Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síelésünk kivesézése

ÜZENETEK (3138)Időben csökkenő Időben csökkenő
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.22. 10:09
Ha szabad nekem is hozzászólnom a "csehszlovák" :-) kolléga menetéhez, bizony nekem sem tetszik.

Anélkül, hogy túlzottan belemennék a részletekbe -ezt Ozsi már úgyis megtette-, én sem szívesen síelnék közvetlenül előtte vagy utána.

A hely, ahol síel (TreValli), viszont a szívem egyik csücske, emiatt többször is megnéztem a videót, kicsit odaképzelve magam... :-)
Előzmény: (topik 117627)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.04.19. 11:07
Mindig élvezettel olvasom az írásaidat, még ha nagy ritkán értetlenkedem is. Maradj szigorú, kritikus, hiszen ez a dolgod! Az más kérdés, hogy én a korom miatt (nem a kéményben lerakódó égéstermékre gondolok) már keveset profitálok belőlük, meg úgy vagyok vele, hogy az eddigi 55 síszezonom után a visszalévő 25-30 évre már jó lesz a meglévő - ugyan kicsit carvingra átállított - technikám, csak egy kicsit csiszolgatom.
WFeri
Előzmény: (ozsi 117761)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.04.19. 09:33
Megadom magam... :-)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.18. 21:44
Legyen úgy!
Előzmény: (szemi 117777)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.04.18. 21:35
Halihó sziasztok!

Van egy, (nem is tudom, talán már 20 évnél is régebbi) ismeretség (Peter E.), a Kaprun sí régióból. Piesendorfban van síiskolája, igaz néhány éve már nem találkoztunk, anno a gleccseren ismerkedtünk össze.

A relativitás jegyében:

A carving síknek még híre hamva, és idehaza a „dióverők” dominanciája megkérdőjelezhetetlen volt. Péter rám szólt, hogy oktató létemre miért erőltetem a hosszú lécet, mert mi végül is nem versenyzők vagyunk, és az egész napos munkához olyan lécet kellene választanom, ami segít a munkában.

Szezon vége felé jártunk, kérdeztük, mi a terve a következő időszakban. Továbbképzésre megyünk Kanadába, felelte az osztrák állami vizsgás, messze földön elismert képességű és tudású szakember.

A síelni tudásnak sokféle szintje létezik. Ha kielemezzük a világbajnok mozgását, hibát minden bizonnyal abban is lelünk. Ez ugye, szubjektív dolog.

Ami viszont minden kétséget kizáróan objektív, az a fizika. Az, garantáltan egyformán működik mindenkinél. A felszerelések, és leginkább ennek következtében a síelés technikái állandóan változnak, (és ne legyen kétség, változni is fognak), a fizika törvényszerűségeihez azonban mindig is célszerű lesz alkalmazkodni. És minél jobban tudunk alkalmazkodni, annál könnyedebben fogunk tudni síelni.

Amikor először álltam át B5 – ről a D2 – re, néhányszor leestem az ív belsején a hóra. (Ilyet azért, mondjuk, láttam nálam legalább 2 évtizeddel fiatalabb, de általam nagyra becsült vezető oktatótól is.) Hiba volt, vagy relativitás? Ami egy szélsőséges, könyökletétel közeli helyzetben a B5 -nél még működött, ugyanaz a D2 –nél már nem működött. Ez nem azt jelenti, hogy a D2 rosszabb sí lenne. Más. Jelentősen. Azóta megtanultam.

Mindmáig annak a besízésünknek volt a legnagyobb marketing sikere, amelyiket úgy hirdettem, hogy „kapruni hangolás”. Ezért kicsit megérintett, amikor Ozsi a kottáról beszélt. Persze biztos, hogy valamennyire másutt vannak a hangsúlyok. Tételezzünk fel egy zeneszerzőt, aki (megteheti, ha valami célja van vele), direkt fals akkordokat tesz be a műbe. A hegedűsnek azonban a kotta szerint kell játszania. Hogy a síelésben kinek mi jelenti a kottát, az lehet nagyon egyéni. Ki hol áll, honnan nézi a dolgokat. Az én síelős kottámat az aktuális terep jelenti, és a terepzeneszerzőt vajmi kevéssé érdeklik bizonyos "hangtani szabályok". A szituációt viszont meg kell oldani. Kicsi vagyok ahhoz, hogy letegyem a nagyesküt, de ... talán ... lehet, hogy ez esetben sem hiba, ha a kottából játszunk?

Replaci
Síelj örömmel, síelj könnyedén!
https://www.kanyarsiklub.hu
szemi
17 élménybeszámolót írt
17
14 éve tag
2011.04.18. 20:48
Nem ígéred könnyűnek a dolgot. De a saját igényességem és
feltehetőleg ezután az ezzel együtt járó más élvezet miatt
megakarom próbálni. Majd decemberben jelentkezem.
Előzmény: (ozsi 117774)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.18. 20:26
Semmi sem lehetetlen, de munkát kell beletenni bőven!Az hogy mennyit, sok tényezőn múlik. Milyen jellegű a mozgás, milyen más mozgásokhoz kötődve rögzült, milyen más mozgáskészletre lehet alapozni, a kondíció. És talán a legfontosabb, fejben hogyan áll hozzá valaki. Sokan jönnek tanulni, de gyakran ennek ellenére nagyon ragaszkodnak a régebbi dolgaihoz, és úgy nagyon nehéz. De a másik oldalról szép feladat is tud lenni!
Előzmény: (szemi 117771)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.18. 20:23
De lehet, bár ezen nem gondolkoztam el a videót nézve.
Előzmény: (vanczi 117769)
szemi
17 élménybeszámolót írt
17
14 éve tag
2011.04.18. 20:19
Szia !

Egy berögözött hagyományos stílusban síelő -valamilyen szinten lécbiztonsággal rendelkező - egyént átlehet-e
nevelni és mennyi oktatás mellet, hogy legalább a kevésbé
hozzáértők számára, de nyilván saját elvárásainak is elfogadható szinten síelhessen?
Előzmény: (ozsi 117762)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.18. 20:01
nem tudom a tied milyen, szerintem 10m körül már az... de most nem? :)
Előzmény: (ozsi 117765)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.18. 19:50
Az én SL-em is extrém kis rádiuszú? ;-)

Azért is könnyed, mert az elfordított csípő+hoké+hátulterhelés valóban hatékonyan élre állítja a sít, csak van egy csomó kellemetlen mellékhatása.
Előzmény: (vanczi 117763)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.18. 19:28
szerintem ez a tag csak azért síel ilyen "könnyedén" mert valami extrém kis rádiuszú (mondjuk 10m) léccel megy. ami ugye erőlködés nélkül fordítgatható így. kikockázva tényleg látni hogy fejjel/vállal indítja meg a kanyart 22mp-nél és végig a belső sín van a súly, tuti kicsúszás.

tény ami tény aránylag esztétikus de valóban nem igazán helyes...

szóval énis ozsival értek egyet, bár tudom ez nem sokat számít, de muszáj volt leírnom, mert én komolyan elképedve olvastam az írásotokat. - ozsi, az a hegedülős hasonlat találó volt, én is így gondolom.
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.18. 19:28
Laci, ezzel vitatkozom! Elég sok hasonló tudású síelőt láttam mér, sőt tanítottam is, ezeket a dolgokat állítólag elég jól felismerem. Gyakran esnek, és valamiért sokszor nagyon közelről szeretik mutogatni a síelésüket. És pont akkor kockáztatnak a legtöbbet, amikor legközelebb vannak... Inkább rászánok időt valamikor, és keresek egy tényleg jó síelőt mintának!

Higgyétek el, ez a srác egy alapvetően képzetlen, de sokat havon töltő síelő, egy meglehetősen szűk mozgáskészlettel, amelyet megpróbál alkalmazni bárhol, ha illik oda ha nem. Lényegében technikailag sem ezen a videón, sem a többin nem változtat semmit a dinamikán kívül. A fejjel előreugró élváltás miatt viszont rendre lekésik a terheléssel, sokszor belső lábra kerül (nem teszi, kerül...!), folyamatosan hátul van stb. Hiába könnyeden magabiztos, ha a lényegi elemei olyanok, amiket jobb elkerülni. Annyi kilométerrel, amennyi a lábában lehet, sokkal jobban kellene síelnie.
Előzmény: (klaci 117746)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.18. 18:57
Feri, a kicsúszás utáni gesztusokból látszik, hogy mutatja, "bocs, ez most így sikerült..." Több kanyarral korábban már lehetett látni, hogy ez hamarosan bekövetkezik.

Az általad említed szigorúság a tanítványaim érdekében van (illetve itt a ti érdeketekben, nehogy mintaként valami rosszat használjatok fel). Nem taníthatok olyan mozgást, ami rizikós. A csehszlovák barátunk mozgásának van olyan alternatívája, amelyik egy amatőr síelő szemének is ugyanilyen látványos (sőt...), de sokkal biztonságosabb. Akkor nyilván nem a vakvágányon viszem a tanítványt...

Akik ismernek, tudják, hogy én is a könnyed síelés pártján vagyok, megkockáztatom, könnyedebben síelek ennél a síelőnél. De ha ahogy nézem a mozgását, szükség esetén sokkal dinamikusabb, agresszívebb is tudok lenni nála. A helyes technika mindkét irányban tágabb horizontot mutat, és ezért megéri a belefektett munka!
Előzmény: (WéberF 117739)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.18. 18:47
Amikor edzést tartok, egyenruhában síelnek a srácok, mégis tudom, ki jön éppen a pályán, hiszen mindenkinek egyéni a mozgása. És amikor hibát javítok, akkor úgy tökéletesedik a mozgásuk, hogy az egyéni ízek megmaradnak. Viszont a sokszínűségbe a hibás kivitel nem tartozik bele! Attól hogy egy síelés helyes, még nem feltétlenül uniformizált. Más a testalkatunk, más az izomzatunk, más az idegrendszeri vezérlés, és az optimális megoldás is más lesz ennek megfelelően.

Egy zeneértő meg tudja különböztetni az előadókat, pedig a kotta ugyanaz. És a sokszínű egyéni előadásmód nem azt jelenti, hogy a koncerten meg fogják tapsolni a hamisan játszó hegedűst, még akkor sem, ha magabiztos.

Az illető síelő magabiztos, de hamisan játszik. Síoktatóként azért kerüljük az ilyen kiviteleket, mert rizikósak. Úgy becsülöm, hogy ez a síelő legalább 3-6 hetet síel egy szezonban. Ha ugyanezekkel a hibákkal kevesebbet síelne, még többet esne, de valószínűsítem, hogy így is esik-kel. Ha foglalkozhatnék vele kb. két hetet, egész más lenne a véleményed: a kijavított élváltások miatt esztétikailag is szebb lenne, sokoldalúbbá válna, és sokkal stabilabb is lenne egyben.
Előzmény: (klaci 117736)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.04.18. 15:09
Az az esés az én nézetem szerint sem durva hiba következménye, bár nem is bemutatónak gondolnám, hanem inkább amolyan tudatos határfeszegetésnek.

Azt meg, hogy az ilyen síelők gyakorta esnek-kelnek és letarolják a csoportot, én pláne erősen megkérdőjelezném. Már ha szabad... Szerintem nagyon is tudja, hogy mit akar és mit tud...
Előzmény: (WéberF 117739)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.04.18. 12:15
Ugyancsak amatőrként nagyon egyetértek Veled! (Kivéve, hogy már nem nagyon figyelem mások síelését, inkább csak magamra koncentrálok, ezért - ezen a szinten - mások stílus-jegyeit sem igen tudnám megkülönböztetni.)

Ozsi nagyon szigorú! Szerintem az a kicsúszás (a felvétel harmadánál) nagyon is tudatos, inkább bemutató jellegű, mintsem a mozgás hibáiból következő elkerülhetetlen "esés".

A "szabad síelésnél" (szórakozásból síelőkről lévén szó) én végképp nem hiszek a "kötelező" mozgás-sorokban, még ha a tudósok be is bizonyítják, hogy amennyiben másként csinálom, akkor rosszul terhelem az izmaimat, felesleges egyensúly-korrekciókra szorulok ... stb.
Maradok a könnyed, saját, kényelmes, biztonságos - főleg élvezetet adó - , lehet stílustalan mozgásomnál.
WFeri
P.s.: annak ellenére írtam ezt a hozzászólásomat, hogy tudom: ez a topik éppen arról szól, hogy a síelésünket már szinte tudományos mélységig vesézzék ki a hozzáértők!
Előzmény: (klaci 117736)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.04.18. 10:34
Nekem amatőr szemmel bizony tetszik - szeretnék én ennyi tartáshibával és ilyen bizonytalanul síelni!

Én síelés közben figyelem a szerintem szépen síelőket, különös tekintettel az oktatókra. Azt állapítottam meg, hogy mikor az alapokat tanítgatják, akkor erősen hasonló a mozgásuk, tartásuk, de ha igazából szabadon síelnek, akkor bizony különböznek. Úgy gondolom, hogy a tanulókra igaz az a sok szentencia, de egy bizonyos színt felett kijönnek a különbségek. Hogy csak az általam ismert és látott oktatókat említsem (Replaci, Pinyi, Rezső, Mikó Zsolt, Lackó, Gergő), ahogy én látom, ha maguknak síelnek, akkor bizony egymástól eltérő módon, mindannyian saját stílusjegyeket mutatva teszik azt, és mindannyian remekül. Másként mondva: ha azonos ruhában, szkafanderben mennek, akkor is megmondom, ki kicsoda.
Miklós, nem vitatkozni akarok veled, az dőreség lenne, de én nem hiszek az abszolút uniformizáltságban, és abban, hogy van egy mindenki számára követendő, "csak az jó" mozgás.
Előzmény: (ozsi 117637)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.15. 19:21
Ugyan könnyed, de ha tanácsolhatom, ezt inkább ne másoljátok le... Az elejétől kezdve vártam az egyharmadánál látható kicsúszást. Az ilyen mozgású síelők így szoktak esni kelni, és ha lehet így tarolják le az egész csoportot...

Nagyon szép mintája annak, amiről beszéltünk korábban: megtalált egy módszert az élezés kialakítására. Ráadásul ha csak az élszöget nézzük, még jó módszernek is tűnik. Csakhogy a terhelés szempontjából már messze nem ideális, és összességében a stabilitás szempontjából meg katasztrófa. Látszik rajta a sok kilométer, de a könnyedség ellenére végig bizonytalannak érzem. A mozgásszerkezet alapján cseh vagy lengyel lehet. Síeltem már pár ilyen mozgásszerkezetű ismerősömmel ezekből a nációkból, nagyon nehéz helyrehozni ez ilyen mozgásokat, inkább jobb messziről elkerülni.

Az élváltást fejjel indítja, a csípő emiatt kifelé indul el. Ezt azzal kompenzálja, hogy elforgatja a csípőt, kialakít egy nagy hokét, és még be is ikszel a külső lábával. A terhelés így nagyon későn érkezik meg, de akkor is a belső síre (emiatt van a gyakori kicsúszás). A felsőtest végig függőleges, hátul van (ezt jól mutatja a végig hátrahúzott könyök).

Ennél sokkal biztosabb és dinamikusabb mozgást lehet megtanítani, talán kicsit több idő alatt, és ráadásul csúnyább sem lesz!
Előzmény: (topik 117627)
topik
12 élménybeszámolót írt
12
13 éve tag
2011.04.15. 14:22
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


Ez milyen szakmai szemmel? Nekem hihetetlenül könnyednek tűnik.
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.