h i r d e t é s
Eleinte, mint minden változás, ez is nagy port kavart. Próbáltak új technikát kreálni hozzá, hogy látványos és eladható legyen az "új irányzat". Természetesen voltak szükségszerű változások, amelyeket megkövetelt a felszerelés, de az alapvető technika nem változott, bármennyire is próbálták a belső sílécet terhelni és bedőlni. Ezek a kezdeményezések mind zsákutcába jutottak.
Nézzük meg, hogy hol is tartunk ennyi idő után a sítechnikában és a sífelszerelésekben.
A sífelszerelés gyártók extrém kis rádiusszal már nem is gyártanak léceket. Ha 11 m sugarú egy léc, az már nagyon szélsőséges. Jó pár széria lécet dobtak piacra a 90-es évek végétől és mostanra megtalálták az arany középutat. Persze ehhez kellett a versenysport is, mint kísérleti labor. Itt tudták ugyanis tesztelni a különböző fejlesztéseket és a felhasznált anyagokat.
2013-ra ott tartunk, hogy elfogadottan - legyen az versenysport, vagy hobbi felhasználás - a
12-15 m sugarú lécek működnek a legjobban.
Mostanra a tisztán karcolt, de máshogy mondva a tisztán élen futtatott ívek nem divatosak. A versenypályákat sem tűzik tisztán élen futtatott lendületekre, másrészt a sípályán megnövekedett forgalom miatt veszélyes is lehet, ha valaki nem tud időben váltani. Persze ez nem azt jelenti, hogy ezt nem lehet kisíelni végig az íveket, hanem inkább azt, hogy visszajött a forgatás a kanyar közepére, hogy megmaradjon a kontrol.
Azok, akik követik telente a világ-kupa futamokat, azok maguk is tapasztalhatják ezt a változást, hogy élváltás után a versenyző hagyja sodorni a lécet az ideális ív eléréséhez, majd élén futtatva lendületet szerez. Továbbá a lécvezetés beállt egy egészséges csípőszéles távolságra.
Napjainkra már a legkorszerűbb anyagokat használják a gyártók, de a sok kísérletezés és fejlesztés után a felhasznált anyagok tekintetében a fánál nem tudtak jobbat kitalálni. A
fa szerkezetű lécek rendelkeznek a legjobb tulajdonságokkal, és ezek a lécek adják a legnagyobb élményt.
Újdonság és új irányzat nélkül azért nem maradunk.
Lassan elkezdtek szélesedni a lécek. Ettől persze megint lehet idegenkedni, de már 2000 óta jelen vannak, és egyre nagyobb a felhasználói táboruk. Középen csak a versenylécek 65-68 mm szélesek, minden más 72 mm-nél kezdődik. Bye-bye karcsú lécek és üdv dundika!
Most ezeknek a léceknek van létjogosultsága. Manapság a téli időjárás meglehetősen változékony; gyakran síelünk friss hóban, ami jó dolog, vagy olvadozó kásában, ami már nem annyira. S persze előfordul, hogy mindez 1 hét leforgása alatt. Ilyen körülmények között csak bajlódnánk a megszokott keskeny felépítésű lécünkkel, nem így a szélesebb lécekkel, amelyek élvezetesebbé teszik a síelést.
Én még emlékszem az Elan első kárvingos léceire 94-ből. A Phantom középen vékonyabb volt, mint a sícipőm, de jó volt! Viszont, akkor betonkeményre dolgozták a pályákat, amelyek tele voltak vegyszerrel. Napjainkban erősödik a környezetvédelem, így vegyszerek nélkül könnyebben változik meg a hó szerkezete és hajlamosabb a felső réteg a kásásodásra és kibuckásodásra. Ezért a túrt hóban előnyt élveznek a szélesebb lécek.
Kedves "carving fan"-ok! A félreértés elkerülése végett, ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a lécek elvesztik fordulékonyságukat. Az él geometriája megmaradt, azaz változott 12-15 m-re. A mostani koncepció eredménye, hogy a talpfelületet növelték meg, hogy jobban kihasználhatók legyenek a lécek.
A cél, a mindenki számára jól használható síléc, a könnyed, biztonságos és élvezetes síelés megteremtése, amit úgy néz ki, hogy ezekkel a szélesebb lécekkel sikerült is elérni.
Volt szerencsém 2012 tavaszán síket tesztelni, és a többiekkel együtt én is bátortalanul álltam a 84 mm széles Völklre, de utána nem is akartam letenni! Isteni volt!
2013-ra már remélhetőleg mindenki számára ismert fogalmak a freeride, freestyle, on piste, off piste.
Most, ha valaki lécet szeretne vásárolni, akkor nemének megfelelően választhat alpesi, free és túra lécek közül.
- Az alpesi kategória alatt találhatók a verseny, pálya és a pályán kívüli lécek.
- A free kategória alatt találjuk a freeride, park és félcső léceket.
- A túra lécek csoportjába pedig a freeride és univerzális túralécek tartoznak.
Összegezve: értelmetlen már csak és kizárólag a carvinggal foglalkozni. Hiszen jelenleg már csak ezen az elven alapuló léceket gyártanak, azt is mondhatjuk, hogy ez ma már alap. A sítudást pedig nem helyettesíti semmi! Valószínű, akik a lécükben keresték eddig a hibát, mondván nem működik rendesen, nem jó a rádiusza, azoknak a saját tudásukkal volt problémája. A léceket mi irányítjuk jól avagy rosszul, ha pedig úgy érezzük, a léc irányít minket, akkor érdemes elgondolkozni azon, hogy beiratkozzunk egy síoktatásra.
Mondjuk erősen tervben van valami fatboy off piste-re is.