Elvileg tökéletes síelős hétvégének ígérkezett a mostani, de az időjárás keresztülhúzta a terveket. Sokan indultak síelni Ausztriába, de a havazás miatt kénytelenek voltak megszakítani útjukat, valamelyik útba eső faluban, vagy rosszabb esetben az országúton töltötték az éjszakát. Sokan el sem indultak tegnap.
Fórumunkba, Facebook oldalunkra érkező hozzászólások alapján látszik, hogy sokan nem értek el a hétvégére tervezett síelésük színhelyére, elsősorban a Dunántúlon járhatatlanná vált utak miatt. Voltak, akik bölcsen el sem indultak, de olyanok is, akik néhány kilométer után visszafordultak.
Akik elindultak, sokan nem tudtak eljutni Ausztriába, így kénytelenek voltak valamelyik útba eső településen tölteni az éjszakát. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy olyan beszámolókat is lehet olvasni, hogy néhányan az egész éjszakát az autóban töltötték köszönhetően a hófúvásoknak.
Voltak olyan szerencsések is, akiknek sikerült átjutniuk a határon, vagy a másik irányból hazaérkezniük, mindezt a szokásosnál jóval hosszabb idő alatt. Az ő tanácsaik szerint, jelen pillanatban, nem érdemes elindulni hosszabb útra, meg kell várni, amíg a helyzet javul.
A katasztrófahelyzet miatt riadót rendelt el a belügyminiszter
Az országban kialakult katasztrófahelyzet miatt Pintér Sándor belügyminiszter riadót rendelt el a rendőrségnél, a katasztrófavédelemnél, és összehívta az operatív törzset. Pintér Sándor belügyminiszter pénteki rendkívüli sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, emberemlékezet óta nem volt ilyen időjárás Magyarországon. Utalt arra, volt, ahol a 100 kilométer/órás szél okozott károkat vagy emelt három méteres hótorlaszokat, máshol az elektromos áramszolgáltatás szűnt meg. Közölte, felkérték a honvédség lánctalpas egységeit, hogy vegyenek részt a mentésben.
Magyar Honvédség T-72-es harckocsikat indított a hóborította utakra
Az MTI ma 10:48-kor kiadott híre szerint a Magyar Honvédség T-72-es harckocsikat indított útnak a rendkívüli időjárás miatt bajbajutottak segítésére - közölte a Magyar Honvédség a Facebook-oldalán. Atabiné Darabos Anna őrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának (MH ÖHP) kommunikációs tisztjét idézve azt írták: a katasztrófavédelmi operatív törzs lánctalpas technikai eszközök bevetését rendelte el. A T-72-es harckocsik segítenek az elakadt járművek mentésében, míg a PTSZ harcjárművek főként a hóban ragadt emberek szállítására alkalmasak - idézték az ÖHP kommunikációs tisztjét.
Az operatív törzs felkérésére egy órán belül összesen hat lánctalpas indul útnak Győr-Moson-Sopron, Veszprém, illetve Komárom-Esztergom megyében - olvasható a Facebook-oldalon.
Ezer embert kellett elhelyezni Győrben
A katasztrófavédelem péntek délelőtti adatai szerint 1038 embert kellett elhelyezni Győr-Moson-Sopron megyében a rendkívüli hóhelyzet miatt. Dobos Viktória hadnagy, szóvivő az MTI-vel azt közölte: a rászorulókat megyeszerte huszonkét befogadóhelyen - iskola, óvoda, művelődési ház, kollégium, sportcsarnok - látják el. Tájékoztatása szerint az M1-es autópálya két forgalmi iránya között a korlátot három helyen - a 110-es, a 112-es és a 114-es kilométerszelvényben - bontották meg a tűzoltók, hogy a hóban rekedt járművek minél hamarabb a környező településekre juthassanak a sztrádáról.
A zalai főutakon délután indulhat meg a közlekedés
A lezárt M7-es autópályán, az M70-es autóúton és két főútvonalon kívül még mintegy 35 mellékúton nem vagy csak nagyon nehezen lehet közlekedni, a főutakon várhatóan délután indulhat meg a forgalom - tájékoztatta a Zala Megyei Védelmi Bizottság elnöke péntek délelőtt az MTI-t. Rigó Csaba kormánymegbízott közölte: a 76-os út Sármellék és Alsópáhok közelében nem járható, a 75-os utat Bak és Zágorhida között teljesen lezárták, további csaknem 35 mellékúton pedig nem vagy csak nagyon nehezen lehet közlekedni.
Keszthely térségében továbbra is kritikus a közlekedési helyzet, a 75-ös és a 76-os út Zalacsány és Keszthely közötti szakaszán még mindig nem javasolt a közlekedés.
Változatlanul zárva van mindenféle járműforgalom elől az M7-es autópálya a Somogy-Zala megyehatártól Letenyéig, valamint az M70-es autóút teljes hosszában.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. tájékoztatása alapján Rigó Csaba arról számolt be, hogy a délutáni órákra várhatóan minden zalai főútvonalon megindulhat a személyforgalom, de amíg a viharos szél nem mérséklődik, csak a legindokoltabb esetben induljon útra bárki is.
A kormánymegbízott közölte: péntek délelőtt 349 ember tartózkodik a járási helyi védelmi bizottságok és a települési vezetők által kialakított szükségszállásokon, melegedőhelyeken Keszthelyen, Sármelléken, Alsópáhokon, Nagykanizsán és Letenyén.