A fondü szó jelentése "olvasztott", mely a sajt állapotára utal. A készítésénél első alapszabály, hogy minden fondü olyan finom, mint a hozzá felhasznált sajtok. Az igazi ínyencek a három különböző fajtájú sajtból készült fondüt tartják a legízletesebbnek. A klasszikus alapmassza gruyére és freiburger vacheringből, valamint egy kis hegyisajtból áll. Egyes szakácsok azt is ajánlják, hogy az összetevőket - sajt, kukoricakeményítő és bor - már egy nappal a felhasználás előtt keverjük össze, és az így készült masszát hűvös helyen pihentessük.
A fondü készítés közben a sajtmasszának soha nem szabad főnie, épp csak rotyognia. Nagyon fontos a folyamatos keverés. Ami a kenyeret illeti, annál jobb minél több a kenyérhéj. Így a sajt jobban megmarad a kenyérdarabkán és a kenyér sem csúszik le a villáról. A klasszikus baguette mellett a lepénykenyér is ideális választás. A fondü sikerében nagy szerepe van a megfelelő borválasztásnak. Az idők során a legjobbnak bizonyultak: La Côte, Neuenburger, Bielersee vagy Fendant - egy igazi borkülönlegesség. Legalább ilyen fontos a cseresznyepálinka is, amelyet az emésztés elősegítése érdekében kell kortyolgatni.
Hozzávalók:
- 50 dkg gruyer sajt
- 25 dkg emmentáli sajt
- 1 cikk foghagyma
- 3,5 dl száraz fehérbor
- 1 evőkanál keményítő
- 4 evőkanál cseresznyepálinka
- só
- bors
- szerecsendió
- kenyér
Elkészítés:
A gerezd fokhagymával dörzsöljük át a fondü edény belsejét. Keverjük össze a bort a keményítővel, öntsük az edénybe, és forraljuk fel. A sajtokat várjuk apróra, és folyamatos kevergetés mellett vegyesen adagoljuk a borhoz és az egészet olvasszuk össze. Borsozzuk, fűszerezzük majd a legvégén tegyük bele a pálinkát, amivel még jól megkeverjük. A fondü akkor kész, ha krémes, és szépen befedi egy felfordított kanál hátát. Ezután tesszük az edényt az asztali spirituszégő fölé.
A kenyeret vágjuk kockákra, és a hosszú villával mártogassuk a sajtba. A fondüt eredetileg baguette-tel szokás fogyasztani, de mártogathatók bele párolt zöldségek, gomba, főtt húsok vagy virsli is.
Hasznos tippek, változatok:
- Nem szabad túl lágy sajtot használni, különben a fondü túl ízetlen lesz.
- A sajtokat le is lehet reszelni, így hamarabb felolvadnak.
- Keményítő helyett tehető bele kukoricaliszt.
- A cseresznyepálinkát kihagyható a receptből.
- Ha a fondü nyúlósnak tűnik, tegyünk bele pici citromlevet.
- A fondüvillát forgassuk meg a saját tengelye körül, mielőtt kiemeljük, hogy minél több sajt maradjon a kenyéren.
- Mellé kizárólag fehér vagy rozé bort vagy meleg teát igyunk.