Ne vedd rossz néven, de amiket írsz az nincs eléggé átgondolva szerintem.
Ha úgy gondolod, hogy a merev bakancsban nem lehet bokával élezni, akkor egyáltalán nincs igazad.
Ez az élezés úgy történik meg, hogy elforgatod a lábfejedet. Tehát nem magát a bokát próbálod direkt elforgatni, hanem a lábfejedet, ami elforgatja a bokádat. Például lefelé forgatod a nagylábujjad és felfelé a kis-lábujjad egyszerre (ez a pronáció, az új ívkülsö oldalon), ezzel elforgatod az egész bokádat. Ezt meg lehet csinálni gond nélkül és elegendő erővel, ha bizonyos feltételek meg vannak adva. Ezek a feltételek az alacsony, vagy nulla lécnyomás (lábhajlítás által a kikormányzás alatt), nyomás a bakancs nyelvén (bokahajlítással), ami erőkart ad a mozdulathoz, a helyes szeparáció, tehát az új ívkülsö lécnek meg kell előznie az új ívbelsöt és a testnek valamennyire az esésvonal irányába kell fordulnia.
Így a lendületvétel irányítani és követni fogja a bokák élezése. Tehát elsőként élezed a léceket bokából, majd csak ezután halad át a tested a lécek fölött.
Amit te leírsz az fordított. Ha térdből, vagy csípőből élezel, akkor a test halad át a lécek fölött elsőként és csak ezt követik a lécek élezései. Egy ilyen kanyarív nem lesz optimális, de azért lehet karcolásos.
A többi ellenvetésedre is tudnék válaszolni, de ez nagyon hosszúvá tenné az üzenetet.
Ha érdekel a téma, esetleg elolvashatnád a könyvemet.