Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Mikor kell egy lécet élezni/vaxolni?

ÜZENETEK (20)Időben csökkenő Időben csökkenő
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.12.11. 16:57
Nem kell waxolni az új lécet, csúszol vele egy hetet, majd utána ráérsz.
szkilaccsi
8 élménybeszámolót írt
8
19 éve tag
2005.12.11. 13:07
A vadi új lécet is kell waxoltatni/élezni szerintetek?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.12.09. 08:02
Szezononként egy élezés bőven elég, amennyiben jó havon használod a lécet, a jobb szervizekben minden gond nélkül beengednek, hogy végignézzed a munkafolyamatot.
Foglalj szállást a legjobb síterepeken!
KERESÉS
zsoci
552 élménybeszámolót írt
552
18 éve tag
2005.12.09. 07:59
Nem szándékoztam ész nélkül nekiesni a lécnek,de feljebb meg azt írják,hogy nem praktikus sűrűn hordani gépi éleztetésre a lécet.Fa derékszög? A gyári élezők nem jók?Mi a garancia arra,hogy a szervízben úgy csinálják ahogy kérem?(Rád hagyják, aztán amikor elmész csinálják ahogy akarják.)
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.12.08. 21:38
Megmondom őszintén, hogy otthoni élezéssel nem érdemes tökölni, meglehetősen fáardtságos meló és a hatásfok is messze elmarad a gépi élezésétől.
Ha géppel éleztetsz, akkor a síléc élettartamának érdekében kérni kell, hogy csak az oldalát csiszolják, a talpat ne, mert az hamar elvékonyodik emiatt (kölcsönzőkben gyakran oldják meg így a talpjavítást is, ezért aztán a kölcsönzős lécek néha rettenetesen vékony talppal kerülnek forgalomba, amely aztán könnyen leszakad egy kővel való találkozásnál)

Amennyiben néha élezek, azt egy saját készítésű fa derékszög segítségével teszem, amelyre először durva, majd egyre finomabb csiszolóvásznat feszítek, ezzel húzom meg a léc oldalát sokszor, a derékszög azért kell, hogy 90°-ban legyen csiszolva az él. Röviden ennyi, reszelővel szerintem veszélyes és felesleges nekimenni az élnek.
zsoci
552 élménybeszámolót írt
552
18 éve tag
2005.12.08. 20:50
Hát senki nem élez sajátkezűleg?Vagy csak nem akarja elárulni a titkokat?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.12.07. 10:48
A hideg waxok az oldószer miatt jobban hatolnak könnyen a talp pórusaiba, de ugyanezt megteszi a melegwax is azzal a külömbséggel, hogy akihűlés után jóval keményebb bevonatot hoz létre, mint a hidegwax, ezért jóval tartósabb annál, míg a hidegwax egy csúszás alatt lejön a talpról, addig jó hóviszonyok mellett a keményebb fajta melegwax jó része fentmarad a talpon.

+ nem szükséges "orrba-szájba":-)) waxolni a lécet, elég ha nagyobb túrák előtt-után és a szezon után melegwaxoltatod.
PPeter
8 élménybeszámolót írt
8
18 éve tag
2005.12.07. 10:28
A silők oldalon elolvastam a waxos oldalt, de abból nem derül ki számomra hogy a hideg waxok tökéletesen helyetesítik e a meleget:
Egy új lécet pl elég e ha csak hideg waxolok (oldószeres) a kezdetektől, vagy azért egyet vasaltassak bele?

Azthiszem a toko oldalon írták, hogy az oldószeres hideg wax hatol legmélyebben a lécbe - akkor miért van hogy a melegvax tovább tart (a síelők/wax oldal szerint)?
zsoci
552 élménybeszámolót írt
552
18 éve tag
2005.12.07. 07:40
Megköszöném ha a kézi élezésről írna valaki bővebben!A vaxolós írás megvan,de az élezésről nem találtam hasonlót.Köszi!
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2005.12.07. 06:54
A vaxolásról találsz részletes leírást az oldalon sielok.hu/vax fényképekkel részletes leírással.Szerintem egy új lécen ne kísérletezz mert ha valamit eltolsz akkor elég húzós a tanuló pénz.Egyébbként szervízben nem olyan nagy összegért profin megcsinálják.Tavaly én Szlovákiában csináltattam és kb.500-600 koronát fizettem 3 lécért(meleg vax+élezés)ami szerintem töredéke az itthoni szervíz áraknak.
PPeter
8 élménybeszámolót írt
8
18 éve tag
2005.12.06. 23:11
Sziasztok!

Én kb 6hetet síeltem már életemben (8év alatt), és idén vettem egy új lécet (fischer RX8). Úgy gondolom így alapból nincsen waxolva. Próbáltam mindenhol utánanézni ennek a wax témának de nem vagyok biztos benne mit kéne tenni, inkább megkérdezem:
Elég rá a hidegwax? az is ugyanolyan jó mint a meleg? Ha kétnaponta bekenem síelés közben mondjuk TOKO Express Mini oldószeres waxal az elég neki?

Valahol azt olvastam, hogy ezek az oldószeresek hatolnak be legmélyebben a lécbe. Akkor miért van hogy a melegwax mégis tovább tart?

Ha mégis azt mondjátok hogy a melegwax a nyerő érdemes itthon kísérletezni? Mondjuk régi vasaló meg kedvem az lenne, csak kicsit félek, nehogy valami kárt tegyek a lécben...

Előre is köszi!
zsoci
552 élménybeszámolót írt
552
18 éve tag
2005.12.05. 08:52
És mi a helyzet az élezéssel?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.12.04. 20:49
A hideg wax ér valamit, de sokat ne várj, bővebbet itt olvashatsz:
https://sielok.hu/wax.htm
zsoci
552 élménybeszámolót írt
552
18 éve tag
2005.12.04. 20:20
Arról lehet valahol bővebben olvasni(magyarul!),hogy ez a kézi élezés hogy működik pontosan? Most vettem egy új lécet, és szeretném normálisan karbantartani.A hideg vax ér valamit?
SLskier
66 élménybeszámolót írt
66
19 éve tag
2005.03.03. 14:45
Kézi élezőt használok. Nagy a választék, csak TOKO -ból kb. 10-20 féle élezőt lehet kapni. Nekem TOKO Ergo Multi Guide van.
https://www.toko.ch
Run-fan
3 élménybeszámolót írt
3
19 éve tag
2005.03.02. 17:59
Szia SLskier!

Ha jól értem, amkikor magadnak élezed a léced, nem géppel csinálod. Hogyan, mivel? Mert sokkal jobb éles léccel húzni az íveket, de feleslegesen kár koptatni.
SLskier
66 élménybeszámolót írt
66
19 éve tag
2005.02.23. 16:54
A vaxolás és élezés a használattól és az igényektől nagy mértékben függ. Én magam élezem és vaxolom a léceim. Ha jeges, kemény a pálya, akkor 5 naponta élezek, ha friss porhóban lehet síelni, akkor lassaban kopik az él és kb 10 nap után élezek. Vaxnak a carving lécek világában nincs olyan nagy jelentősége (élen síelünk és nem talpon). Meleg vaxot használok 10-15 naponta, főleg a talp védelme miatt.
Szervízben nem érdemes sűrűn éleztetni, mert ott géppel csinálják és ez a léc élettartamát nagy mértékben lerövidíti... (nagyon sok anyagot leszed a kantniból a gép).Évente max 1-2x szabad géppel éleztetni egy lécet.
Fazzoletto
537 élménybeszámolót írt
537
19 éve tag
2005.02.23. 16:07
Én a boardok világában élek, de síeltem én is régen, és a 195ös nagyon hosszúúúúú szerintem... szerintem a 170 úgy kb jó, és rövidebbel jobban lehet menni. Gyorsabban is akár.
vakrepulo2
15 élménybeszámolót írt
15
19 éve tag
2005.02.23. 15:52
közben eszembe jutott még egy kérdés, ha már itt vagyok: a két frissen szerzett lécem közül az egyik 195 cm hosszu, a másik pedig 170, én 180 cm magas vagyok, melyik nekem a jobb? azt figyelembe véve, hogy a lécek "hagyományos fajtájúak" és pongyolanyelven: én a szép technikára kevest adó, viszont a száguldást és a néha erőből kivitelezett erős kanyarokat (vagáyn varolással és hózuhataggal)operáló síelő vagyok, - ja és botot határozottan nem is szeretek használni
csövi
vakrepulo2
15 élménybeszámolót írt
15
19 éve tag
2005.02.23. 15:28
hali
egy majdnem kezdő tudásának a háttere van csak mögöttem, az-az eddig kb 2 hetet síeltem 3 részletben

eddig mindig kölcsönzős szerkóban nyomtam és mindig hagyományos lécekkel, gondolom a kölcsömzös cuccok nem voltak rendesen karba tartva.
most vettem magamnak két használt (hagyományos) lécet, mivel nem bírtam magammal egyből ki is próbáltam jobb hiján a normafán 3-4 csúszás erejéig

összefoglalva: volt a lábamon már 5 db hagyományos használt léc, én nem vettem észre túlságos különbséget köztük, tehát: mi függ az élezéstől, faxolástól, milyen sűrűn kell? mi van akkor, ha nem foglalkozom vele és évekig nem is csináltatom egyiket sem? (évente kb 1 hetet meg egy hétvégét síelek)
kiváncsi vagyok a véleményekre
csövi
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.