Menü ≡
ROVATOK    HÍREK    HÓJELENTÉS    WEBKAMERÁK
TÉLI SPORTOK    FELSZERELÉS    GALÉRIA
JÁTÉK    AKCIÓK    FÓRUM    SZAKÉRTŐK

Síelésünk kivesézése

Üzenet írásához regisztrálnod kell, vagy be kell jelentkezned.
következőutolsó laponként: összesen 2626, rendezés:
Üzenetek Üzenet íráshoz regisztrálj
Üzenet szövege
Feladó:  LackóFérfiProfi síelő
Dátum: 2018.02.23. 13:06
(Üzenetazonosító: 199965)
Lackó Hozzászólások: 3033
Regisztrált: 2005.01.08.
57 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

:-) Kösz, igen készülünk, leginkább meleg ruhákat pakolunk, úgy tűnik nem fog olvadni a hó. :-)

Azért gyorsan leírom, ne maradjon el.

Ruccsolás. Rutschen=csúszás németül. Síszlengben sodródást jelent. Nem feltétlenül hiba, lehet egy szükségszerűen alkalmazott mozgás is, ez pillanatnyi helyzettől függ.

Hoké.
Nagy vitákat kavaró testhelyzet, ami azt jelenti, hogy a kanyarbelső sí lényegesen előrébb van, mint a kanyarkülső.
Általában törekszünk a hoké csökkentésére.

Normál és tökéletes technikánál is van azért valamennyi, teljesen nem lehet megszűntetni, hiszen a síelő lábai általában :-) egyforma hosszúak, és a kanyarban el kell férniük.
A hoké még egészséges mértéke sok mindentől függ: kanyarban pillanatnyi helyzet, sebesség, élszög, kanyar íve, terhelések stb.
A baj általában nem is a méretével szokott lenni. A túlzott hoké általában egy tünet, ami más hibára utal, ezért sem magát a nagy hokét, hanem az azt kiváltó hibát keressük és javítjuk.
A legsúlyosabb, amikor a nagy hoké párosul a szándékosan előretolt belső síre való passzív rátámaszkodással, ez a klasszikus síelős zsákutca, ahonnan nincs fejlődés. ez szakmailag az "irtandó" kategóriába tartozó hiba.
Előzmény: (TZoli 199963)
Feladó:  TZoliFérfiKezdő síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2018.02.23. 12:00
(Üzenetazonosító: 199963)
TZoli Hozzászólások: 885
Regisztrált: 2004.01.22.
36 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Köszönöm!
Látom készülsz Tree Valliba, jó síelést! A többi ráér utána is.
Előzmény: (Lackó 199961)
Dátum: 2018.02.23. 11:48
(Üzenetazonosító: 199961)
57 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Szívesen. :-)

A linkelt "kisszótár" nem rossz, de néhány pontatlanság akad benne.

Pld. "Flatter=pivot" Ez nem igaz. A síszlengben fletternek hívott megoldás egy tipikus amatőr -általában önképző sízőknék látható- sítechnikai hiba, a pivot ezzel szemben egy versenytechnikai elem, amelyet szándékosan alkalmaznak bizonyos helyzetetkben. A kettő egészen más, és nem keverendők, végképp nem azonosak.

A flatternek csúfolt megoldás egyébként a nem megfelelően megkezdett és felépített kanyarra vonatkozik, amikor is a síelő az esésvonalat gyorsan átfordulva, rendszerint törzsből, sokszor karokkal is megrántva magát a kikormányzásba sodródva érkezik, és ott élesen, íven vezetett kanyar helyett gyakorlatilag rézsútosan sodródik lefelé.
Az ilyen kanyarnak nincs eleje, sem vége, nem alkalmas sem a korrekt ív meghúzására, sem a következő kanyar előkészítésére, megkezdésére.

Többit is majd megnézem, ha lesz időm...
Előzmény: (TZoli 199888)
h i r d e t é s

Dátum: 2018.02.23. 11:07
(Üzenetazonosító: 199956)
57 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Nem értelek, és talán nem vagyok ezzel egyedül.
Előzmény: (jóska63 199860)
Dátum: 2018.02.23. 09:28
(Üzenetazonosító: 199941)
36 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Köszi!
Tisztult a kép!
Előzmény: (sneeuw 199929)
Feladó:  Balogh AttilaFérfiHaladó síelő
Dátum: 2018.02.23. 07:19
(Üzenetazonosító: 199933)
Balogh Attila Hozzászólások: 126
Regisztrált: 2006.01.30.
1 síterepet értékelt

Jómagam pontosan ezt próbálom követni az "egylábnál":

..."Az egylábas síelésnél (akár ívkülső, akár ívbelső) nagyon oda kell figyelni, hogy a terhelés felépülésére igen pontosan fel kell építeni a stabilizálásokat. Ha így gyakoroljátok, akkor viszont hasznos lesz, mert később fel lehet építeni a belsőn kezdést, amit át lehet vinni kétlábra, majd külsőre..."

és a jutalom mindig az, hogy utána sokkal stabilabb kanyarokat lehet húzni(kétlábbal), az meg csak hab a tortán, ha ezt ezek szerint még tudatosabban alkalmazva az Ozsi féle "cikkben" kifejtett, megfelelő belső él használatot is elősegíti
Hóra fel!!!
Előzmény: (ozsi 199927)
Feladó:  sneeuwFérfiHaladó síelő
Dátum: 2018.02.22. 22:17
(Üzenetazonosító: 199929)
sneeuw Hozzászólások: 28
Regisztrált: 2016.03.02.
2 síterepet értékelt

Itt megtalálod a szakkifejezések magyarázatát:
http://sielok.hu/rovat/szotarak/cikk/ertelmezo-szotar-sieloknek/
Én nem "haránt terpesz"-nek nevezném a hokét, mert ez így első olvasatra nehezen érthető. Arra utal, hogy a normál terpesz síkjára haránt. Úgy tudom, hogy azt értik alatta, hogy a síelő kanyarodás során a "hegylábát" vagy "ívbelső lábát" előre tolja, így ennek a lécnek a csőre (elülső része) előrébb kerül, mint a másik. A síoktatók egy része rossznak tartja, megpróbálja leszoktatni a tanulókat. Én nem vagyok profi (mellékesen nálam nem fordul elő hoké), ezért nem foglalok állást abban, hogy hiba-e vagy sem, de megfigyeltem néhány profi sízőnél (pl. Lara Gut), hogy alkalmazza.
Előzmény: (TZoli 199888)
Feladó:  ozsiFérfiProfi síelő
Dátum: 2018.02.22. 21:58
(Üzenetazonosító: 199927)
ozsi Hozzászólások: 2132
Regisztrált: 2009.12.22.
73 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Az emberi test úgy van kitalálva, hogy a terheléseket legstabilabban két lábon tudja elviselni. A medence egy kétkarú emelő (mérleghinta), ha az egyik lábon nagyobb terhelés van, a túloldalt lefelé nyomja. Ezt bonyolítja, hogy a gerincoszlop a keresztcsonton keresztül beágyazódik a medencébe, ha tehát a medence hintázni kezd, a gerinc ágyéki szakasza oldalra görbül. Közben próbálja az egyensúlyt megőrizni (ez ösztönös, amit a síelésben felül kell bírálni, ott rossz az egyensúly megőrzésének relflexe), emiatt még jobban elgörbíti magát.
Az egész egyensúlytalanságot rontja, hogy ha az egyik lábon egyáltalán nincs terhelés, akkor még annak a súlyát is hordozni kell, ami szintén a medencét húzza, még inkább lefelé.

Mindezt izomzattal lehet rögzíteni, de csak részben, és más következmények árán.
Egyszerű teszt: állj egy lábra a tükör előtt, a másik a levegőben. Guggolj le legalább egy kicsit, de tilos oldalra hajolni. Csináld meg úgy, hogy nem hajolsz oldalra. Ha elbillentél oldalra, kezdd elölről. Próbáld annyira keményen megfogni a medencédet, hogy ne billenjél el felül. Javaslom, hogy csináld igen lassan.
Ha sikerül, képzeld el, hogy ezt változó terepen, kanyar közben kellene a sílécen megcsinálni. A legjobbak is egy csomó kompenzációs mozgással csinálják meg.
Nem véletlenül nyer tért a versneyzésben is a két láb intenzív munkája, akárki akármit mond.

A gond az, hogy a stabilizáláshoz többek között a csípőhajlítókat kell bevetni a terheletlen oldalon, a farizmok viszont nyúlnak és ellazulnak. A medence és az ágyéki gerinc stabilizálásához viszont a farizmokra igen nagy szükség van.

Az egylábas síelésnél (akár ívkülső, akár ívbelső) nagyon oda kell figyelni, hogy a terhelés felépülésére igen pontosan fel kell építeni a stabilizálásokat. Ha így gyakoroljátok, akor viszont hasznos lesz, mert később fel lehet építeni a belsőn kezdést, amit át lehet vinni kétlábra, majd külsőre.
Dátum: 2018.02.22. 20:06
(Üzenetazonosító: 199922)
1 síterepet értékelt

Naná, hogy nem adom fel, nagyon bizsereg már a talpam és micsoda remek téli napok jönnek. Krónikus sípálya-hiányom van. "Dolgozni fogok a lécekkel" ezt ígérhetem.
S "egylábazáson" a Lackó-féle "egylábat" értem, amikor a másik láb nem érintkezik a sípályával. Természetesen néhány(8-10) külső-belső ív után "lábcsere".
Előzmény: (Fuxos 199885)
Dátum: 2018.02.22. 10:04
(Üzenetazonosító: 199888)
36 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Nekem ilyen ikonom van, az én kedvemért azért elmondod?
A ruccsolás, flatterolás azt sejtem, hogy még a régi párhuzamos lécekkel történő síelésből megmaradt nem élen, hanem "lapon" történő keresztben sodródásból lehet. A hokére csak tippelni tudok, hogy az valami síelés közbeni rossz test tartás?
Előzmény: (Lackó 199787)
Feladó:  FuxosFérfiProfi síelő
Dátum: 2018.02.22. 09:34
(Üzenetazonosító: 199885)
Fuxos Hozzászólások: 34
Regisztrált: 2016.02.11.
11 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Attila, ne add fel. Az SLX síléccsalád slalomcarver lécek. Különböző típusai vannak. amphbiós, Waveflexes* és a tiszta versenyléc*.
Mindhárom "agresszív" léc. Dolgozni kell velük és idő kell az adaptációhoz....de megéri. Az idén SLX waveflexxel** mentem 6 napot és beleszerettem. Jövőre kipróbálom az Atomic redster X9-et aztán döntök.

*A waveflexes és a versenyléc moderált rockerek mindkét oldalon
** Tavaly az Elan Amphibio 10 nyúztam (2x6 napig)
Feladó:  jóska63FérfiProfi síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2018.02.21. 22:25
(Üzenetazonosító: 199860)
jóska63 Hozzászólások: 474
Regisztrált: 2008.11.05.
55 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

nana

egyláb aza külső sí és csak a meredeken és forgatunk is vele.
Dátum: 2018.02.21. 20:26
(Üzenetazonosító: 199853)
1 síterepet értékelt

Az "egylábazás" meg nálam is bekerült a napi rutinba, először kisebb sebességnél/laposabb pályán gyakorlom egy-egy pályaszakaszon, majd komolyabb lejtőn is.
Napközben is vissza-visszanyúlok az "egylábhoz", ha úgy érzem stabilizálni kell összekuszálódott mozgásom ill. ha szétesek fejben(a kettő nagyjából ugyanaz).
Nekem nagy segítség a helyes terhelés megérzésében is, mert "egylábon" nem lehet alibizni, koncentrálni kell,s talán ez a legfontosabb eme csodás, összetett sportnál, főképp ha az ember csak max.10-15napot tölthet havon szezononként.
Dátum: 2018.02.21. 20:17
(Üzenetazonosító: 199851)
1 síterepet értékelt

Tiszteletem! Lemaradtam az utolsó egy-két hétről, s most "iszom szavaitok", de hírlevélben megérkezett Ozsi írása, s akkor linkelem én, mert szerintem "kötelező olvasmány":
https://www.ozone-skiing.com/single-post/2017/12/29/Az-ivbelso-silec-hiba-vagy-titkos-fegy...
Még hétfőn olvastam, s azonnal "kommenteltem" is:
..."brutál jó írás, s számomra "álomszerű", mert olyan mintha az utóbbi időben felmerült kérdéseim/gondolataim egy csokorba szedve megfelelő válaszra találtak volna...elolvasom még néhányszor, majd kinyomtatom és a kabátom síbérlet tartójába helyezem :) Néhány éve nekem is sikerült ráéreznem az ívbelső láb nem elhanyagolható szerepére, sőt néha "túl is toltam", de valóban élvezetes kanyarokat adott. Idén beszereztem egy Elan SLX-t Amphibio-t(2015-ös modell), de még nem tökéletes az összhangunk. Ám a cikket olvasva értem/érzem, hogy miért ficergett az ívkülső a feleslegesen nagy terhelésre a "butább" lábammal, smiért szűnt ha az ívbelső többet kapott. Ennek ellenére bújkál bennem a gondolat, hogy az Amhibio-nál alkalmazott technológia, - miszerint az ívkülső végig camber, de az ívbelső csőre picit rockeres- nem segíti a megfelelő ívbelső használatot ill. az érzés/éltartás nehezebben alakul ki. Lehet, hogy vennem kell egy régi "hagyományos" SL lécet?...."
Előzmény: (Lackó 199788)
Dátum: 2018.02.20. 17:26
(Üzenetazonosító: 199788)
57 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Jó a cikk, ami közben elkészült, csak nem linkelem, mert nem tudom, szeretnéd-e. :-)

Én csak annyit tennék hozzá, hogy aki nem érti, az álljon neki egy lábon síelgetni. Enyhe pályán, komótos tempóban, csak élre billentve karcolva, forgatás nélkül. Fontos, hogy masszív, rögzített bokával, térddel és csípővel, nem rongybábuként nyeklődve össze-vissza.

Amikor a léc éppen külső, akkor nyugodt, komótos az ívkezdet, de amikor épp belső, akkor rettentő hirtelen és agresszíven harap a hóba. Ha tényleg feszes, egyenes a tartás, akkor néha egészen ijesztő.
Pedig látszólag nem történik semmi, a sebesség, testsúly, élszög ugyanaz, de mégis egészen más lesz a léc viselkedése.
Előzmény: (ozsi 199583)
Dátum: 2018.02.20. 17:17
(Üzenetazonosító: 199787)
57 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Csak szórakozol velünk! A fekete ikon lebuktatott. ;-)
Előzmény: (Fuxos 199762)
Feladó:  FuxosFérfiProfi síelő
Dátum: 2018.02.20. 08:01
(Üzenetazonosító: 199762)
Fuxos Hozzászólások: 34
Regisztrált: 2016.02.11.
11 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

Tisztelettel szeretném megkérdezni, mit takar a ruccsolás, hoké, flatterolás stb. Nem oktató tanított, nem ismerem a kifejezések tartalmát.
Dátum: 2018.02.19. 23:03
(Üzenetazonosító: 199756)
57 síterepet értékelt
BEMUTATKOZÁS

+1
Előzmény: (czegledyg 199653)
Feladó:  JociFérfiKezdő síelő
Dátum: 2018.02.19. 22:07
(Üzenetazonosító: 199747)
Joci Hozzászólások: 460
Regisztrált: 2006.08.25.
22 síterepet értékelt

Most tekintsünk el attól, hogy kinek melyik sítechnika a szívügye.
„OK”

A túlzott hokét helyes alpesi alaptartással lehet kiszedni, vannak rá gyakorlatok.
„A HELYES alpesi alaptartásban nincs is hoke! Nos, ebben egyet értünk.”

Szerintem ez a hoké nem a technika egyenesági következménye, ez a kritizált technikában is egy hiba, amit javítani kell. Ez olyan mintha azt mondanád, h a belső sín maradás annak a következménye, hogy hangsúlyosan használom a belsőt is bekormányzásnál.
„ A helyes alpesi technikának nem is következménye. De a rosszul megsíelt, vagy a hibásan felépített mozgásnak már sajnos végkifejlete Itt pedig erről volt szó!”

Ezekkel a hozzászólásokkal nem az Ozsiék technikájának az értékét szeretném kissebbíteni, vagy hasonló, csupán azt megmutatni, hogy élből leszólni pl az osztrák tematikát szerintem nem helyes. Az igazán jó síelők gyakorlatilag full lazán síelnek kint is, abszolut semmi izomszag, erőltetettség, térdbetörés énnemtommi sincs (ha megnézed ennek a faszinak az oktatóvideóit, sok oldschool gyakorlat van, ennek ellenére eljutott erre a szintre). De ehhez kilométer kell, meg befektetett munka, illetve egy jó oktató aki konzekvensen végigveri rajtad, vagy nagyon jó megfigyelőképesség és tehetség.
„ A sógoroknál sokszor más az, amit maguk síelnek és más az, amit oktatnak.”

Illetve a ruccsolás védelmében pl már egy keményebb piroson az emberek nagy része -ha nem tudna ruccsolni- esélytelen lenne bármilyen seggen lejövetelen kívüli mozgásra (mert még ha meg is tudnák síelni élen, 2 kanyar után annyira begyorsulnának, hogy azért esnének el).
„Szuper. Ennyi erővel akár oldalazva is leközlekedhetünk a hegyről. Aki nem tud síelni, annak ez is nagy élmény. Akinek van igénye a minőségi síeléshez az ilyenkor veszi észre a technikai hiányosságait. Nálam a két nagyobbik gyerek nem tudja mi az a ruccsulás. Mert nem tanították meg nekik. Ellenben a Kreischbergen a völgybe vezető fekete 1-sen ugyanúgy jönnek le, mint a lapos kéken. Nincs rá másik technikájuk. Csak az, amit az oktatójuktól láttak. Az pedig a (szinte) párhuzamos lécvezetés ellenére sem gyorsul be, mert jó alaptechnika rögzült mindkettőjüknél. És ez a legfontosabb! De biztosra veszem, ha megtanulják a carvingot, akkor sem kell majd ruccsolniuk egy meredekebb hegyoldalban.”
Feladó:  keskesonkaFérfiHaladó síelőKezdő snowboardos
Dátum: 2018.02.18. 20:00
(Üzenetazonosító: 199678)
keskesonka Hozzászólások: 105
Regisztrált: 2007.10.27.
18 síterepet értékelt

Nem egyszerű, de nem azért van (a hoké) mert a külső nagyobb utat járna be hanem mert így "kényelmesebb" megtartani a sit. Ami puha havon még úgy-ahogy működik is, érdemes megnézni a "carving bajnokokat" egy friss havazás után ratrakolt pályán, a nagy részük atom nagy hokevel síel, de amikor kezd keményebb lenni eltűnnek.

Ha valakinek jó az alpesije (nem kifordult , meg tökéletesen erőltetett), akkor alapvetően annak a felvételére törekszik, mert egyszerűen az a kényelmes, én ezért kezdeném ezzel. (Szerintem egyébként egy jó alpesi alapból magával hozza a nagyjabol frontal helyzetet kanyarban).

Meredek kemenyrol beszéltem. Ilyen pályán nagyon-nagyon kevesen tudnak élt fogni és közben a tempót is kontrollálni, pláne egy nagyobb radiuszu leccel. De ha mondjuk az ember épp jól élén van és hirtelen jön egy tukorjeg folt akkor a ruccs elég hasznos tud lenni;). Vagy pl gondoljunk a parkozasra. Szóval sztem ez egy technikai elem amit a megfelelő helyen, a megfelelő céllal alkalmazunk.
Előzmény: (ozsi 199535)

következőutolsó laponként: összesen 2626, rendezés:
h i r d e t é s
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Szeretném megkapni a friss híreket és legjobb síajánlatokat.
Elfogadom az adatvédelmi elveket.
Hírlevél archívum »
UTASBIZTOSÍTÁS -10%
A SIELOK.HU SZÁMOKBAN
A portált jelenleg 358 vendég és 8 regisztrált felhasználó látogatja.
Asztali nézet
A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk. Elfogadom. Több infó...