Az utóbbi években jellemzően egyre rövidebb és szélesebb piskótájú lécek váltak divatossá, azonban érdemes megismerni az egyes kategóriákat, hogy az igényeinkhez leginkább illő sít választhassuk.
A sílécvásárlás első lépése, hogy eldöntsük, mely síkategória a legszimpatikusabb számunkra, azaz milyen karakterű lécet szeretnénk. A sílécek egyre jobban differenciálódnak, az egyes sícsaládok meghatározó jellemzőkkel bírnak és eltérő menettulajdonságúak.
A nagymértékű differenciálódás velejárója, hogy a síléc választásakor sajnos kompromisszumokat kell kötni: nem létezik ugyanis olyan síléc, mely minden pálya- és hótípuson tökéletesen működik. Az egyes kategóriák a rájuk szabott célnak kitűnően megfelelnek, azonban egy másik stílusra, ívre, sebességre vagy hóviszonyra kevésbé alkalmasak.
Sidecut
Az egyes kategóriák egyik fő megkülönböztető jellemzője a sidecut, vagyis a sí oldalívét meghatározó három szám, mely a síléc első, középső, valamint hátsó szélességét jelöli mm-ben.
Ez talán a legfontosabb paraméter, hiszen ez adja meg a síléc alapvető jellemzőit és meghatározó menettulajdonságát.
A síléctípus kiválasztásakor gyakorlatilag a sidecutot is meghatározzuk, hiszen a kategória egyes lécei nagyjából hasonló sidecuttal rendelkeznek.
Természetesen sok egyéb tényező is nagy jelentőséggel bír (szerkezet, felépítés, keménység, anyagok, talp, a platni típusa stb.), de alapvető iránymutatóként elmondható, hogy az alaptípustól felfelé haladva egyre jobb felépítésű, keményebb léceket találunk, melyek azonban mind hordozzák a kategória jellemző ismérveit (sidecut).
Hosszúság
Miután megtaláltuk a megfelelő típust, a második lépés, hogy kiválasszuk a méretet.
Manapság már nehéz általánosítani, hogy egy adott sítudáshoz, testsúlyhoz milyen méretre van szükség, hiszen az egyes kategóriák eltérő tulajdonságú lécei és a síelő egyéni preferenciái együttesen határozzák ezt meg.
Itt érdemes kitérni a méret, a sidecut és a sugár összefüggéseire, ugyanis sokan a síléc rádiuszának megadását tekintik alapvetőnek vásárláskor, holott a sugár önmagában még semmit sem árul el a sí fontos tulajdonságairól.
Természetesen a három paraméter összefügg, ezért inkább az egymásból következő adatok sorrendiségére érdemes odafigyelni. Inkább a sidecut és a méret kiválasztásából adódik a rádiusz, mint fordítva.
Méret és rádiusz
Egy léc sugara adódhat a sidecutok és méretek számtalan kombinációjából, melynek függvényében a sí menettulajdonságai teljesen eltérőek lehetnek. Akár ugyanazon méretben is nagy különbség lehet két (más-más sidecuttal rendelkező) sí esetében, holott a rádiuszuk azonos: Pl 170 cm-es méretben a Crossmax V10 síléc azonos sugarú (R: 14,5 m ) az X Wing 10-es léccel. (Crossmax: 117x68x100 mm; X-Wing: 124x75x107 mm)
Míg az első egy alapvetően pályasízésre alkalmas síkrosszlécet takar, a másik egy allmountain kategóriájú sí, teljesen eltérő tulajdonságokkal.
A fentiek szerint érdemes tehát a sidecut ismeretében kiválasztani a méretet, mely alapján megkapjuk a hozzá tartozó rádiuszt, esetleg fordítva: kiválaszthatjuk a kívánt rádiusz eléréshez tartozó magasságot is. A lényeg, hogy soha ne döntsünk pusztán egy adat ismeretében, hanem mindig azok összességét értelmezve mérlegeljünk!
Alapelvek a síléc vásárlásakor