Sokan írják a fokozatosság elvét. Elvben persze egyetértek, de ha az átlag sízőt vesszük alapul aki max egy hetet tölt havon évente, túl későn fog eljutni arra a szintre hogy biztonsággal lejön bárhol. (Illetve hogy a felelős oktató fel meri vinni gyakorolni a megfelelő lejtőre)
Ez persze nem volna baj, csak sajnos nincs mindenhol lehetőség elkerülni a piros/fekete pályákat, és aki ezekkel nem tud mit kezdeni, annak sok félelmet fog okozni a síelés.
(Persze akinek kóros tériszonya van, vagy sebességiszonya, azzal nehéz mit kezdeni.)
Ezért én is hozzátennék egy ötletet:
A meredekebb lejtőkön mindenki a lejtővel való szembefordulástól fél. Rézsútban levelezve lefelé(és tönkretéve a hótakarót :) ) már általában kevesen félnek. Tehát valami olyasmi a ritmus hogy:
1.: jaj ott a lejtő
2.: huh megúsztam kifordultam
3.: jaj ott a lejtő
Én egy olyan meredek szakaszon, ahol van bőven kifutás, és közel van a lejtő alja(néhány méter) gyakoroltatnám azt hogy hogyan tudnak biztosan kifordulni a lejtő irányából oldalra.(Akár hóekével, vagy bármilyen módszerrel amit épp tanulnak, tudnak) Ha elég közel vagyuk a lejtő aljához, akkor ugye már nincs félelem, de a meredekség megvan, és ki lehet próbálni hogy hogyan működnek a dolgok.
Ha már ki tud fordulni oldalra magabiztosan, akkor nem for annyira megijedni a meredek szakaszon mert tudja hogy nem fog 100-al leszáguldani, bármikor kifordulhat.
A másik, (és ilyet hivatásos oktató nem mondhat) hogy miután meggyőződtem hogy a kötések megfelelően lazára vannak állítva, kipróbáltatnám (a sportosabbakkal) hogy milyen elesni, hogy ne féljenek tőle annyira.