Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Élezés: térddel, csípővel vagy akármivel topikból

ÜZENETEK (5)Időben csökkenő Időben csökkenő
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.12.27. 20:11
Az jó ha egyet értünk! :-)
De mégsem. Abban egyet értünk, hogy mindkettő a kikormányzás végén van, ez látszik a botfelkészítésből, de szerintem ez pont a legkeményebb terhelés szakasza (a versenyzőnél a pocsék kép ellenére azért látszik, hogy még komoly terhelés alatt fut a léc).
Az 1-es képen feltehetően pont ezért húz rá térddel, mert a felsőtesttel kicsit izomból indul el. A felsőtest megindítása viszont késlelteti a súlypont átesését, ezért kell ráhúzni a térddel. Így a rövidülő sugár miatti erők és a hegyre felfutó léc segít az élváltásban.
A toleráns felfogásokban ez belefér, de én ezt már hibásnak tartom. Ugyanis nem egészséges sem a térdekre, de az ágyéki gerincszakaszra is rátesz egy felesleges hajlást ráadásul egy elfordulásban. Itt nem probléma, de komolyabb tempónál ez a szokás már nem annyira jó. És ha el lehet kerülni egy másik megoldással, miért ne? ;-)
Előzmény: (Ró 148022)
300 élménybeszámolót írt
300
17 éve tag
2012.12.27. 19:41
Igen egyet értek a képekkel kapcsolatban, de még sem, mindkettő sielőnél az Anticipáció legelső szakasza látható ahol semmi terhelés nincs már a térdeken. A felsőtest elindul a találkozási pont felé, míg az alsótest még mindig élhelyzetben van de ez hamarosan változni fog , csak a felvételen egy korábbi állapot látható. A készülő bottűzés is ezt igazolja. Mindkettő sielő profi, ebben egyetértek.
Előzmény: (ozsi 148020)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.12.27. 19:15
Az 1-es meg a négyest is azért raktam be, mert még egy kifinomult mozgásnál is megjelenhetnek hibák. A versenyzőnél érthető, ott a nagy terhelés miatt vagy egy pillanatnyi ráélezés miatt erre szükség lehet (itt valószínűleg az utóbbiról van szó). De ettől még ez a térdre nézve egészségtelen.

Az 1-es nekem viszont sokkal kevésbé tetszik. Ott teljesen szükségtelen a letérdelés, csak az ürge nem erre figyel vagy nem is foglalkozik vele. De mivel egy oktatóról van szó, illene ezt is figyelembe venni, mert a hobbisíelő ezt már másolja. És ezt inkább ne másolja le, főleg nem eltúlozva.

A profi versenyzőkkel óvatosan kell bánni, sokszor halvány segédfogalmuk sincs arról, hogy mit is csinálnak. lehet, hogy ő úgy éli meg, hogy a feneke bent van, tehát azt mondja, hogy be kell tolni. Közben izomzatilag valószínűleg ő is frontálban indult meg, de a tanítványa már oldalra fog mozogni... (A müncheni olimpia után megkérdezték Mark Spitzet, hogy hogyan húz a kezével a víz alatt. „Hát elöl berakom, és egyenesen húzok hátra.” Aztán a víz alatti felvételen kiderült, hogy először kifelé húz, aztán befelé, folyamatosan változtat a kézfej szögén, a mellkastól pedig megint másként tol a has alatt.)

Szerintem is a beforgatott csípő elvesz az ívkülsőről és hátratolja a terhelést (persze lehet kompenzálni), a kicsit kiforgatott meg egy darabig kifelé és előre viszi a terhelést (de egy idő után meg sodródást generál). De nagyon jól érezted, hogy a gyors élváltáshoz pontosan felhúzott terhelés kell, de az élváltás meg elnyúlik. Szerintem a legjobb a pontos frontális terhelés. Ettől a bázistól lehet aztán eltérni szükség esetén, de ezt jó felépíteni alapnak.
Előzmény: (Ró 148017)
300 élménybeszámolót írt
300
17 éve tag
2012.12.27. 18:50
hello mindenki ! az egyes és a négyes képpel nincs semmi gond, ez így van rendben, gondolom azért lett berakva a topikba. Ez a popokicsavarás még mindíg teret kap egyébként a versenysíben, bár én nem támogatom.( a képeken ugye látható, hogy nem erröl van szó)Szóval amikor elkezdek azzal vitatkozni, hogy a popo zum tor mozgás lehet ,hogy hibás, akkor azt mutatja az edző( osztrák!)hogy nézzem meg , hoz egy csomó képet (világkupásokról) és azt mondja ők a leggyorsabbak.és ez igaz is. na de ez nem működik mondom, hát érzem, hogy nem.De mondja, kicsit kicsavarod a csípőt és az összes súly az ívkülső lábon van az újjhegyeken.Kipróbáltam, tud ez működni és tényleg stabil helyzet, de a tartás kioldásával eltöltött idő szerintem feleslegesen sok.Hozzáteszem ez kb. egy hónapja, tehát napjainkban alkalmazott technika, . a másik edző ,kiképzőoktató( és többszörös világbajnok és ő is osztrák)meg azt mondja : az igaz ,hogy popo zum tor, de kicsavarás nélkül .Itt úgy ahogy ti a pedál fogalmat használjátok (ha jól gondolom). Na nekem ez a szimpatikusabb. de hát van ilyen is meg olyan is.Beszélni kell róla, de lehet nyugodtan állást foglalni, nem vagyunk egyformák.És mind a kettő embernek rengeteg érme van, nem tudtam megszámolni!Egy a fontos, hogy mindketten meg is csinálják amiről beszélnek, tökéletesen és bárhol, remélem itt is erröl van szó és ti is be tudjátok mutatni bárhol amit tanítotok.:-)
Előzmény: (ozsi 147965)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.12.27. 10:49
Biztosan így akartad írni?

„Felhívnám szíves figyelmed, hogy mennél jobban hajlított térdekkel történik egy olyan élhelyzet létrehozása, fenntartása, melyre valamilyen okból éppen erre van szükség, annál kevésbé tud a térd "oldalirányba törni".”

A térd ugyanis közepesen hajlított állapotban tud legjobban oldalra mozdulni, tehát szerintem pont fordítva van. Nyújtva semennyire nem mozdul oldalra, és nagyon hajlítva pedig korlátozottan.
A legegészségtelenebb kitérése pont az élre állítás környékének hajlásszögeinél van. Nagyon könnyű és csábító megoldás az élezésre és rendkívül egészségtelen. Az élezés oldalán durván megterheli a porcfelszíneket és közben nagyon erős feszítést tesz a szalagokra is. Szerintem a térdet védő izmok sincsenek a megfelelő tónusban ilyenkor.
Elkerülni nem lehet (a „ne csináld!” kicsit sem működik), hanem olyan dolgokat kell adni a síoktatásban, amelyek vagy kizárják vagy hatékonyabb megoldást nyújtanak helyette (pl. a helyes medencereflexek felépítése - „pedál” - erre is jó).

Kerestem pár képet, hogy egyértelmű legyen mire gondolok a térd ledöntése alatt. A piros vonal mutatja a terhelés hatásvonalát, a kék a csontok adta alátámasztást. Akkor kapna a térd egészséges terhelést, ha a kettő egymáson feküdne.
knee-1.jpg
knee-2.jpg
knee-3.jpg
knee-4.jpg
knee-5.jpg
knee-7.jpg
h i r d e t é s
h i r d e t é s
KIEMELT SÍTÁBOROK
UTASBIZTOSÍTÁS 10% KEDVEZMÉNNYEL
KIEMELT SZÁLLÁSAKCIÓK
SZAKÜZLET AJÁNLATOK
KIEMELT APRÓHIRDETÉSEK
Havazás Előrejelzés
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.