Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Hótalpas túra a Gyömbérre

ÜZENETEK (24)Időben csökkenő Időben csökkenő
Kobak
62 élménybeszámolót írt
62
17 éve tag
2013.04.25. 20:58
Nagyszerű a videó.
A 2012/13 szezonban kétszer voltam a Gyömbéren hótalpas túrán, a Trangoska parkolóból indulva.
Mindkétszer végig mentünk. Lejjebb a részletes beszámoló a második alkalomról. Ezúton is köszönet a Síelők.hu szerkesztőségének érte.
Idén biztos, hogy megyek még.
Június 1. egy "Hármat egy csapásra. Egy nap alatt az Alacsony-Tátra legmagasabb csúcsain" túrára.
Az Alacsony-Tátra három legmagasabb pontját, a Gyömbér-csúcsot (2043 m), a Chopok-csúcsot (2024 m), illetve a Deres-csúcsot (2003 m) vesszük célba.
Előzmény: (skioutlet 159414)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2013.04.25. 19:49
TZoli! Köszönet a dicsérő soraidért:)

Ezt a filmet 2009-ben készítettük a gerinctúráról- előző linkelés nem működött:

Itt van jó anyag:
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (TZoli 159411)
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2013.04.25. 17:04
Nagyon jó. A túra is, a képek is meg a film is. Nagyon megjött a kedvem, hogy visszamenjek.
Előzmény: (skioutlet 159408)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2013.04.25. 13:47
Mi minden havat szeretünk. Eléggé olvadt, de például késő délután a délin kifejezetten élveztük a csúszást, végig lelehetett sízni.
Most hétvégén biztos jó lesz, ha minden igaz május 8-ig mennek a liftek.
Előzmény: (Chopoker 159407)
Chopoker
422 élménybeszámolót írt
422
16 éve tag
2013.04.25. 13:39
:-( Kidobott pénz a felvonóért, abból kijönne a sör és elemózsia ára a menedékházban, meg azért az úgy milyen túra?!:-) A hó milyen volt?
Előzmény: (skioutlet 159406)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2013.04.25. 13:35
Oda általában lifttel szoktunk menni. Most sajnos hétköznap nem megy a lift a csúcsra, pont ezért választottuk ezt a kicsit kevésbé nehéz túraútvonalat.
Előzmény: (Chopoker 159405)
Chopoker
422 élménybeszámolót írt
422
16 éve tag
2013.04.25. 13:30
Ja világos, de Chopok 2000re is fel kell jutni valahogy, vagy oda zergeháton mentek? :-)
Előzmény: (skioutlet 159404)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2013.04.25. 13:26
:)

Chopokról keletre indulás, végig a gerincen Gyömbér csúcsig, majd lesízés a Gyömbérházhoz, majd tovább a főgerincen Lajstroh- Ördöglakodalma-hágó ( Certovice )

Videó 2010-es túránkról:
http://skioutlet.hu/hirek.php?kod=40
Előzmény: (Chopoker 159403)
Chopoker
422 élménybeszámolót írt
422
16 éve tag
2013.04.25. 13:21
Bocsi, nem kötözködés miatt írom, de a Chopok 2000m-ről induló az milyen túra? Azért az egy kicsit erős, legalábbis nekem.:-)

Szívesen értesülnék a hó minőségéről is, megtennéd, hogy összefoglalnád a tapasztalatokat a helyek függvényében?!
Előzmény: (skioutlet 159401)
skioutlet
837 élménybeszámolót írt
837
18 éve tag
2013.04.25. 13:08
Most szerdán sítúráztunk Trangoska - Gyömbérház- Gyömbér csúcsra, majd onnan Chopokra, onnan sízés le a délin Srdieckora. Ez a túra nem sokkal könnyebb, mint az eredetileg tervezett Chopok-Gyömbér-Ördöglakodalma-hágó túraútvonal. Igaz valamivel rövidebb, de itt 1100 méterről kell indulni, szemben Chopoki 2000 méterrel. Fényképeink között látható egy lavina által kidöntött kisebb erdő, medvenyomok, 15 fős zergecsapat ( nagyon közel engedtek magukhoz ) és a még mindig nagy havak.

A Chopok csúcsáról északra tekintve jól láthatóan még sok hó van végig le, sízőket is láttuk. Most szombat, vasárnap menni fognak a liftek a csúcsra is. Majd május 1-8. között állítólag folyamatosan mennek a síliftek. Nagyon meleg van, viszont tényleg sok a hó, tehát tényleg elképzelhető ez a terv magvalósulása.
Indulás
Lavina nyoma. A hó már elolvadt, csak a kidöntött fák láthatóak.
A turistatáblát visszaállítottuk
Medvenyom
A legnehezebb szakasz
Megérdemelt sör
Pedig már majdnem május van!
A büfé ablak már megközelíthető
Gerinc
Északi oldal
Gyömbér csúcsa
Barátságos csapat
Hegyi zergék szép, békés csapata
Időnként már elfogyott a hó
Kőhegyi menedékház terasza
Az új, 24 fős kabinos lift
WAndrea
1071 élménybeszámolót írt
1071
22 éve tag
2013.02.22. 16:05
Köszönjük Zoli és Kobak, ezt az élményt tényleg sikerült úgy átadni, hogy lassan már úgy érzem, én is ott voltam :-)

Épp ma készültek el a kollégák cikkel, ami az új Hótalp rovatba került. Igazából nekünk úgy tetszett, ahogy megírtátok, tehát nem vágtuk meg az írásokat:
https://sielok.hu/rovat/hotalp/cikk/hotalpas-tura-a-gyomber-csucsra/
Ha valahova inkább más képet illesztenétek, akkor kérlek szóljatok.

Gratula a teljesítményhez, és még sok ilyen szép havas napot (mint a mai, és mint ez volt) kívánunk nektek és mindenkinek!
Előzmény: (TZoli 155817)
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2013.02.22. 15:51
Szia Andrea!
Kiírtunk magunkból mindent, egy kicsit hosszú is lett a beszámolóm. Ha felhasználjátok, akkor természetesen nyugodtan vágjátok meg, javítsátok vagy szerkesszétek át, ahogy majd Nektek megfelel (gondolom az eleje, a készülődés, nem annyira szükséges mint maga a tényleges túráról a beszámoló).
Közben sikerült a rövid kis videó klipekkel is boldogulni.

Túra a gerincre, a menedékházhoz ill. lefelé a parkolóhoz:
https://sielok.hu/video/gyomber-hotalpas-tura/

https://sielok.hu/video/354568/
https://sielok.hu/video/404269/
https://sielok.hu/video/586730/
https://sielok.hu/video/331407/

Síelők és snowboardosok a Gyömbér behavazott lejtőjén
https://sielok.hu/video/408394/
https://sielok.hu/video/312465/
https://sielok.hu/video/417792/

Egy különlegesség, egy igazi csemegéje a havas túrázásoknak. Sikerült rögzíteni egy telemarkos srácot is. Szembetűnő a különbség az utána jövő síelőkkel összehasonlítva. Míg a telemark technika könnyedén veszi a laza porhót, és száguld el a fenyők között, addig a kezelt pályához szokott sílécesek szenvednek lefelé.
https://sielok.hu/video/860918/
Előzmény: (WAndrea 155560)
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2013.02.20. 19:33
Most akkor jöjjön a másik fél véleménye is, avagy ami kimaradt Kobak beszámolójából.

Már régóta szerettem volna megcsinálni az egyre népszerűbbé váló Trangoska – Gyömbér túrát. Egynapos túrával rögtön egy csúcsra, az Alacsony-Tátra legmagasabb pontjára, a Gyömbér-csúcsra (2043 m) felmenni nagyon vonzott. Mikor olvastam Andrea beírását, rögtön arra gondoltam, hogy menni kellene. Nagyon rajtam volt a városi szürkeségtől a teljes téli depresszió. Körülöttem mindenki köhög, prüszköl, fuldoklunk a büdös-füstös városi levegőtől. Éppen a legjobbkor jött ez a lehetőség. Kimenekülni a szabadba. Telefon Kobaknak, mire a családdal is egyeztettem, már jelentkeztünk is.
A hét hátralévő napjait a teljes készülődés és izgalom jellemezte. Városi szokásaim átalakultak. Nem futottam busz után, nehogy leránduljak, óvatosan mentem a lépcsőkön, nehogy kificamítsam a bokám. Igyekeztem kerülni az influenza gócos csoportokat. Esténként jártam a túraboltokat, mire lehet még szükségem. Meg ilyenek. Már nem volt annyira szürke semmi sem. Színessé vált a város. Kobak meg közben elment síelni egyet a Mátrába. Bemelegítés a túrához.
Péntek este pakolászás, cuccolás. Korán kéne lefeküdni, hajnalban indulás. De mit felejtettem még ki? Tanulmányozni a túra leírást. Átgondolni legalább 50-edszer. Merre is megyünk, mit is vigyünk, mi a felesleges és valóban mire is lesz szükség, 4 óra felé mélyen elalszok. 4 óra 12-kor Nejem próbál ébreszteni. Csörög a telefon. Milyen telefon? Mi van? Fel kéne ébredni. Valahogy kitalálok a fürdőszobába. Mosom a szemem. Ez jó, becsukva lehet tartani. De minek folyik a víz? Ja, persze. Már fél 5. Cucc. Már háromnegyed.
Még az a jó, hogy a kocsi az egyetem parkolójába magától odatalál. Éppen időben érkezek. Kobak már vár. Rövid bemutatkozás, ismerkedés, létszámellenőrzés. Fél 6 és a lassan ébredező városon keresztül elindulunk. A beszélgetések lehalkulnak, egyre erősödő hortyogás hallatszik. Irány Besztercebánya.
Trangoska. Itt síelők parkolnak, síbuszok mennek a Chopok-Juh felvonóihoz. Gyenge napsütés, szélcsend, -6 fok. Átöltözünk Téli túrához kellemes idő, nem veszünk fel sok cuccot. A hó az úton letaposott, úgy döntünk, mi kamáslit sem veszünk. A parkolóban rövid ismerkedés a szuper, legújabb fejlesztésű hótalpakkal (ellátva kapaszkodó fogakkal, körmökkel és kötésemelővel), aztán szép sorban elindulunk felfelé.
Péter, a túravezető jó iramot diktál: ”az elején még lankásabb, itt kell jobban megnyomni”. Igyekszem Kobak tanácsára az élen haladni, nem lemaradni. Erdei úton, fenyőfák közt haladunk, néha megállunk bevárni a többieket. Ez nem a legjobb megoldás, pulzusom össze-vissza ugrál. Izzadok. Meg valahogy a levegő is kevesebb, pedig eddig azt hittem az erdőben több van belőle. A hátizsák is kezd nehéz lenni. Mi a fenének pakoltam bele egy csomó felesleges cuccot? A sál a nyakamból hamar kikerül. Kesztyű se kell. Csak nehezebb vele markolni a botot. Sapka még marad. Ha beteszem a hátiba, akkor ott fog nyomni. Lassan emelkedik az út, ritkulnak a fenyők.
Egy erdei barlanghoz vezető elágazásnál megállunk pihenni. Érkezik a csapat. Könnyített öltözetben, kipirulva és vidáman. Iszunk. Most még nem hideg a víz. Leteszem a hátit, összeakadnak a hótalpak, gurulok a laza, puha hóban. Nevetünk, valaki lefényképez. Kobak mutatja, hogy a háti csatja egyben egy síp is és sípol. Megint nevetünk, felszabadultak vagyunk. A mai nap a miénk. Miénk a hó! Miénk a hegy!
Az út egyre meredekebb, most jól jön a kötésemelő. Szép sorban haladunk. Telített az út, mégsincs senki útjában senkinek. Megállok, mondom, nyugodtan előzhet bárki. Nem akarnak. Megyünk tovább. Aztán egyszer csak, a legmeredekebb rész után fent vagyunk a gerincen. Ködös idő, sok látnivaló nincs. Be a menedékházba, rövid pihi. Jólesik egy kicsit leülni, letenni a hátit. Megkönnyebbülés. Sokat nem ücsörgünk. Csupa víz rajtam minden. Nem jó megállni.
Túravezetőnk is indul. Kiadja a jelszót: Csúcstámadás! De nem rohanás. Szép lassan, az útjelző karók mentén, karóról karóra meg-megállva szép lassan haladunk előre. Most bosszulja meg magát az erős kezdés. Kezdek lemaradni. Nem baj, nézelődök. Az egész egy csupa fehérség. Állítólag ez egy kicsipkézett gerinc törpefenyőkkel. Ebből semmit sem látni. Mindent befed a 2m-es hó. Egy nagy fehér bálna háta. Valszeg a törpefenyők meg a sziklák tetején járunk. Néha felszakadozik a felhőzet, kisüt egy kicsit a nap. Szemből síelők és snowboardosok jönnek. Kobak percenként szidja magát, amiért otthon hagyta a deszkáját. Mindenfelé látni őket. Meg hallani. Alig látom a messze távoli fehérségben, de hallom a karcolásokat, surrogásokat. A fényképezőgépemmel próbálom rögzíteni. Majd kíváncsi leszek, mit fog mutatni a galéria. Ági, a hátsó sorokat biztosító túravezető ér utol. Beszélgetünk. Aztán rájövök, hogy Ő nem fog megelőzni. Mögötte senki nem lehet a csapatból, terelget szépen felfelé. Jólesik a lelkemnek egy kis gondoskodás. Új erőre kapok és szép lassan feljebb jutok.
Itt fent átdimenziálódik az ember értékrendszere. Más dolgok lesznek a fontosak. Minden egyes karó után a cél a következő elérése. Ez nem a lóverseny. Nem fontos a gyorsaság, a cél csupán maga a teljesítés. Ahogy emelkedik, úgy egyre több a megálló. Karóként, aztán már a karók között is, előbb egyszer, aztán kétszer. A lényeg, hogy úgy oszt be az erődet, hogy felérj. Azt éreztem, hogy minden egyes karó után tolom ki a fizikai-lelki határaimat azzal, hogy még a következőig eljutok.
Aztán egyszer csak elkezdenek ritkulni a megállások. Már nem olyan meredek, könnyebb haladni. Már látom is a csúcsot. Az utolsó részben lazán, könnyedén odasétálok a kettős kereszthez, azaz ahhoz ami a jeges hóból látszik belőle. A többiek már ott gyülekeznek. Mosolyognak, mindenki örül és gratulál mindenkinek. Fent vagyunk! Beülök én is a csoportképhez, aztán Péter tart egy tájékoztató az Alcsony-Tátráról, a csúcsról. Meg arról hogy mi merre van. Elhisszük neki. Itt fent most -11 fok, erős havazás, látótávolság kb 20 m. Megyünk le. A hóesés erősödik, szembe még mindig jönnek felfelé. Deszkát, lécet cipelnek vagy csak túráznak. Mint később kiderült, jól jártak, mert aztán kitisztult az idő, később napsütés volt a csúcson.
A menedékházban most egy nagyobb pihenőt tartottunk. Enni, inni, átöltözni. Most jól jött a hátiból a száraz cucc.
A menedékházhoz mindent háton visznek fel és hoznak le. Ezért elsődleges szabály, hogy nincs szemetelés. Mindenki a maga szemetét leviszi (ha már fel tudta hozni, le is tudja vinni), szemetes kukát ne is keres, nincsen. Kajával ugyanúgy. Nagyon nem ildomos dolog tányéron kihozott kajából visszaküldeni. Vagy megeszed, vagy a maradékot leviszed.
Lefelé már egy öröm a gyaloglás. Ekkor tudtam a tájra is jobban odafigyelni. Néha síelők és deszkások előztek minket, még bent az erdős részen is. Tényleg szép és eredeti itt minden. Köszönöm a Sielok.hu-nak a lehetőséget, az Eupolisznak a kiváló szervezést és a túravezetést! Biztos, hogy még visszajövünk! Az is lehet, hogy egy kétnaposra.
Kobak
62 élménybeszámolót írt
62
17 éve tag
2013.02.20. 16:26
Mi köszönjük, hogy résztvehettünk a túrán. Számíthatsz ránk legközelebb is.
Szerintem még TZoli is ír beszámolót.

Üdv:
Előzmény: (WAndrea 155560)
WAndrea
1071 élménybeszámolót írt
1071
22 éve tag
2013.02.20. 15:54
Kedves Kobak és Zoli!

Köszönjük szépen a sok fotót és a beszámolókat, úgy látjuk, jó kezekbe került az utazás:)

Kiemelni csak azért nem tudtuk, mert ez a topik nem tartozik síterephez, de jó alapanyag lesz egy készülő hótalpas rovathoz, ahová cikként beszerkesztjük majd.
Előzmény: (Kobak 155499)
Kobak
62 élménybeszámolót írt
62
17 éve tag
2013.02.20. 04:41
Hótalpas túra a Gyömbér-csúcsra (2043 méter)
Kezdésnek szeretném, megköszöni a Sielok.hu-nak a lehetőséget, hogy részt vehettem ezen a túrán. Az Eupolisznak a kiváló szervezést és a túravezetést.
Indulás Budapestről reggel 5.30-kor volt. A buszon a lehetőségekhez képest kényelmesen utaztunk. Az út kb. 5-óra volt. Egyszer álltunk meg egy rövidebb pihenőre. A délelőtti órákban érkeztünk meg az Alacsony-Tátrába, a Chopok déli lejtőinél lévő Trangoska parkolóba. Itt beöltözünk majd, felcsatoltuk a hótalpakat bakancsainkra. 10:15-kor elindulunk a völgyben a Stefanika menedékház felé. A táj mindenfelé friss hóval borított. Kezdetben enyhén emelkedik az út. Bemelegítésnek pont ideális. Ahogy feljebb érünk, a fenyvesek helyét a törpefenyők veszik át, bár ebből nem sokat láttunk, mert mindent vastag, legalább 2 méteres hótakaró borított. Ahogy haladunk előre az út egyre meredekebben visz felfelé. Végül a törpefenyők is eltűnnek és egy nagyobb kaptatót követően a nyeregbe megpillantjuk a behavazott Stefanika menedékházat. Innen egy rövid pihenő után vágunk neki az Alacsony-Tátra legmagasabb csúcsának a 2043 méter magas Gyömbérnek. A csúcsra vezető út, karókkal jól jelzett, de igen meredek. Voltak páran, akik nem vállalták és a menedékházban várták meg a csapatot. Tiszta időben a kilátás csodálatos, szinte megbabonázza az embert. Belátni innen az egész Alacsony-Tátrát és gyönyörű kilátás nyílik a Magas-Tátra hófödte csúcsaira is. Nekem decemberben volt szerencsém tiszta időben felmenni ide. Sajnos most nem volt ilyen szerencsénk. A csúcson most zimankós ködös idő fogadott minket. Egykét fotó elkészítése után, indultunk is vissza a menedékházhoz ahol az ottmaradtak irigykedve hallgatták a rövid beszámolót a csúcsról. Egy meleg leves, vagy egy kis szíverősítő, tea fogyasztása után, a már jól ismert úton indulunk vissza a völgybe a buszunkhoz. Lefelé menet sem volt unalmas. Igazából ekkor tudott az ember körülnézni és rácsodálkozni, hogy milyen meredeken és milyen csodás útvonalon mentünk fel. A képek nem tudják vissza adni azt az élményt, amiben részünk volt, de azért megmutatják, hogy milyen szép és vadregényes tájon jártunk.
A túrát kb. 6 óra alatt teljesítettük. A szintemelkedés 900 métervolt meredeken felfelé és ennyi lefelé. A jó kondíció elengedhetetlen. Az utat ajánlom mindenkinek, aki szereti a természetet, kalandot.
IMGP0294.JPG
IMGP0296.JPG
IMGP0320.JPG
IMGP0323.JPG
IMGP0327.JPG
IMGP0329.JPG
IMGP0338.JPG
IMGP0351.JPG
IMGP0357.JPG
IMGP0361.JPG
PC099317.JPG
PC099284.JPG
PC099297.JPG
PC099313.JPG
PC099326.JPG
PC099321.JPG
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2013.02.18. 22:53
Galéria az Eupolisz hótalpas túrájához.
https://sielok.hu/fotoalbum/gyomber-2043m-hotalpas-tura/galeria/
Amatőr képleértékelők figyelmébe ajánlom:
Nyugodtan le lehet értékelni bármely képet akár 1 alá is. Nem csodálkoznék rajta. A csúcson -11 fok, enyhe szél, erős jeges hózápor, látó távolság 15 m körül, majdnemhogy oszloptól oszlopig. Úgyhogy csak akkor fogadom el, ha az illető ugyanilyen időjárási viszonyok közepette ide felmegy, előveszi a gépet és csinál pár értékelhető képet.
Jó utat és jó nézelődést!
Kobak
62 élménybeszámolót írt
62
17 éve tag
2013.02.18. 08:21
Valóban sokoan voltak, de nem volt zavaro. Páran a menedékháznál maradtak, nem jöttek fel a csúcsig.
Előzmény: (minerel 155203)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2013.02.17. 17:52
A 4-es képen elég rondán fest az a tömeg felfelé...
Előzmény: (TZoli 155197)
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2013.02.17. 16:51
Azt a 35 km/h-t biztos, hogy nem felfelé csináltuk :)
Valszeg valami pillanatnyi GPS mérés lehetett, egy megcsúszás, egy elesésből adódó anomália. A megtett 9,4 km távolság (ehhez jött 900 m szintkülönbség) és a 5,50 óra az valódi, tényleg annyi volt.
Lehet, hogy két beszámoló is lesz, készítem én is. Röviden annyit, hogy nagyon jó volt, kellemesen elfáradtunk. Köszönjük ezt a nagyszerű túra-napot mind az Eupolisz csapatának, mind a sielok.hu munkatásainak!
Volt mindenféle időben részünk. Kezdetben borús, aztán napos, a csúcson zimankós hóesés, lefelé aztán még egy kicsit a nap is kisütött.
Fent bőven van hó. Az erdőben laza porhó, az úton részben letaposva, a csúcson össze van állva keményen, de nem jeges. Síelésre, snowboardozásra kiváló. Ki is használták jó páran.
Jól jött a túrához a hótalp. A bérlése benne van a túra részvételi díjában. Az Eupolisz általi szervezés kiváló volt. Mindenről csak a legjobbakat mondhattuk, így a hótalp is a legjobbak közüli volt. El volt látva fix és mozgatható kapaszkodó körmökkel, valamint meredekebb részeknél nagyon hasznos kötésemelővel is.
Fényképek, videók készültek, hamarosan fent lesznek. Addig is pár kép.
Az elején a fenyők között még lankásabb.
1 km után elkezd az út emelkedni.
Távolban a Chopok-Juh lejtői
Fel a gerincre a menedékházhoz.
Felfelé a menedékháztól a Gyömbér csúcs felé.
Sielős-snowboardos élet a Gyömbér lejtőjén.
Gyömbér 2048 m.
Lefelé szakadó hóesésben.
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.