A Wiener Schnitzel az osztrákok nemzeti étele. Sokak szerint egyenlő a rántott hússal, de az igazi bécsi szelet 100 napos borjúhúsból készül. A rántott húsok választéka bőséges: készítik sertés vagy csirkehúsból is. Más nemzeteknél is fellelhető a rántott hús: az angolszász recept szerint a húst olvasztott vajba és zsemlemorzsába mártogatják, míg az olaszok parmezánnal keverik a zsemlemorzsát.
Hozzávalók:
A rántott húshoz:
- 4 db borjúszelet
- 3 db tojás
- liszt
- zsemlemorzsa
- olaj
- só
- citrom
A krumplisalátához:
- 50 dkg burgonya
- 1/4 l húsleveslé
- 2 kisebb hagyma
- 1 ek ecet
- 3-4 ek olaj
- 1 teáskanál tárkonyos mustár
- só
- bors
- cukor
Elkészítés:
A borjúszeleteket kiklopfoljuk vékonyra és megsózzuk. Bepanírozzuk, vagyis előbb lisztbe, majd a felvert tojásokba, a végén pedig zsemlemorzsába forgatjuk. A zsemlemorzsát ne nyomkodjuk rá, hogy a bundája könnyű maradjon. Forró zsiradékban mindkét oldalát aranysárgára sütjük. Klasszikusan citromszelettel és krumplisalátával tálaljuk.
A salátához a krumplit megmossuk, és héjában puhára főzzük. Még melegen meghámozzuk, vékony szeletekre vágjuk egy tálba, és ráöntjük a meleg húsleveslét. A mustárt az olajjal kikeverjük, hozzáadjuk a sót és a borsot, és a krumplihoz adjuk. A hagymát vékony szeletekre vágjuk, és ezt is hozzáadjuk a krumplihoz, ecetezzük, cukrozzuk. Addig keverjük, míg krémes nem lesz. Betesszük a hűtőbe 3-4 órára és hagyjuk összeérni.
Hasznos tippek, változatok:
- A bécsi szeletet süthetjük fritőzben vagy sütőben is.
- A húsleveslét készíthetjük vegetából is ha nincs sok időnk.
- A húst tálalhatjuk petrezselymes burgonyával és vörösáfonya lekvárral is.
- A krumplisalátához adhatunk apróra vágott snidlinget vagy madársalátát.
- A krumplisalátát szokták húsleveslé nélkül is készíteni, ilyenkor csak az öntettel locsolják meg és vízzel hígítják.