Az elmúlt napokban abban a kiváltságos helyzetben voltunk, hogy Ausztriában, Schladming hegyein síelhettünk. Mivel sok-sok kérdőjel előzte meg az utazást, visszatérve szeretném megosztani az ott szerzett tapasztalatokat. Jelen helyzetben senkit nem biztatnék itteni síelésre, mivel turisztikai célból előreláthatólag február végéig nem lehet Ausztriába utazni és ott megszállni.
Csak kivételes esetben, így például hivatalos ügyben, osztrák partner által igazoltan, munkavégzés miatt lehet ott tartózkodni. Pedig a sípályák üzemelnek, és hó is van bőséggel, a turizmus azonban tényleg leállt, amit szürreális élmény volt megélni.
Legendás verseny közönség nélkül
A schladmingi világkupa futam, a 24. NightRace eseményre kaptunk meghívást és hozzá lehetőséget egy kis síelésre. Az egyébként hatalmas tömeget vonzó versenyt idén először nézők nélkül rendezték. Nemhogy nem építettek lelátókat, mozivászon méretű lepellel takarták el a pályákat, hogy még véletlenül se lehessen bekukucskálni, és rendőrök felügyelték, hogy ne alakuljon ki csoportosulás a paraván előtt az utcán.
Lepellel takarták el a versenypályát, hogy az utcáról ne lehessen belátni. | Fotó: Wesselényi Andrea
Csak a sajtó akkreditált képviselői lézengtek a verseny lekerített területén.
A szakadó hóesésben zajló versenyt így is nagy élmény volt átélni. A pályamunkások óriási munkát végeztek, a szezon egyik legjobb szlalompályáját sikerült előkészíteniük, de a versenyzőknek így sem volt egyszerű dolguk, ahogy a fotósoknak sem.
Szántó György munka közben | Fotó: Balogh Péter
Egyébként a pálya és a körülmények nehézségét mutatja, hogy a közel 60 indulóból 25-en estek ki az első futamban. Marco Schwarz végzett az élen, aki sajnálhatta, hogy "csöndben" kellett nyerni, és nem tomboló 50 ezer osztrák előtt.
Fotó: Szántó György
Beutazás Ausztriába: csak tesztelve, csak hivatalos célból
Ausztriába jelenleg csak regisztrációval lehet beutazni, és az online regisztráció visszaigazolását szigorúan mindenkinél ellenőrizték a határon. Megérkezésünk első állomása a Tenne (tavaly még hatalmas bulihely) épületében kialakított tesztközpont volt, majd csak a negatív eredmény átvétele után léphettünk kapcsolatba a szervezőkkel. Sajtómunkások számára a kongresszusi központban biztosítottak munkahelyet és melegedési lehetőséget. Ottlétünkkor alapvető elvárás volt a távolságtartás és FFP2-es maszk viselése belső terekben, a verseny zónában és a felvonókon, ezt maximálisan betartotta mindenki.
Koronavírus tesztközpont a Tenne épületében | Fotó: Wesselényi Andrea
Megszállni csak a szervezők által kijelölt szállodában lehetett, nem éppen baráti áron. A privát szállások, szállodák, hütték szigorúan zárva vannak a völgyben és a hegyen is, és ez igencsak szomorú látni. A házinéni, akihez törzsvendégként vissza szerettünk volna térni határozottan elutasított: tilos kiadnia a szobáit, 30 ezer eurós büntetést kockáztat, ha a lockdown idején vendéget fogad, itt az üzleti célú utazás sem lehet kivétel. Ausztriában egyébként sokkal szigorúbb korlátozások vannak, mint nálunk: az élelmiszerboltokon kívül minden áruház és bolt is zárva van.
Biztonság a sípályákon
A sípályák és felvonók azonban – élhető korlátozásokkal – működnek. A schadmingi 4 hegy mindegyike: Haus, Planai, Hochwurzen és Reiteralm síelhető, de az összekötő pályák nélkül. Tehát ha Reiteralm felvonóit választod, akkor ott is fogsz maradni, nincs síhintázás egyik hegyről a másikra. Ami semmit nem von le a síélményből, hiszen a sílifteknek több mint a fele működik, a vendégszám azonban a szokásos töredéke, azaz nagyon kevesen síelnek. Az alig telt parkolóban csak osztrák rendszámú autókat láttunk, ők helyi és környékbeli síelők.
Reiteralm völgyállomás: a bérletpénztáraknál senki | Fotó: Szántó György
Helyi turisztikai szakemberek elmondása szerint a Schladming-Dachstein régió még viszonylag szerencsés helyzetben van a tiroli síterepekhez képest, ahol a bérletekből származó bevétel 5% körüli értékre esett vissza a korábbi évekhez képest. Schladmingban kb. 20-25%-os forgalom elérésére számítanak úgy, hogy a látogatószám a szép napos időben ugrik meg valamelyest, a hóeséses és ködös napokon alig van síelő a pályákon. Februárban még számítanak némi belföldi forgalom emelkedésre az osztrák síszünetek idején, és reménykednek abban, hogy márciustól talán jöhetnek majd a külföldi síelők és hozhat még valamennyi bevételt az idei téli szezon. Időközben pedig teljes gőzzel készülnek a nyárra és a következő normális téli idényre.
Egyszerű a távolságtartás, mivel nincs sorban állás a felvonónál. | Fotó: Szántó György
Pedig rengeteg óvintézkedést tettek azért, hogy biztonságosan lehessen síelni és lépten-nyomon látszik is ennek a nyoma. Minden felvonónál zászlók, táblák, feliratok és hangosbemondó hívják fel a figyelmet arra, hogy a távolságtartás és maszkviselés kötelező, nem is látunk olyan síelőt, aki ne viselne FFP2-es maszkot a felvonón, akár kabinos, akár ülőliften.
Ausztriában az FFP2-es maszk kötelező a zárt terekben, a felvonón is hordjuk.
Egyébként ez a fehér csőrös maszk sokkal kényelmesebb, mint az otthon megszokott textilmaszkok, olyannyira, hogy egy idő után már síelés közben sem vettük le.
Szellőztetésre és maszkhasználatra figyelmeztető felirat a kabinos liftben. | Fotó: Wesselényi Andrea
A kabinokban nyitva kell tartani a szellőző ablakokat, erre matricák figyelmeztetnek. Ebédelni csak az autóban lévő hátizsákból tudunk, ez a leginkább kényelmetlen, sóvárogva gondolunk azokra a boldog békeidőkre, amikor a pihenőt úriasan a hüttékben tölthettük.
A síelés élvezeti része elmarad. Hegyen és völgyön minden hütte zárva, a terasz szalaggal lekerítve. | Fotó: Szántó György
Korlátozások idején megnő a síelés sportértéke: a szabad csúszás öröme, a havas hegyek látványa, a csend, és a kristálytiszta levegő feltölti a testünket-lelkünket. Mindeközben marad egy nagy hiányérzet is, hogy milyen sokaknak nem adatik ez most meg. Hiányzik a boldog családok, síelni tanuló manók, hütték teraszán sütkérezők látványa, mert ezzel együtt teljes a kép, amit annyiszor megcsodáltunk már itt a
Schladmingi 4 hegyen.
A ratraknyomok délutánig megmaradnak: kevés a síelő a pályákon. | Fotó: Szántó György
Hazafelé már jól elfáradva autózunk az utolsó csúszás után. A határon gyors és eseménytelen az átkelés, de a negatív teszt ellenére önkéntes karanténban folytatjuk életünket, szigorúan home officeban dolgozva. Már itthon tudjuk meg, hogy Magyarországon a korlátozások március 1-ig maradnak, és már csak abban reménykedhetünk, hogy megmarad a tavasz a téli szezonból. Addig itthon csúszunk amennyit lehet, mert annyira hiányzik.