Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Hójelentés és havazás előrejelzés topikból

ÜZENETEK (6)Időben csökkenő Időben csökkenő
Stani
5443 élménybeszámolót írt
5443
Admin
2023.11.09. 12:10
A "mixelés" rendszerint azt jelenti, hogy az adott időjárási modell főfutását veszi alapul, és a háromból egy átlagot hoz létre.

Közép-Európára, így Ausztriára általában az ECMWF modellnek az előrejelzései a legjobbak.
Előzmény: (- Marky - 219026)
Stani
5443 élménybeszámolót írt
5443
Admin
2023.11.08. 11:00
Szia, konkrétan 20-30 cm hó esett Turrachon.

A havazást nagyon nehéz előrejelezni az oldalaknak. A számítógépes modellek nem veszik figyelembe az adott hely mikroklímáját, illetve domborzati jellemzőit, pl. nem mindegy, hogy egy 1000 méteren fekvő völgy széles (mint pl Schladmingi völgy) vagy keskenyebb, illetve völgyvég fele jelentősen összeszűkül stb.

Javaslom több "lakossági" oldal nézegetését, és azok alapján már lehet egy képet kapni néhány napra előre. 5-7 nap után inkább időjárási trend, mintsem pontos hőfokok és cm-ek várhatóak el.

Bergfexet üzemeltetése kissé átalakult és a Geosphere Austria üzemelteti.
Most én azt látom, hogy nowcastingben és fél- egy nappal az esemény előtt elég pontosak a centiméterek. Tavaly és előtte években ez sokkal rosszabb volt.

Viszont a legutóbbi három mediterrán front előrejelzett hómennyiségét a meteoblue egész jól eltalálta és nem nowcastingben :)

A meteoblue-t még covid idején kezdtem nézegetni, mivel a 14 napos trendje egy közeledő havazást egész jól eltalált.

Természetesen ez sem szentírás, ahogy egyik sem.
Előzmény: (D.Dani 218990)
bouquetk
386 élménybeszámolót írt
386
12 éve tag
2023.11.06. 12:06
Engedd el. Van legalább 3 jobb oldal, azt kell nézni, ha fontos.
Előzmény: (D.Dani 218990)
- Marky -
754 élménybeszámolót írt
754
15 éve tag
2023.11.05. 20:25
Mit jelent a GFS, ECMWF és ICON modellek "mixelése"?

Ez így önmagában egy teljesen megbízhatatlan modellt jelent számomra. Néha még rövid és középtávon is nagy szórás van köztük. Milyen infokat szed ki az egyes modellekből az algoritmus?
Előzmény: (WAndrea 219008)
WAndrea
1071 élménybeszámolót írt
1071
22 éve tag
2023.11.05. 07:44
Kedves D.Dani!
A kedd reggel kiküldött hírlevelünket a saját oldalunkon megjelenő előrejelzésre alapozva ezzel a címmel küldtük ki: "Pénteken érkezik a havazás és a tél az Alpokba". Ez gyönyörűen bejött, ld. a képeket:
https://sielok.hu/rovat/hirek/cikk/ausztria-nagy-novemberi-havazas-20231103/

Turrachon is nagy hó esett, az általad írt előrejelzés november 3-ra volt írva, tehát még benne volt az este + éjszaka is. Hogy végül reggelig pontosan mennyi esett, nem tudjuk, mert még nem jelentik, (mivel még nincs üzemben a síterep), de a webkamerán látszik, hogy elég szép nagy hó lett hirtelen:
https://sielok.hu/webkamera/siterep/turrach/

Időjárás trendeket, a havazás érkezését nagy biztonsággal jelzi előre a rendszer, a mennyiséget valóban nem mindig találja el. Mondjatok olyan előrejelzést, amiben 100% megbíztok, és megmondja előre a várható hó mennyiségét cm-re pontosan - kíváncsian várjuk a tippeket.

Mi eddig nem találtunk jobb szolgáltatót, ez sokszor bizonyított már, extrém esetekben is.

Ahogy ígértük, létrehoztunk egy oldalt, amiben részletesebben is leírjuk, hogyan készül a síelők.hu-n megjelenő előrejelzés, itt találjátok:
https://sielok.hu/kerdes/hogyan-keszul-a-sielokhu-idojaras-elorejelzese/
Ez minden előrejelzés oldalunkról elérhető már.
Figyeljük, teszteljük mi is folyamatosan.
Előzmény: (D.Dani 218990)
D.Dani
65 élménybeszámolót írt
65
14 éve tag
2023.11.03. 17:57
Sziasztok! Volt már korábban szó az időjárás előrejelzésről, illetve arról, hogy mennyire pontos, vagy mennyire nem. A mai nap arra lettem figyelmes, hogy a Turracher Höhére 88 centi havat jósolt az itteni "jós". Én nagyon megörültem, mivel ők hajlamosak korábban kinyitni, és már kissé elvonási tüneteim vannak :-) Aztán ránéztem a webkamerára és el is szállt a jókedvem, mert a pályán erősen kilátszik a fű, ez max 30 centi lehet, de inkább 20 alá tippelem. Északabbra sokkal több havat kaptak. A hét további részére pedig ti nagyon hideget jósoltok, még 1400 méterre is (-5 alattiakat). Kívánom, hogy legyen igazatok, de annyira nem vagyok bizakodó, a többi portál 5-6 fokkal mond melegebbet, ami azért elég jelentős.
Korábban is elég sokszor volt olyan érzésem, hogy az itteni előrejelzés lényegesen optimistább, mint a többi, és sajnos gyakran nem jön be az optimizmus. Ha van rá lehetőségetek, akkor én azért javaslom, hogy gondoljátok át, hogy biztosan a legjobb helyről szerzitek-e az időjárás- és hóadatokat
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.