Ausztria mindig népszerű úti cél volt a magyar síelők körében, a téli sportok kedvelőinek kb. fele választja nyugati szomszédunkat. Most a tavalyi szezon szállásadatai közül mazsoláztam ki néhányat. Nem meglepetés, hogy melyik osztrák régióban síelt a legtöbb honfitársunk.
Ausztria továbbra is a világ három legfontosabb országa közé tartozik a síelők számát tekintve. Az USA és Franciaország után harmadik helyen állnak az eladott síbérletek számában. A legnagyobb különbség a másik két országhoz képest a vendégkör összetétele. Amíg az előző két országban a hazai síelők dominálnak, addig Ausztriában a külföldiek vannak többségben. Az erős hazai vendégkör előnye az utóbbi évtizedekben többször bebizonyosodott gazdasági válság vagy járvány esetén.
Ausztria már közelít a covid előtti számokhoz
A tavalyi téli szezonban kb. 20 millió vendég szállt meg osztrák szálláshelyeken, az arány kb. 14:6 a külföldiek javára. A 14,1 millió külföldi vendég nagy része (6,34 millió) Németországból érkezett, a számuk meghaladja a belföldi, osztrák turistákat is (5,85 millió). Az összes szállás 36,9%-át a németeknek adták ki, majd következnek az osztrákok (22,9%) és a hollandok (9,4%). Ezen a listán Magyarország az előkelő 9. helyen szerepel (1,7%), a lengyelek után és az olaszok előtt.
Hová utaznak a magyar síelők? Adatok és grafika: sielok.hu
Úgy tűnik lassan visszatér minden a régi kerékvágásba, a számok már közelítenek a covid előtti utolsó teljes szezon (2018/19) adataihoz. Az idei 71,1 milliós vendégéjszaka közel jár az öt évvel ezelőtti 72,9-hez. A lengyelek (+12,5%), a csehek (+6,8%) és a hollandok (+6,5%) növelték leginkább az érkezéseik számát a covid előtti időszakhoz képest. A magyar turisták még 1,7%-kal elmaradnak a covid előtti számoktól.
Nemcsak a covid veszteségeit, hanem az orosz vendégek elmaradását is pótolnia kell az osztrák turizmusnak. Kb. 600 ezer orosz vendég hiányzott az öt évvel ezelőtti számokhoz képest. Az ő hiányukat és költésüket a növekvő holland vendégsereg kompenzálhatja a helyi szakemberek szerint.
A számokat úgy is érdemes nézni, hogy néhány kivételezett síterep kivételével alig volt igazi havas tél. A számokat leginkább a márciusi-áprilisi visszaesés rontja. Érdekes, hogy már januárban és februárban sem voltak ideálisak a hóviszonyok, azonban ebben a két hónapban megdőlt minden turisztikai rekord. Úgy néz ki, hogy a lefoglalt szállásokat nem sokan mondták le a gyengébb hóviszonyok miatt.
Magyar vendégek száma az osztrák tartományokban
És akkor az örök kérdés: mi tartjuk el az osztrák turizmust? Természetesen, nem mi vagyunk a legfontosabbak, de ezt az eddigi számokból is láttuk. Azonban vannak olyan régiók, ahol nagyon is meghatározó a magyar síelők száma.
A tavalyi szezonban 342 226 magyar vendég érkezett Ausztriába, 10,3%-kal több, mint tavalyelőtt. A vendégéjszakáink száma 7,2%-kal emelkedett 1,194 millióra. A magyarok átlagosan 3,5 napot töltöttek osztrák szálláshelyen a szezonban, ez valamivel kevesebb a külföldi vendégek 3,9-es átlagánál.
Két tartományban nagyon magas a magyar síelők aránya. Alsó-Ausztriában és Stájerországban a német és osztrák vendégek után a magyarok a harmadik helyen állnak a rangsorban.
Talán nem meglepetés, hogy Stájerországban síelt a legtöbb magyar. A kb. 700 ezer külföldiből 102 ezer Magyarországról érkezett. A fele (51e) Murau-Kreischberg környékén foglalt szállást, 21 ezren a Liezen régiót (pl. Schladming, Tauplitz, Loser vagy Ramsau) választották. Szintén népszerű volt Hochsteiermark (pl. Semmering) 7742 magyar vendéggel és 6227-en töltötték a telet Leoben régióban (pl. Präbichl).
Alsó-Ausztriába (pl. Hochkar) tavaly 33,8 ezer magyar érkezett, megelőzve a lengyel (30e), cseh (28e), romániai (22e) és szlovákiai (18e) vendégeket. Itt is a harmadik helyen állnak a magyarok vendégszámban.
Karintia (48,6e) és Salzburg (48,5e) tartomány szinte fej-fej mellett a hazai síelők népszerűségi listáján. Karintiában 9-10%-kal emelkedett a magyar vendégek és vendégéjszakák száma, ezzel a negyedik helyen állunk, a csehek jöttek be harmadiknak. Salzburg tartományban 4%-kal több magyar vendéget regisztráltak. Itt a 9. helyen állunk a nemzetek listáján.
Viszonylag ugyanannyi magyar (kb. 20 ezer) jutott el a tiroli hegyekbe és a közelebbi felső-ausztriai (19e) síterepekre. Azonban jóval kevesebben (2,2e) vették az irányt a távoli és drágább vorarlbergi régióba.
Tavaly az eddigi legenyhébb telet zárta Ausztria. Számos, alacsonyabban fekvő síterep már februárban bezárt. A szezon sok helyen lerövidült. Ezzel együtt is nagyon közel jártak ahhoz, hogy számos turisztikai rekord megdőljön. Idén ez könnyen összejöhet, ha az időjárás csak egy kicsivel lesz kedvezőbb, mint tavaly.
Megjegyzés
A számok a szálláshelyek vendégéjszakáit mutatják, tehát az egynapos síelések, a reggel itthonról indulunk és este hazaérünk kirándulásokat nem tartalmazza a lista.