Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Még néhány alap kérdés felszerelésileg

ÜZENETEK (19)Időben csökkenő Időben csökkenő
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.11.11. 09:24
Üdv ismét!
Megnéztem a railflex kötéseket, és szerintem nem annyira magasak hogy egy 1 centis kötésemelő
még ne férjen be alájuk kényelmesen.
Próbálgattam néhány platnival egybeépített lécet hajlítgatni az üzletben, és az tűnt fel hogy
például az atomic sx 7, ami azért már nem egy teljesen kezdő léc, aránytalanul kemény középen,
ahol a platni található, és a főleg inkább a végei felé hajlik. Tavaly egy railflexes fischerrel
volt ugyanez a tapasztalat. Tehát a léc össz keménysége valójában nem a léc keménysége, hanem
jelentősen hozzájárul a platni középen. Ugyanakkor egy külföldi fórumon azt olvastam, hogy valójában
a keménysége és a tulajdonságai egy lécnek nem csak az össz hajlíthatóságon múlik, hanem azon is
hogy mennyire kemény elöl, középen , és hátul. Azt írták, hogy ha egy lécnek az első része lágyabb
akkor könnyebben kezdi felvenni a kanyarívet,(és fordítva) a középső rész felel az ív megtartásáért,
a hátsó részének keménysége meg -ezt nem értettem pontosan- valamilyen forduló technika végénél játszik
szerepet. Persze ezek összessége plusz a geometria adja az összképet.
Viszont ennek fényében meg nem értem hogy miért népszerűek az olyan kötések amik nem freeflexesek,
hiszen itt a léc aránytalanul keményebb lessz középen, és akkor egy sokkal roszabb tulajdonságú
cuccot kapunk, mintha vennénk egy keményebb lécet freeflex kötéssel.
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2005.10.24. 21:37
Értelek.
A railflex szerintem normál lécre bőven elég. De hát mérd meg! Ha a léc talpától a cipő talpáig megvan legalább 55-58 milliméter, akkor az már nagyon dönthető cucc. (Mellesleg már ennyi sem fér bele a FIS szabályokba,és a versenyzők mégis "döntögetnek".) Efölötti emelés már extrém dolog.
Sétálj el egy áruházba, mérd meg, és számold ki.Ha kb ennyi jön ki, akkor ne hezitálj tovább!
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.10.24. 11:59
Az a helyzet hogy szeretek meredek fekete pályákon jönni,(már ha van rajta hó) és állandóan attól félek,
hogy megfeneklik a cipő, és elő is fordult már. Ott meg nem is lehet nem dönteni. Miért tenné tönkre a térdemet?
Meg amúgy is kezdek ráérezni erre a dologra, és nem akarom hogy a cuccomon múljon hogy nem megy.
Szóval akkor a railflexet nem tudom rátenni az explosiv platnira?
Ha meggondolnám, és később tuningolnék, akkor le kéne csavarozni a platnit, be az explosivot,
és vissza rá a platnit? Mert én nem szeretném feleslegesen fúrogatni a lécet, gondolom nem tesz jót.
A tologatás azért lenne jó, mert ha valaki ki akarja próbálni, vagy én szeretném megnézni, hogy milyen ha
vándorol a súlypont akkor ezt egyszerűen meg tudom tenni. Vagy ha eladnám a lécet, akkor sem ezen múlik
hogy megveszik e.
Azért ilyen tornyot én sem szeretnék, de egy kis magasságemelés kell. Ha a railflex megemeli annyival az
egészet akkor nincs gond, de még nem néztem hogy az önmagában mennyit számít.

Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2005.10.23. 17:28
Vid!

Miért akarsz a Fischer platni alá még egyet? Annyira döntöd? Mert ha nem, akkor ne építs tornyot. Tönkreteheti a térdedet. Csak akkor szabad magas platnit használni, ha tényleg extrém módon döntesz. Ha hagyományos módon sielgetsz, akkor csak hátráltatni fog. Az explosiv platni egyébként hibátlan választás. Olcsó, engedi hajolni a sít, és olyan kötést raksz rá, amilyet akarsz. (Kivéve saját sínesek: railflex, atomic, stb) Még egy tipp: ha eljutsz oda, hogy nagyon döntesz, és állandóan leakadsz, akkor tovább tuningolható még egy platnival.De ez tényleg csak extrém módon döntéshez való. Lejjebb egy kép róla.
A kötések között is van különbség. A sarokrésznél mért állásmagasság nem azonos. (Versenykötések alacsonyabbak.Marker-ek között találsz 32-35 mm magasakat.)
Szerintem a legegyszerűbb, és legolcsóbb megoldás, ha veszel egy már megemelt carving kötést, és alá egy 13 mm-es Explosiv platnit. Hibátlanul fog működni.Előre-hátra fúrogatni a kötést teljesen felesleges dolog.Szereltesd fel a sín lévő jelhez, és kész.Teljesen felesleges tologatni, hidd el.
Talán segíthettem.
8-900.jpg
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.10.22. 16:00
Igen köszi, nézegettem már, a kérdés csak az hogy az a kis plusz merevítés most mennyit is számít.
Akkor lehet hogy jobb ha a kötésemelőn fúrogatom előre hátra a kötést?
Persze így nehezebb átállítani, de azt úgysem sokszor kell.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.10.22. 15:51
Szerintem a legegyszerűbb, ha megnézed:
http://www.tyrolia.com/index.php?p=public/bindingsmore/alpinebindings/railflexsystem/ld12
Természetesen merevít a léc közepén, de a platni két részből áll, amelyek középen csúsznak egymásba, tehát a hajlásnál nem merevít annyira, mintha egy darabból lenne, a kötés első-hátsó része meg össze van kötve, a platnin található sinen tudnak mozogni, de a léc közepén van a rögzített pont, tehát a hajlásnál ezek is elmozdulhatnak.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.10.22. 15:34
Azt értem, hogy a kötés első-hátsó része a railflex platnin el tud mozdulni, viszont maga ez a railflex sín egy elég merev valami, tehát már önmagában is keményíthet a lécen, függetlenül attól, hogy mozog e rajta a kötés vagy sem. A railflex alá még lehet tenni kötésemelőt? (Az explosivot néztem ki, amit mindenhol lehet kapni)
Ha csak símán egy kötésemelőt vennék, akkor azon még előre-hátra állítható a kötés, pusztán az emelőbe fúrt jukakkal, anélkül hogy a lécbe magába új lyukakat kéne fúrni?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.10.22. 12:16
Semmi gond nincsen, a railflexet nem csak integrált rendszerként árulják, hanem simán platni+kötés kiszerelésben is, ilyenkor a platnin is olyan lyukak vannak, amelyek a speciális csavarokkal rögzítve hosszirányú elmozdulást engedne amikor hajlik a léc, a freeflexnél pedig platni sincsen, simán felszerelhető olyan lécre amin nincsen platni.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.10.22. 10:15
Üdv!
Tavaly szezon végén vettem egy Völkl energy lécet. Natúrt, tehát nincs rajta
semmilyen spéci kötéshely. Ha nem döntök úgy hogy 10 év múlva mint az egyik
utolsó német gyártmányú lécet elárverezem, és szeretnék rá egy freeflexes
kötést, ami előre hátra szabadon állítható, és kötésemelőt akkor mi a dolgom?
Tyrolia railflex lenne talán a legjobb de nem tudom hogy ezt utólag fel lehet e tenni,
és hogy a freeflexet ez mennyire befolyásolja.
wiseguy
2 élménybeszámolót írt
2
19 éve tag
2005.02.16. 01:45
ajaj. most hogy kezdek végre felvilágosulni, csöpp csalódottaságot érzek. 17 éve síelek és kb. fogalmam sem volt tavalyig hogy mi a különbség funcarv és faxtuggya milyen carv között, én még ott lemaradtam, hogy hosszú, kemény léc kell és azzal tudok síelni (évekig kneissl white star). aztán tavaly vettem végre carvingot, egy használt k2 four88-at (utánanéztem, hol racecarvnak, hol allroundnak írják) meg mivel cip?csere is érett volt egy Nordica easymove 10et. ahogy olvasom nem egy túl jó párosítás. el?ször azt hittem a léc túl hosszú (188, émmeg 194), de ezek szerint inkább a cip? puha:-(, mert ha nem volt frankón sima jeges a pálya, akkor már ment a szenvedés forduláskor...
namost kérdés? jól látom a dolgot, vagy rosszul és mindkét cucc cserés? a cip?röl csak annyit, hogy örültem, hogy 1általán kaptam, mert nagy lábon élek és 31es kell. namost kemény cip?b?l, még a nordica se gyárt ekkorát (sem a tomic) - 30,5 a legnagyobb. ergo, ha akartam volna se tuttam volna venni keményebbet...
jöv? 7en megyek sihelni, most azért béreltem egy atomic sl9-et. lehet, hogy hülyeség volt?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.02.08. 19:56
"És mi az oka a fa használatának? Rugalmasabb mint egy szénszálas vagy üvegszálas anyag? Tartósabb?"

A síléceknél a famag használata szervesen kötődik a sílécek fejlődésének törénetéhez, hiszen a kezdeti teljesen fából készült sílécektől jutottunk el a mai famagos lécekig.
Ma is a fa a legelőnyösebb tulajdonságokkal rendelkező mag-anyag, nagyon jó a rugalmassága, torzíós szilárdsága a súlyához képest.
Természetesen a mag sok esetben csak azért lényeges, hogy kitöltse valami a síléc belsejét, mivel a torziós szilárdásgot, és a rugalmasságot a síléc héjának szendvicsszerkezete biztosítja (kezdők számára készített könnyű, "hab" magos lécek).
A komolyabb igénybevételre tervezett léceknél továbbra is jelentős a maganyag szerepe, próbálták már helyettesíteni, kiiktatni ezt a szerkezeti részt (lásd anno. a Kastle "Fibretube" üvegszálas légmagos csatornákból alkotott léce, de a technológia nem vált be), a fa-mag nem túl könnyű, és nem túl nehéz, optimális a súlya, ami lényeges a síléc siklás közbeni stabilitásának szempontjából.
Ráadásul könnyen alakítható, és nagyon jól fel lehet rá építeni a síléc többi szerkezeti elemét.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.02.08. 15:31
Még valami:
Ennek a lábramelegítős procedúrának mik a részletei?
Hány fokra kell, mennyi ideig, ismételhető e ez többször, stb.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.02.08. 15:00
És mi az oka a fa használatának? Rugalmasabb mint egy szénszálas vagy üvegszálas anyag? Tartósabb?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.01.26. 21:10
A fa a mai napig a legdrágább mag-anyag, mivel különleges válogatott fajtákról van szó, és a mag is speciálisan, szendvicsszerkezetben van felépítve.

Szerintem érezhetőnek kell lennie a különböző flex-indexű bakancsok között a különbségnek, legjobban persze sízés közben érezhető ez.

Az általad említett bakancs bélése hőre lágyuló, ennek köszönhetően felhevítve a lábra húzva, majd ott visszhűlve felveszi a láb alakját.

Semejik síbakancsot sem javallott közvetlenül a hőforrásra téve szárítani.
De mondjuk radiátora állítva nyugaodtan szárítható, gázkonvektortól 0.5 méterre állítva érdemes szárítani.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.01.26. 09:48
Még valami:
Ezek a bélés fantázianevek mit jelölnek?
Vettem most egy head e-fit5.0 et, és azt írják a leírásában, hogy ne tegyem szárításnál hőforrás közelébe :)))
Ennek a bélése "heat fit"
Akkor hogy szárítsam?
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.01.26. 09:12
Köszi a válaszokat!
Azt én is észrevettem hogy a fa az valami luxus, de mi ennek az oka?

Ahogy próbálgattam a cipőket, nem sok keménységbeli különbséget tapasztaltam 4.5-ös 7-es és 10 es cipők között?
Ennek így kell lennie?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.01.24. 16:59
"Néhány kérdés akkor:
Melyik a fontosabb, a kemény léc, vagy a kemény cipő?"

Attól függ mennyire vagy gyakorlott síelő, a két eszköz keménységének nagyjából egyeznie kell.

"Mi van ha agresszívan megyek, de túl puha a cipőm?"

Túl sokat kell dolgoznod a bokáddal-vádliddal, hogy megtartsd az ideális dőlésszöget

"A keményebb léceket tényleg annyira nehéz kiterhelni, vagy azért aktív mozgással ezek is símán uralhatók?"

Megfelelő technikával, és fizikai adottságokkal minden lécet lehet uralni, persze fontos, hogy a síelő súlyának megfelelő legyen a léc keménysége, jelentős eltérés van mondjuk egy 65kg-os sportos síelő számára ideális keménység, és egy 110kg-os szintén sportos síelő számára ideális keménység között.

"A fischer railflex lécekhez csak egyféle kötés megy?"

Csak Fischer, vagy Tyrolia railflex kötés megy hozzá, ezért általában szettben árulják.

"Az előre platnizott lécekre minden kötés felmegy, vagy csak az adott márkáé?"

Az attól függ, az előre platnizott léceken általában egy adott kötésmárkához előfúrt platni található (pl. atomic-atomic, head-tyrolia), ill vannak "szűz" fúratlan platnival szerelt, esetleg integrált platnival készült lécek, ezekre gyakorlatilag bármilyen típust fel lehet szerltetni, ügyelve arra, hogy a kötés sífékje meglelelően hosszú szárú legyen.

"Miért jó ha fa van egy lécben?
Nem megy ez a tartósság rovására?"

A legjobb sílécek szerkezetének magja, alapja a mai napig a fa, eköré építik a torziós szilárdságot, és rugalmasságot biztosító anyagszerkezetet.
A famagos lécek általában tartósabbak a habmagos, vagy egyéb technológiával készült léceknél.
A tartósságot inkább a használat, és a tárolás módja befolyásolja.
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.01.24. 12:16
+ Van e valamilyen akadálya hogy kötésemelőt tegyek fel bármilyen lécra?
Van e valamilyen hátránya?
Vid
490 élménybeszámolót írt
490
19 éve tag
2005.01.24. 11:47
Szóval szeretnék magamnak sífelszerelést venni, de szerintem nem tehetem meg hogy az egyik sítúrán minden lécet/cipőt kipróbáljak, ugyanis gondolom a külföldi bérlés nem lehet olcsó.
Azonkívül néhány alap technikai kérdéssel sem vagyok tisztában.
Bár nem síelek túl régóta, viszont gyorsan fejlődök, és kifejezetten szeretem ezeket a bedöntéses/terheléses technikákat, azonkívül elég gyorsan szoktam menni.Ezért nem szeretnék túl alap cuccot venni.

Néhány kérdés akkor:
Melyik a fontosabb, a kemény léc, vagy a kemény cipő?
Mi van ha agresszívan megyek, de túl puha a cipőm?
A keményebb léceket tényleg annyira nehéz kiterhelni, vagy azért aktív mozgással ezek is símán uralhatók?
A fischer railflex lécekhez csak egyféle kötés megy?
Az előre platnizott lécekre minden kötés felmegy, vagy csak az adott márkáé?
Miért jó ha fa van egy lécben?
Nem megy ez a tartósság rovására?
Lehet hogy eszembe jut még néhány...

h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.