjúság testi és lelki erősödésére és fejlődésére.
S akkor mindazoknak munkája, akik ezen eredmény létrehozásában közreműködtek, áldáshozó lesz a haza fejlődésére.
Adja Isten, hogy úgy legyen!
H. Gy. A.
Hefty Gyula Andor
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2010.12.31. 21:24
2011-re, Nektek!
Hosszú, csak akinek van ideje.

A SÍSPORT
Serényi-Hefty-Reichart
III. kiadás
1930

A sísport fejlődéséről

Amint az emberi történelem nem képes megállapítani, hogy mikor vette kezdetét az öntudatos emberi lét, úgy vagyunk a sí történetével is, melynek nyomai több ezer esztendőre nyúlnak vissza.
Nansen a sít a hótalpból származtatja le és ős hazáját Ázsiába teszi.
Ezzel ellentétben az újabb és tudományosan is alátámasztható elmélet a sí őshazájául a finn-ugor népek közös őshazáját, európai Oroszországban levő Oka, Volga, Kama és Bjelaja folyók vidékét jelöli ki.
A sínek hótalpból való fejlődésére semmi pozitív adatunk sincs.
Bizonyos, hogy a síelést a finn-ugor származású lappok vitték be vándorlásaik közben Skandináviába.
A létért való küzdelem teremtette meg s annak szolgálatában állott először.
Téli vadászaton a rénszarvas üldözésére, messze fekvő helyek elérésére használták az északi lappok és finnek.
A legrégibb írók, mint Prokopius (kb. 550) és Jordanes (kb. 550) a lappokat a síelésben való gyorsaságukért és ügyességükért szkridfinneknek, siklófinneknek nevezik. Diakonus Pál (740—80l) a longobardokról írott könyvében pedig megemlíti, hogy a lappok „művészettel végrehajtott ugrásokkal, ijj módjára meghajlított fákon üldözik e vadakat”!
Skandináviában harci énekekbe, ősi dalokba kerül a sí dicsérete, megjelenik a Snorre Sturlasson (kb. 920) az Egils Saga. (kb. 950) regéjében, Ilemmíng (11. szd.) harci dalaiban. És ez nem csoda, mert Skandinávia ősi lakói, úgyszintén a finnek, svédek, síeket használtak egymással való háborúikban.
Már Saxo, a dán történetíró írja 1191-ben, hogy Finmarken lakói csatáikat síeken vívják meg és győzedelmesen verik vissza Ragnarr dán királyt.
A síelésnek a Lappoknál való rendkívül nagy elgerjedettségére mutat rá Olaus Magnus upsalai érseknek 1555-ben „Historia de gentibus septentrionalibus’’ cím alatt Rómában megjelent munkája. Részletesen beszámol az északi népek téli mulatozásáról, melyben nagy szerep jut a sínek.

Versenyeket rendeznek egymás között, vadászatokra járnak. Említés tesz krónikájában olyan állati bőrökről, melyeket a szkridfinnek a fatalpak alá kötnek akkor, amikor hegyre mennek, nehogy visszacsússzanak.

Ahány könyv Olaus Magnus munkája után az északi országokról megjelent, több-kevesebb részletességgel említést tett a síről.
Évszázadokon át, mint közlekedési és életszükségleti eszköz töltötte be szerepét a sí. Új irányú jelentősége es 1870-s években veszi kezdetét, amikor Norvégiában megalakulnak es első síklubok. Az első ilyen egyesület volt az 1877-ben alakult Kristiani Ski-Club. A hírneves sarkutazó F. Nansen világhírű túrája terelte rá a világ figyelmét Norvégia nemzeti sportjára. Grönland jégárakkal borított hó sivatagjait keresztezi 1888-ban a fiatal norvég társaival.
A „Paa Ski over Grönland „ című 1890-ben megjelent könyve nyomán hatalmas téli sportélet kerekedik egész Európában. Majd a déli sark síeken való elérése ( Amundsen, 1911 és Scott, 1912) koronázta meg a sífutás világhírű sikereit.

Középeurópa :

A középeurópai síelés ismertetését, egy érdekes eseménnyel kell kezdenünk, melynek magyarázatát eddig senkinek sem sikerült megtalálni.
Valvasor (Johann Weichard) 1689-ben megjelent „Die Ehre des Herzogthums Crain” címü munkájában részletesen leírja, hogy a krajnai parasztok télen fatalpakat kötnek lábaik alá és azokon sebesen siklanak alá a hegyeken, utasításokat is ad a sí készítéséhez.
Szinte alig hihetjük, hogy Valvasor a való igazságot írta volna meg, habár könyvének folytatólagos címében azt különösen hangsúlyozza.
Tény az, hogy a krajnai parasztok amilyen jól síelhettek Valvasor idejében, éppoly gyorsan el is felejthették azt, s amikor a sí újból megjelent Közép-Európában, előttük ismeretlen fogalom és eszköz volt.

Carl J. Luther „ Die Anfange des Skilaufes in Mittel-Europa’’ című cikkében (Ski-Jahrbuch 1909/10.) megállapította, hogy a sí sportnak már 1883-ban voltak a Harzban, Riesengebirgében hívei.
1186-ban Münchenben az angol kertben mutatkozott egy síelő, Schwarzwaldban Dr. Tholus (todtnaui) orvos hozat első ízben síket Kristiániából, hogy megkönnyítse betegeinek felkeresését az óriási hóban.
1891-ben Münchenben tesznek vele ismét kísérletet a korcsolyázó-egylet tagjai, de mindkét helyen hamar abbahagyták, mert megtanulása nem ment könnyen.Mindkét helyen maradtak azonban lelkes férfiak, kik teljes igyekezetüket latba vetették, hogy ki ne aludjon a már égő parázs a hamu alatt.
Az első középeurópai síklub 1890/91 telén alakult meg Münchenben, míg Todtnauban 1892 november 8-án jött létre a sí egyesület.
Schwarzwald tovább halad a fejlődés útján. Felkarolják a sít a freiburgiak és 1895 december 1-én megalakul a Schwarzwaldi Ski-Club, mely 1896-ban rendezi az első sí versenyt.
Norvég minta nélkül tanulnak síelni s ugyanazokat a hibákat követik el, mint kezdetben a norvégek. 1895 telén alakult meg az Österreichischer Skiverein. A szudétanémetek a 90-es évek derekán a Riesengebirgében már szintén rendszeresen síelnek és 1896-ban már egyesületet is alakítanak.
1900-ban fordulóponthoz érünk, B. Nilsen norvég mester a Feldbergen (Schwarzwald) bemutatja a síugrást s új korszakra kél a sísport egész Németországban és Svájcban,
Norvég egyetemi hallgatók, kik itt folytatták tanulmányaikat, lesznek első mesterei az alakuló síegyesületnek. Lelkesültségből végzik nemes hivatásukat egy Rasmus Dahl, Harald és Hjalmar Smith,
R. AngelL Hansen.
Németországot a sí ismeretében megelőzte Ausztria, ahová 1874-ben a Payer féle északsarki expedíció hozta be, 1877-ben pedig Harrah Gróf vadászalkalmazottait Csehországban norvég síekkel szerelte fel.
A lengyelek 1897-ben kezdenek síelni különösen a Beszkidek keleti részén honosodik meg a Sísport
Svájcban C. Egger kronologikus összeállítása szerint (Ski-Jahrbuch des Schweiz Ski-verbandes Jahrgang V. 1909) már 1890 előtt ismeretes volt a sí.
Hazánkba az 1890-es évek elején kerültek az első síek; a fejlődésről külön emlékezünk meg. Olaszországba jut el a legkésőbb a sí, mert csak 1901-ben válik itt német hatás alatt ismertté.
Amíg Németországban és Svájcban norvég (laza kötésű) síekkel teljesen norvég mintára kezdtek síelni, addig Ausztriában érdekes jelenséggel állunk szemben.
Itt ugyanis a sísport párhuzamosan fejlődik az előbbi országokéval, de norvég befolyás nélkül, mondhatnók önállóan.
M. Zdarsky — ki Lilienfelden, Alsó-Ausztria egy eldugott kis völgyében lakott -Nansen könyvének olvasása után — saját tapasztalatai szerint és úgy, amint azt erdős, rendkívül hegyes és meredek lejtőkkel bíró lakóhelye megkívánta, szerkesztett sít és rá való kötést és a szükség által kényszerítve oly rendkívüli gyakorlatot sajátított el a síelésben, mely egyszerűen bámulatot keltett.
Zdarsky kötése a talpat tartja szilárdan: kötése teljesen új technikára és új stílus megtanulására készteti művelőjét, míg a norvég kötések kezdettől fogva a lábujjhegyek megerősítésére fektetik a fősúlyt. Zdarsky kőtése merev kötés, (Ő „alpesi’’ kötésnek nevezi) és módszere a lilienfeldi iskola; amelyet az azóta már négy kiadást ért „Alpine (lilienfelder) Skilauftechnik” című könyve ismertet.
Nem tartozik, jelen ismertetésünk keretébe csupán utalunk rá, hogy a lilienfeldi és a norvég iskola hívei között ádáz harc keletkezett, mely csak a háború előtt ült el és rendkívül hozzájárult a sífutás propagálásához.

M. Zdarsky mellett a merev kötésű sínek még egy kiváló képviselője, van G. Bilgeri személyében, aki a Zdarsky-féle kötést meglehetős bonyolult, de könnyű alkatrészek alkalmazásával könnyebbé tette. Bilgeri jelentősége nem kötésben, hanem rendszerében van, mely sikeresen egyezteti össze a lilienfeldi és norvég rendszereket.
Az ő működésének tudható be az, hogy a lilienfeldi rendszer gyakorlatiságát belátták immár azok is, akik azzal kezdetben megbarátkozni egyáltalában nem tudtak, sőt elítélték. Szinte szédületesnek mondható az fejlődés, amelyben a sísportnak osztályrésze lett s e tekintetben nem hasonlítható a testedzés egyetlen ágához sem.
A norvégek érték el leghamarabb a tökély legmagasabb fokát, s ennek is tulajdonítható, hogy szövetségük a Norges Ski Ferbund (alakult 1908) a legtekintélyesebb testületek egyike.
A többi északi nép sem maradt el a norvégok mögött. A svéd és finn síelés, mint tömegsport éppen olyan magas fokon áll. Középeurópában természetesen a fejlődés lényegesen lassabban haladt előre. A kedvezőtlenebb hóviszonyok, nehezebb terep, és a háborús esztendők mind hátráltatták fejlődésben. Az utolsó 10 évben aztán annál gyorsabb iramban haladt fejlődés útján.
Ma már itt is tömeg-síelésről beszélhetünk, és a sífutók elitje mér elérte a skandináv népeket. Elsősorban áll ez a lesiklásra, melyben a nehéz alpesi terephez szokott közép európai futók a laposabb, nyílt terepű skandinávokat feltétlenül túlszárnyalták.De különben is, a versenyzők élcsoportja ma már nem marad el az északi népek fiai mögött, különösen haza terepen nem. Az egyedüli az ugrás, ahol a norvégek még biztosan tartják többévtizedes előnyüket, de a távolság az utánuk törtető közép európaiaktól mind kisebb lesz.

A kontinens valamennyi államában nagy mértékben fejlődött a síelés, de a legnagyobb fejlődést mutatják úgy a sífutás közismerté tételében, mint a versenysíelés terén a németek, csehek, szudétanémetek és lengyelek.
Ma már minden állam sífutója az illető síszövetségben van megszervezve, ezek pedig az 1924-ben alakult Nemzetközi sí szövetségben ( F.I.S.) tömörültek.
A versenysíelés terén a FIS versenyszabá1yai —melyek állandóan módosulnak, javíttatnak — valamennyi tag-szövetség részére mérvadók.
Eltérés csupán a helyi viszonynak megfelelő mértékben lehetséges. Az egyes szövetségek
évente rendeznek — többnyire nemzetközi — bajnoki versenyt, míg FIS felváltva rendez egy hivatalos és egy nem hivatalos bajnokságot, melyet mindig más államban tartanak. Azonkívül az Olympiai jétékok sorába is felvették a síelést (1924 Chamonix, 1928 St. Moritz).
A nagyobb Országos síszövetségek, amelybe egy-egy ország összes helyi képviseletei, egyesületei, osztályai tartoznak Schweizer Ski Verband (alakult 1904), Deutscher Ski Verband (a. 1905) 1285 tagegyesület és több mint 90000 taggal, Österreichiser Ski Verban (a. 1905), Unione Italiana Degli Ski Club (1908), Hauptverband der deutschen Wintersportverein in der Tschechoslovakei (1920), Svaz Lyzaru (cseh), Polski Zwiazek Narciarski (lengyel) stb.

Magyarország.
A síelés hazánkban Budapestről indult ki, 1892 októberében Bély Mihály, Demény Károly, Follért Károly és Dr. Téry Ödön , budai tornászok Krisztiániából hozatott 2,14 méteres Telemark típusú síeken kezdték meg a síelést. Ugyanezen időben Huseby norvég mérnök, ki Budapesten tartózkodott, látta el az első elméleti és gyakorlati oktatással a kezdőket. Ugyanezen évben Hangay Oktáv kolozsvári keresk. iskolai tanítványaival kezdett síelni.
A következő télen a sísport művelését a Budapesti (Budai) Torna egylet vette át, melynek tagjai gyakorló terep gyanánt a főváros közeli dombvidékes részeit keresték fel. A sícsapat tagjai között voltak a következők: Bély Mihály, Demény Károly, Dr. Ary Pál, Bárczy Andor, Ernyei Pál, Holfeld Henrik, Holfeld Pál, Kosutány Béla, Dr. Téry Ödön, Ujhelyi Sándor, Vaniek László és Wein Dezső.
Ugyanezen évben a katonaságnál a nagyszebeni Berger András főhadnagy volt a kezdeményező.
Az 1890es évek mozgalma elterjedt hazánk más vidékeire is a Szepességben pl. ugyanezen években több helyen is (Késmárk, Szepesolaszi) síeltek az akkor még nádkötésű, 2,50 méteres deszkákon.
És feljegyezni érdemes tény az, hogy a síelés első magyar nyelvű ismertetése ismeretlen szerzőtől a Turisták Lapja 1893. évi 1—2 számában jelent meg ‚Lábszánkázás’ címen, majd 1897-ben Chernelházi Chernel István megírta a „Lábszánkózás kézikönyv”-ét az első magyar síkönyvet.
1894-ben a Hohenlohe-féle Javoninai uradalom (Magas Tátra) erdészeit sítalppal látták el, amik azóta is használatban vannak.
Az 1898-i ős kővetkező gyenge telek azonban elaltatták a mozgalmat. Élénkebb érdeklődés 1902-ben veszi kezdetét a sísport iránt, amikor már voltak egyesek, kik kijártak Lilienfeldbe és ott sajátították el a síelést.
l903-ban már sítúráztak a Magas Tátrában és a Liptói Havasokban.
A Norvég iskolával nem foglalkozott senki, a Lilienfeldi módszer hívei lettünk és e tekintetben változás csak akkor állott be, mikor versenyzésre került a sor. Ugyanily fejlődést észlelhetünk Erdélyben is ahol a Kronstadter Ski-Verein (Brassói Sí Egyesület) áll a síelés élén. melyet Zdarsky mester volt tanítványai alapítottak 1905—1906 telén.
M. Zdarsky ugyanakkor személyesen is ellátogatott Brassóba. Az egyesület tagjai nagy ambícióval űzik a sielést. Szép menedékházuk áll Keresztény-havas alján. Néhány évig az Österreichischer Ski Verband (!?) védnöksége alatt rendezték „Erdély síbajnokságát „.
1905-óta Czánt Hermann ezredes vezetésével honvéd sí-tanfolyamokat rendeztek Zdjár községben, a Tátra északi oldalán, melynek hatása alatt az odavalósi falubeli gyerekek saját készítésű deszkákon csúszkáltak.
Székesfővárosunkban a Magyar Turista Egyesület Egyetemi Osztálya mívelte először rendszeresen a sífutást és rendezte 1908. január 19-én hazánk első síversenyét a Getén.
Néhány nappal előbb 1908 január 9-én, végre egy főképpen síeléssel foglalkozó egyesület a Magyar Sí Klub megalakult. Nevezetesebb alkotása a Fátra-hegységben épített Révay menedékház és a Magyar Turista Egyesülettel közösen épített Szkalkai menedékház Körmöcbányán. Évenkint a sível szakszerűen foglalkozó évkönyveket ad ki és versenyeket is rendez.
Eleinte csak egyesületközi versenyek voltak ezek (Svábhegy 1909 febr. 28.- Csóványos 1910 febr. 20), de csakhamar sikerült megnyerni a Magyarországi Testedző Egyesületek Szövetségének védnökségét és így nemzetközi versenyeket rendezni Magyarország bajnokságáért (Tátraszéplak, 1911 febr. 2—4. 1912 febr. 2—4., 1913 febr. 8—9.). Az első magyar sí-versenyszabályokat 1911-ben adta ki a Magyarországi Testedző Egyesületek Szövetsége a Német és Osztrák szövetségi szabályok alapján.
1913 novemberében aztán megalakul — jórészt Dr. Serényi Jenőnek, e szakkönyv első szerkesztőjének buzgólkodására — a Magyar Sí Szövetség 14 tag egyesülettel, s ezzel a sífutás hazánkban is megalkotta azt a szervezetet, amely az egészséges fejlődés feltétele.
A Síszövetség rendezi azóta a bajnoki versenyeket (1: Tátraszéplak 1914 febr. 22—24) és az országos versenyek legtöbbjét, (Körmöcbánya, 1914 március, Tátraszéplak, 1918 febr. 1—2.) s jár elől n sífutás szervezésében.
Szakirodalom.
A sísport Magyar irodalma, ha nem is túlságosan nagy, mindenesetre igen értékes termékeket produkál. Így említettük volt már a Magyar Sí Klub Évkönyveit; számos cikk jelent meg ezenfelül folyóiratokban, így a többek közt a Turisták Lapjában, Turista Közlönyben, Nemzeti Sportban (1907-től kezdve), - az Erdély-ben, főleg azonban a Turistaság ás Alpinizmus hasábjain. A cikkek javarészét a Budapesti Egyetemi Turista Egyesület tagjai írták, kik 1907 óta a legintenzívebben fejlesztették a magyar sísportot. A háború után az elesett egyetemisták örökébe a MSK, a MHE ás MTE tagjai léptek.
Önálló művek:
Chernelházi Chernel István : A Lábszánkózás kézikönyve,Budapest 1987.
Czant Hermann : Téli turisztika, téli alpinizmus és katonai szolgálat a hegyvidéken, Arad 1909.
Dr. Serényi Jenő: A sisport gyakorlati kézikönyve, Budapest, 1912.
Nagy Andor és Dr. Szundy Károly : A Ski, Szeged, 1912.
Barcza Imre : Útmutatás a katonai síelés kiképzésre, Budapest 1915.
Holfeld Henrik: Síelés sz iskolákban, Országos Testnevelési Tanács munkálatai XV. Budapest, 1917.
Hefty Gyula Andor : Vezérfonal az iskolai síoktatáshoz, Országos Testnevelési Tanács munkálatai XVIII. Budapest, 1918.
Serényi - Hefty: A sísport gyakorlati kézikönyve, II. kiadás, Budapest, 1918,
Déván István: Síugrás, futás, tréning és versenyzés, Budapest, 1919,
Déván István: A modern sísport. Az ugrás és futás technikája és tréningje, Budapest, 1923.
Testnevelési utasítás II. rész, 8. füzet: A síelés. Budapest, 1926, OTT kiadvány.
Dr.Schwicker Richárd: Sísport. Lexikonszerű (betűsoros) útmutató kezdőknek és haladóknak, Budapest, 1929.
Papp László: A síelés története a legrégibb kortól a XVI. század végéig. Különlenyomat a Testnevelés II. évfolyam Budapest, (1929).
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2010.12.31. 20:34
No majd kapsz a Wéber Feritől. Bizonyára neki is vannak kincsei.
Előzmény: (AAron 101079)
kole77
265 élménybeszámolót írt
265
19 éve tag
2010.12.31. 20:32
Nehogy töröld!!!!!
Épp most láttam itt egy képet egy sílécről és lehet van a padláson egy hasonló (az utolsó kék léc).
Ha ez igaz akkor az antik? :-)))
Előzmény: (AAron 101079)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2010.12.31. 20:26
Főleg tőled!
Az új moderálási alapelvek szerint törölni is fogom.
Csak benfentesek láthatják a motyókat :D
Előzmény: (maci-laci 101068)
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2010.12.31. 19:07
Áron úgy látom gyermekedet az antik topicot nagyon hanyagold. Pedig biztosan sokakat érdekelné a gyűjteményed. Irigyled tőlünk ?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2008.11.26. 08:27
Hát, az nincsen, de a youtube-n biztosan van ilyen video, majd keresek. Egyébként pedig eléggé érdekesen, leginkább a kajakozáshoz hasonlítanám, váltott bottartással mindíg az ívbelső láb felé terhelve a botra támaszkodtak csúszűs közben.
obivanrobi
124 élménybeszámolót írt
124
17 éve tag
2008.11.26. 07:46
Agent,
nincs egy videód arról, hogyan síeltek egy bottal?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2008.11.25. 22:13
Ide befér pár tavalyi kép, Gemeindealpe-n volt szerencsém összefutni a traisen-i Zdarsky hagyományörző sí-egyesülettel, lódenkabát, nerc és róka sál, "tauern" hátizsák, "lilienfeldi" síkötés, 250cm-es síléc, egy darab hosszú bot.
mini-P1122280.JPG
mini-P1122282.JPG
mini-P1122283.JPG
mini-P1122285.JPG
mini-P1122286.JPG
mini-P1122287.JPG
mini-P1122290.JPG
szala4
316 élménybeszámolót írt
316
18 éve tag
2008.11.25. 20:46
Örömmel olvasnánk.
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2008.11.25. 16:04
Tisztelt Hölgyeim és Uraim !

Déván István : A síelés ABC-je
Írta : Déván István
A Magyar Atlétikai Club Tagja, Magyarország Síbajnoka
Részlet.

Alapgondolatok.

A síelés-korra és nemre való tekintet nélkül-a legszebb sport a világon. De nem csak a legszebb, hanem a legegészségesebb is. Aki jól kihasználja a telet, minden szabad percét a havon tölti, nem csak életét teszi kellemessé, de munkakedvét növeli és éveinek számát hosszabítja meg.
-
-
-
Tévedés, sőt súlyos tévedés azt hinni, hogy a síeléstől a lábak megvastagodnak és a test erősen elformátlanodik. Különösen a nők szenvednek ebben a tévhitben. A síelés mozdulatai oly könnyedek, hogy attól csal arányos izomzat fejlődhetik. Amint a tánc sem vastagígtja a lábat, nem szólva a belletről, éppen úgy a síelés sem.

Kívánságra folyt.köv.

Hátha örömét leli még valaki a régi sílécekben és egyéb hegyi felszerelésben.
2.jpg
3.jpg
9.jpg
elsőelőző
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.