Na igen. Ez örök téma, ki, mennyi képzési napra adja ki az állami diplomáját.
Erre lett volna jó az ISIA minimum meghatározása és az ISIA teszt, ami szintén sok év pofozkodás eredménye. Csak addigra szegényke eléggé erejét veszítette a síoktatás világában.
Sajnos.
Olaszoknál 90 képzési nap az állami diploma megszerzésének ideje. Tartalmazza az EUROTEST-et és az EuroSecurity-t is.
Az osztrák rendszerben már meghaladja lassan a 130 képzési napot. Ebben aztán "dobozt, golyót, olajbogyót, sok szir-szart benne lelsz..." Eurocuccoktól a Landes Snowboardig és a sífutásig... (Amúgy az ISIA minimumot már a tartományi síoktatói szinten teljesítik a képzettek, ami a további felvételizés előfeltétele.)
A magyar törvények tudtommal nem tettek még lehetővé változtatást, így 8 gyakorlati képzési nap után kapják kézbe az oktatók az OKJ-s bizonyítványt, ami nem más, mint az állami végzettség. Amivel aztán céget/síiskolát alapíthat és mehet Isten hírével...
Majd még jól bizonygatjuk is nekik, hogy teljes jogú állami oktatók...még odakint is.
Így aztán törheti magát bárki, hogy a kész oktatók csillagvadászatba kezdjenek a hazai szervezeteknél. Lényegében innen már nem ad nekik hivatalosan senki sem többet. A tudás, amit kapnak pedig inkább egyéni igényesség kérdéseként jelenik meg a jelentkezőknél. Persze, hogy nehezen jön így össze egy 3csillagos tábor.
A franciát és svájci rendszereket nem ismerem olyan pontossággal, hogy egy karaktert is hitelesen ide pöttyincsek, de a fenti 3 szerintem elég jól érzékelteti a különbségekből eredő problémákat.
Az EU szegény törheti magát, de ezt azért így nehéz már első ránézésre is rendbe vágni.
...