Blatten: hegyomlás zúdult a svájci falura
2025.05.30.
Bata Attila
Hatalmas pusztítást végzett, szinte teljesen eltűntetheti a 300 fős Blatten települést a környékbeli hegy és gleccser leomlása. Az eseményt a szakemberek előre jelezték, a település lakóit és állatait már kitelepítették, egy eltűnt személyről tudnak.
Pillanatkép a lenti drónvideóból
Az elmúlt 10 napban szinte egész Svájc azt figyelte, hogy mikor indul meg a hegy, amely alatt egy kb. 1 négyzetkilométernyi területű gleccser is meghúzódott. Apróbb omlásokról folyamatosan érkeztek a hírek, míg szerdán bekövetkezett a katasztrófa, megindult a hegy és a törmelékek beterítették a település nagy részét.
Az összeállt törmelékek gátat emeltek a völgy folyójának, amely vízszintje folyamatosan emelkedik, már kisebb tóvá duzzadt. Félő, hogy az árvíz a még megmaradt házakat elviheti. Szakemberek ma délelőtt megerősítették, hogy a víz lassan átszivárog a 2,5 kilométer hosszú „törmelékgáton”, így csökkent az újabb katasztrófa esélye.
Szakemberek nem zárják ki, hogy hasonló hegyomlások máshol is bekövetkezhetnek a közeljövőben. Eddigi információink szerint a hegyomlás síterepek infrastruktúráját nem érintette.
Egy döbbenetes videó:








