Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Szlovák - Cseh ételek, italok

ÜZENETEK (123)Időben csökkenő Időben csökkenő
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 15:11
snow 17

A zakysanka alatt nem a "žinčica"-t (zsincsica) gondoltad? :-)
gyulimuli2
221 élménybeszámolót írt
221
16 éve tag
2009.10.15. 15:10
snow 17! Még egy ajánlat: tatárska konzerv, olyan mint a tatárbifstek bár nem sok helyen látni manapság. piritóssal csodajó!
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 15:08
Pattyski, nem provokációnak szánom, csak szimplán kis javítás! :-)

Az "utopenec" inkább azt jelenti magyarul hogy "vízbefúlt" :-)

És valóban finom! Sörözéshez kiváló :-)
Volt rá alkalom, megkóstolni... Csehországban éltem kb. 1,5 évig :-)
gyulimuli2
221 élménybeszámolót írt
221
16 éve tag
2009.10.15. 15:07
nincs valakinek egy jó káposztaleves receptje? Megkivántam és hétvégén főznék egyet!
snow17
19 élménybeszámolót írt
19
16 éve tag
2009.10.15. 15:05
Szép napot!
Ez a savanyítot kolbász tényleg finom. :o)

A káposztalevesek nálam is mennek.
Az erdei gombás és a szarvasos kaják is jók.
A sztrapacska minden verziója bejön, bár volt egyszer egy, ami még az én gyomromnak is túl zsíros volt.
Abban aztán volt minden: káposzta, tepertő, kolbász, tejföl, és 2 liter kiolvadt zsír.
Nem volt egyszerű menet legyűrni!:o)

Amit ajánlok még, próbáljátok ki:
rendeljetek egy bögre Zakysanka-t (átmenet a finom aludttej és egy világbajnok kefir között), bármilyen alkalomból.
A Bryndzove halusky vagy a sztrapacska tetején is isteni!
Fokhagymaleves is ajánlott még.

Tescoban a Rozok (kifli), a rumostea ízű szörp, májból készült májashurka.
Coop-ban a Herbex gyártmányú Priedoskovy Caj.

Na, egyből szlovákhon-vágyam lett. :o)
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 14:59
A kapusztnyicához...

Sok féle-fajta recept létezik :-)
Az egyik kedvencem az olyan kapusztnyica, melyben füstölcsülök, kolbász, aszalt szilva, legalább 2 féle szárított gomba van! Nyami :-)
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 14:55
Pattyski

Igazad, van a burcsáktól alaposan be lehet csiccsenteni :-D De légyegében, mindegyik alkoholos italból be lehet :-DD

Én többnyire Pezinok-ban szoktam hörpinteni belőle, a hagyományos szüreti fesztiválon (Szlovákia leghíresebb, ill. legnagyobb szüreti fesztiválja). A murci mellé, lehet bortkóstolni is (újbor, óbor). Az italozásho persze, a jó kaja is tartozik! Van választék bőven :-)
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 14:50
Jó étvágyat huligan :-)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2009.10.15. 14:35
pattyski:

...nyam nyam...
pattyski
1345 élménybeszámolót írt
1345
22 éve tag
2009.10.15. 14:24
Na ez az egyik érdekes kaja:

Úgynevezett spekácski-vastag virsliféle minden zöldséggel együtt beleteszik egy üvegbe és pár napig hagyják érlelni. ( hagyma, bors, paprika,bablevél, répa, ecet stb.)
Ezeket általában kocsmákban szolgálják fel, a sör mellé. Ha jól van elkészítve és pont jól érett meg, akkor isteni.
Apósom nagy sumákker ebben, nagyon finomakat csinál, de lehet az üzletben is venni.
Eredetileg ez cseh kaja, bár itt is nagyon népszerű.
Képek mellékelve.
utopenec.jpg
utopenec1.jpg
pattyski
1345 élménybeszámolót írt
1345
22 éve tag
2009.10.15. 14:13
A burcsák nagyon finom, de tényleg el kell találni.
A besztercebányi szüreti vásáron sok van, minden évben iszok egy kicsit belőle. Az idén kicsit többet ittam a kicsinél :)
pattyski
1345 élménybeszámolót írt
1345
22 éve tag
2009.10.15. 14:10
Kápostalaves - Kapusztnica

Emlékszem amikor első alkalommal megkóstoltam, nem hittem el hogy ennyire finom.
Előtte nem voltam nagy káposztaleves fan, de azóta mindig azt eszek bizonyos helyeken.
Sajnos van ahol rosszul csinálják, semmi köze nincs hozzá.
Állítólag a gomba jó benne, de azt mindig kihagyom :)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2009.10.15. 12:57
Köszönöm a segítséget, most már mindent értek. Hétvégén nemzetek konyhája lesz otthon úgy érzem, szombat Svájc (fondue), vasárnap Szlovákia (sztrapacska)!!!
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 12:06
Az infóért köszönet Csíki Sándornak :-)
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 12:06
huligan

Bryndzové halušky - Brindzás galuska (inkább juhtúrós galuska néven ismert...)

info: Van már brindzánk, van már galuskánk, fedezzük hát fel a brindzás galuskát. A hegyvidék népe lehetősége szerint sok minden ehetővel kombinálta a burgonyával készített galuskát és tett rá mindent, amihez csak hozzájutott Így lett ízletesebb és táplálóbb. Így került rá a túró, a párolt savanyított káposzta, a juhtúró, a füstölt szalonna, a zsíron, vajon pirított hagyma, és még sok más.

Aztán ebből a kísérletező kedvből és szűkösségből régiónként számtalan névvel számtalan variáció alakult ki. A hegyvidéki szlovák ember kedvét lelte a strapacky, loncky, smyíkance, frkacúre és egyéb variációk regionális neveiben, ahogy a különféle „módozatokban” is, mint a furmanské (fuvaros), polské (lengyel), sindeliarske (zsindelyező). A polské elnevezés arra is utal, hogy ez az ételcsalád az északi határon is átívelt, oda-vissza termékenyítve a hegyvidéki régió konyháját.Nos, ha a sokféle elnevezésű étel haluškyja burgonyával készül és bryndza, valamint pirított füstölt szalonna kerül hozzá, akkor már fel is fedeztük a kedvelt brindzás galuskát. Ez az étel egyszerűen készíthető, ezért gyakorta előfordult a háztartásokban, de jellemzően a szlovák lakta területeken, és ott is főként a hegyvidéki részeken. Ez az étel amúgy a tágabb földrajzi környezetben a Kárpátok táján (Ukrajna, Lengyelország) mindenütt elterjedt, ami egyáltalán nem meglepő.
----------------------------
Strapačky (sztrapacski) - káposztás galuska (szalonnával)
Gabriel
49 élménybeszámolót írt
49
15 éve tag
2009.10.15. 11:54
iudex

Pontosabban "burčák" (burcsák) az ital elnevezése. Magyarországon inkább úgy ismerik mint "murci". A murci erjedésben lévő, tejszerű, szénsavas, még édes élesztő ízű átmenet a must és bor között. Szlovákián nagyon közkedvelt ital. A murci néha csak pár percig/óráig jó, aztán már kevésbé alkalmas fogyasztásra. Lehet te már olyat ittál, ami "túlment" azon a bizonyos forráson :-)
iudex
108 élménybeszámolót írt
108
19 éve tag
2009.10.15. 10:59
Mivel italokról is van szó: nem tudom, hogy ismeritek-e a BURCSÁG-ot. Szerintem piszok rossz, de itt nagyon sokan isszák. Én egyszer kóstoltam, alig bírtam meginni, csak a vendég udvariassága miatt gyűrtem le. Annál inkább jöhet: borovicska,becherovka,demandovka és minden "a" betűvel kezdődő alkoholos nedű.A szlovák sörök nekem egy kissé keserűek / bár kétszer nem kell kínálni /, az erdélyi Csíki sört /Ciuc/ jobban szeretem.
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2009.10.15. 09:11
A káposztalevesük az valami überkirály!
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2009.10.15. 08:46
Szerintem ez helytálló, Bryndzove Halusky az tutira juhtúrós/sült szalonnás, nyamm.
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2009.10.15. 08:23
Valaki segítsen!

Én a szlovák-magyar határon nőttem fel, és az egyik kedvenc ételem a sztrapacska. Én úgy tanúltam a szlovák ismerőseimtől - és ez állandó vita a társaságban - , hogy a sztrapacska az káposztás, ami meg juhtúrós az a haluska.

Most akkor hogy is van ez?
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.