Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (31)Időben csökkenő Időben csökkenő
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.06. 17:54
"oktatni tudni kell" kinek? nekem ugyan nem...

nem értem mi a bajod az írásommal, meg nem értem miért is kéne nekem bármi féle oktatói vizsgán átmennem. amúgy is ( 18 vagyok szóval ez eleve érdekes felvetés :D ) én azt hittem arról van szó,hogy fejtsem ki a véleményemet, miért jó az adott dolog, mert Laci kérdezte.

kit érdekel, hogy hány pontot érnék el egyébként egy vizsgán? a lényeg hogy síelni úgy tudjak előbb-utóbb, ahogy szeretnék.

Vanczi
Előzmény: (WéberF 117137)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.04.06. 17:42
Buktál már? (Bocs, nem síelés közbeni, hanem vizsgázáskori bukásra értettem.) Garantálom a síoktatói vizsga 6 pontos minimumának alulteljesítését. Síelni, versenyezni lehet, de oktatni tudni kell! Az egy külön tudomány.
WFeri
Előzmény: (vanczi 117132)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.06. 15:27
EGYRÉSZt mindenki ezt mondja versenyzős berkekben, így hiszek nekik...

egyébként mióta odafigyelek erre sokkal jobban megy a síelés, jobb az éltartás, stabilabban megyek, szóval nekem bejött a külső sí terhelése. nyilván nem minden helyzetben jó, meg ugye szlalomozáskor már más a helyzet, de keményen meghúzott hosszú íveket így tudok rendesen csinálni. másik hogy így jobba n meg lehet hajlítani a lécet. továbbá ha pl pályában megyek és nagy a tempó, ellenben szűk a kanyar akkor ugye az a helyzet áll fenn, hogy hiába dőlünk be nagyon a centrifugális erő egyszerűen visszabillentene, ha a belső lábat terhelném. egyszerűen muszáj a külső lécet nyomni és belülről elvenni a terhelést hogy az alátámasztás úgymond " kijjebb " kerüljön , így a tömegközéppontom ehhez képest beljebb lesz ami kell hogy megtartsam az ívet.
másik, bár ez lehet hogy csak abból adódik hogy nem vagyok elég erős hogy nagyon mélyre nem is tudnék úgy lemenni sorozatosan a kanyarokban , ha a belsőt jobban terhelném, mert akkor nagyon megerőltető lenne annak a lábamnak, mivel az ugye már erősen behajlítva van. így is igen nagy erőknek kell ellenállni, ami könnyebb egy nyújtott lábat terhelve.

szóval mindösszesen ennyi érv jutott most csak eszembe, lehet van amelyik hülyeség de én ezt tapasztaltam. és mondom még egyszer gs technikára értem az egészet.
Előzmény: (Lackó 117125)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.06. 13:14
Furcsa ez nekem. Olyan sokat hallom tőletek (nem csak tőled), hogy a külső sít kell terhelni ("nyomni")az ívekben. Ennek mi az oka, magyarázata?

(én nagyon nem emellett vagyok, bevallom)
Előzmény: (vanczi 117032)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.03. 20:31
nekem meg kinéz pár érettségi, köztük emelt kémia ! :D
Előzmény: (ozsi 117041)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.03. 19:18
Együttérzek, bár nekem még kinéz másfél hét oktatás május elején...
Előzmény: (vanczi 117035)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.03. 11:48
Értem, köszi szépen...

igazából erre eddig nem is nagyon figyeltem, meg nem is kellett ilyet észrevennem mert nem jól csináltam az élváltást. kár hogy számomra vége a szezonnak, pedig annyi mindent szeretnék gyakorolni. meg ugye új sím is van, amit eddig csak 2 órát tudtam használni... ---> :(:(:(
Előzmény: (ozsi 117034)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.03. 09:24
Az az egylábas gyakorlat az élváltás mechanizmusát iskolázza, jól láttad, hogy ezzel van összefüggésben.

Mindent a fizika dönt el. Így azt is, hogy az élváltás törvényszerűen a völgylábon (az új kanyar belső lábán) történik. Ugyanis a terheléseket a kanyar miatt ébredő erők és a gravitáció hozza létre. Amíg az új kanyarban nem jelennek meg ezek az erők, vagy az előző kanyar viszonyai hoznak létre terhelést vagy a gravitáció, de mindkettő a völgylábat terheli. Gyors élváltás, nagy tempó korábbi terhelésváltást eredményez, lassú élváltás, kis sebesség későbbit.
Előzmény: (vanczi 117032)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.02. 22:40
akkor én is hasonlóra gondoltam a második videóval kapcsolatban. az egyik oktatóvideótokban is láttam egy olyan gyakorlatot ahol a külső lábat teljesen felemelve élváltásból indítod a kanyart. és ott figyeltem meg hogy így muszáj a csípőnek átesnie először mert másképp nem tudnánk megcsinálni.

namost oké, hogy a belső lábra ereszti rá a kanyar elejét, de ez igazából csak a demonstráció illetve a gyakorlat kedvéért volt, vagy tényleg ez a helyes általában? kanyar közepénél gondolom már ő is a külsőt nyomja. érdemes azzal foglalkozni hogy meddig tartsuk a balső lábunkon a terhelést, vagy csak hagyjuk magunkat a fizikára, és akkor úgyis egyből átmegy a külsőre. de lehet nem is jól gondolom :)
Előzmény: (ozsi 117031)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.02. 22:22
Csalóka a látvány, a végén a nagyon lassítottban 1.10-nél valóban úgy látszik, hogy a váll megy elöl, de az élváltás korábban indul, 1.04-1.05 között. Odáig brutális tónussal fogja a nagy tempó miatta erőket (még 1.03-kor is). Akkor viszont lazul a tónus és robbanásszerűen emelkedik a test, amit 1.07-ig a csípő vezet, és a felsőtest csak követ. Innét kezdve viszont már kénytelen a felsőtesttel előre törekedni, ez a versenyzés sajátja. Mivel nekik a gyors élváltás után egyből nagy erők ébrednek, radikálisabban kell elővételeznie az izomfeszülést. Ha csak akkor húzna rá, amikor ébred az erő, elkésne.

A második kevésbé tetszik, pontatlan a terhelése, merev a tartás is, és nagyon hátul van a felsőtest. Ott is hasonló a váltás, bár jóval kevésbé törekszik előre. Viszont 0.24 látszik, hogy csípővel váltott, eléggé hátul és a belső lábon esik át az új kanyarba.

Azt érzem mindkettő mozgásából, ha kicsit visszafogottabb tempóban mennének és nem akarnák kicsit túljátszani a keménységet (főleg a második kicsit műanyagízű), akkor teljesen tiszta élváltás látszana rajtuk.

P.s.:
Most, hogy utólag elolvastam a magyarázatokat is, azok is erre utalnak. Azaz sokan nem törekszenek eléggé a kanyar közepe és a völgy felé, hanem a léc felett maradnak, és emiatt nem használják ki a lehetséges élszöget (CM = center of mass, az tömegközéppont). Tehát ha a csípő (azaz a CM) nem esik át a lehető legrövidebb úton a léc felett, hanem kifelé megy a sílécekkel együtt, akkor nem lesz elég nagy élszög.
A másodiknál arra utal, hogy az élváltásnak (release, németül auslösen, kiváltás - ezt nem használjuk magyarul) a belső lábon kell történnie. Ha a csípő kifelé megy a léccel együtt akkor pont az ívkülső lenne a terhelt az élváltásnál, ha direkt a völgy felé halad, akkor törvényszerűen a belső sí lesz terhelt, a súlypont pedig kicsit hátra kerül.
Előzmény: (vanczi 117030)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.02. 21:57
találtam pár videót, GS technikához.

sok ilyen coach Greges vidi van fent egyébként.
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


ami nekem érdekes, hogy élváltásnál nem a csípője billen át elsőként hanem vállal indítja meg a kanyart. pedig nyilván nem egy rossz sízőről van szó, az ausztriás lesiklóruha valszeg nem véletlen van rajta. ozsi, neked például mi a véleményed erről?

itt van mégegy.
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:

arról írj, hogy lapos közepes lejtőn fontos, hogy a kanyart a belső lábon terhelve kezdjük meg. ez mért jó? oké itt puha a pálya, de jegesen ez probléma lenne nem?
elsőelőző
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.