Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Rocker sílécek - tapasztalatok

ÜZENETEK (189)Időben csökkenő Időben csökkenő
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2013.01.30. 11:49
Igen, ez egy részben mélyhósí volt, amit próbáltam. Gyár szerint 30% pálya, 70% freeride, ha jól emlékszem.
A téma a rockerség, azért linkeltem be.
A teszt lényege egyébként az volt -igazodva a lehetőségekhez-, hogy egy ilyen széles és full rockeres sít hogyan lehet használni kezelt pályán.

"először sodródik aztán ráharap (valamellyest) az ívre"
Akkor esetleg félreérthetően fogalamzhattam. Nem sodródik az elején, hanem rendesen élen lehet forgatni (a két fogalom nem keverendő), és azután nem hirtelen "harap" élre, hanem az ívben növekvő élszög hatására folyamatosan nő meg a hasznos, dolgozó élhossz.

A forgatás nélküli karcolgatás más téma. Ahogy írtam, rendesen lehetett vele élen menni. Ilyenkor nyilván eleve élt keresek, tehát már az ív elején viszonylag(!) nagy élszöget adok neki (hiszen nem működne a dolog a 25 méteres rádiusz miatt), tehát olyankor ez az "élhosszabbodás" nem volt feltűnő, eleve kellő élhosszt éreztem.
A sí egyébként érezhetően kívánta volna a nagyobb, komolyabb tempót, akkor kiderült volna az is, hogy mit tud, ha igazán meg van döntve, de erre ott nem volt lehetőség.

Kimondott pályasít még nem próbáltam rockereset, de ha lesz rá alkalmam, megteszem persze.
Előzmény: (Vid 152791)
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2013.01.29. 23:15
Kedves Lorka!

Aki komolyan síel az nem bordozik mellette. Az az idő és a lehetőségek tökéletes elpazarlása lenne. Az inkább igaz, hogy a komoly síelők tudnak/próbáltak már bordozni...
Előzmény: (lorka 152875)
gaboca
3376 élménybeszámolót írt
3376
15 éve tag
2013.01.29. 23:11
Ezt úgy nem értem ahogy van...
Előzmény: (lorka 152875)
lorka
73 élménybeszámolót írt
73
14 éve tag
2013.01.29. 22:56
pedig=is, és én se,

pfuj bordosok, pfuj majomsí?
Előzmény: (gaboca 152835)
Olasz Gergő
573 élménybeszámolót írt
573
17 éve tag
2013.01.29. 19:44
Mekkora mázli hogy van bordom és néha esek kelek vele! :-)
Előzmény: (AAron 152842)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2013.01.29. 19:25
.......én is azt hittem, hogy egy tucat komoly síelőt ismerek (kiképző oktatók, versenyzők, verseny edzők), fel is hívom mindegyiket és kikacagom.........ja és persze a TSSE kispajtások
Előzmény: (gaboca 152835)
gaboca
3376 élménybeszámolót írt
3376
15 éve tag
2013.01.29. 18:41
,, a komolyabb síelők pedig boardoznak a síelés mellett."


Egy világ omlott össze bennem, eddig azt hittem komoly síelő vagyok, aztán most kiderült nem, mert nem bordozok! :-D
Előzmény: (lorka 152796)
mercator
6 élménybeszámolót írt
6
14 éve tag
2013.01.29. 14:43
Semmi gond, nem bántódtam meg.
A Code Speedwall úgy tudom, hogy pont egy kifejezetten pályára szánt léc. Nem éreztem, hogy előbb sodródott volna, próbáltam ívből ívbe váltani, hosszú íveken az aznap kipróbált lécek közül leginkább a Racetiger RC-re emlékeztetett, nagyon stabil és nyugodt futású, csak ( lehet a rocker miatt ) könnyebben kezelhetőnek éreztem. Engem mindenesetre meggyőzött, csak az árát éreztem kissé magasnak, sajnos még gyűjtenem kell rá. Igyekszem a szezonban kipróbálni más gyártók hasonló, pályára szánt rocker léceit is, ha nem találok jobbat vagy hasonlót de jobb árban, akkor ezt fogom megvenni.
Előzmény: (Vid 152789)
lorka
73 élménybeszámolót írt
73
14 éve tag
2013.01.29. 14:26
"much more fun", emlékszem, hogy a snowboarddal kapcsolatban is hasonló ellenvetések fogalmazódtak meg, mára teljesen elterjedt, a komolyabb síelők pedig boardoznak a síelés mellett.
A kölcsönzős rábeszélt egy Rossignol rocker lécre, mivel eladta mind a jól bevált Atomicokat az én méretemben, és nem bántam meg, hogy kipróbáltam.
Alsó-közepes tudással könnyű kezelni, nem is kell odafigyelni rá, olyasmi, mint egy autómata váltós autó.
Barátnőmnek is feltűnt, aki nem hisz a technológiánan, hogy biztosan megyek, kevésbbé fáradok. Kérdezgette, hogy pl. ívre fordulásnál mikor és hogyan terhelek, de én ezt nem tudtam megmondani, mert nem is veszem észre. Persze nem hitte el, szerinte ez hülyeség, hogy a technológia meg a geometria pótolná az alapokat, hiába mutattam, hogy rá van írva: auto turn:-)
2-3 nap könnyed sízés és kirándulgatás után igényem támadt volna, hogy megpróbáljam jobban kontrollálni a lécet, érezni az íveket, technikában is fejlődni,de erre ez a léc nem alkalmas. Viszont van néhány gyakorlat, mint például az egy lábon fordulás, ami ezzel a léccel sokkal könnyebb.
Nagy élmény volt, de legközelebb ismét egy hagyományos lécet választanék.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2013.01.29. 13:45
Mondjuk ez egy mélyhóléc, ahol viszont tényleg van értelme a rokkernek.

(És amiből még mindig nem sikerült megfelelőt felhajtanom :) )

Egy pályára szánt léccel kapcsolatban örülnék valami hasonló beszámolónak. Elvileg annál is így kell érződni, mármint hogy először sodródik aztán ráharap (valamellyest) az ívre. No mindegy, csak lesz előbb utóbb.
Előzmény: (Lackó 152723)
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2013.01.29. 13:41
Üdv,
bocs ha megbántottalak, csak nem sok konkrétumot írtál és azért feltételeztem.
Előzmény: (mercator 152613)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2013.01.28. 22:53
Ha már én nyitottam a topikot, akkor úgy illik, hogy a saját tapasztalataimról is beszámoljak.

Másik topikba írtam ugyan, de ide is berakom a "gyorstesztem" linkjét:

https://sielok.hu/forum/index.php?method=range&list=message&rollid=12367&fromlist=message&frommethod=showhtmllist&fromid=12367

Üzenetazonosító: 151118
mercator
6 élménybeszámolót írt
6
14 éve tag
2013.01.28. 11:08
Üdv!

Rosszul gondolod, ez a hozzászólásom sem reklám. A kérdésedre : "Próbált már valaki felhajtott (rokkeres) pályaléceket? " válaszoltam, leírtam a saját tapasztalataimat. De mint előző válaszomban is írtam, ki kell próbálni és akkor el lehet dönteni, hogy tetszik-e vagy sem egy ilyen léc működése a gyakorlatban.
Előzmény: (Vid 152611)
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2013.01.28. 10:45
Üdv!
Gondolom ez a hozzászólásod egy reklám, de mégis válaszolok, mert lassan a síelők.hu-n minden
második hozzászólás reklám így úgy tűnik ezt meg kell szokni :)

Szóval a rokker arról szól, hogy ha nem döntöd a léczet, akkor nem ér le a teljes talpfelület,sem a teljes élfelület.(Vagy leér de nem nyomja úgy a havat) Minnél több felhajtás(rokker) van a talpon,és minnél nagyobb a felhajtás mértéke, annál jobban be kell dönteni ahhoz hogy élen menjen. Egy extrém bedöntésnél egy rokkeres léc is persze már élen megy, de pihengetősen nem lehet élen vezetni, mert ahhoz pici az élefelület ami leér, vagy terhelve van. Hacsak nem egy 2 méteres lécet veszünk számításba.
Az én lécemmel is piros pályán tűnt fel igazán hogy valami nem megy(illetve a kevésbé meredek
átvezetőszakaszoknál) mert a feketén ahol az átalakítást végeztem annyira kellett dönteni hogy még többé kevésbé élen ment a léc. (A hídja megmarad, nem puhult ki teljesen)

A leírtakból következik, hogy aki általában nem élen síel, az azt fogja érezni hogy (mivel szinte "hiányzik" az eleje meg a vége a lécnek) nagyon könnyű forgatni a lécet, szinte magától fordul mint ahogy írod.
De ez csak a csúsztatott rövid lendületeknél, a farolgatásnál esik jól.
Ugyanakkor kizárja finomabb megdöntéssel történő élen vezetést, és egyenes kigyorsulásoknál is instabilabb kell hogy legyen a léc, hiszen olyankor csak kb. a hossz 70%-a működik.
Keményebb pályán meg már csak teljes kifliben van esély élen vezetni.
A gyártók viszont tudják, hogy a pályán jó ha 10-ből 1 ember tud élen síelni, és a maradék 9 meg nagyon fogja élvezni a könnyebben faroltatható lécet, tehát ilyet fognak venni, és ez ám a lényeg.

A gond az, hogy ezekkel a lécekkel sokkal nehezebb lesz megtanulni az élen vezetést, (carving) mivel mint leírtam erősebb megdöntés kell ahhoz hogy élen menjenek, másrészt, aki már tud élen síelni annak le fognak csökkenni a lehetőségei a lécválasztást illetően, mert roszabb esetben már csak 1-2 verseenyléc fog rendelkezni a hagyományos híddal, amik viszont borsos árban lesznek mérve.
(Mondván aki úgy síel az biztos megveszi.) Ezt már tulajdonképpen leírtam egyszer :)

Már most is így van az alsó-közép osztályú lécekkel, alig lehet 70mm alatti közepűt találni, ha valaki igazán akarja élvezni a pályán síelést, kénytelen valami versenylécet venni.
Nekem viszont -aki könnyű vagyok és nem száguldozom mint az őrült- a versenylécek túl kemények.

Friss hóban meg nem jelent annyit az a plusz néhány miliméter felhajtóerőben, mint amennyit levesz a pályán az élvezetből.

Az origó cikke meg:

"A két pont közül az első 10-15 centiméterre került a léc orrától, a hátsó pedig 5-10 centiméterre a
léc végétől. A két pont közötti részt használjuk tulajdonképpen a léc forgatásához és ennek az úgynevezett
előfeszített résznek nagy szerepe van a terepviszonyok kiegyenlítésében, az ütődések csökkentésében"

Mindig tanul valamit az ember :)

"ha pedig a sebesség a fő szempont, akkor olyan lécet vásároljunk, amelynél a rockerpontok távolabb esnek egymástól."
De a lényeg hogy az is rokkeres legyen, mert az az új!!!! :)

Egyébként egy 2 méteres léc ha van rajta egy normál léc hosszúságú hagyományos híd, és két nagy
flaffogó elöl hátul, valóban jó lehet pályán is meg azon kívül is.
Előzmény: (mercator 152470)
mercator
6 élménybeszámolót írt
6
14 éve tag
2013.01.27. 12:20
Helló Vid !

Kb. 2 hete a Vadon Sport jóvoltából nekem sikerült rockeres léceket próbálnom. Azt megjegyezném, hogy a rockeres léc NEM KIPUHULT "hagyományos"léc. A tapasztalataim: előbb Völkl Code Speedwall-al mentem, ennek a csőre és a fara rocker-es, a közepe pedig hagyományos camber-es ( híd van benne ). Kicsit tartottam tőle, mert kb. a testmagasságommal megegyező hosszúságú lécet adtak, de nagyon pozitívan csalódtam benne, mert nagyon jó volt rövid és hosszú íveken is, ha talpon forgattam, úgy viselkedett, mint egy rövid léc, ha meg íven vezettem és jól megdöntöttem, végig fogott a kantni, nagyon simán lehetett vele csúszni és ami a legjobban tetszett benne, az volt, hogy úgy éreztem, a léc kitalálja a gondolatomat, egyből reagált az irányváltoztatási szándékomra és jóformán magától kanyarodott. Kb. 2 órát volt nálam és végig úgy éreztem, hogy semmiféle megerőltetés nélkül tudnék vele csúszni reggeltől-estig.
Mentem full-rockeres léccel is, egy Völkl V-Werks RTM 84-essel , ez 178 cm hosszú volt ( én 177 cm vagyok ). Ami ennél a lécnél elsőre meglepett: a súlya-ugyanis a hossza és 84 mm-es dereka ellenére nagyon könnyű volt. Ez volt az utolsó léc amit aznap kipróbáltam és bár buckás és sok helyen kijegesedett volt a pálya ezen a lécen jóformán nem érzékeltem, nagyon hasonló érzés volt, mintha egy viszonylag sima pályán mentem volna. Bezzeg utána, amikor a saját lécemmel mentem azon a pályán, rájöttem, hogy mennyire buckás... :-)
Ha új lécet szeretnél venni, akkor mindenképp érdemes kipróbálni, mert szerintem érezhető különbség van pl.egy full rockeres és egy csőr-far rockeres léc között, stílustól függően van akinek ez, van akinek az jön be jobban.

Üdv.
M
Előzmény: (Vid 152456)
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2013.01.27. 10:28
Nekem most sikerült "rokkeresítenem" a lécemet (pályaléc) és bár az eleje egyáltalán nem hajlik fel, csak valószínűleg kipuhult, gyakorlatilag már nem lehet élen vezetni.
Azt hozzá kell tenni, hogy csak 163cm hosszú, és mivel ebből lejön 15-20 cm (ahol- vélhetően- a kikipuhulás van) tulajdonképpen nem sok "hagyományos" talpfelület marad.

Próbált már valaki felhajtott (rokkeres) pályaléceket? El tudom képzelni, hogy ha annyival hosszabb a léc a hagyományosnál mint amennyi a rokker, akkor még marad elég híd is az élen vezetéshez, de a hagyományos léchosszaknál ez számomra esélytelennek tűnik. Márpedig a boltokban árult lécek nem lettek hosszabbak.
Mivel a többség nem igen tud élen síelni, feltehetően nem sok embernek tűnne fel hogy nem is lehet velük, de elkeserítene ha 1-2 év múlva már csak versenylécek lennének normálisan megsíelhetőek pályán. Az drága mulatság lenne.
Már a 80-as szélesség se jó semmire, úgy értem mély hóban az is elmerül, pályán meg csak kényelmetlen. (De ezt leírtátok feljebb.)
Hogwash
841 élménybeszámolót írt
841
17 éve tag
2012.04.03. 15:11
Mit szólnál valami ilyesmihez:

http://www.head.com/ski/products/skis/women/mya-n-5-pr/2721/?region=eu

Ennél lejjebb ne menj a listában szerintem, feljebb lehet. Ez kb. az, amire Geri is célozgatott.

Ezek után tőlem látatlanban megkapod az "ILF"-et is...

szerk.: esetleg egy tavalyi modell ákcijósan:

http://www.skiing.hu/shop/si-felszereles/silecek-szettek/head-cool-one-one-lr-9-siszett-10
Előzmény: (vinczem 138266)
vinczem
28 élménybeszámolót írt
28
15 éve tag
2012.04.03. 10:39
Kedves Olasz Gergő,
nem, nem síeltem még pályán kívül. Illetve ha kimentem a pálya szélére, általában elsűllyedés és csúnya esés lett a vége. :-(

169 cm a magasságom pontosan, most 160 cm-es férfi lécem van. Bár többféle véleményt hallottam, de eldöntöttem, hogy 150 cm körüli, kifejezetten női lécet fogok venni. Amit cipelni is könnyebb. ;-)
vinczem
28 élménybeszámolót írt
28
15 éve tag
2012.04.03. 10:36
Hogwash
Azt mondta egy ismerősöm, hogy a kantnijuk túl keskeny, vagy jobban kopik, mint más cégé.
Az egyik síboltban az eladó pedig egyenesen azt állította, hogy évről évre jobban spórolnak az Elan léc gyártási költségein, így kispórolják belőle az "anyagot". Szó szerint így mondta az eladó. De az is igaz, hogy ezután megpróbált rábeszéni egy de 4-5 éves új Elan lécre (itthon utánanéztem, valójában mikori).

Milf: Oké, akkor M. vagyok és bár igaz, ízlések és pofonok, sokak szerint ILF is. :P
Előzmény: (Hogwash 138244)
Olasz Gergő
573 élménybeszámolót írt
573
17 éve tag
2012.04.02. 15:49
Nem tudom hogy síelsz, de ha nem mész ki gyakran pályán kívülre szerintem felejtsd el a rocker lécet. Ha tutira akarsz menni vegyél szlalom lécet magasságod függvényében 155-165cm és 11-13m körül legyen a rádiusza.Szerintem márka nélkül az úgynevezett utcai top alatt egyel legyen azzal biztos nem hibázhatsz.
Előzmény: (vinczem 138239)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.