Múlt hét csütörtökön a Svájci Nemzeti Bank sokkolta a pénzügyi világot azzal, hogy eltörölte az eddigi rögzített árfolyamot a svájci frank és az euró között. Ennek következtében a frank hirtelen megerősödött, amely nem sok jót jelent a turizmusnak és az odalátogató európai síelőknek sem.
Mindenféle előzetes bejelentés nélkül, teljesen váratlanul törölte el a Svájci Nemzeti Bank a frank és az euró addigi rögzített árfolyamát. A lépés következtésben a frank euróhoz (és a forinthoz) viszonyított árfolyama rögtön megugrott. A forint esetében azt jelenti, hogy a bejelentés előtt középárfolyam (1 CHF = 263 HUF) már 320 forintra ugrott, vagyis nekünk lassan 20-22 százalékkal drágul minden, ha Svájcba indulunk síelni.
Pedig Svájc eddig sem számított olcsó országnak, de ezek után tovább drágul minden a magyarok pénztárcájának. Például a hétvégén a Németországban 10 euróba kerülő Economist gazdasági magazin ugyanazon példányáért egy svájci újságárusnál már
70%-kal kellett többet fizetni. 2013-ban a vendégéjszakák 37 százalékát az Európából érkező turisták töltötték el a svájci szálláshelyeken. Az euró, a font és egyéb európai valuták gyengülését ez a csoport fogja a legjobban megérezni.
A döntés másnapján egy szállodatulajdonos Gstaad síterepén már ki is posztolta: „Nagyszerű. Megjött az első lemondás. Azt kérdezik, tudom-e a mostani eurós árfolyamnál olcsóbban adni a szállást. Nem akarja valaki megvenni a szállodámat?”
Az idén több „ág is húzza” a svájci turizmust. A szezon elején bevezették, hogy a külföldi üzemeltetésű vendégházakban (chalet) mindenkit legalább a svájci minimumbérre kell bejelenteni. Ezt sok brit utaztató nem vállalta, ezért sorra adták vissza a vendégházakat. Az orosz válság érintette a svájciakat is, átlagosan minden ötödik orosz síelő otthon maradt eddig az idei szezonban.
A legnagyobb veszély, hogy az angol, német vagy németalföldi turisták az olcsóbb francia vagy olasz síterepek fogják választani. A svájciak a helyi síelőkben bíznak, hogy otthon maradnak. De érdemes abba is belegondolni, hogy ők néhány kilométerrel arrébb sokkal többet kapnak a pénzükért.
Példának okáért a svájci-olasz közös síterep (Zermatt) hatnapos közös bérlete eddig is olcsóbb volt, ha valaki az olasz oldalon vette meg euróért. A francia síterepek pedig nagyon reménykednek abban, hogy a genfi reptérre érkező külföldiek inkább a francia síterepek irányába indulnak el.
Vannak olyan svájci pályák, amelyek már érzik a „veszélyt”. A közös francia síterephez (Portes du Soleil) tartozó két svájci síterep Morgins-Champoussin és Torgon a hétvégén már 15 százalékkal csökkentette árait. Igaz, ehhez az euró zuhanásán kívül az is kellett, hogy amúgy is elég rossz a hóhelyzet arrafelé.
Egyelőre mindenki találgat a jövővel kapcsolatban, sokan borúsan látják a helyzetet, majd szezon végén meglátjuk, mennyit ártott a frank megerősödése a helyi turizmusnak.