Ezzel a kis programmal egyszerűen kiszámítható a síléc rádiusza: elég a léc méreteit megadni. Fontos, hogy miniméter pontossággal mérjük le a síléc hosszát és az ábrán jelzett átmérő értékeket.
Hasznos dolog ez a kalkulátor, bár egy kis gonoszkodással azt mondom, nem pontos! Egy Atomic lécet lemértem tolómérővel és az eredeti 14 m-s rádiuszhoz képest 16,44 dobott ki. Valami nem stimmel.
Szerintem is van benne egy kis bug, mert 18m ad ki a D2 VarioCut 72 170.es lécre, és a lécre az van írva hogy r = 10.5-16.5 m vagy csak a gyártók akarnak jobb színben feltűnni :D
Szerintem egyébként nem a léc hosszával, hanem a két legszélesebb pont távolságával kellene számolni, mivel ez a mérvadó. Az, hogy elől-hátul mekkora szakasz van felhajtva nem számít a kanyarban. Ezzel az értékkel számolva talán kicsit közelebb áll a valósághoz (de ez sem mindig helyes).
Nagyon jó a kalkulátor, kár hogy a matematikai összefüggést, függvényt / körívből számított rádiusz / nem közölte a szerző! Sok léccel teszteltem, jó adatok jöttek ki, valóban rövidebb léchosszal minusz 5-7 cm-rel kell számolni, hiszen a csőr és farokfelhajtás nem számít.
És még egy dolog: mint paraméter be kéne venni a képletbe a léc keménységét egy szorzószámmal. Ugyanis terhelem a lécet, síelek vele, nem a szobában nézegetem a szőnyegen. Minél súlyosabb vagyok, ill. a kanyarban minél jobban terhelem,
nyomom bele a hóba az ívet, annál jobban hajlik, ezáltal rövidül a sugár! szóval 2 paraméter minimum / egyik a léc keménysége, másik a síelő súlya, harmadik a döntés szöge, de ezt tisztáztuk 45 fokot ad meg a gyár.
A szerzőnek Daninak meg gratulálok! Üdv: ZV.
Chernelházi Chernel István 1896-ban kiadott "A LÁBSZÁNKÓZÁS KÉZIKÖNYVE" című könyvének 18. oldalán található ábra alapján megadott adatok szerint ( 220 cm hosszú lábszánkó, 90/70/80 mm ) is ívelt a talp, a rádiusz pedig: 72 méter!