Érdemes-e a külföldre utazó síelőnek a napi pár száz forintos biztosításon spórolnia? Aki vállalta a rizikót, s már gond nélkül hazaért, igennel válaszol a kérdésre, ám aki még csak most készül a túrára, elgondolkozhat a pénztárcájára leselkedő "veszélyek" olvasásakor. Duplán éri a baj, ha nincs biztosítása.
h i r d e t é s
Az Európai Unió téli sportközpontokkal rendelkező tagállamai megfelelően felkészültek a síelés közben balesetet szenvedő turisták ellátására. Az európai uniós szabályok lehetővé teszik, hogy a magyar síelők a magyarországi kötelező egészségbiztosításuk terhére vegyék igénybe a szükséges egészségügyi szolgáltatásokat.
Ezt
a jogosultságot az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EU-Kártya) igazolja – jogosultak vagyunk az adott ellátást a másik tagállamban ugyanolyan módon igénybe venni, mint a helyi biztosítottak. Ez azt is jelenti, ha az adott tagállamban biztosítottainak az ellátásért önrészt kell fizetniük, ezt a magyar jogosultak is kötelesek saját maguk viselni.
Az ingyenesen igényelhető EU-s TB kártya
Jó tudni, hogy
a Kártyával a szolgáltatásokat csak az egészségbiztosítás illetékes szerveivel szerződésben lévő orvosnál lehet igénybe venni. A szerződés nélküli magánszolgáltató által nyújtott ellátás költségeit a beteg saját maga fizeti, és a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár a költségeket utólag sem tudja megtéríteni, ezért célszerű – lehetőség szerint – minden esetben közkórházhoz fordulni.
Az
EU-Kártya és az utasbiztosítás egymáshoz képest kiegészítő jellegű, egymáshoz viszonyítva mindkettő nyújt plusz szolgáltatást, illetve vannak hiányosságai a másikhoz képest.
Ha síelni megyünk, mindenképpen kössünk utasbiztosítást is!
Akárhová veti is jósorsa,
kellemetlen meglepetés érheti azt, aki biztosítás nélkül indult síelni, és egy orvosi rendelőben találja magát, vagy egy hegyi mentés után nyújtják be neki a számlát. A közeli országok sem számítanak olcsónak e szempontból, ám a (kilométerben és árképzésben is) távolinak számító Franciaország egyenesen bukszanyitogató. Felkészült, higgadt, tapasztalt profi síelőt is érhet baleset, ám még nagyobb veszély fenyegeti azokat, akik úgynevezett "téli party" síutakon, kevesebb havas tapasztalattal indulnak a hegyre – a buli, az alkohol és az adrenalin pedig szintén növeli a baleset kockázatát.
Nézzük a normál tarifákat, mit kóstál az ellátás, ha nincs biztosításunk.
Egy felkar-törés ambuláns ellátása Ausztriában 50 ezer forintnak megfelelő összegből megúszható, Franciaországban 130-150 ezer forintot kell rászánni, és ez még csak a röntgen és egy egyszerű gipszelés ára. Ha azonnali műtétre van szükség, az akár több millió forintba is belekerülhet. Ehhez még hozzáadódhat a hegyi mentés költsége, illetve a mentőautóval vagy repülőgéppel történő hazaszállítás költsége. A hegyi mentés Franciaországban elérheti az 500 eurót, Ausztriában 200 euró, a mentőhelikopteres mentés mindkét országban 2-4 ezer euróra rúg. A hegyi mentés a legtöbb országban a biztosítottak számára is díjköteles.
Utasbiztosítást is ajánlott kötni, mely az egyéb költségeket is fedezi
Egy mentőautós hazaszállítás Ausztria és Olaszország közelebbi régióiból 120-150 ezer forintba kerül, míg Franciaországból 5-600 ezer forintra is rúghat ez az összeg. Ha ráadásul repülőgépen, fekve kell szállítani a sérültet, azért már 1,5-2 millió forintot is fizethetünk. Láb- és fejsérüléseknél szinte minden esetben speciális szállítási mód szükséges, sokszor orvosi kísérettel. Az autós hazaszállítás egy olyan távoli úti célnál, mint Franciaország, okozhat további orvosi problémát is: egy térdszalag sérültnél például a 12-13 órás autóúton, ha nem tudja kinyújtani a lábát, igencsak megnő a trombózis veszélye.
A franciaországi és svájci egészségbiztosítási rendszer sajátossága, hogy egyből ki kell fizetni az ellátás, a szállítás és a mentés költségeit, és a biztosító azonnali garanciája nélkül sokszor valamilyen személyi okmányt kérnek el garanciaként, amíg a sérült nem rendezi a számláját.
Nagyon sokat segitene, ha az EU kártya és az utasbiztosítás egymáshoz képesti hiányosságait tudnád részletezni.